Canadian Cyclist

 

April 2/16 21:12 pm - Kenda Cup #3 - Fontana: Men's results, Gagne wins


Posted by Editoress on 04/2/16
 

Men's results from Kenda Cup #3 - Fontana

Pro Men, 6 laps
1 Raphael Gagne (Can) Cannondale 360 Fly p/b Sugoi 1:33:28
2 Nicola Rohrbach (Sui) Goldwurst-Power/Felt 1:33:38
3 Derek Zandstra (Can) Scott 3Rox Racing 1:34:12
4 Todd Wells (USA) SRAM/Troy Lee Designs 1:37:25
5 Cameron Jette (Can) Scott 3Rox Racing 1:38:19
6 Alex Grant (USA) Cannondale 360 Fly p/b Sugoi 1:38:35
7 Marc-Antoine Nadon (Can) Rocky Mountain Bicycles 1:39:41
8 Peter Glassford (Can) Trek Canada 1:40:06
9 Tom Sampson (USA) Vittoria/Yeti Cycles 1:41:52
10 Alexandre Vialle (Can) Specialized Canada 1:42:32
11 Cole Oberman (USA) Team Ridebiker 1:42:42
12 Alex Wild (USA) Independent 1:43:26
13 Ryan Geiger (USA) Revel Racing 1:43:36
14 Miguel Valadez (Mex) Bajamtb 1:43:36
15 Luke Vrouwenvelder (USA) Champion-System/Cannondale 1:44:02
16 Chris Baddick (USA) Boulder Cycle Sport/Yogaglo 1:44:25
17 Pete Karinen (USA) Independent 1:44:34
18 Jerry Dufour (USA) Bear Development Team 1:44:55
19 Liam Mulcahy (Can) Team Ontario/Team Progressive P/B 3 1:45:58
20 Jose Alfredo Pacheco (USA) Bear Valley Bikes 1:46:18
21 Nicholas Beechan (USA) Trek Test Team 1:46:57
22 Carson Lange (USA) Voodoo Usa 1:47:49
23 Julien Bourdevaire (USA) Bear Valley Bikes 1:48:26
24 Samuel Brehm (USA) Ojio Sport/Np Bikle Shop 1:48:44
25 TJ Woodruff (USA) Stans Notubes/Pivot 1:49:05
26 Kalan Beisel (USA) Team Ridebiker 1:49:37
27 Kyle Trudeau (USA) CZ Racing 1:49:54
28 Ryo Takeuchi (Jpn) Miyata-Merida Biking Team 1:50:04
29 Ernest Watenpaugh (USA) Independent 1:50:18
30 Eli Kranefuss (USA) Bear Development Team 1:51:48
31 Jean-Louis Bourdevaire (USA) Bear Valley Bikes 1:52:56
32 Carson Beckett (USA) Whole Athlete/Specialized 1:53:56
33 Liam Earl (USA) Independent 1:55:06
34 Raphael Auclair (Can) Team Pivot Cycles-OTE -1 lap
35 Mitch Bailey (Can) Trek Canada Mountain Bike -1 lap
36 Nolan Brady (USA) A-Line Athletes -1 lap
37 Gareth Feldstein (USA) Cyclesport Specialized -2 laps
38 Gustavo Pedroza (Mex) Niner Baja Racing -2 laps
39 Guillaume Larose-Gingras (Can) Team Pivot Cycles-OTE -2 laps
40 Zachary Calton (USA) Competitive Cyclist Mtg Team -2 laps
41 Matthew Turner (USA) Competitive Cyclist Mtb Team -2 laps
42 Christopher Ganter (USA) Rolf Prima -2 laps
43 Marc-Andre Fortier (Can) Equipe Quebec -2 laps
44 Stuart Gonzalez (USA) Bear Valley Bikes/Honey Stinger -2 laps
45 Jacob Sacket (USA) Cometitive Cyclist MTB Team -2 laps
46 Sina Solouksaran (USA) Gian Co-Factory Off Road Team -2 laps
47 Ronen Ellis (Isr) Sigma Asa Technion -2 laps
48 Stephane Roch (USA) Team Ninja/Apx -2 laps
49 Ian Wilkey (USA) Az Devo -3 laps
50 Nick Thomas (USA) Az Devo -3 laps
51 Steffen Andersen (USA) Santa Cruz Factory -3 laps
52 Ken Onodera (Jpn) Iyata-Merida Biking Team -3 laps
53 Jon Slaughter (Can) Angry Johnnys CC p/b Norco LG -3 laps
54 Clinton Claassen (USA) Santa Cruz/Fox/Shimano -3 laps
55 Clayton Otto (USA) Giant Co-Factory Off Road -3 laps
56 Derek Hermon (USA) Bear Valley Bikes -3 laps
57 Eric Bostrom (USA) Ridebike Alliance/Cannondale/Ojio -4 laps
58 Brent Burcham (USA) Team Ninja -4 laps
59 Trey Jarno (USA) Trek Ventura/Spy Optic -4 laps
DNF Spencer Rathkamp (USA) Cannondale
DNF Sandy Floren (USA) Cyclesport-Specialized
DNF Matt Clements (USA) Bike Doctor Frederick



Women's results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.