Canadian Cyclist

 

May 4/16 20:22 pm - Fleche du Sud: Stage 1


Posted by Editoress on 05/4/16
 

Results from the first stage of Flèche du Sud in Luxembourg

 

Stage 1: Kayle to Kayle, 76.8 km
1 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke 1:40:43
2 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
3 Fabio Silvestre (Por) Leopard Pro Cycling
4 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
5 F. Zurita Martinez (Esp) Team Vorarlberg
6 Michel Koch (Ger) German National Team
7 Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
8 Fabian Lienhard (Sui) Bcm Development Team
9 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post - Chain Reaction
10 Luuc Bugter (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
11 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
12 Raphael Freienstein (Ger) Team Kuota-Lotto
13 Jonas Jörgensen Aaen (Den) Riwal Platform Cycling Team
14 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
15 Mihkel Räim (Est) Cycling Academy Team
16 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
17 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
18 Christophe Masson (Fra) EC Raismes Natura4ever
19 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
20 Thomas Scully (Nzl) Drapac Professional Cycling
21 Luc Turchi (Lux) Team Basso Bikes
22 Théo Reinrardt (Ger) German National Team
23 Lennard Kämna (Ger) Stölting Service Group
24 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental
25 Jan-Willem Van Schip (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
26 S. Sousa (Por) Team Vorarlberg
27 M. Svendgaard (Den) Stölting Service Group
28 Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3M
29 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
30 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
31 Jordan Stannus (Aus) An Post - Chain Reaction
32 Yoeri Havik (Ned) Team 3M
33 Lukas Spengler (Sui) Bcm Development Team
34 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling
35 Aksel Nõmmela (Est) Leopard Pro Cycling
36 Pierre Tielemans (Fra) EC Raismes Natura4ever
37 Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch
38 Adam Jamieson (Can) Canadian National Team
39 Devid Tintori (Ita) Team Differdange - Losch
40 Marco König (Ger) Team Basso Bikes
41 Roy Goldstein (Isr) Cycling Academy Team
42 Florian Deriaux (Fra) EC Raismes Natura4ever
43 Martin Schäppi (Sui) Bcm Development Team
44 Lex Reichling (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
45 Max Valtey (Ger) Team Basso Bikes
46 Patrick Jäger (Aut) Team Vorarlberg
47 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Losch
48 Wojciech Migdal (Pol) Cycling Academy Team
49 Jelle Goderis (Ned) Team 3M
50 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
51 A. Faglum Karlsson (Swe) Sweden National Team
52 Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange - Losch
53 Simon Schwitzer (Ger) Team Gesundshop24de
54 H. Bergrström Frisk (Swe) Sweden National Team
55 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Natura4ever
56 Serge De Wortelaer (Bel) Team Differdange - Losch
57 Vincent Fourrier (Fra) EC Raismes Natura4ever
58 Mike Egger (Ger) Team Basso Bikes
59 Derk Abel Beckeringh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
60 Patrick Olesen (Den) Leopard Pro Cycling
61 Matthias Deuble (Ger) Team Gesundshop24de
62 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
63 Mario Vogt (Ger) German National Team
64 Mike Diener (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
65 Gert-Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
66 Dimitri Bussard (Sui) Team Basso Bikes
67 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
68 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota-Lotto
69 Thijs Van Beusichem (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
70 Pit Milbert (Lux) LC Kayl
71 Jordi Sloof (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
72 Claude Wolter (Lux) LC Kayl
73 Damien Shaw (Irl) An Post - Chain Reaction
74 Marius Therkildsen (Den) Team Giant Scatto U23
75 Hampus Anderberg (Swe) Sweden National Team
76 Christian Helmig (Lux) LC Tetange
77 Edward Walsh (Can) Canadian National Team
78 Sam Dobbs (Nzl) Bcm Development Team
79 Dominic Von Burg (Sui) EKZ Racing Team
80 Henning Bommel (Ger) German National Team
81 Théry Schir (Sui) EKZ Racing Team
82 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota-Lotto
83 Christopher Hatz (Ger) Team Kuota-Lotto
84 Casper Pedersen (Den) Riwal Platform Cycling Team
85 Marcus Johansson (Swe) Sweden National Team
86 C. Batista Mendes (Por) VV Tooltime Preizerdaul
87 Stefan Poutsma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
88 Lukas Müller (Sui) EKZ Racing Team
89 Jonas Geng (Ger) Team Gesundshop24de
90 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg
91 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg
92 Philippe Herman (Lux) LC Tetange
93 Robert Retschke (Ger) Team Kuota-Lotto
94 Rasmus Mikiver (Swe) Sweden National Team
95 Sandro Dostert (Lux) LC Tetange
96 Tobias Knaup (Ger) Team Kuota-Lotto
97 Kersten Thiele (Ger) German National Team
98 Staffan Arvidsson (Swe) Sweden National Team
99 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
100 Evan Burtnik (Can) Canadian National Team
101 Dan Craven (Nam) Cycling Academy Team
102 Chris Butler (USA) Cycling Academy Team
103 J. Bundgaard Vinkel (Den) Riwal Platform Cycling Team
104 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
105 E. Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
106 Simon Gaal (Den) Team Giant Scatto U23
107 Tim Diedrich (Lux) LC Kayl
108 Mika Feller (Lux) LC Tetange
109 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
110 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
111 Dion Beukeboom (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
112 Kevin Lalouette (Fra) EC Raismes Natura4ever
113 Jimmy Janssens (Bel) Team 3M
114 Gabriel Chavanne (Sui) EKZ Racing Team
115 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg all s,t,
116 Pol Weisberger (Lux) LC Kayl 1:44
117 Lukas Mild (Ger) Team Gesundshop24de 1:50
118 Arne Burkhart (Ger) Team Gesundshop24de s.t.
119 Alexander Cowan (Can) Canadian National Team 0:00
120 Connor Mc Convey (Irl) An Post - Chain Reaction
121 William Elliott (Can) Canadian National Team
122 Eric Süssemich (Ger) Team Basso Bikes
123 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
124 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling
125 Sean Mackinnon (Can) Canadian National Team
126 Aaron Gate (Nzl) An Post - Chain Reaction
127 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bcm Development Team
128 Mads Coreil (Den) Team Giant Scatto U23
129 Laurent Evrard (Bel) Team 3M
130 Twan Brusselman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
131 Simon Zahner (Sui) EKZ Racing Team
132 Jan Tschernoster (Ger) German National Team all s,t,
133 Johannes Ringwald (Ger) Team Gesundshop24de 2:42
134 G. Reguero Corral (Esp) Team Differdange - Losch 0:00
135 Taylor Eisenhart (USA) Bcm Development Team
136 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
137 Joakim Bukdal (Den) Team Giant Scatto U23
138 Emil Vinjebo (Den) Team Giant Scatto U23
139 Gian Friesecke (Sui) EKZ Racing Team
140 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group all s,t,
141 Olivier Kent-Spark (Aus) An Post - Chain Reaction 4:57
142 Alec Lang (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 5:37
143 Raphael Schweitzer (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 7:14
144 Dean Weyer (Lux) LC Tetange
145 Philippe Reuland (Lux) VV Tooltime Preizerdaul both s.t.
HD Manuel Fernandez (Kyx) LC Kayl 18:37
DNF N. Pedersen Boje (Den) Team Giant Scatto U23
DNF Stijn Lapierre (Bel) LC Tetange


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.