Canadian Cyclist

 

May 2/16 20:34 pm - Race the Ridge stage race results (BC)


Posted by Editoress on 05/2/16
 

Final GC (omnium) for the Race the Ridge stage race held April 29th, 30th, and May 1st in and around Maple Ridge, BC

 

Cat 1/2 Women
1 Sara Bergen (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes) 76 pts
2 Morgan Cabot (Glotman Simpson Cycling Club) 42
3 Maggie Coles-Lyster (TaG Cycling Club) 42
4 Justine Clift (Independent) 38
5 Erin J Attwell (Tripleshot Cycling Club) 30
6 Shoshauna Routley (Hagens Berman/Supermint Pro Cycling Team) 28
7 Michele Schaeffer (Glotman Simpson Cycling Club) 24
8 Emma Lujan (Glotman Simpson Cycling Club) 18
9 Helena Coney (Fresh Air Athena) 18
10 Sarah Coney (Continental Crit Nasty) 14
11 Alysia Withers (Glotman Simpson Cycling Club) 14
12 Brenna Pauly (Women's Team ATAC) 13
13 Jennifer Gerth (Continental Crit Nasty) 2
14 Anna Talman (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes) 1
 
Cat 1/2 Men
1 Kyle Buckosky (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes) 46 pts
2 Nigel Kinney (Langlois Brown Racing) 42
3 oliver Evans (Accent Inns/Russ Hay's p/b Champion System) 33
4 Isaac Leblanc (Accent Inns/Russ Hay's p/b Champion System) 26
5 Kellen Viznaugh (Giant Langley / Smart Savvy+ Cycling Team) 26
6 Alexander Murison (Independent) 25
7 Derek Gee (Independent) 23
8 Dylan Davies (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 22
9 Ryan Jones (Glotman Simpson Cycling Club) 21
10 Jacob Schwingboth (H&R Block Pro Cycling) 20
11 Justin Homewood (Whistler Cycling Club) 17
12 Craig Richey (Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes) 16
13 arturo Suarez (Langlois Brown Racing) 13
14 Connor Toppings (Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors) 12
15 isaac Niles (Independent) 11
16 Brett Wakefield (Team GIANT Vancouver) 8
17 John Willcox (TaG Cycling Club) 8
18 Cameron Fitzmaurice (TaG Cycling Club) 6
19 Dylan Cunningham (Accent Inns/Russ Hay's p/b Champion System) 5
20 mitchell Ketler (Independent) 4
21 Amiel Flett-Brown (Accent Inns/Russ Hay's p/b Champion System) 4
22 James Grant (TaG Cycling Club) 3
23 Normand Richard (Independent) 3
24 Alexander Amiri (Giant Langley / Smart Savvy+ Cycling Team) 3
25 Chris Macleod (Giant Langley / Smart Savvy+ Cycling Team) 3
26 Joshua Kropf (Smart Savy) 3
27 Lukas Conly (Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors) 3
28 Brent Dallimore (No team) 3
29 Christian Shubart-Knapton (Trek Red Truck Racing pb Mosaic Homes) 2
30 Dave Johnson (CrossRoad Racing) 2
31 David Gerth (Langlois Brown Racing) 2
32 Geordie Morrison (Independent) 2
33 Devon Moonie (Accent Inns/Russ Hay's p/b Champion System) 2
34 Jackson Pickell (Langlois Brown Racing) 2
35 Lukas Adomonis (Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors) 2
36 Brandon Jones (Giant Langley / Smart Savvy+ Cycling Team) 2
37 Maurice Worsfold (TaG Cycling Club) 1
38 Jem Arnold (Glotman Simpson Cycling Club) 1
39 Chris Worsfold (TaG Cycling Club) 1
40 Richard Machhein (Team GIANT Vancouver) 1
41 Ryan Golbeck (Mighty Cycling) 1
42 Alex Langley (Fulgas Cycle Club) 1
43 Travis Streb (Glotman Simpson Cycling Club) 1
44 Shane Savage (No team) 1
45 Mason Burtnik (Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors) 1
46 Mason Burtnik (Giant Langley/Smart Savvy p/b Wounded Warriors) 1



Full results all categories

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.