Canadian Cyclist

 

April 16/16 22:44 pm - Euskal Emakumeen Bira: Stage 3 results


Posted by Editoress on 04/16/16
 

Results from the fourth stage in Spain

 

Berriatua to Berriatua, 109.4 km
1 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle - High5 2:46:10
2 Carmen Small (USA) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
3 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
4 Ashleigh Moolman (RSA) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
5 Megan Guarnier (USA) Boels - Dolmans Cycling Team
6 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini
7 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
8 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team
9 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto - Soudal Ladies
10 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle - High5
11 Emma Johansson (Swe) Wiggle - High5
12 Daniela Reis (Por) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
13 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
14 Amanda Spratt (Aus) Nationalmannschaft Australien
15 Christina Perchtold (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö
16 Ane Santesteban (Esp) Alé Cipollini
17 Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini
18 Joëlle Numainville (Can) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
19 Dani King (GBr) Wiggle - High5
20 Laura C.Lozano (Col) S.C. Michela Fanini
21 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
22 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
23 Clara Koppenburg (Ger) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
24 Evelyn Stevens (USA) Boels - Dolmans Cycling Team
25 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto - Soudal Ladies
26 Lex Albrecht (Can) BePink
27 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling
28 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team
29 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
30 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
31 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi
32 Elise Maes (Lux) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö
33 Tiffany Cromwell (Aus) Nationalmannschaft Australien
34 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia - Durango
35 Doris Schweizer (SUI) Cylance Pro Cycling
36 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team
37 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
38 Demi De Jong (Ned) Boels - Dolmans Cycling Team
39 Jenelle Crooks (Aus) Nationalmannschaft Australien all s.t.
40 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 0:16
41 Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling 0:19
42 Karol-Ann Canuel (Can) Boels - Dolmans Cycling Team 0:30
43 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 0:35
44 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini 1:20
45 Audrey Cordon (Fra) Wiggle - High5
46 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels - Dolmans Cycling Team
47 Marta Lach (Pol) Mat-Atom Team Sobotka
48 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi
49 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle - High5
50 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
51 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team
52 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling
53 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling all s.t.
54 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team 1:33
55 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 2:14
56 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 3:19
57 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 3:55
58 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 5:06
59 Anisha Vekemans (Bel) Lotto - Soudal Ladies
60 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
61 Francesca Pattaro (Ita) BePink all s.t.
62 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 5:55
63 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling
64 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
65 Simona Bortolotti (Ita) BePink
66 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango
67 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling
68 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini
69 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol)
70 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango
71 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Team Spain
72 Lucja Pietrzak (Pol)) Mat-Atom Team Sobotka
73 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
74 Louisa Lobigs (Aus) Nationalmannschaft Australien
75 Monika Brzezna (Pol) Mat-Atom Team Sobotka
76 Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Team Sobotka all s.t.
77 Shannon Malseed (Aus) Nationalmannschaft Australien 10:29
78 Amber Neben (USA) BePink
79 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini
80 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
81 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia - Durango
82 Ellen Skerritt (Aus) Alé Cipollini all s.t.
83 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi 13:07
84 Lorena Llamas (Esp) Team Spain 15:40
85 Ainara El Busto Arteaga (Esp) Team Spain 15:40
86 Astrid Chazal (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 15:40
87 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 16:12
88 Astrid Gassner (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö 20:31
89 Jessica Allen (Aus) Nationalmannschaft Australien s.t.
90 Irene Usabiaga Balerdi (Esp) Team Spain 20:45
OTL Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 28:18
OTL Cristina Martinez (Esp) Lointek
OTL Ziortza Isasi (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
OTL Sophie Almeida (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
OTL Iurani Blanco Calbet (Esp) Team Spain
OTL Paula Sanmartin Rodriguez (Esp)
OTL Alba Teruel Ribes (Esp) Lointek all s.t.
OTL Ilaria Bonomi (Ita) BePink 28:24
OTL Anna Trevisi (Ita) Alé Cipollini s.t.
OTL Anna Badegruber (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö 36:03
OTL Lorena Ordinana (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa 36:03
OTL Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 36:27
OTL Nathalie Birli (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö 36:30
OTL Ilda Carina Pinheiro Da Silva Pereira (Por)
OTL Julia Rodríguez (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa
OTL Desiree Duarte Castro (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa
OTL Olatz Agorria Etxebarria (Esp) BZK Emakumeen Bira - Smurfit Kappa
OTL Ana Usabiaga Balerdi (Esp) Team Spain
OTL Esther Muñoz (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
OTL Mireia Orengo (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak all s.t.
DNF Laura Méndez (Esp) Bio Racer Elkar-Kirolak
DNF Lotta Lepistö (Fin) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
DNF Stephanie Pohl (Ger) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team
DNF Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
DNF Jessie Daams (Bel) Lotto - Soudal Ladies
DNF An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto - Soudal Ladies
DNF Catiuscia Grillo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
DNF Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team
DNF Rose Osborne (GBr) Drops Cycling Team
DNF Steffi Jamoneau (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
DNF Kseniya Tuhai (Blr) BePink
 
