Canadian Cyclist

 

May 5/16 14:48 pm - Fleche du Sud: Stage 2


Posted by Editoress on 05/5/16
 

Results from the second stage of Flèche du Sud in Luxembourg

 

Stage 2: Roeser to Rumelange, 154.6 km
1 Raphael Freienstein (Ger) Team Kuota-Lotto 3:39:05
2 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
3 Dion Beukeboom (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
4 Gian Friesecke (Sui) EKZ Racing Team all s.t.
5 Casper Pedersen (Den) Riwal Platform Cycling Team 1:11
6 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg
7 F. Zurita Martinez (Esp) Team Vorarlberg
8 Mihkel Räim (Est) Cycling Academy Team
9 Fabian Lienhard (Sui) Bcm Development Team
10 Gert-Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
11 Théry Schir (Sui) EKZ Racing Team
12 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
13 Jonas Jörgensen Aaen (Den) Riwal Platform Cycling Team
14 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
15 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
16 Devid Tintori (Ita) Team Differdange - Losch
17 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post - Chain Reaction
18 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
19 Henning Bommel (Ger) German National Team
20 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling
21 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg
22 Christophe Masson (Fra) EC Raismes Natura4ever
23 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
24 Emil Vinjebo (Den) Team Giant Scatto U23
25 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
26 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
27 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental
28 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota-Lotto
29 Simon Zahner (Sui) EKZ Racing Team
30 Connor Mc Convey (Irl) An Post - Chain Reaction
31 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg
32 Jan Tschernoster (Ger) German National Team
33 Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange - Losch
34 Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3M
35 Adam Jamieson (Can) Canadian National Team
36 G. Reguero Corral (Esp) Team Differdange - Losch
37 Mario Vogt (Ger) German National Team
38 Jan-Willem Van Schip (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
39 S. Sousa (Por) Team Vorarlberg
40 Laurent Evrard (Bel) Team 3M
41 Tobias Knaup (Ger) Team Kuota-Lotto
42 Chris Butler (USA) Cycling Academy Team
43 Sean Mackinnon (Can) Canadian National Team
44 Edward Walsh (Can) Canadian National Team
45 Dan Craven (Nam) Cycling Academy Team
46 Jimmy Janssens (Bel) Team 3M
47 Lukas Spengler (Sui) Bcm Development Team
48 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
49 Hampus Anderberg (Swe) Sweden National Team
50 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota-Lotto
51 Robert Retschke (Ger) Team Kuota-Lotto
52 Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch
53 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Losch
54 Taylor Eisenhart (USA) Bcm Development Team
55 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
56 Kevin Lalouette (Fra) EC Raismes Natura4ever
57 Serge De Wortelaer (Bel) Team Differdange - Losch
58 E. Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team all s.t.
59 H. Bergrström Frisk (Swe) Sweden National Team 2:02
60 Michel Koch (Ger) German National Team 2:06
61 Max Valtey (Ger) Team Basso Bikes
62 Dimitri Bussard (Sui) Team Basso Bikes
63 Florian Deriaux (Fra) EC Raismes Natura4ever
64 Vincent Fourrier (Fra) EC Raismes Natura4ever
65 Rasmus Mikiver (Swe) Sweden National Team
66 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Natura4ever
67 Fabio Silvestre (Por) Leopard Pro Cycling
68 Aksel Nõmmela (Est) Leopard Pro Cycling
69 Aaron Gate (Nzl) An Post - Chain Reaction
70 Jelle Goderis (Ned) Team 3M
71 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
