Canadian Cyclist

 

April 21/16 17:52 pm - Joe Martin Prologue results


Posted by Editoress on 04/21/16
 

Results from the first stage in Fayettville, Arkansas

 

Pro 1/2 Women: ITT, 4.34km Time         
Gap
1 Linda Villumsen (NZl) Unitedhealtcare Professional Women 10:50 0:00
2 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman | Supermint Pro 11:08 0:18
3 Kathryn Buss (USA) Orthocarolina Winston 11:12 0:22
4 Hayley Simmonds (GBr) Unitedhealtcare Professional 11:12 s.t.
5 Nina Laughlin (USA) Visit Dallas Dna Pro Cycling 11:13 0:23
6 Brianna Walle (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:14 0:24
7 coryn Rivera (USA) Unitedhealtcare Professional Women 11:15 0:25
8 Lauren Stephens (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:16 0:26
9 Katie Donovan (USA) Colavita|Bianchi 11:19 0:29
10 Whitney Allison (USA) Colavita|Bianchi 11:20 0:30
11 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman | Supermint 11:21 0:31
12 Sara Tussey (USA) Visit Dallas Dna Pro Cycling 11:25 0:35
13 Alizee Brien (Can) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:29 0:39
14 Breanne Nalder (USA) Visit Dallas Dna Pro Cycling 11:31 0:41
15 Heather Fischer (USA) Mixed Rally Cycling 11:32 0:42
16 Anna Sanders (USA) Visit Dallas Dna Pro 11:32 s.t.
17 Rocio Parrado (Col) Weber Shimano Ladies 11:35 0:45
18 Jessica Cutler (USA) Colavita|Bianchi 11:35 s.t.
19 Emily Mary Collins (NZl) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:36 0:46
20 Cheryl Clark (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 11:41 0:51
21 Jessenia Meneses (Col) Weber Shimano Ladies Power 11:43 0:53
22 Mia Manganello (USA) Visit Dallas Dna Pro Cycling 11:47 0:57
23 Mandy Heintz (USA) Visit Dallas Dna Pro Cycling 11:47 s.t.
24 Amber Pierce (USA) Chicago Women's Elite Cycling 11:51 1:01
25 Iris Slappendel (Ned) Unitedhealtcare Professional 11:51 s.t.
26 Tsubasa Makise (Jpn) Asahi Muur Zero 11:52 1:02
27 Emma White (USA) Mixed Rally Cycling 11:57 1:07
28 Amanda Miller (USA) Visit Dallas Dna Pro 11:59 1:09
29 Justine Clift (Can) The Cyclery - Opus 12:02 1:12
30 Jamie Gilgen (Can) Visit Dallas Dna Pro 12:03 1:13
31 Lindsay Bayer (USA) Hagens Berman | Supermint Pro 12:03 s.t.
32 Payten Maness (USA) Iscorp p/b Smart Choice Mri 12:05 1:15
33 Joanne Kiesanowski (NZl) Team Tibco-Silicon 12:06 1:16
34 Jill Patterson (Jpn) Asahi Muur Zero 12:08 1:18
35 Lindsey Ryder (USA) Canyon Elite 12:10 1:20
36 Gillian Ellsay (Can) Mixed Rally Cycling 12:12 1:22
37 Rachel Langdon (USA) First Internet Bank/Clarksvill 12:13 1:23
38 Annie Ewart (Can) Unitedhealtcare Professional Women 12:13 s.t.
39 Kelsey Devereaux (USA) First Internet Bank/Clarksvill 12:14 1:24
40 Emma Grant (GBr) Colavita|Bianchi 12:18 1:28
41 Tarah Cole (USA) First Internet Bank/Clarksvill 12:19 1:29
42 Luci Ferreira Da Silva (Bra) Weber Shimano Ladies Power 12:19  
43 Miriam Brouwer (Can) The Cyclery - Opus 12:19 both s.t.
44 Arden Stelly (USA) Orthocarolina Winston 12:20 1:30
45 lauren Tamayo (USA) Unitedhealtcare Professional Women 12:20 s.t.
