Canadian Cyclist

 

February 28/16 21:51 pm - Vuelta Independencia Nacional Republica Dominicana: Stage 2 results


Posted by Editoress on 02/28/16
 

Results from Stage twoof the Vuelta Independencia Nacional Republica Dominicana in the Dominican Republic.

Norco-Premier Tech has 6 riders participating, David Drouin, Kevin Archambault, Simon Ouellet, Etienne Samson, Maxime Lepluart, Samuel Blanchette.

 

Stage 2: Santo Domingo to Barahona 175-Km
1 Cristian C Torres (Col) CRCA Foundation 3:52:58
2 Rafael Meran (Dom) Aero Cicling Team 0:45
3 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team
4 Ignacio Sarabia (Mex) Inteja MMR
5 Stafano Barberi (USA) Support Clean Sea Suche all s.t.
6 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 0:48
7 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team 2:22
8 Diego A Ochoa (Col) Boyaca Raza de Campeones 2:56
9 Daniel M Abreu (Ven) Team Tachira Concafe
10 Wendy Cruz (Dom) Ochoa Finauto
11 Henry Velasco (Ecu) Team Ecuador
12 Diego Milan (Dom) Inteja MMR
13 Simon Ouellet (Can) Norco-Premier Tech
14 Joseph Cavarria (Crc) Nestle Giant
15 Jose Irias (Crc) Nestle Giant
16 Anthony Js Rodriguez (Dom) Aero Cicling Team
17 Henve Arcade (Fra) Madinina Bikers
18 Augusto Sanchez (Dom) Aero Cicling Team
19 Joel Garcia (Dom) Inteja MMR
20 Damien Garcia (Fra) Velo d'Ordu Centre
21 Leonardo Mazara (Dom) La Romana Team
22 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team
23 Alex Sanborn (USA) CRCA Foundation
24 Lukas Von Coelin (Ger) Sudwestteam
25 Fernando Perez (Esp) Inteja MMR
26 Daniel Bonilla (Crc) Nestle Giant
27 Baulio Garcia (Dom) Velo d'Ordu Centre
28 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos
29 Andy Scaramo (USA) Foothill Cyclery
30 Ismael Sanchez (Dom) Aero Cicling Team
31 Marco Delgado (Dom) Ochoa Finauto
32 Barry Miller (USA) Lupus Racing Team
33 Diego G Mancipe (Col) Boyaca Raza de Campeones
34 Yeisson R Delgado (Ven) Team Tachira Concafe
35 Israel Nuño (Esp) Inteja MMR
36 Chistophe Thibois (Fra) Velo Passion Carabais T
37 Coulton Hartrich (USA) Support Clean Sea Suche
38 Miguel E Flores (Col) Boyaca Raza de Campeones
39 Adderlyn F Cruz (Dom) Ochoa Finauto
40 Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team
41 Jorge Montenegro (Ecu) Team Ecuador all s.t.
42 Etienne Samson (Can) Norco-Premier Tech 3:04
43 Kevin Archambault (Can) Norco-Premier Tech 3:26
44 Gabriel Marin (Crc) Nestle Giant 2:56
45 Wellington Canela (Dom) Aero Cicling Team 7:30
46 Samuel Blanchette (Can) Norco-Premier Tech 7:34
47 Elias Vega (Crc) Nestle Giant 17:51
48 Junior Marte (Dom) Ochoa Finauto 18:02
49 Jose Vega (Crc) Nestle Giant
50 Enmanuel Nuñez (Dom) Ochoa Finauto both s.t.
51 Davis Corry (USA) Support Clean Sea Suche 18:28
52 Cedric Ramothe (Fra) Velo Passion Carabais T
53 Jonatan Ogando (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
54 Lionel Miny (Fra) Velo d'Ordu Centre
55 Chris Meachan (USA) Foothill Cyclery
56 Hutschenreuter Hans (Ger) T Embrace The Word
57 Rodrigo Parra (Col) Boyaca Raza de Campeones
58 Nerestan Havener (Fra) Madinina Bikers
59 Mayrhofer Leonard (Ger) T Embrace The Word
60 Yordalis Hernandez (Dom) Asocipe
61 Stegbert Roland (Ger) T Embrace The Word
62 Enmanuel Sepulveda (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
63 Camilo Diagama (Col) Boyaca Raza de Campeones
