Canadian Cyclist

 

May 7/16 15:16 pm - Fleche du Sud: Stage 4, Mackinnon 7th


Posted by Editoress on 05/7/16
 

Racing resumed in Luxembourg today after the cancellation of stage 3 when a large part of the peloton crashed and as many as 35 riders were injured.  Today's race had 17 DNS and another 21 DNF.

Sean Mackinnon (Canadian National Team) finished a respectable 7th and moves into 9th spot in the GC.

 

Results from the fourth stage in Luxembourg

Stage 4: Rosport to Echternach, 148.9 km
1 S. Sousa (Por) Team Vorarlberg 3:31:40
2 Serge De Wortelaer (Bel) Team Differdange - Losch at 0:29
3 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group 1:25
4 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg
5 Mario Vogt (Ger) German National Team
6 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
7 Sean Mackinnon (Can) Canadian National Team
8 Raphael Freienstein (Ger) Team Kuota-Lotto
9 Chris Butler (USA) Cycling Academy Team all s.t.
10 Jimmy Janssens (Bel) Team 3M 1:50
11 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 2:15
12 Dion Beukeboom (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental 2:18
13 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg 2:22
14 Luuc Bugter (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
15 Christophe Masson (Fra) EC Raismes Natura4ever
16 Adam Jamieson (Can) Canadian National Team
17 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
18 E. Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
19 Fabian Lienhard (Sui) Bcm Development Team
20 Mihkel Räim (Est) Cycling Academy Team
21 Aaron Gate (Nzl) An Post - Chain Reaction
22 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
23 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
24 Devid Tintori (Ita) Team Differdange - Losch
25 Jan Tschernoster (Ger) German National Team
26 Laurent Evrard (Bel) Team 3M
27 G. Reguero Corral (Esp) Team Differdange - Losch
28 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
29 Théo Reinrardt (Ger) German National Team all s.t.
30 Simon Zahner (Sui) EKZ Racing Team 3:16
31 Thomas Scully (Nzl) Drapac Professional Cycling 4:25
32 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group 4:29
33 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Natura4ever 5:06
34 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling 5:32
35 Derk Abel Beckeringh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental 5:53
36 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling 7:17
37 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bcm Development Team 9:06
38 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental s.t.
39 Robert Retschke (Ger) Team Kuota-Lotto 0:10:45
40 Jan-Willem Van Schip (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
41 Casper Pedersen (Den) Riwal Platform Cycling Team
42 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M
43 Marius Therkildsen (Den) Team Giant Scatto U23
44 Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch
45 Jelle Goderis (Ned) Team 3M
46 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Losch
47 Edward Walsh (Can) Canadian National Team
48 Connor Mc Convey (Irl) An Post - Chain Reaction
49 Mike Egger (Ger) Team Basso Bikes
50 Roy Goldstein (Isr) Cycling Academy Team
51 Hampus Anderberg (Swe) Sweden National Team
52 Gert-Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
53 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
54 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg
55 Patrick Olesen (Den) Leopard Pro Cycling
56 Lukas Müller (Sui) EKZ Racing Team
57 Théry Schir (Sui) EKZ Racing Team
58 Sam Dobbs (Nzl) Bcm Development Team
59 Christopher Hatz (Ger) Team Kuota-Lotto
60 Thijs Van Beusichem (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
61 Christian Helmig (Lux) LC Tetange
62 Lennard Kämna (Ger) Stölting Service Group
63 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota-Lotto
64 Dan Craven (Nam) Cycling Academy Team
65 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling
66 Kersten Thiele (Ger) German National Team
67 Henning Bommel (Ger) German National Team
68 Sandro Dostert (Lux) LC Tetange
69 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota-Lotto
70 Kevin Lalouette (Fra) EC Raismes Natura4ever
71 Lex Reichling (Lux) VV Tooltime Preizerdaul all s.t.
