Canadian Cyclist

 

May 1/16 19:37 pm - Springbank Road race/Ontario Cup #3 results


Posted by Editoress on 05/1/16
 

Results from the 48th Annual Springbank Road Race: Ontario Cup #3 held in London Ontario

Presented by London Centennial Wheelers


Elite 4 Men, 40.5 km (Average Speed 45.4 km/h)
1 Jonathan Maloney (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.4) 0:53:30
2 Geoff Haydt (Independent - RME.4) at s.t.
3 Sean Bechtel (Caledon Hills Racing - RME.4) 0:25
4 Victor Addis (To Wheels Epic Sports BCC - RME.4) 0:30
5 Garvin Moses (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RME.4) 1:02
6 David Vincent (To Wheels Epic Sports BCC - RME.4)
7 Dean Schives (Independent - RME.4)
8 Christian Despatie (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.4)
9 Craig Marentette (Kirwin Partners Cycling Team - RME.4)
10 William Wang (London Centennial Wheelers - RMU23.4)
11 Lance Mclellan (Waterloo Cycling Club - RME.4)
12 Patrick Farrell (Morning Glory Cycling Club - RMU23.4)
13 Martin Blostein (Phi Hotel Group / P-K Express - RME.4)
14 Matthew Newman (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RME.4)
15 Sean Baker (Midweek Cycling Club - RME.4)
16 Quentin Stossel (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.4) all s.t.
17 James Nicholson (Independent - RME.4) 1:12
18 Brandon Van Haeren (Morning Glory Cycling Club - RME.4) 1:43
19 Christopher Wu (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 1:45
20 Andriy Kolos (Independent - RME.4) 2:13
21 Andrew Bridgen (Tower International Cycling Team - RME.4) 2:32
22 Alexander Mulholland (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4) 2:49
23 Tony Mazza (B1 Evo Cycling - RME.4) 3:00
DNF Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club - RME.4)
DNF Taylor Ford (To Wheels Epic Sports BCC - RME.4)
DNF Kyle Orrick (Independent - RME.4)
DNF Adam Trela (Phi Hotel Group / P-K Express - RME.4)
DNF Stephen Lake (Waterloo Cycling Club - RME.4)
DNS Gordon Walker (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4)
DNS Chris Bass (Angry Bass Racing - RME.4)
 
Master 3 Men, 40.5 km (Average Speed 44.6 km/h)
1 Adam Myers (Pedal Harder-Six S Partners - RMMA.3) 0:54:32
2 Dereck Bowen (Novofit - Compass360racing - RMMB.3)
3 Dan Donovan (Dark Horse Flyers Cycling Club - RMMA.3)
4 Christian Schneider (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.3)
5 Michael Fawcett (Dark Horse Flyers Cycling Club - RMMA.3)
6 Bart Egnal (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
7 William Trischuk (D'Ornellas Cycling Club - RMMC.3)
8 Andrew Mcleod (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
9 Georg Nikodym (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.3)
10 William Dainty (Caledon Hills Racing - RMMB.3)
11 Don Smart (Newmarket Eagles Cycling Club - RMMC.3)
12 Mark Chappel (Waspcam - RMMB.3)
13 Ian Chown (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
14 Sebastian Zdyb (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
15 Philip Gil (Novofit - Compass360racing - RMMC.3) all s.t.
16 Jeremy Bridge-Cook (Morning Glory Cycling Club - RMMB.3) 0:07
17 Jeff Wheller (Caledon Hills Racing - RMMA.3) s.t.
18 Steve Hart (Lapdogs Cycling Club - RMMC.3) 0:38
19 William Hellems (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Gar - RMMB.3) 1:14
20 Jiri Svoboda (London Centennial Wheelers - RMMC.3) 1:42
DNF Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - RMMB.3)
DNF David Pluck (Tower International Cycling Team - RMMB.3)
DNF Bahadir Alev (Waterloo Cycling Club - RMMB.3)
DNF Dino Zunic (Waterloo Cycling Club - RMMB.3)
DNF Jason Foy (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
DNF Mark Foullong (Caledon Hills Racing - RMMB.3)
DNF Jim Schaefer (Caledon Hills Racing - RMMB.3)
DNF Mike Jacques (Cobourg Cycling Club - RMMC.3)
DNF Glendon Tomlinson (Full Throttle Cycling Club - RMMB.3)
DNF John David Power (Independent - RMMB.3)
DNF Campbell Macmillan (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.3)
DNF Derek Hsiung (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
DNF Scott Beffort (Caledon Hills Racing - RMMB.3)
DNS Adam Fournier (Caledon Hills Racing - RMMB.3)
 