64 Alberto Ramos (Dom) Ochoa Finauto
65 Cristian Pita (Ecu) Team Ecuador
66 David Drouin (Can) Norco-Premier Tech
67 Rodolfo Puello (Dom) La Romana Team
68 Robinson M Paulino (Dom) CRCA Foundation
69 Chistopher Hornner (USA) Lupus Racing Team
70 Rudy A Germoso (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
71 J Christofer Florimind (Fra) Madinina Bikers
72 Mauricio Quiroga (Arg) San Luis Somos Todos
73 Johan Gobin (Fra) Velo Passion Carabais T
74 Mauro Richeze (Arg) San Luis Somos Todos
75 Josue Moyano (Arg) San Luis Somos Todos
76 Joaquin Sobrino (Esp) Inteja MMR
77 Alexis Villas (Fra) Madinina Bikers
78 Carlos E Molina (Ven) Team Tachira Concafe
79 Michael Joknson (Dom) La Romana Team
80 Willian Bondot (Fra) Velo Passion Carabais T
81 Norlandy Taveras (Dom) Aero Cicling Team
82 Sammy Moseley (USA) CRCA Foundation
83 Jason J Guzman (Dom) La Romana Team
84 Vogel Kevin (Ger) T Embrace The Word
85 Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team
86 Yosvang A Rojas (Ven) Team Tachira Concafe
87 Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team
88 Austin Ullich (USA) Support Clean Sea Suche
89 Juan Jose Cueto (Dom) Inteja MMR
90 Jonatan Encarnacion (Dom) CRCA Foundation
91 Melvin Gomez (Dom) Asocipe
92 Francisco Muñoz (Dom) La Romana Team
93 Quintin Kirby (USA) Foothill Cyclery
94 Yeison A Chaparro (Col) Boyaca Raza de Campeones
95 Jr Juan Pimentel (USA) CRCA Foundation
96 Enmanuel Fernandez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
97 Marcel Weber (Ger) Sudwestteam
98 Carlos A Cespedes (Dom) La Romana Team
99 Brock Mason (USA) Foothill Cyclery
100 Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos
101 Amauris Perez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
102 David Astacio (Dom) La Romana Team
103 Geovanny Garcia (Dom) Ochoa Finauto
104 Eriberto Peña (Dom) Aero Cicling Team
105 Michael Kyburz (Ger) Sudwestteam
106 Jocelyn Lemperriere (Fra) Velo Passion Carabais T
107 Kerane Barolin (Fra) Velo d'Ordu Centre
108 Jose L Martinez (Dom) Asocipe
109 Becker Phillip (Ger) T Embrace The Word
110 Jean L Damase (Fra) Velo d'Ordu Centre
111 Blake Anton (USA) Foothill Cyclery
112 Quinten Winkel (Ned) CRCA Foundation
113 Olson Garret (USA) Foothill Cyclery
114 Julio C Peralta (Dom) Ochoa Finauto
115 Jorge L Abreu (Ven) Team Tachira Concafe
116 Braley Shne (USA) Support Clean Sea Suche
117 Greymer Arias (Dom) Asocipe
118 Eddy M Cadet (Fra) Madinina Bikers all s.t.
119 Jean C Crispin (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 19:16
120 Charli Hooj Henandez (Dom) Aero Cicling Team
121 Jose Frank Rodriguez (Dom) La Romana Team
122 Rafael Marques (Esp) Inteja MMR
123 Kevin Pujols (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
124 Alejandro Guzman (USA) CRCA Foundation
125 Xavier A Nieves (Ven) Team Tachira Concafe
126 Pablo A Reyes (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
127 David Villavicencio (Ecu) Team Ecuador all s.t.
128 Allen Santiago (Dom) Asocipe 19:39
129 Fausto Leon (Dom) Asocipe 19:41
130 Jefferson Cepeda (Ecu) Team Ecuador 18:28
131 Jean C Tejada (Dom) Asocipe 21:06
132 Franklin Bencosme (Dom) Asocipe 18:28
OTL Maxime Lepluart (Can) Norco-Premier Tech 31:54
DNF Wolfgang Brandi (Ger) Sudwestteam
DNF Stefan Mossmann (Ger) Sudwestteam
DNF Marc Favien (Fra) Madinina Bikers
DNF Micha Glowatzki (Ger) T Embrace The Word
