Canadian Cyclist

 

March 25/16 16:55 pm - E3 Harelbeke results


Posted by Editoress on 03/25/16
 

Results from the E3 Harelbeke in Belgium


Harelbeke to Harelbeke, 206.4 km
1 Michal Kwiatkowski (Pol) Team Sky 4:49:34
2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff at 0:04
3 Ian Stannard (GBr) Team Sky 0:11
4 Fabian Cancellara (Sui) Trek-Segafredo
5 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
6 Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
7 Tiesj Benoot (Bel) Lotto-Soudal
8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNL-Jumbo
9 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
10 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
11 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
12 Matteo Trentin (Ita) Etixx-Quick Step all s.t.
13 Niki Terpstra (Ned) Etixx-Quick Step 0:15
14 Tom Boonen (Bel) Etixx-Quick Step s.t.
15 Zdenek Stybar (Cze) Etixx-Quick Step 2:32
16 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling 4:48
17 Marco Marcato (Ita) Wanty-Groupe Gobert
18 Francisco José Ventoso Alberdi (Esp) Movistar Team
19 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale Pro Cycling Team
20 Ralf Matzka (Ger) Bora-Argon 18
21 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
22 Timo Roosen (Ned) Team LottoNL-Jumbo
23 Luke Rowe (GBr) Team Sky
24 Stijn Vandenbergh (Bel) Etixx-Quick Step
25 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
26 Damien Gaudin (Fra) AG2R La Mondiale
27 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team
28 Michael Schär (Sui) BMC Racing Team
29 Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEDGE
30 Bram Tankink (Ned) Team LottoNL-Jumbo
31 Lukasz Wisniowski (Pol) Etixx-Quick Step
32 Stefan Küng (Sui) BMC Racing Team
33 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
34 Michal Golas (Pol) Team Sky
35 Scott Thwaites (GBr) Bora-Argon 18
36 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
37 Luke Durbridge (Aus) Orica GreenEDGE
38 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
39 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
40 Filippo Pozzato (Ita) Southeast-Venezuela all s.t.
41 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff 4:52
42 Jelle Wallays (Bel) Lotto-Soudal 6:18
43 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise 6:54
44 Kevin Van Melsen (Bel) Wanty-Groupe Gobert
45 Nelson Filipe Santos Simões Oliveira (Por) Movistar Team
46 Vegard Breen (Nor) Fortuneo-Vital Concept
47 Simone Antonini (Ita) Wanty-Groupe Gobert
48 Nils Politt (Ger) Team Katusha
49 Marcel Sieberg (Ger) Lotto-Soudal
50 Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
51 Juan José Lobato Del Valle (Esp) Movistar Team
52 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
53 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
54 Pim Ligthart (Ned) Lotto-Soudal
55 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNL-Jumbo
56 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNL-Jumbo
57 Marko Kump (Slo) Lampre-Merida
58 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo
59 Michel Kreder (Ned) Roompot-Oranje Peloton
60 Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale
61 Mickaël Delage (Fra) FDJ
62 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNL-Jumbo
63 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff
64 Michael Gogl (Aut) Tinkoff all s.t.
65 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team 8:59
66 Wesley Kreder (Ned) Roompot-Oranje Peloton
67 Dmitriy Gruzdev (Kaz) Astana Pro Team
68 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
69 Antoine Demoitié (Bel) Wanty-Groupe Gobert
70 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
71 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff
72 Arnaud Gérard (Fra) Fortuneo-Vital Concept all s.t.
73 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin 11:35
74 Rüdiger Selig (Ger) Bora-Argon 18
75 Reto Hollenstein (Sui) IAM Cycling
76 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
77 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff
78 Adam Blythe (GBr) Tinkoff
79 Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot-Oranje Peloton
80 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling Team
81 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
82 Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
83 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
84 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
85 Maxime Farazijn (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
86 Stijn Steels (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
87 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
88 Benoît Jarrier (Fra) Fortuneo-Vital Concept
89 Florian Vachon (Fra) Fortuneo-Vital Concept
90 Romain Cardis (Fra) Direct Energie
91 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