72 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
73 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
74 Roy Goldstein (Isr) Cycling Academy Team
75 Dominic Von Burg (Sui) EKZ Racing Team
76 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
77 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
78 Luuc Bugter (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
79 Derk Abel Beckeringh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
80 Twan Brusselman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
81 Stefan Poutsma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
82 Lukas Müller (Sui) EKZ Racing Team
83 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
84 Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
85 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bcm Development Team
86 Christopher Hatz (Ger) Team Kuota-Lotto
87 William Elliott (Can) Canadian National Team
88 Théo Reinrardt (Ger) German National Team
89 Sam Dobbs (Nzl) Bcm Development Team
90 Luc Turchi (Lux) Team Basso Bikes
91 Sandro Dostert (Lux) LC Tetange
92 Damien Shaw (Irl) An Post - Chain Reaction
93 Lennard Kämna (Ger) Stölting Service Group
94 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
95 Evan Burtnik (Can) Canadian National Team
96 Gabriel Chavanne (Sui) EKZ Racing Team all s.t.
97 Simon Gaal (Den) Team Giant Scatto U23 2:48
98 Martin Schäppi (Sui) Bcm Development Team 3:20
99 Alexander Cowan (Can) Canadian National Team 3:25
100 Yoeri Havik (Ned) Team 3M
101 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group
102 Marcus Johansson (Swe) Sweden National Team
103 Kersten Thiele (Ger) German National Team all s.t.
104 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 4:20
105 Patrick Olesen (Den) Leopard Pro Cycling as.t.
106 M. Svendgaard (Den) Stölting Service Group 6:14
107 Christian Helmig (Lux) LC Tetange 6:26
108 Jonas Geng (Ger) Team Gesundshop24de
109 Mike Egger (Ger) Team Basso Bikes 7:41
110 Mika Feller (Lux) LC Tetange 8:49
111 Thomas Scully (Nzl) Drapac Professional Cycling 8:52
112 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
113 Philippe Herman (Lux) LC Tetange
114 Matthias Deuble (Ger) Team Gesundshop24de
115 J. Bundgaard Vinkel (Den) Riwal Platform Cycling Team
116 Pierre Tielemans (Fra) EC Raismes Natura4ever
117 Jordi Sloof (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
118 Thijs Van Beusichem (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
119 Marco König (Ger) Team Basso Bikes all s.t.
120 Mike Diener (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 2:37
121 C. Batista Mendes (Por) VV Tooltime Preizerdaul
122 Claude Wolter (Lux) LC Kayl
123 Staffan Arvidsson (Swe) Sweden National Team all s.t.
124 Jordan Stannus (Aus) An Post - Chain Reaction 12:41
125 Pit Milbert (Lux) LC Kayl 13:05
126 Joakim Bukdal (Den) Team Giant Scatto U23 13:18
127 Marius Therkildsen (Den) Team Giant Scatto U23 14:02
128 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling
129 Simon Schwitzer (Ger) Team Gesundshop24de
130 Eric Süssemich (Ger) Team Basso Bikes 17:50
131 Tim Diedrich (Lux) LC Kayl 20:13
132 Arne Burkhart (Ger) Team Gesundshop24de 20:14
133 Mads Coreil (Den) Team Giant Scatto U23 20:17
134 Raphael Schweitzer (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 22:32
135 Pol Weisberger (Lux) LC Kayl
136 Johannes Ringwald (Ger) Team Gesundshop24de 24:01
137 A. Faglum Karlsson (Swe) Sweden National Team
138 Lex Reichling (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 25:55
HD Lukas Mild (Ger) Team Gesundshop24de 32:09
DNF Wojciech Migdal (Pol) Cycling Academy Team
DNF Olivier Kent-Spark (Aus) An Post - Chain Reaction
DNF Patrick Jäger (Aut) Team Vorarlberg
DNF Alec Lang (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
DNF Philippe Reuland (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
DNF Dean Weyer (Lux) LC Tetange
 