46 Samantha Schneider (USA) Iscorp p/b Smart Choice Mri 12:21 1:31
47 Beth Hernandez (USA) Colavita|Bianchi 12:21  
48 Ting Ying Huang (Tpe) Chinise Taipei Cycling 12:21  
49 Lauretta Hanson (Aus) Colavita|Bianchi 12:21 all s.t.
50 Ariane Bonhomme (Can) The Cyclery - Opus 12:22 1:32
51 Melanie Beale (USA) Canyon Elite 12:22 s.t.
52 Lauren Hall (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 12:23 1:33
53 Kate Sherwin (USA) Sun and Ski Women Elite Team 12:23 s.t.
54 Kimberly Lucie (USA) Canyon Elite 12:26 1:36
55 Nicole Mertz (USA) Chicago Women's Elite Cycling 12:27 1:37
56 Skylar Schneider (USA) Iscorp p/b Smart Choice Mri 12:27  
57 Lenore Pipes (Gum) Orthocarolina Winston 12:27 both s.t.
58 Ellen Watters (Can) The Cyclery - Opus 12:28 1:38
59 Andrea Thomas (USA) Sun and Ski Women Elite Team 12:29 1:39
60 Allison Linnell (USA) Hagens Berman | Supermint Pro 12:29 s.t.
61 Hanna Muegge (Ger) Mixed Rally Cycling 12:29 both s.t.
62 Kat Salthouse (USA) Canyon Elite 12:30 1:40
63 Starla Teddergreen (USA) Asahi Muur Zero 12:30 s.t.
64 irena Ossola (USA) Canyon Elite 12:33 1:43
65 Catherine Ouellette (Can) Mixed Rally Cycling 12:34 1:44
66 Grace Chappell (USA) Sun and Ski Women Elite Team 12:35 1:45
67 Lexie Millard (USA) Iscorp p/b Smart Choice Mri 12:38 1:48
68 Josie Talbot (Aus) Iscorp p/b Smart Choice Mri 12:39 1:49
69 Katherine Shields (USA) Orthocarolina Winston 12:40 1:50
70 Jennifer Rife (USA) Orion Racing p/b K'ul Chocoloa 12:43 1:53
71 Cari Higgins (USA) Unitedhealtcare Professional Women 12:43 s.t.
72 Ash Duban (USA) Sun and Ski Women Elite Team 12:53 2:03
73 Maria Fadiga (Arg) Weber Shimano Ladies Power 12:54 2:04
74 Flora Yan (USA) Sun and Ski Women Elite Team 12:55 2:05
75 Yussely Mendivil Soto (Mex) Iscorp p/b Smart Choice Mri 13:00 2:10
76 Katherine Maine (Can) Mixed Rally Cycling 13:02 2:12
77 Daphne Karagianis (USA) Chicago Women's Elite Cycling 13:02 s.t.
78 Anina Blankenship (USA) Chicago Women's Elite Cycling 13:07 2:17
79 Abigail Krawczyk (USA) Orion Racing p/b K'ul Chocoloa 13:07 s.t.
80 Florinda Isabe De Leon (Gua) Sun and Ski Women Elite Team 13:09 2:19
81 Vanessa Curtis (USA) Orion Racing p/b K'ul Chocoloa 13:10 2:20
82 Christie Tracy (USA) Asahi Muur Zero 13:11 2:21
83 Hsiao Chia Tseng (Tpe) Chinise Taipei Cycling Team 13:12 2:22
84 Shawn Morelli (USA) Unitedhealtcare Professional Women 13:12 s.t.
85 Julie Kuliezca (USA) Hagens Berman | Supermint Pro 13:16 2:26
86 Christine Thornburg (USA) Chicago Women's Elite Cycling 13:19 2:29
87 Gabrielle Russell (USA) Orion Racing p/b K'ul Chocoloa 13:24 2:34
88 Briana Clark (USA) First Internet Bank/Clarksvill 13:28 2:38
89 Emily Flynn (Can) The Cyclery - Opus 13:38 2:48
90 Diedre Ribbens (USA) Orion Racing p/b K'ul Chocoloa 13:46 2:56
91 Jannette Rho (USA) Chicago Women's Elite Cycling 13:51 3:01
92 Lindsay Myers (USA) Team Tibco-Silicon Valley Bank 13:53 3:03
93 Sierra Siebenlist (USA) Chicago Women's Elite Cycling 13:53 s.t.
94 Shera Smith (USA) First Internet Bank/Clarksvill 14:00 3:10
95 Yi Ju Lin (Tpe) Chinise Taipei Cycling Team 14:03 3:13
96 Chia Yun Li (Tpe) Chinise Taipei Cycling Team 14:08 3:18
97 Cathryn Merla-Watson (USA) Sun and Ski Women Elite Team 14:15 3:25
98 Erina Hoshikawa (Jpn) Asahi Muur Zero 14:15 s.t.
99 Jenny Park (USA) Sun and Ski Women Elite Team 14:23 3:33