Elite 3 Women, 31.5 km (Average Speed 35.1 km/h)
1 Molly Mccracken (Dark Horse Flyers Cycling Club - RWE.3) 0:53:49
2 Deirdre Maloney (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RWE.3) at 0:02
3 Kendra Howard (Midweek Cycling Club - RWE.3)
4 Emily Marcolini (Phi Hotel Group / P-K Express - RWE.3)
5 Chantal Thompson (Midweek Cycling Club - RWE.3)
6 Katrina King (Giant Toronto/Liv p/b Powerwatts - RWE.3)
7 Sadie Holmes (Independent - RWE.3)
8 Stephanie Cholyk (B1 Evo Cycling - RWE.3) all s.t.
9 Sarah Elliott (Wheels of Bloor/Graywood Development - RWE.3) 0:11
10 Farleigh Creswicke (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWE.3) 2:07
DNF Heather Zunic (Waterloo Cycling Club - RWE.3)
DNF Catherine Strus (Forest City Velodrome - RWE.3)
 
Junior Women, 31.5 km (Average Speed 35.1 km/h)
1 Kassandra Kriarakis (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWU17) 0:53:51
2 Kaitlyn Rauwerda (NCCH p/b DEC Express - RWU17)
3 Charlotte Creswicke (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWJ)
4 Hannah Macdonald (NCCH p/b DEC Express - RWJ) all s.t.
5 Deirdre Henderson (NCCH p/b DEC Express - RWJ) 4:23
 
Master A Women, 31.5 km (Average Speed 31.9 km/h)
1 Rosa Phillip (Midweek Cycling Club - RWMA) 0:59:10
DNS Danielle Mckibbon (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RWMA)
 
Master B Women, 31.5 km (Average Speed 35.1 km/h)
1 Sandra Burks (Integrity Tool & Mold Cycling - RWMB) 0:53:51
2 Sandra Deegan (Pedalinx Zuck Bikes - RWMB)
3 Brenda Sonnenberg (Integrity Tool & Mold Cycling - RWMB)
4 Kim Rocheleau (Tower International Cycling Team - RWMB)
5 Leslie Horn (Novofit - Compass360racing - RWMB)
6 Amy White (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Gar - RWMB)
7 Lisa Ulrich (NCCH p/b DEC Express - RWMB) all s.t.
DNF Shannon Bentley (Sound Solutions - RWMB)
DNF Mary Minutella (Tower International Cycling Team - RWMB)
 
Junior Men, 40.5 km (Average Speed 39.7 km/h)
1 Harry Mayne (NCCH p/b DEC Express - RMJ) 1:01:08
2 Lucas Taylor (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMJ)
3 Michael Foley (Independent - RMJ)
4 Adam Lefebvre (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMJ)
5 Justin Correa (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMU17)
6 Eric Reinke (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
7 Ryan Rudderham (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
8 Thomas Pevalin (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RMJ)
9 Dawson Macdonald (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
10 Aidan Zeversenuke (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMU17)
11 Eric Bartolomeo (NCCH p/b DEC Express - RMJ) all s.t.
12 Robert Starrs (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMJ) 0:12
13 Nicholas Diniz (Racer Sportif / Mattamy Homes - RMJ) s.t.
14 Jakob Meloche (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMJ) 1:31
15 Joseph Pancoe (NCCH p/b DEC Express - RMJ) 3:50
16 Yanni Beck (Midweek Cycling Club - RMJ) 11:56
DNF Spenser Straughan (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
DNF Emmett Townsend (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNF Ben Baker (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RMJ)
DNF Alexander Cieslak (Midweek Cycling Club - RMJ)
DNS Josh Shenker (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
 
Elite 3 Men, 40.5 km (Average Speed 39.7 km/h)
1 Marshall Eidinger (Independent - RME.3) 1:01:08
2 Ayrton Dick (Alphavelo Q36.5 Racing - RME.3)
3 Tony Jacques (Cobourg Cycling Club - RME.3)
4 Mike Little (Neworld Cycle - RME.3)
5 Denny Saunders (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RME.3)
6 John Lobraico (To Wheels Epic Sports BCC - RME.3)
7 Zachary Konings (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Gar - RMU23.3)
8 Stephen Bilicki (Midweek Cycling Club - RME.3)
9 Sam Weichel (Waterloo Cycling Club - RMU23.3)
10 Simon Agnew (To Wheels Epic Sports BCC - RME.3)
11 Scott Weldon (Novofit - Compass360racing - RME.3)
12 Stuart Alp (Khs-Apollo Bicycles - RME.3)
13 Warren Shiau (Dark Horse Flyers Cycling Club - RME.3) all s.t.
14 Joseph Kelly (NCCH p/b DEC Express - RMU23.3) 0:09
15 David Marchesseault (Alphavelo Q36.5 Racing - RME.3) s.t.
 
