Canadian Cyclist

 

May 15/16 11:46 am - Tour de Berlin: Stage 2a, Cowan 9th in GC


Posted by Editoress on 05/15/16
 

Results from the third stage in Germany

 

Stage 2a: Paplitz ITT, 21.4 km Time Gap
1 Remi Cavagna (Fra) Klein Constantia Cycling Team 0:26:12.650        
0:00
2 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team 0:26:23.710 0:11
3 Kasper Asgreen (Den) Team TREFOR 0:26:25.580 0:13
4 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team 0:26:27.720 0:15
5 Julian Braun (Ger) Team Kuota - Lotto 0:26:36.060 0:24
6 Joshua Huppertz (Ger) Team Kuota - Lotto 0:26:37.560 0:25
7 Mads Würtz Schmidt (Den) Team TREFOR 0:26:47.060 0:35
8 Alexander Cowan (Can) Team RaceClean 0:26:48.050 0:36
9 Maximilian Schachmann (Ger) Klein Constantia Cycling Team 0:26:48.390 0:36
10 Leon Rohde (Ger) LKT Team Brandenburg 0:26:48.940 0:36
11 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team 0:26:53.390 0:41
12 Bas Tietema (Ned) BMC Development Team 0:26:55.010 0:43
13 Sean Mackinnon (Can) Team RaceClean 0:26:56.500 0:44
14 Jasper Frahm (Ger) LKT Team Brandenburg 0:26:58.630 0:46
15 Marco Mathis (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:27:01.710 0:49
16 Jenthe Biermans (Bel) Continental Team - SEG Racing 0:27:12.520 1:00
17 Max Kanter (Ger) LKT Team Brandenburg 0:27:18.120 1:06
18 Niklas Larsen (Den) Team TREFOR 0:27:18.920 1:06
19 Patrick Haller (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:27:20.070 1:08
20 Sam Dobbs (Nzl) BMC Development Team 0:27:20.070 1:08
21 Gordon De Winter (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:27:25.280 1:13
22 Jan Tschernoster (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:27:25.580 1:13
23 Lukas Spengler (Sui) BMC Development Team 0:27:26.210 1:14
24 Adam Jamieson (Can) Team RaceClean 0:27:26.510 1:14
25 Hamish Schreurs (Nzl) Klein Constantia Cycling Team 0:27:32.460 1:20
26 Gino Mäder (Sui) Swiss Cycling Team 0:27:33.500 1:21
27 Luca Henn (Ger) Team Kuota - Lotto 0:27:33.840 1:21
28 Jonas Bokeloh (Ger) Klein Constantia Cycling Team 0:27:34.300 1:22
29 Marcel Franz (Ger) LKT Team Brandenburg 0:27:36.920 1:24
30 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Klein Constantia Cycling Team 0:27:37.630 1:25
31 Rick Mensink (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 0:27:41.710 1:29
32 Sebastian Schmiedel (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:27:41.830 1:29
33 Julius Van Den Berg (Ned) Continental Team - SEG Racing 0:27:46.860 1:34
34 Willi Willwohl (Ger) LKT Team Brandenburg 0:27:47.110 1:35
35 Marcel Peschges (Ger) Matrix Racing Team 0:27:49.020 1:37
36 Martin Bauer (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:27:50.450 1:38
37 Carl Soballa (Ger) LKT Team Brandenburg 0:27:51.360 1:39
38 Laurent Pieters (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 0:27:51.790 1:39
39 Martin Palm (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:27:52.260 1:40
40 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team TREFOR 0:27:55.460 1:43
41 Jonas Rapp (Ger) Team Heizomat 0:27:56.240 1:44
42 Joshua Schotten (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:27:56.970 1:44
43 Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:28:04.970 1:52
44 Christian Dallinger (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 0:28:05.040 1:53
45 Søren Siggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 0:28:06.090 1:54
46 Marten Kooistra (Ned) Continental Team - SEG Racing 0:28:06.150 1:54
47 Arne Egner (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:28:06.240 1:54
48 Edward Walsh (Can) Team RaceClean 0:28:07.540 1:55
49 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota - Lotto 0:28:07.670 1:55
50 Mads Rahbek (Den) Team TREFOR 0:28:07.950 1:55
51 Antoine Loy (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:28:13.490 2:01
52 Ivan Garcia (Esp) Klein Constantia Cycling Team 0:28:14.280 2:02
53 Dylan Sunderland (Aus) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 0:28:15.590 2:03
54 Zhi Hui Jiang (Chn) Continental Team - SEG Racing 0:28:16.240 2:04
55 Pascal Ackermann (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:28:16.800 2:04
56 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 0:28:18.020 2:06
57 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Cycling Team 0:28:18.500 2:06
58 Leon Echtermann (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 0:28:18.890 2:06
59 Sven Reutter (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:28:19.260 2:07
60 Simon Redmers (Ger) Team Heizomat 0:28:19.530 2:07
61 Rasmus Esmann Ginnerup (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 0:28:19.770 2:07
62 Victor Brück (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 0:28:22.880 2:10
63 Anders Hardahl (Den) Team TREFOR 0:28:28.650 2:16
64 Chiel Breukelman (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 0:28:29.880 2:17
65 Raven Lübbers (Ger) Matrix Racing Team 0:28:30.820 2:18
66 Steven Moons (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 0:28:32.090 2:20
67 Felix Drumm (Ger) Team Kuota - Lotto 0:28:32.970 2:20
68 Frederik Hähnel (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:28:33.460 2:21
69 Aaron Krauss (Ger) Team Heizomat 0:28:39.520 2:27
70 Laurin Winter (Ger) Team Heizomat 0:28:40.260 2:28
71 Konrad Geßner (Ger) P & S Team Thüringen 0:28:42.620 2:30
72 Luca Niederlag (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:28:44.900 2:32
73 Killian Michiels (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 0:28:46.780 2:34
74 Maximilien Picoux (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:28:49.380 2:37
75 Jonathan Dinkler (Ger) P & S Team Thüringen 0:28:50.130 2:38
76 Luke Derksen (Ger) Matrix Racing Team 0:28:54.070 2:42
77 Markus Kopfauf (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 0:28:56.760 2:44
78 Tobias Magdeburg (Ger) Team LV Berlin 0:28:57.330 2:45
79 Pascal Treubel (Ger) Team Heizomat 0:28:57.410 2:45
80 Dario Rapps (Ger) Team Kuota - Lotto 0:28:58.540 2:46
81 Viktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:28:59.260 2:47
82 Wallace Bero (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:29:03.530 2:51
83 Robert Jägeler (Ger) P & S Team Thüringen 0:29:06.720 2:54
84 Julien Bossens (Sui) Swiss Cycling Team 0:29:17.830 3:05
85 Lukas Schlemmer (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 0:29:18.900 3:06
86 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:29:19.220 3:07
87 Nico Brenner (Ger) Matrix Racing Team 0:29:21.460 3:09
88 Marvin Kötting (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:29:22.620 3:10
89 Manuel Rudaz (Sui) Swiss Cycling Team 0:29:23.330 3:11
90 Niels Potze (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 0:29:23.640 3:11
91 Tunahan Aytekin (Tur) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 0:29:28.040 3:16
92 Fabio Jakobsen (Ned) Continental Team - SEG Racing 0:29:31.150 3:19
93 Willem Boersma (Can) Team RaceClean 0:29:32.540 3:20
94 Erik Schubert (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:29:32.930 3:20
95 Charlie Arimont (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 0:29:35.160 3:23
96 Florian Obersteiner (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 0:29:35.260 3:23
97 Elias Helleskov Busk (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 0:29:36.350 3:24
98 Halvard Schommartz (Ger) P & S Team Thüringen 0:29:38.750 3:26
99 Moritz Malcharek (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:29:39.460 3:27
100 Jeen De Jong (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 0:29:41.150 3:29
101 Jonas Nordkroggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 0:29:44.460 3:32
102 Niels Knipp (Sui) Swiss Cycling Team 0:29:45.150 3:33
103 Hannes Augustin (Ger) Team LV Berlin 0:29:47.170 3:35
104 Cyrill Kunz (Sui) Swiss Cycling Team 0:29:48.890 3:36
105 Malte Jürß (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:29:49.350 3:37
106 Dominik Bauer (Ger) Matrix Racing Team 0:29:53.300 3:41
107 Dorian Lübbers (Ger) Team Heizomat 0:29:59.820 3:47
108 Yannik Stehlin (Ger) P & S Team Thüringen 0:30:12.170 4:00
109 Immanuel Stark (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:30:17.220 4:05
110 Jeremy Lendowski (Ger) Team LV Berlin 0:30:21.080 4:09
111 Robin Ratkic (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 0:30:25.960 4:13
112 Stef Van Impe (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 0:30:42.050 4:30
113 Christopher Schulz (Ger) Team LV Berlin 0:30:46.850 4:34
114 Lucas Carstensen (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:30:47.860 4:35
115 Toni Franz (Ger) P & S Team Thüringen 0:31:09.450 4:57
116 Tim Reske (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:31:11.600 4:59
117 Lukas Steidten (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:31:17.490 5:05
118 Sven Thurau (Ger) Matrix Racing Team 0:31:17.800 5:05
OTL Noah Binay (Ger) Cyclingteam Sachsen 0:31:47.510 5:35
OTL Justin Rudolph (Ger) Team LV Berlin 0:31:49.890 5:37
OTL William Elliott (Can) Team RaceClean 0:31:57.410 5:45
OTL Rick Goeree (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 0:32:05.370 5:53
OTL Leonhardt Berger (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 0:32:07.950 5:55
OTL Philipp Küllmer (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 0:33:35.770 7:23
DNS Henrik Evensen (Nor) Continental Team - SEG Racing
DNS John Meewisse (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks
 