72 F. Zurita Martinez (Esp) Team Vorarlberg 17:52
73 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling 20:05
74 Jordan Stannus (Aus) An Post - Chain Reaction
75 Gabriel Chavanne (Sui) EKZ Racing Team
76 Martin Schäppi (Sui) Bcm Development Team
77 Tobias Knaup (Ger) Team Kuota-Lotto
78 Taylor Eisenhart (USA) Bcm Development Team
79 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
80 Fabio Silvestre (Por) Leopard Pro Cycling
81 Simon Schwitzer (Ger) Team Gesundshop24de
82 M. Svendgaard (Den) Stölting Service Group
83 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
84 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post - Chain Reaction
85 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
86 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
87 Dominic Von Burg (Sui) EKZ Racing Team
88 Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange - Losch
89 H. Bergrström Frisk (Swe) Sweden National Team
90 Jonas Jörgensen Aaen (Den) Riwal Platform Cycling Team
91 Marcus Johansson (Swe) Sweden National Team
92 Evan Burtnik (Can) Canadian National Team
93 Alexander Cowan (Can) Canadian National Team
94 William Elliott (Can) Canadian National Team
95 Mika Feller (Lux) LC Tetange
96 Pit Milbert (Lux) LC Kayl
97 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
98 Emil Vinjebo (Den) Team Giant Scatto U23
99 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels all s.t.
DNF A. Faglum Karlsson (Swe) Sweden National Team
DNF Rasmus Mikiver (Swe) Sweden National Team
DNF Alexander Kamp (Den) Stölting Service Group
DNF Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
DNF Twan Brusselman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Jordi Sloof (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
DNF J. Bundgaard Vinkel (Den) Riwal Platform Cycling Team
DNF Mads Coreil (Den) Team Giant Scatto U23
DNF Joakim Bukdal (Den) Team Giant Scatto U23
DNF Lukas Spengler (Sui) Bcm Development Team
DNF Marco König (Ger) Team Basso Bikes
DNF Eric Süssemich (Ger) Team Basso Bikes
DNF Matthias Deuble (Ger) Team Gesundshop24de
DNF Jonas Geng (Ger) Team Gesundshop24de
DNF Arne Burkhart (Ger) Team Gesundshop24de
DNF Johannes Ringwald (Ger) Team Gesundshop24de
DNF Raphael Schweitzer (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
DNF Philippe Herman (Lux) LC Tetange
DNF Claude Wolter (Lux) LC Kayl
DNF Tim Diedrich (Lux) LC Kayl
DNF Pol Weisberger (Lux) LC Kayl
DNS Michel Koch (Ger) German National Team
DNS Stefan Poutsma (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNS Kobus Hereijgers (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
DNS Damien Shaw (Irl) An Post - Chain Reaction
DNS Aksel Nõmmela (Est) Leopard Pro Cycling
DNS Yoeri Havik (Ned) Team 3M
DNS Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3M
DNS Simon Gaal (Den) Team Giant Scatto U23
DNS Gian Friesecke (Sui) EKZ Racing Team
DNS Luc Turchi (Lux) Team Basso Bikes
DNS Dimitri Bussard (Sui) Team Basso Bikes
DNS Max Valtey (Ger) Team Basso Bikes
DNS Vincent Fourrier (Fra) EC Raismes Natura4ever
DNS Florian Deriaux (Fra) EC Raismes Natura4ever
DNS Pierre Tielemans (Fra) EC Raismes Natura4ever
DNS Mike Diener (Lux) VV Tooltime Preizerdaul
DNS C. Batista Mendes (Por) VV Tooltime Preizerdaul
GC
1 S. Sousa (Por) Team Vorarlberg 8:52:39
2 Raphael Freienstein (Ger) Team Kuota-Lotto at 0:14
3 Serge De Wortelaer (Bel) Team Differdange - Losch 0:29
4 Dion Beukeboom (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental 1:07
5 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels 1:11
6 Mario Vogt (Ger) German National Team 1:25
7 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg
8 Chris Butler (USA) Cycling Academy Team
9 Sean Mackinnon (Can) Canadian National Team
10 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling all s.t.
11 Jimmy Janssens (Bel) Team 3M 1:50
12 Fabian Lienhard (Sui) Bcm Development Team 2:22
13 Mihkel Räim (Est) Cycling Academy Team
14 Rasmus Guldhammer (Den) Stölting Service Group
15 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
16 Christophe Masson (Fra) EC Raismes Natura4ever
17 Devid Tintori (Ita) Team Differdange - Losch
18 Clément Koretzky (Fra) Team Vorarlberg
19 Adam Jamieson (Can) Canadian National Team
20 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental
21 Jan Tschernoster (Ger) German National Team
22 G. Reguero Corral (Esp) Team Differdange - Losch
23 Laurent Evrard (Bel) Team 3M
24 E. Baekhoj Halvorsen (Den) Riwal Platform Cycling Team all s.t.
25 Simon Zahner (Sui) EKZ Racing Team 3:16
26 Luuc Bugter (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke 3:17
27 Théo Reinrardt (Ger) German National Team
28 Aaron Gate (Nzl) An Post - Chain Reaction both s.t.
29 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group 3:39
30 Alex Kirsch (Lux) Stölting Service Group 4:29
31 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling 5:24
32 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling 5:32
33 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Natura4ever 6:01
34 Derk Abel Beckeringh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental 6:48
35 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling 7:17
36 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg Continental 9:06
37 Nathan Van Hooydonck (Bel) Bcm Development Team 10:01
38 Jetse Bol (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke 10:45
39 Casper Pedersen (Den) Riwal Platform Cycling Team
40 Gert-Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
41 Jan-Willem Van Schip (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
42 Théry Schir (Sui) EKZ Racing Team
43 Janis Dakteris (Lat) Team Differdange - Losch
44 Henning Bommel (Ger) German National Team
45 Tom Thill (Lux) Team Differdange - Losch
46 Zsolt Der (Hun) Team Vorarlberg
47 Marcel Meisen (Ger) Team Kuota-Lotto
48 Edward Walsh (Can) Canadian National Team
49 Hampus Anderberg (Swe) Sweden National Team
50 Connor Mc Convey (Irl) An Post - Chain Reaction
51 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota-Lotto
52 Robert Retschke (Ger) Team Kuota-Lotto
53 Dan Craven (Nam) Cycling Academy Team
54 Kevin Lalouette (Fra) EC Raismes Natura4ever all s.t.
55 Jelle Goderis (Ned) Team 3M 11:40
56 Roy Goldstein (Isr) Cycling Academy Team
57 Lennard Kämna (Ger) Stölting Service Group
58 Lukas Müller (Sui) EKZ Racing Team
59 Sam Dobbs (Nzl) Bcm Development Team
60 Christopher Hatz (Ger) Team Kuota-Lotto
61 Sandro Dostert (Lux) LC Tetange all s.t.
62 Thomas Scully (Nzl) Drapac Professional Cycling 12:06
63 Kersten Thiele (Ger) German National Team 12:59
64 Patrick Olesen (Den) Leopard Pro Cycling 13:54
65 Christian Helmig (Lux) LC Tetange 16:00
66 Mike Egger (Ger) Team Basso Bikes 17:15
67 F. Zurita Martinez (Esp) Team Vorarlberg 17:52
68 Thijs Van Beusichem (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental 18:26
69 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3M s.t.
70 Jasper Bovenhuis (Ned) An Post - Chain Reaction 20:05
71 Jonas Jörgensen Aaen (Den) Riwal Platform Cycling Team
72 Cedric Raymackers (Bel) Team Differdange - Losch
73 Pit Schlechter (Lux) Leopard Pro Cycling
74 Tobias Knaup (Ger) Team Kuota-Lotto
75 Emil Vinjebo (Den) Team Giant Scatto U23
76 Taylor Eisenhart (USA) Bcm Development Team all s.t.
77 H. Bergrström Frisk (Swe) Sweden National Team 20:56
78 Fabio Silvestre (Por) Leopard Pro Cycling 21:00
79 Brenton Jones (Aus) Drapac Professional Cycling
80 Coen Vermeltfoort (Ned) Cyclingteam Join-S / De Rijke
81 Morten Ollegaard (Den) Riwal Platform Cycling Team
82 Patrick Clausen (Den) Riwal Platform Cycling Team
83 Dominic Von Burg (Sui) EKZ Racing Team
84 Patrick Van Leeuwen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
85 Rens Te Stroet (Ned) Cyclingteam Jo Piels
86 Gabriel Chavanne (Sui) EKZ Racing Team
87 Evan Burtnik (Can) Canadian National Team
88 William Elliott (Can) Canadian National Team all s.t.
89 Martin Schäppi (Sui) Bcm Development Team 22:14
90 Marcus Johansson (Swe) Sweden National Team 22:19
91 Alexander Cowan (Can) Canadian National Team s.t.
92 Marius Therkildsen (Den) Team Giant Scatto U23 23:36
93 Jens Mouris (Ned) Drapac Professional Cycling s.t.
94 M. Svendgaard (Den) Stölting Service Group 25:08
95 Mika Feller (Lux) LC Tetange 27:43
96 Jordan Stannus (Aus) An Post - Chain Reaction 31:35
97 Pit Milbert (Lux) LC Kayl 31:59
98 Simon Schwitzer (Ger) Team Gesundshop24de 32:56
99 Lex Reichling (Lux) VV Tooltime Preizerdaul 35:29


Previous

Stage 1

Stage 2

Stage 3 cancelled

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.