Canadian Cyclist

 

March 19/16 15:49 pm - Para-cycling Track Worlds Day 3


Posted by Editoress on 03/19/16
 

Results from the third day at the Para-cycling Track World Championships in Italy

 

 

Women C4 3km Pursuit
 
Qualification
1 Shawn Morelli (USA) 3:56.956
2 Susan Powell (Australia) 4:01.474
3 Alexandra Lisney (Australia) 4:06.386
4 Megan Fisher (USA) 4:07.470
5 Marie-Claude Molnar (Canada) 4:10.184
6 Katherine Horan (New Zealand) 4:13.828
7 Jianping Ruan (China) 4:14.358
8 Hannah MacDOugall (Australai) 4:14.772
9 Elizabeth Saul (Great Britain) 4:26.956
10 Jenny Narcisi (Italy) 4:29.737
11 Ksenia Sevastyanova (Russia) 4:41.649
12 Elena Galkina (Russia) 4:48.841
 
Final
 
RIde for Gold
1 Shawn Morelli (USA) 3:55.006
2 Susan Powell (Australia) 3:59.279
 
Ride for Bronze
3 Alexandra Lisney (Australia) 4:04.491
4 Megan Fisher (USA) 4:05.407
 
Women's C5 3km Pursuit
 
Qualification
1 Sarah Storey (Great Britain) 3:38.756
2 Jufang Zhou (China) 3:51.500
3 Anna Harkowska (Poland) 3:53.119
4 Crystal Lane (Great Britain) 3:54.921
5 Samantha Bosco (USA) 3:55.309
6 Jennifer Schuble (USA) 3:56.942
7 Fiona Southorn (New Zealand) 3:58.316
8 Kerstin Brachtendorf (Germany) 3:59.242
9 Mariela Analia Delgado (Argentina) 4:05.061
 
Final
 
RIde for Gold
1 Sarah Storey (Great Britain) 3:38.756
2 Jufang Zhou (China) caught
 
Ride for Bronze
3 Anna Harkowska (Poland) 3:51.419
4 Crystal Lane (Great Britain) 3:54.933
 
Men C5 4km Pursuit
 
Qualification
1 Alistair Donohoe (Australia) 4:27.113
2 Michael Gallagher (Australia) 4:31.727
3 Yehor Dementyev (Ukraine) 4:32.459
4 Xinyang Liu (China) 4:35.182
5 Edwin Fabian Matiz Ruiz (Colombia) 4:40.023
6 Tomas Kajnar (Czech Republic) 4:40.409
7 Jonathan Gildea (Great Britain) 4:40.819
8 Andrea Tarlao (Italy) 4:42.034
9 Lauro Cesar Chaman (Brazil) 4:42.591
10 Christopher Murphy (USA) 4:50.726
11 Soelito Gohr (Brazil) 4:59.290
12 Joseph Robinson Jaramillo (Colombia) 4:59.550
13 Pierpaolo Addesi (Italy) 4:59.763
14 Dane Wilson (South Africa) 5:10.618
 
Final
 
RIde for Gold
1 Michael Gallagher (Australia) 4:38.467
2 Alistair Donohoe (Australia) 4:38.520
 
Ride for Bronze
3 Yehor Dementyev (Ukraine) 4:32.459
4 Xinyang Liu (China) caught
 
Men C4 4km Pursuit
 
Qualification
1 Jozef Metelka (Slovakia) 4:26.924
2 Kyle Bridgwood (Australia) 4:33.526
3 Sergey Pudov (Russia) 4:40.257
4 Diego German Duenas Gomez (Colombia) 4:42.011
5 Jeffrey Scott Martine (USA) 4:45.526
6 Cesar Neira Perez (Spain) 4:46.958
7 Carol-Eduard Novak (Romania) 4:47.869
8 Jaco van Gass (Great Britain) 4:48.824
9 Jiri Jezek (Czech Republic) 4:50.599
10 Jeremy Crepeliere (France) 4:51.825
11 Masashi Ishii (Japan) 4:54.152
12 Jiri Bouska (Czech Republic) 4:56.265
13 Xian Wang (China) 4:57.457
14 Thomas Schafer (Germany) 4:59.976
15 Michele Pittacolo (Italy) 5:01.645
16 Byron Raubenheimer (New Zealand) 5:08.910
17 Bahman Golbarnezhad (Iran) 5:15.255
18 Robert Tamirjan (Romania) 5:17.171
 
Final
 
RIde for Gold
1 Jozef Metelka (Slovakia) 4:28.000
2 Kyle Bridgwood (Australia) 4:36.296
 
Ride for Bronze
3 Sergey Pudov (Russia) 4:43.376
4 Diego German Duenas Gomez (Colombia) 4:45.304

 

