Canadian Cyclist

 

March 12/16 20:00 pm - Kenda Cup #2: Men Day 1 results


Posted by Editoress on 03/12/16
 

UNOFFICIAL Men's results from Day 1 of Kenda Cup #2 at Bonelli Park



Pro Men, 8 laps
1 Stephen Ettinger (USA) Ridebiker P/B Focus Bikes 1:26:40
2 Todd Wells (USA) 1:26:44
3 Alex Grant (USA) Cannondale 360 Fly P/B Sugoi 1:26:54
4 Russell Finsterwald (USA) SRAM/TLDRace Team 1:27:08
5 Spencer Paxson (USA) Kona Bicycles Factory Team 1:27:27
6 Alex Wild (USA) 1:27:56
7 Keegan Swenson (USA) Cannondale/360 Fly P?B Sugoi 1:28:19
8 Geoff Kabush (Can) Scott 3 Rox Racing 1:28:44
9 Nicholas Beechan (USA) Trek Test Team 1:29:05
10 Tofor Lewis (USA) Giant Co-Factory Off-Road Team 1:31:21
11 Sandy Floren (USA) Cyclesport-Specialized 1:31:41
12 Adam Bucklin (USA) Thump Coffee 1:32:46
13 Jose Alfredo Pacheco (USA) Bear Valley Bikes 1:34:39
14 Zachary Calton (USA) Competitive Cyclist Mtg Team 1:35:18
15 Jerry Dufour (USA) Bear Development Team 1:35:24
16 Julien Bourdevaire (USA) Bear Valley Bikes 1:35:35
17 Eric Bostrom (USA) Ridebike Alliance/Cannondale/Ojio/C 1:35:44
18 Carson Beckett (USA) Whole Athlete/Specialized 1:36:01
19 Cole Oberman (USA) Team Ridebiker 1:36:43
20 Ryan Geiger (USA) Revel Racing 1:36:47
21 Gareth Feldstein (USA) Cyclesport Specialized 1:37:29
22 Arroussen Laflamme (Can) Trek-Gpl 1:38:28
23 Christopher Ganter (USA) Rolf Prima 1:39:08
24 Ben Ortt (USA) Aoa 1:39:21
25 Brodie Stringer (USA) Giant Co Factory Off Road Team 1:39:34
26 Jean-Louis Bourdevaire (USA) Bear Valley Bikes 1:40:05
27 Ian Wilkey (USA) Az Devo 1:40:47
28 Ryan Ellis (USA) Maritzburg Mtb Club -1 lap
29 Gustavo Pedroza (Mex) Niner Baja Racing -2 laps
30 Kalan Beisel (USA) Team Ridebiker -2 laps
31 Tyler Fox (USA) Giant Co-Factory Off-Road Team -2 laps
32 Rasmus Anderson Sansone (USA) Incycle Xc Team -2 laps
33 Eli Kranefuss (USA) Bear Development Team -2 laps
34 Menso De Jong (USA) Team Clif Bar Cylcing -2 laps
35 Felix Belhumeur (Can) Pivot Cycles/Ote -3 laps
36 Matthew Turner (USA) Competitive Cyclist Mtb Team -3 laps
37 Michael Cockroft (USA) Incycle Xc Team -3 laps
38 Nick Thomas (USA) Az Devo -3 laps
39 Brent Burcham (USA) Team Ninja -3 laps
40 Carson Benjamin (USA) Bear Development Team -4 laps
41 Jt Toepel (USA) Rudy Project North America -4 laps
42 Derek Hermon (USA) Bear Valley Bikes -4 laps
43 Adam Butler (USA) Lezyne Usa -4 laps
DNF Ernest Watenpaugh (USA)
DNF Trey Jarno (USA) Trek Ventura/Spy Optic
DNF Spencer Rathkamp (USA) Cannondale Dirt
DNF Cameron Jette (Can) Scott-3 Rox Racing
DNF Brady Smith (USA) Summit - Competitive Cyclist
DNF Thomas Gauthier (Can) Summit-Competitive Cyclist
DNF Samuel Brehm (USA) Ojio Sport/Np Bikle Shop
DNF Ryan Steers (USA) Pedalers Forks/10 Speed Coffee/Moot
DNF Trevor Deruise (USA)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.