Master 2 Men, 45 km (Average Speed 38.6 km/h)
1 Chris Vlemmix (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.2) 1:09:53
2 Matt Mousseau (Tower International Cycling Team - RMMB.2)
3 Matt Thomas (Novofit - Compass360racing - RMMB.2)
4 Killian Cummings (Cycles London Racing Team - RMMB.2)
5 Rolie Springall (Pedal Harder-Six S Partners - RMMC.2)
6 Jim Gantley (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.2)
7 Rob Wilson (Novofit - Compass360racing - RMMB.2)
8 Jason Woods (Tower International Cycling Team - RMMB.2)
9 Andrew Auld (Team Pbr - RMMB.2)
10 Kees Louws (To Wheels Epic Sports BCC - RMMC.2)
11 Derek Koops (Midweek Cycling Club - RMMB.2)
12 Paul Dean (Cycles London Racing Team - RMMD.2)
13 Karim Marrouch (Morning Glory Cycling Club - RMMC.2)
14 Bob Bergman (Canadian Cycling Magazine - RMMC.2)
15 Mike Avery (Independent - RMMC.2)
16 John Loncke (Tower International Cycling Team - RMMB.2)
17 Carlos Rodriguez (B1 Evo Cycling - RMMB.2)
18 Manuel Gaudario (Tower International Cycling Team - RMMB.2)
19 Pak Ho (Tower International Cycling Team - RMMB.2)
20 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
21 Don Macphail (Cycles London Racing Team - RMMC.2)
22 Jeff Murphy (Team Pbr - RMMB.2)
23 Mikel Pearce (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2) all s.t.
24 Benjamin Dobie (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMA.2) 0:07
25 Travis Joyce (Full Throttle Cycling Club - RMMB.2) 0:12
26 Anthony Simpson (Full Throttle Cycling Club - RMMC.2) 0:18
27 Scott Moore (Morning Glory Cycling Club - RMMA.2) 0:20
28 Ian Cullion (Tower International Cycling Team - RMMA.2) 0:43
DNF Jim Neal (Morning Glory Cycling Club - RMMD.2)
DNF Roderick Grant (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
DNF Dan Thompson (Midweek Cycling Club - RMMA.2)
DNS Martin Pitts (B1 Evo Cycling - RMMB.2)
 
Elite 1&2 Women, 40.5 km (Average Speed 35.8 km/h)
1 Candice Moote (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWE.1) 1:07:55
2 Amelia Bell (NCCH p/b DEC Express - RWJ)
3 Sarah Anne Rasmussen (SAS Macogep Aquisio p/b Mazda - RWE.1)
4 Miriam Brouwer (The Cyclery-Opus - RWE.1)
5 Kari Hueber (Waterloo Cycling Club - RWE.2)
6 Rachel Blair (Giant Toronto/Liv p/b Powerwatts - RWE.2)
7 Nicole Lentini (Giant Toronto/Liv p/b Powerwatts - RWE.2)
8 Sarah Mason (Rise Racing - RWE.2)
9 Andrea Elliott (Giant Toronto/Liv p/b Powerwatts - RWE.2)
10 Lori Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Ride Biker Alliance - RWE.2)
11 Ali Van Yzendoorn (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWJ)
12 Thea Mizuhara (Rise Racing - RWE.2)
13 Lindsay Sferrazza (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWE.2) all s.t.
14 Kaitlyn Steeves (NCCH p/b DEC Express - RWE.2) 0:06
15 Hillary Lowry (NCCH p/b DEC Express - RWJ) 0:09
16 Robyn Angeles (Independent - RWE.2) 0:12
17 Kate Heckman (Dark Horse Flyers Cycling Club - RWE.2) 0:39
DNF Katie Ozolins (Giant Toronto/Liv p/b Powerwatts - RWE.2)
 