Men B 1km Time Trial
1 Great Britain (Neil Fachie/Peter Mitchell) 1:00.633
2 Netherlands (Tristan Bangma/Tuen Mulder) 1:01.780
3 Netherlands (Stephen De Vries/Patrick Bos) 1:02.214
4 Germany (Kai-Kristian Kruse/Stefan Nimke) 1:02.499
5 Great Britain (James Ball/Craig MacLean)l) 1:02.522
6 Spain (Jose Enrique Porto Lareo/Jose Andrea Escudredo Raimondez) 1:03.361
7 Australia (Paul Kenedy/Nicholas Yallourdis) 1:03.624
8 Australia (Matt Formston/Michael Curran) 1:03.823
9 Spain (Ignacio Avila Rodriguez/Joan Font Bertoli) 1:04.006
10 Malaysia (Muhammad Afiq A Rizan/Mohamed Noh Mohd Faizal) 1:04.499
11 Russia (Leonid Tuitin/Artur Spirin) 1:04.504
12 Colombia (Nelson Serna/Sebastian Durango) 1:04.515
13 Poland (Marcin Polak/Michal Ladosz) 1:04.556
14 Great Britain (Stephen Bate/Adam Duggleby) 1:05.076
15 Canada (Daniel Chalifour/Jean-Michel Lachance) 1:05.172
16 Malaysia (Aiman Asyraff Ahmad Bajuri/Muhamed Sufian Mohamad Hafiz) 1:05.493
17 Ireland (Peter Ryan/Sean Hahessy) 1:06.360
18 USA (Chester Triplett/Kyle Knott) 1:06.472
19 Greece (Athanasios Barakas/Konstantinos Troulinos) 1:06.987
20 Argentina (Raul Villalba/Ezequiel Romero) 1:07.020
21 Korea (Jonggiu Kim/Jonghoon Song) 1:07.396
22 Italy (Ivano Pizzi/Alessandro Fantini) 1:07.979
23 Italy (Emanuele Bersini/Riccardo Panizza) 1:10.342
24 Hungary (Arnold Csaba Butu/Laszlo Garamszegi) 1:11.204
 
Women's B 1km Time Trial
1 Netherlands (Larissa Klaassen/Haliegh Dolman) 1:06.095
2 Great Britain (Sophie Thornhill/Helen Scott)) 1:07.483
3 Australia (Jessica Gallagher/Madison Jannsen) 1:07.575
4 New Zealand (Emma Foy/Laura Thompson) 1:09.612
5 Great Britain (Lora Turnham/Corrine Hall) 1:11.008
6 Japan (Yurie Kanuma/Mai Tanaka) 1:11.258
7 Belgium (Griet Hoet/Anneleen Monsieur) 1:11.462
8 Greece (Adamantia Chalkiadaki/Argyro Milaki) 1:11.547
9 New Zealand (Amanda Cameron/Hannah Van Kampen) 1:12.416
10 Ireland (Katie-George Dunlevy/Eve Mccrystal) 1:12.778
11 USA (Shawn Cheshire/Mackenzie Woodring) 1:13.303
12 Poland (Anna Duzikowska/Natalia Morytko) 1:13.367
13 RUssia (Maria Solomatina/Svetlana Kosheleva) 1:14.747
14 Greece (Paraskevi Kantza/Vasiliki Voutzali) 1:24.445


Women C4-5 Scratch Race (Final)
1 Anna Harkowska (WC5) Poland
2 Sarah Storey (WC5) Great Britain -1 lap
3 Mariela Analia Delgado (WC5) Argentina -1 lap
4 Jufang Zhou (WC5) China -1 lap
5 Jianping Ruan (WC4) China -1 lap
6 Samantha Bosco (WC5) USA -1 lap
7 Susan Powell (WC4) Australia -1 lap
8 Fiona Southorn (WC5) New Zealand -1 lap
9 Jennifer Schuble (WC5) USA -1 lap
10 Alexandra Lisney (WC4) Australia -1 lap
11 Katherine Horan (WC4) New Zealand -1 lap
12 Marie-Claude Molnar (WC4) Canada -1 lap
13 Kerstin Brachtendorf (WC5) Germany -1 lap
14 Jenny Narcisi (WC4) Italy -2 laps
15 Elizabeth Saul (WC4) Great Britain -2 laps
16 Ksenia Sevastyanova (WC4) Russia -2 laps
 
Men C4-5 Scratch Race
 
Qualification
 
Heat 1
1 Lauro Cesar Chaman (MC5) Brazil
2 Michael Gallagher (MC5) Australia
3 Xinyang Liu (MC5) China -1 lap
4 Diego German Duenas Gomez (MC4) Colombia -1 lap
5 Michele Pittacolo (MC4) Italy -1 lap
6 Kyle Bridgwood (MC4) Australia -1 lap
7 Jaco van Gass (MC4) Great Britain -1 lap
8 Carol-Eduard Novak (MC4) Romania -1 lap
9 Sergey Pudov (MC4) Russia -1 lap
10 Christopher Murphy (MC5) USA -1 lap
11 Jiri Bouska (MC4) Czech Republic -1 lap
12 Dane Wilson (MC5) South Africa -2 laps
13 Bahman Golbarnezhad (MC4) Iran -2 laps
14 Pablo Jaramillo Gallardo (MC5) Spain -2 laps
 
Heat 2
1 Alistair Donohoe (MC5) Australia
2 Yehor Dementyev (MC5) Ukraine
3 Jozef Metelka (MC4) Slovakia
4 Andrea Tarlao (MC5) Italy -1 lap
5 Edwin Fabian Matiz Ruiz (MC5) Colombia -1 lap
5 Jonathan Gildea (MC5) Great Britain -1 lap
7 Cesar Neira Perez (MC4) Spain -1 lap
8 Soelito Gohr (MC5) Brazil -1 lap
9 Thomas Schafer (MC4) Germany -1 lap
10 Jiri Jezek (MC4) Czech Republic -1 lap
11 Xian Wang (MC4) China -1 lap
12 Justin Widhalm (MC4) USA -1 lap
13 Robert Tamirjan (MC4) Romania -2 laps
14 Byron Raubenheimer (MC4) New Zealand) -2 laps
 
 


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.