100 Reiley Pankratz (USA) Canyon Elite 14:29 3:39
101 maureen Mcauliffe (USA) Canyon Elite 14:29 s.t.
102 Katerine Priviley (Arg) Weber Shimano Ladies Power 14:33 3:43
103 Amy Floyd (USA) Orthocarolina Winston 14:58 4:08
104 Xuan Zhou (Tpe) Chinise Taipei Cycling Team 14:58 s.t.
 
Pro 1/2 Men: ITT, 4.34km Time Gap
1 Janier Acevedo (Col) Team Jamis 09:07 0:00
2 Nigel Ellsay (Can) Silber Pro Cycling 09:10 0:03
3 Kyle Murphy (USA) Team Jamis 09:10 s.t.
4 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 09:18 0:11
5 Jonathan Clarke (Aus) Unitedhealthcare Professional 09:25 0:18
6 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman 09:27 0:20
7 Matthew Busche (USA) Unitedhealthcare Professional 09:30 0:23
8 Andres Diaz (Col) Cylance-Incycle p/b Cannondale 09:30 s.t.
9 Joseph Schmalz (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 09:31 0:24
10 Jack Burke (Can) H&R Block Pro Cycling 09:34 0:27
11 Robin Carpenter (USA) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 09:35 0:28
12 Morgan Schmitt (USA) Canyon Bicycles - Shimano 09:39 0:32
13 Brayan Sanchez (Col) Team Jamis 09:40 0:33
14 David Williams (USA) Astellas Cycling Team 09:40 s.t.
15 Peter Disera (Can) H&R Block Pro Cycling 09:41 0:34
16 Benjamin Perry (Can) Silber Pro Cycling 09:43 0:36
17 Bryan Lewis (USA) Lupus Racing Team 09:44 0:37
18 Danny Summerhill (USA) Unitedhealthcare Professional 09:44  
19 Ryan Roth (Can) Silber Pro Cycling 09:44 both s.t.
20 Bailey McKnight (Can) H&R Block Pro Cycling 09:45 0:38
21 Michael Olheiser (USA) Lupus Racing Team 09:45 s.t.
22 Oscar Clark (USA) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 09:45 both s.t.
23 Kaler Marshall (USA) Canyon Bicycles - Shimano 09:46 0:39
24 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 09:46 s.t.
25 Kristofer Dahl (Can) Silber Pro Cycling 09:47 0:40
26 Philip O'Donnell (USA) Axeon Hagens Berman 09:47  
27 Timothy Rugg (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 09:47  
28 Michael Le Rossignol (Can) Silber Pro Cycling 09:47 all s.t.
29 Ruben Companioni (Cub) Team Jamis 09:48 0:41
30 Edward Greene (RSA) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 09:49 0:42
31 John Murphy (USA) Unitedhealthcare Professional 09:50 0:43
32 Kevin Girkins (USA) Elbowz Racing 09:50 s.t.
33 Barry (Jake) Sitler (USA) Astellas Cycling Team 09:51 0:44
34 Chad Young (USA) Axeon Hagens Berman 09:52 0:45
35 Travis Mccabe (USA) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 09:54 0:47
36 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 09:54 s.t.
37 Hunter Grove (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale 09:55 0:48
38 Isaiah Newkirk (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U23 09:55 s.t.
39 Michael Rice (Aus) Garneau Quebecor 09:56 0:49
40 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling 09:57 0:50
41 Erik Slack (USA) Canyon Bicycles - Shimano 09:57 s.t.
42 Dan Gardner (GBr) Astellas Cycling Team 09:58 0:51
43 Christopher Jones (USA) Unitedhealthcare Professional 09:58  
44 Evan Murphy (USA) Lupus Racing Team 09:58 both s.t.
45 Luis Amaran (Cub) Team Jamis 09:59 0:52
46 Connor Brown (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 09:59  
47 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling 09:59 both s.t.
