SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'canadia'@'localhost' (using password: YES) Canadian Cyclist Vuelta Independencia Nacional Republica Dominicana: Stage 4 results

Canadian Cyclist

 

March 1/16 18:36 pm - Vuelta Independencia Nacional Republica Dominicana: Stage 4 results


Posted by Editoress on 03/1/16
 

Results from Stage Four of the Vuelta Independencia Nacional Republica Dominicana in the Dominican Republic.

Stage 4: Santo Domingo to Samana, 191-Km
1 Ismael Sanchez (Dom) Aero Cicling Team 4:41:25
2 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos at s.t.
3 Diego A Ochoa (Col) Boyaca Raza de Campeones 0:08
4 Josue Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 3:42
5 Augusto Sanchez (Dom) Aero Cicling Team
6 Joseph Cavarria (Crc) Nestle Giant
7 Diego Milan (Dom) Inteja MMR
8 Chistopher Hornner (USA) Lupus Racing Team
9 David Drouin (Can) Norco-Premier Tech
10 Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team
11 Rodrigo Parra (Col) Boyaca Raza de Campeones
12 Damien Garcia (Fra) Velo d'Ordu Centre
13 Coulton Hartrich (USA) Support Clean Sea Suche
14 Yeison A Chaparro (Col) Boyaca Raza de Campeones
15 Jorge Montenegro (Ecu) Team Ecuador
16 Jefferson Cepeda (Ecu) Team Ecuador all s.t.
17 Ignacio Sarabia (Mex) Inteja MMR 3:46
18 Israel Nuño (Esp) Inteja MMR
19 Adderlyn F Cruz (Dom) Ochoa Finauto both s.t.
20 Miguel E Flores (Col) Boyaca Raza de Campeones 4:48
21 Daniel Bonilla (Crc) Nestle Giant s.t.
22 Camilo Diagama (Col) Boyaca Raza de Campeones 4:49
23 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 6:07
24 Jorge L Abreu (Ven) Team Tachira Concafe 8:05
25 Jocelyn Lemperriere (Fra) Velo Passion Carabais T
26 Wellington Canela (Dom) Aero Cicling Team
27 Andy Scaramo (USA) Foothill Cyclery
28 Stafano Barberi (USA) Support Clean Sea Suche
29 Henry Velasco (Ecu) Team Ecuador
30 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team
31 Cristian C Torres (Col) CRCA Foundation
32 Joel Garcia (Dom) Inteja MMR
33 Rafael Meran (Dom) Aero Cicling Team
34 Diego G Mancipe (Col) Boyaca Raza de Campeones
35 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team
36 Marcel Weber (Ger) Sudwestteam all s.t.
37 Yeisson R Delgado (Ven) Team Tachira Concafe 9:01
38 Yosvang A Rojas (Ven) Team Tachira Concafe s.t.
39 David Villavicencio (Ecu) Team Ecuador 13:22
40 Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos 14:10
41 Eddy M Cadet (Fra) Madinina Bikers 16:25
42 Baulio Garcia (Dom) Velo d'Ordu Centre
43 Jose Irias (Crc) Nestle Giant
44 Joaquin Sobrino (Esp) Inteja MMR
45 Juan Jose Cueto (Dom) Inteja MMR all s.t.
46 Chistophe Thibois (Fra) Velo Passion Carabais T 16:56
47 Davis Corry (USA) Support Clean Sea Suche 17:26
48 Chris Meachan (USA) Foothill Cyclery
49 Lionel Miny (Fra) Velo d'Ordu Centre
50 Greymer Arias (Dom) Asocipe
51 Becker Phillip (Ger) T Embrace The Word