DNF Lacasete Stephane (Fra) Velo d'Ordu Centre
GC
1 Rafael Meran (Dom) Aero Cicling Team 4:17:14
2 Cristian C Torres (Col) CRCA Foundation at 0:08
3 Ignacio Sarabia (Mex) Inteja MMR 0:11
4 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 0:19
5 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team 0:20
6 Stafano Barberi (USA) Support Clean Sea Suche 0:50
7 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team 2:03
8 Anthony Js Rodriguez (Dom) Aero Cicling Team 2:17
9 Augusto Sanchez (Dom) Aero Cicling Team
10 Ismael Sanchez (Dom) Aero Cicling Team both s.t.
11 Diego Milan (Dom) Inteja MMR 2:22
12 Fernando Perez (Esp) Inteja MMR
13 Israel Nuño (Esp) Inteja MMR both s.t.
14 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 2:25
15 Diego A Ochoa (Col) Boyaca Raza de Campeones 2:32
16 Diego G Mancipe (Col) Boyaca Raza de Campeones
17 Miguel E Flores (Col) Boyaca Raza de Campeones both s.t.
18 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team 2:37
19 Barry Miller (USA) Lupus Racing Team
20 Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team both s.t.
21 Joseph Cavarria (Crc) Nestle Giant 2:42
22 Jose Irias (Crc) Nestle Giant
23 Daniel Bonilla (Crc) Nestle Giant
24 Gabriel Marin (Crc) Nestle Giant all s.t.
25 Wendy Cruz (Dom) Ochoa Finauto 2:47
26 Adderlyn F Cruz (Dom) Ochoa Finauto s.t.
27 Jorge Montenegro (Ecu) Team Ecuador 2:49
28 Henry Velasco (Ecu) Team Ecuador 2:52
29 Simon Ouellet (Can) Norco-Premier Tech 2:57
30 Coulton Hartrich (USA) Support Clean Sea Suche 3:02
31 Etienne Samson (Can) Norco-Premier Tech 3:05
32 Andy Scaramo (USA) Foothill Cyclery 3:07
33 Alex Sanborn (USA) CRCA Foundation 3:17
34 Yeisson R Delgado (Ven) Team Tachira Concafe 3:22
35 Henve Arcade (Fra) Madinina Bikers 3:27
36 Kevin Archambault (Can) Norco-Premier Tech s.t.
37 Damien Garcia (Fra) Velo d'Ordu Centre 3:32
38 Baulio Garcia (Dom) Velo d'Ordu Centre s.t.
39 Leonardo Mazara (Dom) La Romana Team 3:42
40 Lukas Von Coelin (Ger) Sudwestteam 3:47
41 Chistophe Thibois (Fra) Velo Passion Carabais T 3:52
42 Joel Garcia (Dom) Inteja MMR 4:46
43 Wellington Canela (Dom) Aero Cicling Team 6:51
44 Daniel M Abreu (Ven) Team Tachira Concafe 7:24
45 Marco Delgado (Dom) Ochoa Finauto 9:11
46 Samuel Blanchette (Can) Norco-Premier Tech 9:18
47 Elias Vega (Crc) Nestle Giant 17:37
48 Jose Vega (Crc) Nestle Giant 17:47
49 Norlandy Taveras (Dom) Aero Cicling Team 17:49
50 Mauro Richeze (Arg) San Luis Somos Todos 17:59
51 Josue Moyano (Arg) San Luis Somos Todos s.t.
52 Rodrigo Parra (Col) Boyaca Raza de Campeones 18:04
53 Camilo Diagama (Col) Boyaca Raza de Campeones
54 Yeison A Chaparro (Col) Boyaca Raza de Campeones both s.t.
55 Chistopher Hornner (USA) Lupus Racing Team 18:09
56 Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team
57 Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team both s.t.
58 Enmanuel Nuñez (Dom) Ochoa Finauto 18:13
59 Alberto Ramos (Dom) Ochoa Finauto 18:19
60 Geovanny Garcia (Dom) Ochoa Finauto s.t.
61 Cristian Pita (Ecu) Team Ecuador 18:24
62 Jefferson Cepeda (Ecu) Team Ecuador s.t.
63 David Drouin (Can) Norco-Premier Tech 18:29
64 Davis Corry (USA) Support Clean Sea Suche 18:34
65 Braley Shne (USA) Support Clean Sea Suche s.t.
66 Charli Hooj Henandez (Dom) Aero Cicling Team 18:37
67 Chris Meachan (USA) Foothill Cyclery 18:39