92 Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha
93 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin
94 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
95 Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
96 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
97 Thomas Leezer (Ned) Team LottoNL-Jumbo
98 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
99 Jasper De Buyst (Bel) Lotto-Soudal
100 Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
101 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
102 Arnaud Démare (Fra) FDJ
103 Iljo Keisse (Bel) Etixx-Quick Step
104 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
105 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
106 Grégory Rast (Sui) Trek-Segafredo all s.t.
DNF Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff
DNF Tony Martin (Ger) Etixx-Quick Step
DNF Jürgen Roelandts (Bel) Lotto-Soudal
DNF Sean De Bie (Bel) Lotto-Soudal
DNF Frederik Frison (Bel) Lotto-Soudal
DNF Gediminas Bagdonas (Ltu) AG2R La Mondiale
DNF Nico Denz (Ger) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
DNF Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Maxime Daniel (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
DNF Arman Kamyshev (Kaz) Astana Pro Team
DNF Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
DNF Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Sebastian Langeveld (Ned) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Kristoffer Skjerping (Nor) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Ryan Mullen (Irl) Cannondale Pro Cycling Team
DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
DNF Olivier Le Gac (Fra) FDJ
DNF Johan Le Bon (Fra) FDJ
DNF Marc Sarreau (Fra) FDJ
DNF Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
DNF Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
DNF Vicente Reynes Mimo (Esp) IAM Cycling
DNF Mattia Cattaneo (Ita) Lampre-Merida
DNF Gang Xu (Chn) Lampre-Merida
DNF Chun Kai Feng (Tpe) Lampre-Merida
DNF Roberto Ferrari (Ita) Lampre-Merida
DNF Sacha Modolo (Ita) Lampre-Merida
DNF Luka Pibernik (Slo) Lampre-Merida
DNF Federico Zurlo (Ita) Lampre-Merida
DNF Jorge Arcas Pena (Esp) Movistar Team
DNF Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team
DNF Antonio Pedrero Lopez (Esp) Movistar Team
DNF Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
DNF Sam Bewley (NZl) Orica GreenEDGE
DNF Mitchell Docker (Aus) Orica GreenEDGE
DNF Luka Mezgec (Slo) Orica GreenEDGE
DNF Magnus Cort Nielsen (Den) Orica GreenEDGE
DNF Svein Tuft (Can) Orica GreenEDGE
DNF Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
DNF Matt Brammeier (Irl) Dimension Data
DNF Nick Dougall (RSA) Dimension Data
DNF Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
DNF Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
DNF Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
DNF Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
DNF Twan Castelijns (Ned) Team LottoNL-Jumbo
DNF Christian Knees (Ger) Team Sky
DNF Andrew Fenn (GBr) Team Sky
DNF Elia Viviani (Ita) Team Sky
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Trek-Segafredo
DNF Markel Irizar Aranburu (Esp) Trek-Segafredo
DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
DNF Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Moreno De Pauw (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Jef Van Meirhaeghe (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen-Baloise
DNF Frederik Backaert (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Dimitri Claeys (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Robin Stenuit (Bel) Wanty-Groupe Gobert
DNF Mark McNally (GBr) Wanty-Groupe Gobert
DNF Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Lukas Pöstlberger (Aut) Bora-Argon 18
DNF Zakkari Dempster (Aus) Bora-Argon 18
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Bora-Argon 18
DNF Yohann Gène (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNF Boris Vallée (Bel) Fortuneo-Vital Concept
DNF Yauheni Hutarovich (Blr) Fortuneo-Vital Concept
DNF Daniel McLay (GBr) Fortuneo-Vital Concept
DNF Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo-Vital Concept
DNF Jesper Asselman (Ned) Roompot-Oranje Peloton
DNF Brian Van Goethem (Ned) Roompot-Oranje Peloton
DNF Kai Reus (Ned) Roompot-Oranje Peloton
DNF Tim Kerkhof (Ned) Roompot-Oranje Peloton
DNF Ivar Slik (Ned) Roompot-Oranje Peloton
DNF Andrea Dal Col (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Matteo Draperi (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Giuseppe Fonzi (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Liam Bertazzo (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Mirko Tedeschi (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Mirko Trosino (Ita) Southeast-Venezuela
DNF Eugert Zhupa (Alb) Southeast-Venezuela
DNS Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.