52 Mayrhofer Leonard (Ger) T Embrace The Word
53 Junior Marte (Dom) Ochoa Finauto
54 Rudy A Germoso (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
55 Leonardo Mazara (Dom) La Romana Team
56 Enmanuel Nuñez (Dom) Ochoa Finauto all s.t.
57 Marco Delgado (Dom) Ochoa Finauto 17:26
58 Enmanuel Sepulveda (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco s.t.
59 Gabriel Marin (Crc) Nestle Giant 17:30
60 Daniel M Abreu (Ven) Team Tachira Concafe
61 Henve Arcade (Fra) Madinina Bikers
62 Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team
63 Johan Gobin (Fra) Velo Passion Carabais T
64 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team
65 J Christofer Florimind (Fra) Madinina Bikers
66 Cristian Pita (Ecu) Team Ecuador
67 Elias Vega (Crc) Nestle Giant
68 Carlos E Molina (Ven) Team Tachira Concafe
69 Alejandro Guzman (USA) CRCA Foundation all s.t.
70 Enmanuel Fernandez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 18:49
71 Rafael Marques (Esp) Inteja MMR 19:22
72 Fernando Perez (Esp) Inteja MMR s.t.
73 Alberto Ramos (Dom) Ochoa Finauto 19:33
74 Jose L Martinez (Dom) Asocipe 20:29
75 Blake Anton (USA) Foothill Cyclery 20:42
76 Braley Shne (USA) Support Clean Sea Suche 20:48
77 Hutschenreuter Hans (Ger) T Embrace The Word
78 Stegbert Roland (Ger) T Embrace The Word
79 Cedric Ramothe (Fra) Velo Passion Carabais T
80 Anthony Js Rodriguez (Dom) Aero Cicling Team
81 Quintin Kirby (USA) Foothill Cyclery
82 Willian Bondot (Fra) Velo Passion Carabais T
83 Kerane Barolin (Fra) Velo d'Ordu Centre
84 Etienne Samson (Can) Norco-Premier Tech
85 Barry Miller (USA) Lupus Racing Team
86 Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team
87 Alexis Villas (Fra) Madinina Bikers
88 Wendy Cruz (Dom) Ochoa Finauto all s.t.
89 David Astacio (Dom) La Romana Team 21:45
90 Geovanny Garcia (Dom) Ochoa Finauto 21:56
91 Michael Joknson (Dom) La Romana Team 21:59
92 Rodolfo Puello (Dom) La Romana Team 22:01
93 Sammy Moseley (USA) CRCA Foundation
94 Simon Ouellet (Can) Norco-Premier Tech
95 Alex Sanborn (USA) CRCA Foundation
96 Mauro Richeze (Arg) San Luis Somos Todos
97 Jose Vega (Crc) Nestle Giant
98 Quinten Winkel (Ned) CRCA Foundation
99 Robinson M Paulino (Dom) CRCA Foundation all s.t.
100 Norlandy Taveras (Dom) Aero Cicling Team 23:47
101 Yordalis Hernandez (Dom) Asocipe s.t.
102 Jean C Crispin (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 26:20
103 Eriberto Peña (Dom) Aero Cicling Team 28:08
104 Jonatan Ogando (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco
105 Xavier A Nieves (Ven) Team Tachira Concafe
106 Charli Hooj Henandez (Dom) Aero Cicling Team
107 Jean L Damase (Fra) Velo d'Ordu Centre all s.t.
OTL Kevin Pujols (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 32:05 Fc
OTL Francisco Muñoz (Dom) La Romana Team 32:05 Fc
OTL Carlos A Cespedes (Dom) La Romana Team 32:05 Fc
OTL Jose Frank Rodriguez (Dom) La Romana Team 32:05 Fc
