Canadian Cyclist

 

April 2/16 10:01 am - Junior Track Nationals: Day 2 results


Posted by Editoress on 04/2/16
 

Results from the second day of racing at the Milton Velodrome

 

 

Junior Women Pursuit, 2000m
 
Qualifying
1 Erin J. Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 2:27.020
2 Maggie Coles-Lyster (BC) Tag Cycling Club 2:28.592
3 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec 2:32.073
4 Ali Van Yzendoorn (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:34.593
5 Amelia Bell (ON) NCCH p/b DEC Express 2:35.426
6 Naomi Desousa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:35.814
7 Ruby West (ON) Centurion Next Wave Cycling Team 2:36.015
8 Hillary Lowry (ON) NCCH p/b DEC Express 2:36.779
9 Marie Alexandre Lemire (QC) Equipe du Quebec 2:42.900
10 Holly Simonson (BC) Cycling Bc 2:43.099
11 Katherine Bergeron (QC) Equipe du Quebec 2:43.911
12 Deirdre Henderson (ON) NCCH p/b DEC Express 2:46.590
DNF Devaney Collier (AB) Team Alberta
Fastest two riders race for 1st and 2nd.
Third and fourth fastest riders race for 3rd and 4th
 
NOTE: Qualifying time to be eligible for Worlds is 2:32.790
 
Final
Ride for GOLD
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 2:29.788
2 Erin J. Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 2:30.807
 
Ride for BRONZE
3 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec 2:33.682
4 Ali Van Yzendoorn (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:33.910

 

Junior Men Pursuit, 3000m
 
Qualifying
 
1 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec 3:25.097
2 John Willcox (BC) Cycling BC / TaG 3:27.415
3 Cameron Fitzmaurice (BC) Cycling BC / TaG 3:28.020
4 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 3:32.432
5 Jordann Jones (ON) NCCH p/b DEC Express 3:32.790
6 Chris Ernst (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 3:34.482
7 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 3:34.628
8 Josh Smith (ON) NCCH p/b DEC Express 3:36.560
9 Eloi Batista (BC) Independent 3:36.845
10 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec 3:38.340
11 Robert Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 3:40.171
12 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 3:40.738
13 Josh Shenker (ON) NCCH p/b DEC Express 3:42.318
14 John Stuart (ON) West Of Quebec Wheelers 3:50.348
15 Ian Currie (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 3:50.447
DSQ Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club
Fastest two riders race for 1st and 2nd.
Third and fourth fastest riders race for 3rd and 4th
 
NOTE: Qualifying time to be eligible for Worlds is 3:30.790
 
Final
Ride for GOLD
1 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec 3:27.680
2 John Willcox (BC) Cycling BC / TaG 3:32.140
 
Ride for BRONZE
3 Cameron Fitzmaurice (BC) Cycling BC / TaG 3:31.796
4 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 3:35.977

 

U17 Women Pursuit, 2000m
 
FINAL
1 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club 2:35.810
2 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:41.251
3 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club 2:43.764
4 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers 2:44.369
5 Simone Boilard (QC) Equipe du Quebec 2:44.438
6 Kaitlyn Rauwerda (ON) NCCH p/b DEC Express 2:44.875
7 Emma Lazenby (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:46.701
8 Victoria Slater (ON) NCCH p/b DEC Express 2:47.269
9 Zoe Wulfers (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:51.448
10 Kylie Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:54.731
11 Samantha Hargreaves (AB) Team Alberta 2:57.051

 

U17 Men Pursuit, 2000m
 
FINAL
 
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 2:21.056 CR
2 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:23.199 CR
3 Sydney Flageole-Bray (ON) NCCH p/b DEC Express 2:23.679 CR
4 Dawson Macdonald (ON) NCCH p/b DEC Express 2:25.380
5 Antoine Dalterio (QC) Equipe Du Quebec 2:25.703
6 Giuseppe Carone (ON) NCCH p/b DEC Express 2:26.594
7 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 2:27.095
8 Eric Inkster (BC) Cannondale p/b Fortius 2:32.674
9 Ethan Ogrodniczuk (BC) Cannondale p/b Fortius 2:32.863
10 Oliver Campbell (ON) Midweek Cycling Club 2:33.977
11 Jayke Jenssen (AB) Team Alberta 2:35.176
12 Kobe Liberty (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:36.075
13 Daniel Nordemann-Da Silva (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:36.961
14 Quinn Storey (BC) Cannondale p/b Fortius 2:38.537
15 Axel Froner (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2:39.698
16 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club 2:40.125
17 John Cummings (AB) Team Alberta 2:40.482
18 Base Wagner (BC) Cannondale p/b Fortius 2:42.644
19 Philippe Gelinas (QC) Amos 2:47.422

