Canadian Cyclist

 

April 15/16 22:34 pm - Euskal Emakumeen Bira: Stage 2 results


Posted by Editoress on 04/15/16
 

Results from the third stage in Spain

Stage 2: Etxarri-Aranatz to Santuario de Urkiola, 109.5 km
1 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 2:51:57
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team at 0:01
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:04
4 Ashleigh Moolman (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling 0:05
5 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:07
6 Paulina Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 0:10
7 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:13
8 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 0:15
9 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
10 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
11 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini all s.t.
12 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini 0:17
13 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:19
14 Amber Neben (USA) Bepink
15 Lex Albrecht (Can) Bepink
16 Ane Santesteban (Esp) Ale' Cipollini
17 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
18 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
19 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
20 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team
21 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi
22 Laura C. Lozano (Col) S.C. Michela Fanini
23 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
24 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team all s.t.
25 Margarita V. Garcia (Esp) Bizkaia - Durango 0:28
26 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling
27 Carmen Small (USA) Cervelo Bigla Pro Cycling
28 Jenelle Crooks (Aus) Australia
29 Jip van den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
30 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini all s.t.
31 Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 0:33
32 Amanda Spratt (Aus) Australia 0:34
33 Daniela Reis (Por) DN-17 Poitou Charentes
34 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
35 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
36 Danielle King (GBr) Wiggle High5
37 Lorena Llamas Garcia (Esp) Team Spain
38 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 all s.t.
39 Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 0:39
40 Eider Merino (Esp) Lointek team
41 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink
42 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini
43 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling
44 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi
45 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team
46 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies all s.t.
47 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 0:44
48 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango s.t.
49 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 0:47
50 Tiffany Cromwell (Aus) Australia s.t.
51 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia - Durango 0:49
52 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
53 Alicia Gonzalez (Esp) Lointek
54 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team
55 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
56 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team all s.t.
57 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling 0:55
58 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling
59 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo both s.t.
60 Marta Lach (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 0:57
61 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
62 Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Team Sobotka both s.t.
63 Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 1:00
64 Rocio Del Alba (Esp) Lointek s.t.
65 Sara Headley-Clafferty (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 1:02
66 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
67 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling
68 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek all s.t.
69 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 1:05
70 Anna Trevisi (Ita) Ale' Cipollini
71 Cristina Martinez (Esp) Lointek team
72 Shannon Malseed (Aus) Australia all s.t.
73 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 1:08
74 Frederica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 1:11
75 Simona Bortolotti (Ita) Bepink
76 Ainara Elbusto Arteaga (Esp) Team Spain both s.t.
77 Astrid Chazal (Fra) DN-17 Poitou Charentes 1:23
78 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Team Spain 1:27
79 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi 1:45
80 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team 1:54
81 Emilia Fahlin (Swe) Ale' Cipollini 1:59
82 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi s.t.
83 Anna Z. Stricker (Ita) INPA - Bianchi 2:12
84 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink 2:14
85 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 2:26
86 Monika Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 2:55
87 Rose Osborne (GBr) Drops Cycling Team 3:01
88 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 3:15
89 Ellen Skerritt (Aus) Ale' Cipollini
90 Alba Teruel (Esp) Lointek both s.t.
91 Lucja Pietrzak (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 3:20
92 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 3:25
93 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 3:27
94 Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 3:35
95 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 3:59
96 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
97 Louisa Lobigs (Aus) Australia both s.t.
98 Jessica Allen (Aus) Australia 4:01
99 Sophie Almeida (Fra) DN-17 Poitou Charentes s.t.
100 Iurani Blanco (Esp) Team Spain 4:05
101 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink 4:11
102 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini s.t.
103 Ziortza Isasi (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 4:13
104 Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling 4:43
105 Sheyla Gutierrez (Esp) Cylance Pro Cycling 5:25
106 Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:33
107 Lorena Ordinana (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 6:08
108 Steffi Jamoneau (Fra) DN-17 Poitou Charentes 6:28
109 Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling 6:33
110 Laura Mendez (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 6:36
111 Mireia Orengo (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 6:58
112 Ana Usaiaga Balerdi (Esp) Team Spain 7:38
113 Irene Usabiaga(Esp) Team Spain s.t.
114 Desiree Duarte (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 10:03
115 Paula Sanmartin (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak s.t.
116 Nathalie Birli (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 10:10
117 Olatz Agorria (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 10:14
118 Julia Rodruguez (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 13:31
119 Ilda Pereira (Por) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 17:41
120 Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 17:43
121 Esther Munzo (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 17:57
DNF Andrea Fraile (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa
DNF Lucia Valachova (Svk) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö
DNF Marjolaine Bazin (Fra) DN-17 Poitou Charentes
DNF Ainhoa Candil (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
DNS Kimberley Le Court (Mri) Bizkaia - Durango
 