OTL Jean C Tejada (Dom) Asocipe 34:25 Fc
OTL Jonatan Encarnacion (Dom) CRCA Foundation 40:01 Fc
OTL Mauricio Quiroga (Arg) San Luis Somos Todos 40:02 Fc
OTL Julio C Peralta (Dom) Ochoa Finauto 40:02 Fc
OTL Samuel Blanchette (Can) Norco-Premier Tech 40:47 Fc
OTL Kevin Archambault (Can) Norco-Premier Tech 46:43 Fc
DNF Brock Mason (USA) Foothill Cyclery
DNF Austin Ullich (USA) Support Clean Sea Suche
DNF Jr Juan Pimentel (USA) CRCA Foundation
GC
1 Sergio Godoy (Arg) San Luis Somos Todos 13:36:51
2 Ismael Sanchez (Dom) Aero Cicling Team at 1:27
3 Diego A Ochoa (Col) Boyaca Raza de Campeones 2:17
4 Ignacio Sarabia (Mex) Inteja MMR 5:31
5 Augusto Sanchez (Dom) Aero Cicling Team 5:42
6 Diego Milan (Dom) Inteja MMR 5:51
7 Joseph Cavarria (Crc) Nestle Giant 6:11
8 Israel Nuño (Esp) Inteja MMR 6:20
9 Coulton Hartrich (USA) Support Clean Sea Suche 6:31
10 Damien Garcia (Fra) Velo d'Ordu Centre 7:01
11 Miguel E Flores (Col) Boyaca Raza de Campeones 7:07
12 Alex Sanborn (USA) CRCA Foundation 8:00
13 Adderlyn F Cruz (Dom) Ochoa Finauto 8:13
14 Jorge Montenegro (Ecu) Team Ecuador 9:37
15 Rafael Meran (Dom) Aero Cicling Team 9:40
16 Alfredo Lucero (Arg) San Luis Somos Todos 9:40
17 Matthieu Jeannes (Fra) Lupus Racing Team 10:00
18 Diego G Mancipe (Col) Boyaca Raza de Campeones 10:24
19 Daniel Bonilla (Crc) Nestle Giant 10:29
20 Stafano Barberi (USA) Support Clean Sea Suche 10:30
21 Cristian Pita (Ecu) Team Ecuador 10:44
22 Chad Beyer (USA) Lupus Racing Team 13:30
23 Andy Scaramo (USA) Foothill Cyclery 14:33
24 Joel Garcia (Dom) Inteja MMR 16:15
25 Jorge L Abreu (Ven) Team Tachira Concafe 19:46
26 Jose Irias (Crc) Nestle Giant 20:42
27 Fernando Perez (Esp) Inteja MMR 21:30
28 Rodrigo Parra (Col) Boyaca Raza de Campeones 21:33
29 Yeison A Chaparro (Col) Boyaca Raza de Campeones 21:33
30 Chistopher Hornner (USA) Lupus Racing Team 21:38
31 Jefferson Cepeda (Ecu) Team Ecuador 21:53
32 Wellington Canela (Dom) Aero Cicling Team 22:59
33 David Drouin (Can) Norco-Premier Tech 23:18
34 Baulio Garcia (Dom) Velo d'Ordu Centre 23:21
35 Henve Arcade (Fra) Madinina Bikers 23:56
36 Leonardo Mazara (Dom) La Romana Team 24:32
37 Camilo Diagama (Col) Boyaca Raza de Campeones 24:35
38 Josue Moyano (Arg) San Luis Somos Todos 26:38
39 Chistophe Thibois (Fra) Velo Passion Carabais T 27:11
40 Yeisson R Delgado (Ven) Team Tachira Concafe 27:53
41 Anthony Js Rodriguez (Dom) Aero Cicling Team 28:03
42 Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team 28:14
43 Wendy Cruz (Dom) Ochoa Finauto 28:15
44 Henry Velasco (Ecu) Team Ecuador 28:34
45 Etienne Samson (Can) Norco-Premier Tech 28:53
46 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team 28:57
47 Gabriel Marin (Crc) Nestle Giant 29:02
48 Jocelyn Lemperriere (Fra) Velo Passion Carabais T 29:04
49 Marcel Weber (Ger) Sudwestteam 30:46
50 Daniel M Abreu (Ven) Team Tachira Concafe 31:01
51 Marco Delgado (Dom) Ochoa Finauto 31:19