Master 1 Men, 54 km (Average Speed 42.1 km/h)
1 Steve Mckee (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1) 1:16:56
2 Justin Rogers (Waspcam - RMMB.1)
3 Jeff Sharp (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.1)
4 Chris Pollett (To Wheels Epic Sports BCC - RMMA.1)
5 Dylan Lanspeary (Tower International Cycling Team - RMMB.1)
6 Nicholas Dwyer (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.1)
7 Chris Wood (Sound Solutions - RMMB.1)
8 Stanislav Blazek (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.1)
9 Geoffrey Parslow (Independent - RMMB.1)
10 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
11 Andy D'angelo (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.1)
12 Michael Ybanez (Pedal Harder-Six S Partners - RMMB.1)
13 Patrick Gostovic (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
14 Mark Palma (NCCH p/b DEC Express - RMMB.1)
15 Jeffrey Vanderkuur (Waspcam - RMMC.1)
16 Miguel Novo (Novofit - Compass360racing - RMMB.1)
17 Craig Saari (To Wheels Epic Sports BCC - RMMA.1)
18 Carlos Goncalves (To Wheels Epic Sports BCC - RMMC.1)
19 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Ride Biker Alliance - RMMD.1)
20 Lawrence Akot (Waspcam - RMMC.1)
21 Bruce Krip (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
22 Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
23 Dan Doddy (Tower International Cycling Team - RMMA.1)
24 Scott Bentley (Sound Solutions - RMMB.1)
25 Andy Mill (Waspcam - RMMC.1)
26 Gary Weinstein (Independent - RMMC.1)
27 Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMB.1)
28 Adam Mcclounie (Tower International Cycling Team - RMMA.1)
29 Kevin Davis (Waspcam - RMMC.1)
30 Mark Gilligan (Waspcam - RMMA.1) all s.t.
31 Shane Lavell (NCCH p/b DEC Express - RMMB.1) 0:15
32 Jeff Sykes (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 0:17
33 Ryan Hodgkinson (Waspcam - RMMB.1) 0:18
34 Bob Tomsic (Waspcam - RMMB.1)
35 Chris Monette (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
36 Steve Smith (Erace Cancer Cycling Team p/b Ride Biker Alliance - RMMB.1)
37 Ian Scott (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.1)
38 Brian Kelly (Waspcam - RMMB.1) all s.t.
39 Sean Ryan (Tower International Cycling Team - RMMB.1) 0:37
40 Russell Van Every (Tower International Cycling Team - RMMA.1) 1:06
41 Carlo Capaldi (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.1) 2:09
42 Fulvio Cubello (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.1) 3:08
43 Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1) 4:30
DNF Marten Mann (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.1)
DNF Michael Mandel (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF Justin Moore (Waspcam - RMMB.1)
DNS Jeff Douglas (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
DNS Andrew Botterell (London Honda/Integrity Tool & Mold/Village Cycle - RMMB.1)
DNS Mick Caturay (True North Road Corps - RMMB.1)
DNS Jeff Weber (Sound Solutions - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 67.5 km (Average Speed 41.6 km/h)
1 Casey Roth (Ride with Rendall p/b Biemme - RME.1) 1:37:24
2 Larbi Benhabib (OCTTO Cycling Team - RME.1) at 0:43
3 Jeff Schiller (To Wheels Epic Sports BCC - RME.1) 0:44
4 Brad Bradford (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.1)
5 Simon Fothergill (NCCH p/b DEC Express - RMU23.2)
6 Ryan Roth (Silber Pro Cycling - RME.1)
7 Jordann Jones (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
8 Philip Sheffield (Waterloo Cycling Club - RME.2) all s.t.
9 Jacques Cormier (Midweek Cycling Club - RME.2) 0:49
10 Mark Brouwer (Neworld Cycle - RME.2)
11 Christopher Rowley (Phi Hotel Group / P-K Express - RME.2)
12 Nigel Roedde (Octto Cycling Team - RME.2)
13 Scott Elliott (Midweek Cycling Club - RME.2)
14 Ben Mcnabb (Team NCCH p/b DEC Express - RME.2)
15 Aaron Hamill (Wheels of Bloor/Graywood Development - RME.2) all s.t.
16 Andrew House (To Wheels Epic Sports BCC - RME.1) 0:56
17 Mark Van Doormaal (To Wheels Epic Sports BCC - RME.2) 2:32
18 Paul Mckeever (To Wheels Epic Sports BCC - RME.2)
19 James Keezer (Midweek Cycling Club - RME.2)
20 Rob Rice (Sudbury Cycling Club - RME.2) all s.t.
DNF Marco Li (To Wheels Epic Sports BCC - RME.1)
DNF James Orton (NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
DNF Michael Aston (To Wheels Epic Sports BCC - RME.1)
DNS Scott Fitzgerald (Photon Racing p/b Engineered A - RME.2)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.