 

U17 Women Sprint
 
Qualifying
1 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club 13.106
2 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers 13.194
3 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.195
4 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club 13.331
5 Kylie Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.695
6 Simone Boilard (QC) Equipe du Quebec 13.709
7 Zoe Wulfers (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.721
8 Emma Lazenby (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 14.63
9 Samantha Hargreaves (AB) Team Alberta 14.767
Top 8 riders advance to the 1/4 finals. Others will be ranked by Qualification time
 
Quarter Finals
 
Heat 1
1 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club 13.893
2 Emma Lazenby (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers 13.647
2 Zoe Wulfers (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 3
1 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.447
2 Simone Boilard (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 4
1 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club 13.579
2 Kylie Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
Winner of each heat advances to the 1/2 finals.
Others race for 5th-8th place
 
SemiFinals
 
Heat 1 Race 1
Race 2 Decider   
1 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club   16.453 13.412
2 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club 12.973
 
Heat 2
1 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
2 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers
Winners ride for Gold, Losers for Bronze
 
5-8 FInal
5 Kylie Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 14.995
6 Simone Boilard (QC) Equipe du Quebec
7 Emma Lazenby (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
8 Zoe Wulfers (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Final
Ride for GOLD Race 1 Race 2 Decider
1 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club 13.046 14.058
2 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Ride for BRONZE
3 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club   14.452 16.155
4 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers 13.282

 

U17 Men Sprint
 
Qualifying
 
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 11.540
2 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 11.733
3 Antoine Dalterio (QC) Equipe du Quebec 11.782
4 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.831
5 Aidan Zeversenuke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.011
6 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club 12.136
7 Oliver Campbell (ON) Midweek Cycling Club 12.407
8 Spenser Straughan (ON) NCCH p/b DEC Express 12.542
9 Ethan Ogrodniczuk (BC) Cannondale p/b Fortius 12.768
10 James Hedgcock (ON) Independent 12.844
11 Eric Inkster (BC) Cannondale p/b Fortius 12.877
12 John Cummings (AB) Team Alberta 12.906
13 Kobe Liberty (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.014
14 Philippe Gelinas (QC) Amos 13.128
15 Quinn Storey (BC) Cannondale p/b Fortius 13.422
16 Jake Thorburn (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.674
17 Base Wagner (BC) Cannondale p/b Fortius 13.882
Top 16 riders advance to the 1/8 finals.
Others will be ranked by Qualification time
 
1/8 Finals
 
Heat 1
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.701
2 Jake Thorburn (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 12.921
2 Quinn Storey (BC) Cannondale p/b Fortius
 
Heat 3
1 Antoine Dalterio (QC) Equipe du Quebec 12.551
2 Philippe Gelinas (QC) Amos
 
Heat 4
1 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.915
2 Kobe Liberty (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 5
1 Aidan Zeversenuke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.899
2 John Cummings (AB) Team Alberta
 
Heat 6
1 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club 12.429
2 Eric Inkster (BC) Cannondale p/b Fortius
 
Heat 7
1 James Hedgcock (ON) Independent 12.937
2 Oliver Campbell (ON) Midweek Cycling Club
 
Heat 8
1 Spenser Straughan (ON) NCCH p/b DEC Express 13.144
2 Ethan Ogrodniczuk (BC) Cannondale p/b Fortius
 
The winner of each heat advances to the Quarterfinals
 
Quarter Finals
 
Heat 1
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.124
2 Spenser Straughan (ON) NCCH p/b DEC Express
 
Heat 2
1 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 12.112
2 James Hedgcock (ON) Independent
 
Heat 3
1 Antoine Dalterio (QC) Equipe du Quebec 12.114
2 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club
 
Heat 4
1 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.425
2 Aidan Zeversenuke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
Winner of each heat advances to the 1/2 finals.
Others race for 5th-8th place
 
SemiFinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2 Decider  
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.229 12.24
2 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 11.801   12.024
2 Antoine Dalterio (QC) Equipe du Quebec   12.555
Winners ride for Gold, Losers for Bronze
 
5-8 Final
5 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club 12.355
6 Aidan Zeversenuke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
7 Spenser Straughan (ON) NCCH p/b DEC Express
8 James Hedgcock (ON) Independent
 
Final
Ride for GOLD Race 1 Race 2 Decider
1 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.034 12.221
2 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec
 
Ride for BRONZE
3 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires   13.105 13.642
4 Antoine Dalterio (QC) Equipe du Quebec 12.127

 

Junior Women Sprint
 
Qualifying
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 12.225 CR
2 Erin J Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.469 CR
3 Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec 12.474 CR
4 Charlotte Creswicke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.518 CR
5 Naomi Desousa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.767
6 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec 12.981
7 Katherine Bergeron (QC) Equipe du Quebec 13.195
8 Marie Alexandre Lemire (QC) Equipe du Quebec 13.223
9 Deirdre Henderson (ON) NCCH p/b DEC Express 13.369
DNS Amelia Bell (ON) NCCH p/b DEC Express
Top 8 riders advance to the 1/4 finals.
Others will be ranked by Qualification time
 
Quarter Finals
 
Heat 1
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 13.136
2 Marie Alexandre Lemire (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 2
1 Erin J Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 13.140
2 Katherine Bergeron (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 3
1 Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec 13.654
2 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 4
1 Charlotte Creswicke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 13.150
2 Naomi Desousa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
The winner of each heat advances to the 1/2 finals. Others race for 5th-8th
 
SemiFinals
 
Heat 1 Race 1 Race 2
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 12.654 12.794
2 Charlotte Creswicke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Erin J Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 12.708 13.81
2 Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec
Winners ride for Gold, Losers for Bronze
 
5-8 Final
5 Marie Alexandre Lemire (QC) Equipe du Quebec 13.697
6 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec
7 Naomi Desousa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
8 Katherine Bergeron (QC) Equipe du Quebec
 
Final
Ride for GOLD
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 12.669 12.813
2 Erin J Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club
 
Ride for BRONZE
3 Charlotte Creswicke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.703 12.775
4 Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec

 

Junior Men Sprint
 
Qualifying
1 Stefan Ritter (AB) Team Alberta 10.727
2 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.016
3 Nick Wammes (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.281
4 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 11.288
5 Je'land Sydney (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.350
6 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.537
7 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec 11.673
8 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 11.769
9 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec 11.788
10 John Stuart (ON) West of Quebec Wheelers 12.078
11 Robert Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.151
12 Luke Logan (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.882
Top 12 riders advance to the 1/8 finals
 
1/8 FInals
 
Heat 1
1 Stefan Ritter (AB) Team Alberta 12.108
2 Luke Logan (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 12.324
2 Robert Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 3
1 Nick Wammes (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
DNS John Stuart (ON) West of Quebec Wheelers
 
Heat 4
1 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 12.073
2 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 5
1 Je'land Sydney (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.733
2 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club
 
Heat 6
1 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.639
2 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec
The winner of each heat advances to the Quarterfinals
Losers to Repechages
 
Repechage
 
Heat 1
1 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec 12.380
2 Luke Logan (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
3 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 2
1 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 11.794
2 Robert Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
The winner of each heat advances to the 1/4 finals
 
Quarter Finals
 
Heat 1
1 Stefan Ritter (AB) Team Alberta 11.397
2 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec
 
Heat 2
1 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.755
2 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club
 
Heat 3
1 Nick Wammes (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.571
2 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 4
1 Je'land Sydney (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.716
2 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec
Winner of each heat advance to the 1/2 finals
Others race for 5th-8th place
 
SemiFinals
 
Heat 1
1 Stefan Ritter (AB) Team Alberta 11.249 11.173
2 Je'land Sydney (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Heat 2
1 Nick Wammes (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.454 11.5
2 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
Winners ride for Gold, Losers for Bronze
 
5-8 Final
5 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 11.827
6 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
7 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec
8 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec
 