48 Brendan Rhim (USA) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 10:00 0:53
49 Matt Zimmer (USA) Credite Velo Trek 10:00  
50 Coulton Hartrich (USA) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:00 both s.t.
51 Julian Kyer (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:01 0:54
52 Eric Marcotte (USA) Team Jamis 10:02 0:55
53 Justin Oien (USA) Axeon Hagens Berman 10:02  
54 Micah Engle (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U23 10:02  
55 Nicolas Masbourian (Can) Silber Pro Cycling 10:02  
56 Johnathan Freter (USA) Astellas Cycling Team 10:02 all s.t.
57 Mac Brennan (USA) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 10:03 0:56
58 Danick Vandale (Can) H&R Block Pro Cycling 10:05 0:58
59 Travis Livermon (USA) Astellas Cycling Team 10:05 s.t.
60 Stefan Rothe (USA) Elbowz Racing 10:06 0:59
61 Colin Strickland (USA) Elbowz Racing 10:06  
62 Aaron Beebe (USA) Bissell ABG Giant 10:06 both s.t.
63 Tyler Magner (USA) Unitedhealthcare Professional 10:07 1:00
64 Bradley White (USA) Unitedhealthcare Professional 10:08 1:01
65 Ansel Dickey (USA) Astellas Cycling Team 10:08  
66 Sam Bassetti (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 10:08  
67 Tony Baca (Mex) Elbowz Racing 10:08 all s.t.
68 Noah Granigan (USA) CCB Racing 10:10 1:03
69 Stefano Barberi (USA) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:10 s.t.
70 Zack Allison (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:11 1:04
71 Alexis Cartier (Can) Garneau Quebecor 10:11 s.t.
72 Joseph Lewis (Aus) Holowesko Citadel Racing Team p/b Hincapie Sportswear 10:12 1:05
73 Escobar Alzate (Col) Unitedhealthcare Professional 10:13 1:06
74 Fabio Calabria (Aus) Team Novo Nordisk Development 10:14 1:07
75 Camilo Zambrano (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale 10:15 1:08
76 Bruno Langlois (Can) Garneau Quebecor 10:15 s.t.
77 Winston David (USA) Lupus Racing Team 10:16 1:09
78 Bryan Gomez (Col) Gateway Harley-Davidson Trek U23 10:16 s.t.
79 Jacob Albrecht (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 10:17 1:10
80 George Simpson (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U23 10:17 s.t.
81 Torey Philipp (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 10:18 1:11
82 Matthew W. Brophy (USA) Credite Velo Trek 10:18 s.t.
83 Sebastian Haedo (Arg) Team Jamis 10:19 1:12
84 Steve Fisher (USA) Canyon Bicycles - Shimano 10:19  
85 Winn Chris (Aus) Canyon Bicycles - Shimano 10:19 both s.t.
86 Dennis Ramirez (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U23 10:20 1:13
87 Umberto Poli (Ita) Team Novo Nordisk Development 10:20 s.t.
88 Andrew Dahlheim (USA) Team Arapahoe Resources 10:23 1:16
89 Ian Moore (USA) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:23 s.t.
90 Joe Taylor (Can) H&R Block Pro Cycling 10:24 1:17
91 Cory Small (USA) CCB Racing 10:25 1:18
92 Thorsten Askervold (USA) Canyon Bicycles - Shimano 10:25  
93 Peterson Mitchell (USA) Canyon Bicycles - Shimano 10:25  
94 Alberto Covarrubias (Mex) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:25 all s.t.
95 Emile Jean (Can) Silber Pro Cycling 10:27 1:20
96 Julio Padilla (Gua) Team Arapahoe Resources 10:27  
97 Barry Miller (USA) Lupus Racing Team 10:27  
98 Orlando Garibay (Mex) Cylance-Incycle p/b Cannondale 10:27 all s.t.
99 Michael Hernandez (USA) CCB Racing 10:28 1:21
100 Alejandro Padilla (Gua) Team Arapahoe Resources 10:29 1:22
