Canadian Cyclist

 

April 4/16 13:25 pm - San Dimas Stage race: Women stage 2 and 3 results


Posted by Editoress on 04/4/16
 

Results from stages 2 and 3 for the San Dimas Stage race in Glendora, California

Stage 2: (April 2nd) San Dimas Community Hospital Road Race, 90 km
1 Mia Manganello (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
2 Lindsay Bayer (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team) 2:52:38
3 Scotti Lechuga (Hagens Berman|Supermint) 2:52:38
4 Lauretta Hanson (Colavita|Bianchi) 2:52:38
5 Sara Bergen (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes) 2:52:38
6 Alice Georgia Simmerling (Team Canada) 2:52:38
7 Caitlin Laroche (LA Sweat) 2:52:38
8 Stephanie Roorda (Team Canada) 2:52:38
9 Irena Ossola (sas-macogep-acquisio p/p mazda) 2:52:38
10 Megan Alderete (Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team) 2:52:38
11 Emma Grant (Colavita|Bianchi) 2:52:38
12 Katherine Wymbs (Michelob Ultra - La Grange 21+) 2:52:38
13 Jennifer Whalen (SDBC/Emerald Textiles p/b UC Cyclery) 2:52:38
14 Mandy Heintz (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
15 Denise Ramsden (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 2:52:38
16 Jennifer Tetrick (TWENTY16 RideBiker) 2:52:38
17 Kristin Armstrong (TWENTY16 RideBiker) 2:52:38
18 Alexandra Burton (Portland Bicycle Studio) 2:52:38
19 Leah Guloien (Trek Redtruck Racing Team) 2:52:38
20 Anna Sanders (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
21 Gillian Ellsay (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 2:52:38
22 Kate Wilson (Velo Club LaGrange, Michelob Ultra +21) 2:52:38
23 Nina Laughlin (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
24 Sara Bird (Folsom Bike/Trek) 2:52:38
25 Anna Gabrielle Traxler (Trek Red Truck) 2:52:38
26 Katie Donovan (Colavita|Bianchi) 2:52:38
27 Cynthia Covarrubias (CRAZY CAT SPECIALIZED U23) 2:52:38
28 Melanie Wong (Folsom Bike Trek) 2:52:48
29 Whitney Allison (Colavita|Bianchi) 2:52:48
30 Sara Tussey (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:48
31 Breanne Nalder (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:48
32 Shoshauna Routley (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team) 2:52:48
33 Lindsay Myers (Team TIBCO-Silicon Valley Bank) 2:52:48
34 Allison Linnell (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team) 2:52:48
35 Jessica Cutler (Colavita|Bianchi) 2:52:38
36 Emily Flynn (The Cyclery- Opus) 2:53:02
37 Ellen Watters (The Cyclery - Opus) 2:53:02
38 Cheryl Clark (Team TIBCO - Silicon Valley Bank) 2:53:02
39 Allison Beveridge (Team Canada) 2:53:02
40 Daniela Garcia (Velo Club LaGrange, Michelob Ultra +21) 2:53:02
41 Laura Brown (Canadian National Team) 2:53:02
42 Audrey Lemieux (sas-macogep-acquisio p/p mazda) 2:53:02
43 Annie Foreman-Mackey (The Cyclery - Opus) 2:53:04
44 Dawn Andres (Portland Bicycle Studio) 2:53:44
45 Liz Otto Hamel (Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees) 2:53:53
46 Illi Gardner (SJBC) 2:53:53
47 Judith Wexler (Folsom Bike / Trek) 2:53:55
48 Brenna Wrye-Simpson (Olympia Cycling Team) 2:52:38
49 Clara Honsinger (Showers Pass Elite p/b Sage Cycles) 2:54:15
50 Ariane Bonhomme (The Cyclery-Opus) 2:54:15
51 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint) 2:52:38
52 Summer Moak (Twenty16 RideBiker) 2:54:32
53 Diane Moug (Independent) 2:52:38
54 Meghan Grant (Alete-FLC) 2:59:46
55 Catherine Ouellette (Rally cycling) 2:52:38
56 Beth Ann Orton (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
57 Lauren De Crescenzo (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 2:52:38
DNF Nicole Pressprich (Portland Bicycle Studio)
DNF Megan Doherty (SCCA/Starbucks Cycling)
DNF Kinley Gibson (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
DNF Sarah Sauvayre (CRCA/Rockstar Games)
DNF Stephanie Wetzel (sas-macogep-acquisio p/p mazda)
DNF Emeliah Harvie (The Cyclery Opus)
DNF Rachel Cross (Monster Media/ SPY Racing)
DNF Anna Talman (Trek-Red Truck p/b Mosiac Homes)
DNF Julyn Aguila (CRAZY CAT SPECIALIZED U23)
DNF Amelia Tanner (JETCycling)
DNF Mariana Valadez (CRAZY CAT SPECIALIZED U23)
DNF Andrea Cyr (Big Orange Cycling)
DNF Tracy Tilton (Sisterhood of Cycling)
DNF Adriane Provost (sas-macogep-acquisio p/p mazda)
DNF Lucia Carreno (CRAZY CAT SPECIALIZED U23)
DNF Helle Bachofen Von Echt (sas-macogep-acquisio p/p mazda)
DNF Esther Walker (SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cyclery)
DNF Suzanne Hamilton (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
DNF Joy Mcculloch (KHS-Maxxis-JLVelo)
DNF Emillia Gutirrez-Ramos (Independent)
DNS Beth Hernandez (Colavita|Bianchi)
DNS Shannon Castle (Holliday Rock pb Zoca)
DNS Alizée Brien (Team TIBCO - Silicon Valley Bank)
DNS Amy Benner (B4T9/Foundation)
 