GC
1 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 4:54:25
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cycling Team aT 0:20
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:24
4 Ashleigh Moolman (RSA) Cervelo Bigla Pro Cycling 0:26
5 Carmen Small (USA) Cervelo Bigla Pro Cycling 0:29
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team 0:40
7 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:42
8 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini 0:46
9 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 0:46
10 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini 0:55
11 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 0:57
12 Ane Santesteban (Esp) Ale' Cipollini 0:58
13 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 0:58
14 Danielle King (GBr) Wiggle High5 0:58
15 Amanda Spratt (Aus) Australia 1:04
16 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels Dolmans Cycling Team 1:13
17 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla Pro Cycling 1:15
18 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 1:17
19 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cycling Team 1:17
20 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi 1:50
21 Laura C. Lozano (Col) S.C. Michela Fanini 1:54
22 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:54
23 Jenelle Crooks (Aus) Australia 1:57
24 Paulina Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 1:59
25 Eider Merino (Esp) Lointek team 2:22
26 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 2:26
27 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 2:30
28 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi 2:30
29 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 2:30
30 Lorena Llamas Garcia (Esp) Team Spain 2:41
31 Amber Neben (USA) Bepink 2:47
32 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling 3:05
33 Alicia Gonzalez (Esp) Lointek 3:07
34 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 3:25
35 Margarita V. Garcia (Esp) Bizkaia - Durango 3:33
36 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 3:44
37 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team 3:50
38 Tiffany Cromwell (Aus) Australia 3:54
39 Daniela Reis (Por) DN-17 Poitou Charentes 3:57
40 Elise Maes (Lux) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 4:00
41 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:00
42 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:02
43 Jip van den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:05
44 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team 4:10
45 Lex Albrecht (Can) Bepink 4:16
46 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 4:21
47 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 4:22
48 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango 4:24
49 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 4:24
50 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 4:25
51 Christina Perchtold (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 4:25
52 Emilia Fahlin (Swe) Ale' Cipollini 4:26
53 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 4:29
54 Anna Trevisi (Ita) Ale' Cipollini 4:36
55 Demi De Jong (Ned) Boels Dolmans Cycling Team 4:36
56 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team 4:41
57 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia - Durango 4:43
58 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 4:50
59 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:51
60 Lucia Gonzalez (Esp) Lointek 4:52
61 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 4:53
62 Rocio Del Alba (Esp) Lointek 4:55
63 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink 4:57
64 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling 4:57
65 Ainara Elbusto Arteaga (Esp) Team Spain 5:02
66 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini 5:23
67 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 5:44
68 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team 5:51
69 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:54
70 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 5:59
71 Anna Z. Stricker (Ita) INPA - Bianchi 6:04
72 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies 6:06
73 Monika Brezezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 6:54
74 Sara Headley-Clafferty (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 7:25
75 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 7:29
76 Marta Lach (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 7:31
77 Shannon Malseed (Aus) Australia 7:36
78 Simona Bortolotti (Ita) Bepink 8:01
79 Sheyla Gutierrez (Esp) Cylance Pro Cycling 8:59
80 Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla Pro Cycling 9:50
81 Louisa Lobigs (Aus) Australia 10:26
82 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 11:38
83 Frederica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 11:39
84 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 11:40
85 Astrid Chazal (Fra) DN-17 Poitou Charentes 11:54
86 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi 12:00
87 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Team Spain 12:08
88 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink 12:40
89 Cristina Martinez (Esp) Lointek team 12:54
90 Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 13:13
91 Ellen Skerritt (Aus) Ale' Cipollini 13:27
92 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi 13:36
93 Rose Osborne (GBr) Drops Cycling Team 13:43
94 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 13:48
95 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 13:51
96 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 14:35
97 Jessica Allen (Aus) Australia 14:37
98 Lucja Pietrzak (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 14:58
99 Astrid Gassner (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 15:15
100 Alba Teruel (Esp) Lointek 15:24
101 Iurani Blanco (Esp) Team Spain 15:39
102 Sophie Almeida (Fra) DN-17 Poitou Charentes 15:43
103 Ziortza Isasi (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 15:49
104 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 15:59
105 Ilaria Bonomi (Ita) Bepink 16:40
106 Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 17:42
107 Irene Usabiaga(Esp) Team Spain 17:46
108 Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla Pro Cycling 17:53
109 Laura Mendez (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 18:28
110 Ana Usaiaga Balerdi (Esp) Team Spain 19:04
111 Lorena Ordinana (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 19:38
112 Paula Sanmartin (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 21:54
113 Desiree Duarte (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 22:03
114 Olatz Agorria (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 22:06
115 Nathalie Birli (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 22:46
116 Steffi Jamoneau (Fra) DN-17 Poitou Charentes 24:06
117 Mireia Orengo (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 24:33
118 Ilda Pereira (Por) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 30:11
119 Esther Munzo (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 30:29
120 Julia Rodruguez (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak 31:36
121 Anna Badegruber (Aut) Vitalogic Astrokalb Radunion Nö 36:12

 

Previous

Prologue

Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.