GC
1 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5:19:48
2 Raphael Freienstein (Ger) Team Kuota-Lotto
3 Dion Beukeboom (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
4 Gian Friesecke (Sui) EKZ Racing Team all s.t.
5 F. Zurita Martinez (Esp) Team Vorarlberg 1:11
6 Fabian Lienhard (Sui) Bcm Development Team
7 Mihkel Räim (Est) Cycling Academy Team
8 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
9 Jonas Jörgensen Aaen (Den) Riwal Platform Cycling Team
10 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post - Chain Reaction
11 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
12 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
13 Christophe Masson (Fra) EC Raismes Natura4ever
14 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
15 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group
16 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental
17 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling
18 Devid Tintori (Ita) Team Differdange - Losch
19 Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3M
20 Jan-Willem Van Schip (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
21 S. Sousa (Por) Team Vorarlberg
22 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
23 Adam Jamieson (Can) Canadian National Team
24 Gert-Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
25 Lukas Spengler (Sui) Bcm Development Team
26 Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange - Losch
27 Casper Pedersen (Den) Riwal Platform Cycling Team
28 Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch
29 Théry Schir (Sui) EKZ Racing Team
30 Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
31 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg
32 Henning Bommel (Ger) German National Team
33 Mario Vogt (Ger) German National Team
34 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Losch
35 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota-Lotto
36 Serge De Wortelaer (Bel) Team Differdange - Losch
37 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
38 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota-Lotto
39 Edward Walsh (Can) Canadian National Team
40 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg
41 Hampus Anderberg (Swe) Sweden National Team
42 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg
43 Tobias Knaup (Ger) Team Kuota-Lotto
44 Chris Butler (USA) Cycling Academy Team
45 Robert Retschke (Ger) Team Kuota-Lotto
46 Dan Craven (Nam) Cycling Academy Team
47 Connor Mc Convey (Irl) An Post - Chain Reaction
48 Jimmy Janssens (Bel) Team 3M
49 Simon Zahner (Sui) EKZ Racing Team
50 Emil Vinjebo (Den) Team Giant Scatto U23
51 E. Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
52 Jan Tschernoster (Ger) German National Team
53 Sean Mackinnon (Can) Canadian National Team
54 Kevin Lalouette (Fra) EC Raismes Natura4ever
55 Laurent Evrard (Bel) Team 3M
56 G. Reguero Corral (Esp) Team Differdange - Losch
57 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
58 Taylor Eisenhart (USA) Bcm Development Team all s.t.
59 H. Bergrström Frisk (Swe) Sweden National Team 2:02
60 Michel Koch (Ger) German National Team 2:06
61 Fabio Silvestre (Por) Leopard Pro Cycling
62 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
63 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
64 Luuc Bugter (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
65 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
66 Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
67 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
68 Aksel Nõmmela (Est) Leopard Pro Cycling
69 Florian Deriaux (Fra) EC Raismes Natura4ever
70 Max Valtey (Ger) Team Basso Bikes
71 Théo Reinrardt (Ger) German National Team
72 Luc Turchi (Lux) Team Basso Bikes
73 Roy Goldstein (Isr) Cycling Academy Team
74 Lennard Kämna (Ger) Stölting Service Group
75 Jelle Goderis (Ned) Team 3M
76 Vincent Fourrier (Fra) EC Raismes Natura4ever
77 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Natura4ever
78 Dimitri Bussard (Sui) Team Basso Bikes
79 Derk Abel Beckeringh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
80 Dominic Von Burg (Sui) EKZ Racing Team
81 Rasmus Mikiver (Swe) Sweden National Team
82 Damien Shaw (Irl) An Post - Chain Reaction
83 Sam Dobbs (Nzl) Bcm Development Team
84 Stefan Poutsma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
85 Christopher Hatz (Ger) Team Kuota-Lotto
86 Lukas Müller (Sui) EKZ Racing Team
87 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
88 Sandro Dostert (Lux) LC Tetange
89 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
90 Aaron Gate (Nzl) An Post - Chain Reaction
91 Evan Burtnik (Can) Canadian National Team
92 Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
93 William Elliott (Can) Canadian National Team
94 Twan Brusselman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
95 Gabriel Chavanne (Sui) EKZ Racing Team
96 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bcm Development Team all s.t.
97 Simon Gaal (Den) Team Giant Scatto U23 2:48
98 Martin Schäppi (Sui) Bcm Development Team 3:20
99 Yoeri Havik (Ned) Team 3M 3:25
100 Marcus Johansson (Swe) Sweden National Team
101 Kersten Thiele (Ger) German National Team
102 Alexander Cowan (Can) Canadian National Team
103 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group all s.t.
104 Patrick Olesen (Den) Leopard Pro Cycling 4:20
105 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
106 M. Svendgaard (Den) Stölting Service Group 6:14
107 Christian Helmig (Lux) LC Tetange 6:26
108 Jonas Geng (Ger) Team Gesundshop24de
109 Mike Egger (Ger) Team Basso Bikes 7:41
110 Mika Feller (Lux) LC Tetange 8:49
111 Thomas Scully (Nzl) Drapac Professional Cycling 8:52
112 Pierre Tielemans (Fra) EC Raismes Natura4ever
113 Marco König (Ger) Team Basso Bikes
114 Matthias Deuble (Ger) Team Gesundshop24de
115 Thijs Van Beusichem (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
116 Jordi Sloof (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
117 Philippe Herman (Lux) LC Tetange
118 J. Bundgaard Vinkel (Den) Riwal Platform Cycling Team
119 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M all s.t.
120 Mike Diener (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 12:37
121 Claude Wolter (Lux) LC Kayl
122 C. Batista Mendes (Por) VV Tooltime Preizerdaul
123 Staffan Arvidsson (Swe) Sweden National Team
124 Jordan Stannus (Aus) An Post - Chain Reaction 12:41
125 Pit Milbert (Lux) LC Kayl 13:05
126 Joakim Bukdal (Den) Team Giant Scatto U23 13:18
127 Simon Schwitzer (Ger) Team Gesundshop24de 14:02
128 Marius Therkildsen (Den) Team Giant Scatto U23
129 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling both s.t.
130 Eric Süssemich (Ger) Team Basso Bikes 17:50
131 Tim Diedrich (Lux) LC Kayl 20:13
132 Mads Coreil (Den) Team Giant Scatto U23 20:17
133 Arne Burkhart (Ger) Team Gesundshop24de 22:04
134 A. Faglum Karlsson (Swe) Sweden National Team 24:01
135 Pol Weisberger (Lux) LC Kayl 24:16
136 Lex Reichling (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 25:55
137 Johannes Ringwald (Ger) Team Gesundshop24de 26:43
138 Raphael Schweitzer (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 29:46

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.