Stage 3: (April 3rd) San Dimas Classic Criterium
1 Lauretta Hanson (Colavita|Bianchi) 0:55:03
2 Mandy Heintz (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
3 Mia Manganello (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
4 Lindsay Bayer (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team)
5 Scotti Lechuga (Hagens Berman|SupermintPro Cycling Team)
6 Sara Bergen (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
7 Irena Ossola (sas-macogep-acquisio p/p mazda)
8 Caitlin Laroche (LA Sweat)
9 Jennifer Tetrick (TWENTY16 RideBiker)
10 Judith Wexler (Folsom Bike / Trek)
11 Cynthia Covarrubias (CRAZY CAT SPECIALIZED U23)
12 Emma Grant (Colavita|Bianchi)
13 Jessica Cutler (Colavita|Bianchi)
14 Leah Guloien (Trek Redtruck Racing Team)
15 Jennifer Whalen (SDBC/Emerald Textiles p/b UC Cyclery)
16 Stephanie Roorda (Team Canada)
17 Kristin Armstrong (TWENTY16 RideBiker)
18 Nina Laughlin (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
19 Lindsay Myers (Team TIBCO-Silicon Valley Bank)
20 Alice Georgia Simmerling (Team Canada)
21 Denise Ramsden (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
22 Meghan Grant (Alete-FLC)
23 Gillian Ellsay (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes)
24 Anna Sanders (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
25 Brenna Wrye-Simpson (Olympia Cycling Team)
26 Audrey Lemieux (sas-macogep-acquisio p/p mazda)
27 Katie Donovan (Colavita|Bianchi) all s.t.
28 Clara Honsinger (Showers Pass Elite p/b Sage Cycles) 0:11
29 Ellen Watters (The Cyclery - Opus)
30 Annie Foreman-Mackey (The Cyclery - Opus)
31 Melanie Wong (Folsom Bike Trek)
32 Megan Alderete (Hagens Berman Supermint Pro Cycling Team) all s.t.
33 Daniela Garcia (Velo Club LaGrange, Michelob Ultra +21) 0:13
34 Anna Gabrielle Traxler (Trek Red Truck)
35 Sara Tussey (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
36 Kate Wilson (Velo Club LaGrange, Michelob Ultra +21)
37 Whitney Allison (Colavita|Bianchi)
38 Sara Bird (Folsom Bike/Trek)
39 Laura Brown (Canadian National Team) all s.t.
40 Diane Moug (Independent) 0:16
41 Beth Ann Orton (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
42 Cheryl Clark (Team TIBCO - Silicon Valley Bank) both s.t.
43 Alexandra Burton (Portland Bicycle Studio) 0:24
44 Allison Linnell (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team) 0:29
45 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint) 1:12
46 Katherine Wymbs (Michelob Ultra - La Grange 21+) 2:21
47 Dawn Andres (Portland Bicycle Studio) 2:39
48 Breanne Nalder (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 3:23
49 Ariane Bonhomme (The Cyclery-Opus)
50 Liz Otto Hamel (Team Mike's Bikes p/b Equator Coffees)
51 Emily Flynn (The Cyclery- Opus)
52 Summer Moak (Twenty16 RideBiker)
53 Illi Gardner (SJBC) all s.t.
DNF Alizée Brien (Team TIBCO - Silicon Valley Bank)
DNF Shannon Castle (Holliday Rock pb Zoca)
DNF Amy Benner (B4T9/Foundation)
DNF Shoshauna Routley (Hagens Berman | Supermint Pro Cycling Team)
DNS Allison Beveridge (Team Canada)
DNS Catherine Ouellette (Rally cycling)
DNS Lauren De Crescenzo (Visit Dallas DNA Pro Cycling)
 
Final GC
1 Kristin Armstrong (TWENTY16 RideBiker) 4:04:45
2 Katie Donovan (Colavita|Bianchi) 4:05:02
3 Jessica Cutler (Colavita|Bianchi) 4:05:37
4 Scotti Lechuga (Hagens Berman|Supermint) 4:05:43
5 Leah Guloien (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 4:05:54
6 Nina Laughlin (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 4:05:59
7 Mandy Heintz (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 4:06:05
8 Anna Sanders (Visit Dallas DNA Pro Cycling) 4:06:07
9 Diane Moug (Independent) 4:06:18
10 Whitney Allison (Colavita|Bianchi) 4:06:27
11 Gillian Ellsay (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 4:06:45
18 Alice Georgia Simmerling (Team Canada) 4:07:06
19 Stephanie Roorda (Team Canada) 4:07:07
21 Sara Bergen (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 4:07:15
23 Annie Foreman-Mackey (The Cyclery - Opus) 4:07:22
28 Laura Brown (Canadian National Team) 4:07:44
34 Anna Gabrielle Traxler (Trek Red Truck) 4:08:14
35 Denise Ramsden (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 4:08:15
36 Ellen Watters (The Cyclery - Opus) 4:08:19
40 Audrey Lemieux (sas-macogep-acquisio p/p mazda) 4:09:10
48 Emily Flynn (The Cyclery- Opus) 4:12:36
49 Ariane Bonhomme (The Cyclery-Opus) 4:12:52
53 Meghan Grant (Alete-FLC) 4:16:53


Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.