52 Barry Miller (USA) Lupus Racing Team 32:15
53 Sammy Moseley (USA) CRCA Foundation 33:21
54 Simon Ouellet (Can) Norco-Premier Tech 33:34
55 David Villavicencio (Ecu) Team Ecuador 33:38
56 Elias Vega (Crc) Nestle Giant 38:05
57 Enmanuel Nuñez (Dom) Ochoa Finauto 39:03
58 Fernando Murgo (Arg) San Luis Somos Todos 39:26
59 Lionel Miny (Fra) Velo d'Ordu Centre 39:29
60 Mayrhofer Leonard (Ger) T Embrace The Word 39:32
61 Thomas Vaubourzeix (Fra) Lupus Racing Team 39:47
62 Johan Gobin (Fra) Velo Passion Carabais T 39:53
63 Enmanuel Sepulveda (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 40:10
64 Juan Jose Cueto (Dom) Inteja MMR 40:41
65 Yosvang A Rojas (Ven) Team Tachira Concafe 41:14
66 Enmanuel Fernandez (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 41:28
67 Becker Phillip (Ger) T Embrace The Word 41:40
68 Greymer Arias (Dom) Asocipe 41:45
69 Rafael Marques (Esp) Inteja MMR 43:30
70 J Christofer Florimind (Fra) Madinina Bikers 43:40
71 Joaquin Sobrino (Esp) Inteja MMR 44:19
72 Stegbert Roland (Ger) T Embrace The Word 44:22
73 Hutschenreuter Hans (Ger) T Embrace The Word 44:29
74 Chris Meachan (USA) Foothill Cyclery 44:55
75 Jose L Martinez (Dom) Asocipe 44:58
76 Rudy A Germoso (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 45:11
77 Quinten Winkel (Ned) CRCA Foundation 45:40
78 Alberto Ramos (Dom) Ochoa Finauto 46:42
79 Alexis Villas (Fra) Madinina Bikers 47:50
80 Davis Corry (USA) Support Clean Sea Suche 48:13
81 Michael Joknson (Dom) La Romana Team 48:34
82 Junior Marte (Dom) Ochoa Finauto 48:39
83 Kerane Barolin (Fra) Velo d'Ordu Centre 48:42
84 Eddy M Cadet (Fra) Madinina Bikers 48:45
85 Xavier A Nieves (Ven) Team Tachira Concafe 48:54
86 Cedric Ramothe (Fra) Velo Passion Carabais T 49:02
87 Willian Bondot (Fra) Velo Passion Carabais T 49:02
88 Robinson M Paulino (Dom) CRCA Foundation 49:29
89 Rodolfo Puello (Dom) La Romana Team 51:30
90 Braley Shne (USA) Support Clean Sea Suche 51:35
91 Cristian C Torres (Col) CRCA Foundation 53:33
92 Jose Vega (Crc) Nestle Giant 54:25
93 Mauro Richeze (Arg) San Luis Somos Todos 54:37
94 David Astacio (Dom) La Romana Team 54:37
95 Alejandro Guzman (USA) CRCA Foundation 55:15
96 Norlandy Taveras (Dom) Aero Cicling Team 56:07
97 Eriberto Peña (Dom) Aero Cicling Team 56:40
98 Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team 57:21
99 Quintin Kirby (USA) Foothill Cyclery 57:50
100 Jonatan Ogando (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 59:56
101 Geovanny Garcia (Dom) Ochoa Finauto 1:00:19
102 Blake Anton (USA) Foothill Cyclery 1:01:00
103 Yordalis Hernandez (Dom) Asocipe 1:01:07
104 Charli Hooj Henandez (Dom) Aero Cicling Team 1:02:37
105 Carlos E Molina (Ven) Team Tachira Concafe 1:02:54
106 Jean C Crispin (Dom) Edenorte-Asocisa-Arco 1:04:47



Previous Stages
Stage 1

Stage 2

Stage 3

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.