68 Quintin Kirby (USA) Foothill Cyclery
69 Brock Mason (USA) Foothill Cyclery both s.t.
70 Rafael Marques (Esp) Inteja MMR 18:42
71 Hutschenreuter Hans (Ger) T Embrace The Word 18:44
72 Mayrhofer Leonard (Ger) T Embrace The Word
73 Stegbert Roland (Ger) T Embrace The Word
74 Becker Phillip (Ger) T Embrace The Word all s.t.
75 Robinson M Paulino (Dom) CRCA Foundation 18:49
76 Quinten Winkel (Ned) CRCA Foundation s.t.
77 Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos 18:53
78 Carlos E Molina (Ven) Team Tachira Concafe 18:54
79 Yosvang A Rojas (Ven) Team Tachira Concafe
80 Austin Ullich (USA) Support Clean Sea Suche
81 Jorge L Abreu (Ven) Team Tachira Concafe all s.t.
82 Nerestan Havener (Fra) Madinina Bikers 18:59
83 J Christofer Florimind (Fra) Madinina Bikers
84 Alexis Villas (Fra) Madinina Bikers
85 Eddy M Cadet (Fra) Madinina Bikers all s.t.
86 Lionel Miny (Fra) Velo d'Ordu Centre 19:04
87 Vogel Kevin (Ger) T Embrace The Word
88 Kerane Barolin (Fra) Velo d'Ordu Centre
89 Jean L Damase (Fra) Velo d'Ordu Centre all s.t.
90 Joaquin Sobrino (Esp) Inteja MMR 19:06
91 Jonatan Ogando (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 19:09
92 Enmanuel Sepulveda (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
93 Rudy A Germoso (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
94 Enmanuel Fernandez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
95 Amauris Perez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco all s.t.
96 David Villavicencio (Ecu) Team Ecuador 19:12
97 Mauricio Quiroga (Arg) San Luis Somos Todos 19:13
98 Michael Joknson (Dom) La Romana Team 19:14
99 Francisco Muñoz (Dom) La Romana Team
100 David Astacio (Dom) La Romana Team both s.t.
101 Juan Jose Cueto (Dom) Inteja MMR 19:16
102 Marcel Weber (Ger) Sudwestteam 19:19
103 Michael Kyburz (Ger) Sudwestteam all s.t.
104 Cedric Ramothe (Fra) Velo Passion Carabais T 19:24
105 Johan Gobin (Fra) Velo Passion Carabais T
106 Willian Bondot (Fra) Velo Passion Carabais T
107 Jocelyn Lemperriere (Fra) Velo Passion Carabais T all all s.t.
108 Yordalis Hernandez (Dom) Asocipe 19:29
109 Melvin Gomez (Dom) Asocipe
110 Jose L Martinez (Dom) Asocipe
111 Greymer Arias (Dom) Asocipe
112 Franklin Bencosme (Dom) Asocipe all all s.t.
113 Carlos A Cespedes (Dom) La Romana Team 19:34
114 Eriberto Peña (Dom) Aero Cicling Team 19:42
115 Pablo A Reyes (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 19:57
116 Jose Frank Rodriguez (Dom) La Romana Team 20:02
117 Blake Anton (USA) Foothill Cyclery 20:14
118 Olson Garret (USA) Foothill Cyclery all s.t.
119 Rodolfo Puello (Dom) La Romana Team 21:26
120 Sammy Moseley (USA) CRCA Foundation 21:53
121 Jr Juan Pimentel (USA) CRCA Foundation all s.t.
122 Junior Marte (Dom) Ochoa Finauto 22:37
123 Julio C Peralta (Dom) Ochoa Finauto 23:03
124 Allen Santiago (Dom) Asocipe 23:41
125 Fausto Leon (Dom) Asocipe 23:43
126 Alejandro Guzman (USA) CRCA Foundation 23:56
127 Jason J Guzman (Dom) La Romana Team 24:45
128 Jean C Tejada (Dom) Asocipe 25:08
129 Xavier A Nieves (Ven) Team Tachira Concafe 25:56
130 Jonatan Encarnacion (Dom) CRCA Foundation 27:06
131 Jean C Crispin (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 30:24
132 Kevin Pujols (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 37:19




Previous Stages
Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.