GC
1 Emma Johansson (Swe) Wiggle - High5 7:40:30
2 Megan Guarnier (USA) Boels - Dolmans Cycling Team at 0:25
3 Carmen Small (USA) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team 0:28
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle - High5 0:29
5 Ashleigh Moolman (RSA) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team 0:31
6 Evelyn Stevens (USA) Boels - Dolmans Cycling Team 0:45
7 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:47
8 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto - Soudal Ladies 0:50
9 Malgorzata Jasinska (Pol) Alé Cipollini 0:58
10 Ane Santesteban (Esp) Alé Cipollini 1:03
11 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
12 Dani King (GBr) Wiggle - High5 both s.t.
13 Amanda Spratt (Aus) Nationalmannschaft Australien 1:09
14 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle - High5 1:11
15 Karol-Ann Canuel (Can) Boels - Dolmans Cycling Team 1:49
16 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi 1:55
17 Laura C.Lozano (Col) S.C. Michela Fanini 1:59
18 Jenelle Crooks (Aus) Nationalmannschaft Australien 2:02
19 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini 2:11
20 Eider Merino (Esp) Lointek 2:27
21 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 2:31
22 Claire Rose (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 2:35
23 Katarzyna Pawlowska (Pol) Boels - Dolmans Cycling Team 2:38
24 Clara Koppenburg (GER) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team 3:10
25 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 3:30
26 Margarita V. Garcia (Esp) Bizkaia - Durango 3:38
27 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle - High5 3:55
28 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi
29 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team both s.t.
30 Tiffany Cromwell (Aus) Nationalmannschaft Australien 3:59
31 Daniela Reis (Por) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 4:02
32 Elise Maes (Lux) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö 4:05
33 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo s.t.
34 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:07
35 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 4:10
36 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team 4:15
37 Lex Albrecht (Can) BePink 4:21
38 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto - Soudal Ladies 4:30
39 Christina Perchtold (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö s.t.
40 Emilia Fahlin (Swe) Alé Cipollini 4:31
41 Demi De Jong (Ned) Boels - Dolmans Cycling Team s.t.
42 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 4:50
43 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 4:56
44 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 5:45
45 Audrey Cordon (Fra) Wiggle - High5 5:49
46 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 6:08
47 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team 6:18
48 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team 6:19
49 Sari Saarelainen (Fin) S.C. Michela Fanini 6:40
50 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 7:08
51 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling 7:24
52 Sara Headley (USA) Podium Ambition Pro Cycling 7:49
53 Paulina Brzezna-Bentkowska (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 7:59
54 Marta Lach (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 8:56
55 Anisha Vekemans (Bel) Lotto - Soudal Ladies 9:33
56 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 9:54
57 Joëlle Numainville (Can) Cervélo - Bigla Pro Cycling Team 9:55
58 Sheyla Gutierrez Ruiz (Esp) Cylance Pro Cycling 10:24
59 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango s.t.
60 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 10:52
61 Nicole Moerig (Aus) Podium Ambition Pro Cycling 10:57
62 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi 12:04
63 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 12:20
64 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 12:40
65 Monika Brzezna (Pol) Parkhotel Valkenburg Continental Team 12:54
66 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi 13:25
67 Simona Bortolotti (Ita) BePink 14:01
68 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 14:47
69 Amber Neben (USA) BePink 15:40
70 Louisa Lobigs (Aus) Nationalmannschaft Australien 16:26
71 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia - Durango 17:36
72 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 17:38
73 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 17:39
74 Francesca Pattaro (Ita) BePink 17:51
75 Dorleta Eskamendi Gil (Esp) Team Spain 18:08
76 Shannon Malseed (Aus) Nationalmannschaft Australien 18:10
77 Dalia Muccioli (Ita) Alé Cipollini 18:16
78 Lorena Llamas (Esp) Team Spain 18:26
79 Katarzyna Wilkos (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 19:13
80 Amy Gornall (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 19:48
81 Bethany Hayward (GBr) Podium Ambition Pro Cycling 19:51
82 Ainara El Busto Arteaga (Esp) Team Spain 20:47
83 Lucja Pietrzak (Pol) Mat-Atom Team Sobotka 20:58
84 Rocio Del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 21:12
85 Ellen Skerritt (Aus) Alé Cipollini 26:20
86 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi 26:48
87 Astrid Chazal (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 27:39
88 Jessica Allen (Aus) Nationalmannschaft Australien 35:13
89 Astrid Gassner (AUT) Vitalogic - Astrokalb Radunion Nö 35:51
90 Irene Usabiaga Balerdi (Esp) Team Spain 38:36

 

Previous

Prologue

Stage 1

Stage 2

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.