Final
Ride for GOLD
1 Stefan Ritter (AB) Team Alberta 10.839 10.873
2 Nick Wammes (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Ride for BRONZE
3 Je'land Sydney (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 11.27 11.548
4 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires

 

U17 Women Points Race

1 Kaitlyn Rauwerda (ON) NCCH p/b DEC Express 14 pts
2 Elizabeth Archbold (ON) Madonna Wheelers 10
3 Simone Boilard (QC) Equipe du Quebec 7
4 Sarah Van Dam (BC) Tripleshot Cycling Club 7
5 Victoria Slater (ON) NCCH p/b DEC Express 5
6 Julia Gibson (ON) Ottawa Bike Club 1
7 Natalie Hamel (ON) NCCH p/b DEC Express 0
8 Zoe Wulfers (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
9 Samantha Hargreaves (AB) Team Alberta 0
10 Emma Lazenby (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
11 Kylie Starrs (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
12 Kassandra Kriarakis (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
 
U17 Men Points Race
1 Sydney Flageole-Bray (ON) NCCH p/b DEC Express 29 pts
2 Riley Pickrell (BC) Tripleshot Cycling Club 23
3 Justin Correa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 7
4 Daniel Nordemann-Da Silva (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 5
5 Ronan Johnson (ON) NCCH p/b DEC Express 5
6 Dawson Macdonald (ON) NCCH p/b DEC Express 3
7 Oliver Campbell (ON) Midweek Cycling Club 3
8 Axel Froner (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2
9 Tyler Davies (BC) TaG Cycling Club 2
10 Antoine Dalterio (QC) Equipe Du Quebec 2
11 Jayke Jenssen (AB) Team Alberta 1
12 Kobe Liberty (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
13 Joel Domingue (QC) Equipe du Quebec 0
14 Quinn Storey (BC) Cannondale p/b Fortius 0
15 Giuseppe Carone (ON) NCCH p/b DEC Express 0
16 Ethan Sittlington (ON) NCCH p/b DEC Express 0
17 John Cummings (AB) Team Alberta -20
18 Ethan Ogrodniczuk (BC) Cannondale p/b Fortius -20
DNF Philippe Gelinas (QC) Amos
DNF Eric Inkster (BC) Cannondale p/b Fortius
DNF Base Wagner (BC) Cannondale p/b Fortius
DNF Aidan Zeversenuke (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
 
Junior Women Points Race
1 Maggie Coles-Lyster (BC) TaG Cycling Club 18 pts
2 Erin J. Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 11
3 Devaney Collier (AB) Team Alberta 11
4 Katherine Bergeron (QC) Equipe du Quebec 5
5 Hillary Lowry (ON) NCCH p/b DEC Express 4
6 Ruby West (ON) Centurion Next Wave Cycling Team 3
7 Naomi Desousa (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 2
8 Holly Simonson (BC) Cycling BC 1
9 Laurie Jussaume (QC) Equipe du Quebec 0
10 Amelia Bell (ON) NCCH p/b DEC Express 0
11 Ali Van Yzendoorn (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires -9
DNF Lauriane Genest (QC) Equipe du Quebec
DNF Marie Alexandre Lemire (QC) Equipe du Quebec
 
Junior Men Points Race
1 Cameron Fitzmaurice (BC) Cycling BC / TaG 26 pts
2 Lucas Taylor (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 10
3 Chris Ernst (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 10
4 Eloi Batista (BC) Independent 7
5 Felix Pelletier (QC) Equipe du Quebec 5
6 John Willcox (BC) Cycling BC / TaG 5
7 Tristan Guillemette (QC) Equipe du Quebec 5
8 Gabriel Drapeau Zgoralski (QC) Equipe du Quebec 4
9 Adam Lefebvre (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires 0
10 John Stuart (ON) West of Quebec Wheelers 0
11 Josh Smith (ON) NCCH p/b DEC Express 0
12 Adam Attwell (BC) Tripleshot Cycling Club 0
13 Ian Currie (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires -20
DNF Eric Bartolomeo (ON) NCCH p/b DEC Express
DNF Jordann Jones (ON) NCCH p/b DEC Express
DNF Luke Logan (ON) Kallisto-FCV p/b Toyo Tires
DNF Josh Shenker (ON) NCCH p/b DEC Express

 

 

Previous

Day 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.