101 Cortlan Brown (USA) Canyon Bicycles - Shimano 10:29 s.t.
102 Oliver Flautt (USA) Lupus Racing Team 10:30 1:23
103 Josh Ruiz (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale 10:31 1:24
104 Ed Veal (Can) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:31  
105 Logan Hutchings (NZl) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:31  
106 Jonny Brown (USA) Axeon Hagens Berman 10:31 all s.t.
107 Ricky Randall (USA) Team Arapahoe Resources 10:32 1:25
108 Corey Davis (USA) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:33 1:26
109 Thomas Revard (USA) Bissell ABG Giant 10:35 1:28
110 Adam Koble (USA) Team Arapahoe Resources 10:36 1:29
111 Brendan Mclaughlin (USA) CCB Racing 10:36  
112 David Goodman (USA) Credite Velo Trek 10:36 both s.t.
113 Grant Koontz (USA) Team Arapahoe Resources 10:38 1:31
114 Max Ackerman (USA) Gateway Harley-Davidson Trek U23 10:38 s.t.
115 Tim Savre (USA) Credite Velo Trek 10:40 1:33
116 Mat Stephens (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:40  
117 Marc-Antoine Soucy (Can) Garneau Quebecor 10:40  
118 Hogan Sills (USA) Bissell ABG Giant 10:40 all s.t.
119 Brad Neagos (USA) Bissell ABG Giant 10:41 1:34
120 Evan Hartig (USA) Credite Velo Trek 10:42 1:35
121 Anton Varabei (Can) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:43 1:36
122 Ryan Moore (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 10:44 1:37
123 Gervais Laurent (Can) Support Clean Sport-Seasucker-Guttenplan 10:44 s.t.
124 Diego Sandoval (Mex) Cylance-Incycle p/b Cannondale 10:45 1:38
125 Dan Lam (USA) Bissell ABG Giant 10:45 s.t.
126 Oliver Moors (GBr) Astellas Cycling Team 10:46 1:39
127 Jake Magee (Aus) Elbowz Racing 10:47 1:40
128 Ian Umstead (USA) Credite Velo Trek 10:48 1:41
129 David Boily (Can) Garneau Quebecor 10:50 1:43
130 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling 10:50 s.t.
131 Jonah Mead-Van Cort (USA) Lupus Racing Team 10:52 1:45
132 Pablo Cruz (Hon) Team Arapahoe Resources 10:53 1:46
133 Cooper Willsey (USA) CCB Racing 10:55 1:48
134 Nicholas Torraca (USA) Elevate Pro Cycling p/b Bicyclcle World 10:55 s.t.
135 Brandon Feehery (USA) Astellas Cycling Team 10:56 1:49
136 Sam Cerruti (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 10:57 1:50
137 Jacob White (USA) Team Arapahoe Resources 11:02 1:55
138 Darcy Woolley (Aus) Garneau Quebecor 11:03 1:56
139 Colton Jarisch (USA) Elbowz Racing 11:10 2:03
140 Rudy Peterson (USA) Credite Velo Trek 11:11 2:04
141 Quentin Valognes (Fra) Team Novo Nordisk Development 11:15 2:08
142 Cory Williams (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale 11:16 2:09
143 Reid Mcclure (Can) Team Novo Nordisk Development 11:19 2:12
144 John Leach (USA) Bissell ABG Giant 11:22 2:15
145 Ian Whaley (USA) CCB Racing 11:22 s.t.
146 Sam Brand (GBr) Team Novo Nordisk Development 11:24 2:17
147 Ulugbek Saidov (Uzb) Team Novo Nordisk Development 11:24 s.t.
148 Dmitriy Pankratou (Uzb) Team Novo Nordisk Development 11:26 2:19
149 Matt Chatlaong (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 11:26 s.t.
150 William Myers (USA) Herbalife p/b Marc Pro - Natur 11:31 2:24
151 Hilton Clarke (USA) Cylance-Incycle p/b Cannondale 11:45 2:38
152 Francisco Carratala (Esp) Team Novo Nordisk Development 11:46 2:39
153 Lewis Fellas (GBr) CCB Racing 11:57 2:50

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.