Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 27/00 2:23 am - Women's World Cup, Vuelta Stage 2


Posted by Editoress on 08/27/00
 

Women's World Cup - #6 - Rotterdam Tour

1 Chantal Beltman (Ned) Dutch National Team 3:31:33
2 Leontien Van Moorsel-Zijlaard (Ned) Farm Frites-Hartol at 2:40
3 Goulnara Ivanova (Rus) Acca Due O-Lorena Camicie
4 Gabriella Pregnolato (Ita) Gas Sport Team 2:43
5 Susanne Ljungskog (Swe) Farm Frites-Hartol 4:16
6 Jenny Algelid (Swe) Team Lolland-Falster 4:50
7 Arenda Grimberg (Ned) Dutch National Team 5:00
8 Mirella Van Melis (Ned) Dutch National Team
9 Mirjam Melchers (Ned) Dutch National Team 5:35
10 Pia Sunstedt (Fin) Gas Sport Team
11 Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O-Lorena Camicie
12 Ina Yoko Teutenberg (Ger) German National Team all s.t


Vuelta a España
Stage 2 - Málaga-Córdoba, 167.5 km

1. Oscar Freire (Esp) Mapei 4.10:23
2. Jans Koerts (Ned) Farm Fritres
3. Marco Zanotti (Ita) Liquigas
4. Martin Garrido (Arg) Fuenlabrada
5. Giovani Lombardi (Ita) Telekom
6. Endrio Leoni (Ita) Alessio
7. Mario Traversoni (Ita) LAPecol
8. Mario Cipollini (Ita) Saeco
9. Danilo Hondo (Ger) Telekom
10. Fabio Baldato (Ita) Fassa Bortolo
11. Giancarlo Raimondi (Ita) Liquigas
12. Jan Svorada (Tch) Lampre
13. Geert Van Bondt (Ned) Farm frites
14. Leonardo Guidi (Ita) Alessio
15. Pedro Diaz Lobato (Esp) Fuenlabrada
16. Martin Hvastija (Slo) Alessio
17. David Clinger (USA) Festina
18. Matteao Frutti (Ita) Lampre
19. Guennadi Mikhailov (Rus) Farm Frites
20. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel
Others
33. Abraham Olano (Esp) ONCE
36. Alex Zuelle (Sui) Banesto
46. Laurent Dufaux (Sui) Saeco
49. Laurent Brochard (Fra) Delatour
51. Jan Ullrich (Ger) Telekom
64. Andrea Tafi (Ita) Mapei
65. Manuel Beltran (Esp) Banesto
67. Richard Virenque (Fra) Polti
83. Fernando Escartin (Esp) Kelme
99. Wladimir Belli (Ita) Fassa Bortolo
107. Oscar Camenzind (Sui) Lampre
108. Ivan Gotti (Ita) Polti
146. Santiago Botero (Col) Kelme
151. Pavel Tonkov (Rus) Mapei
166. José-Maria Jimenez (Esp) Banesto all s.t.


GC
1. Alex Zulle (Sui)-Banesto 4:18:31
2. Abraham Olano Manzano (Esp) ONCE at 0:02
3. Jan Hruska (Cze) Vitalicio Seguros 0:04
4. Victor H.Pena Grisales (Col) Vitalicio Seguros 0:15
5. Inigo Cuesta Lopez (Esp) ONCE 0:21
6. Igor Gonz·lez Galdeano (Esp) Vitalicio Seguros 0:28
7. Andrei Teteriouk (Kaz) Liquigas 0:3
8. Felix Garcia Casas (Esp) Festina 0:32
9. Angel Casero Moreno (Esp) Festina 0:33
10. Alvaro Gonz·lez Galdeano (Esp) Vitalicio Seguros 0:34
11. Eladio Jimenez Sanchez (Esp) Banesto 0:34
12. Carlos Sastre Candil (Esp) ONCE 0:34
13. Martin Garrido Mayorca (Arg) Fuenlabrada 0:36
14. Ivan Parra Pinto (Col) Vitalicio Seguros 0:38
15. Francisco Cabello Luque (Esp)Kelme 0:38
16. Santos Gonzalez Capilla (Esp) ONCE 0:40
17. Fabian Jeker (Sui) Festina 0:41
18. Gianni Faresin (Ita) Mapei 0:41
19. Dario Cioni (Ita) Mapei 0:43
20. Jan Ullrich (Ger) Telekom 0:43

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login