GC
1 Remi Cavagna (Fra) Klein Constantia Cycling Team 3.34:32
2 Maximilian Schachmann (Ger) Klein Constantia Cycling Team at 0:09
3 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team 0:10
4 Kasper Asgreen (Den) Team TREFOR 0:13
5 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team 0:14
6 Julian Braun (Ger) Team Kuota - Lotto 0:28
7 Joshua Huppertz (Ger) Team Kuota - Lotto 0:29
8 Mads Würtz Schmidt (Den) Team TREFOR 0:35
9 Alexander Cowan (Can) Team RaceClean 0:36
10 Bas Tietema (Ned) BMC Development Team 0:42
11 Sean Mackinnon (Can) Team RaceClean 0:44
12 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team 0:47
13 Leon Rohde (Ger) LKT Team Brandenburg 0:51
14 Jasper Frahm (Ger) LKT Team Brandenburg 1:00
15 Jenthe Biermans (Bel) Continental Team - SEG Racing 1:05
16 Niklas Larsen (Den) Team TREFOR 1:06
17 Lukas Spengler (Sui) BMC Development Team 1:13
18 Adam Jamieson (Can) Team RaceClean 1:14
19 Jonas Bokeloh (Ger) Klein Constantia Cycling Team 1:18
20 Hamish Schreurs (Nzl) Klein Constantia Cycling Team 1:20
21 Max Kanter (Ger) LKT Team Brandenburg 1:21
22 Patrick Haller (Ger) BDR Nationalmannschaft 1:22
23 Luca Henn (Ger) Team Kuota - Lotto 1:25
24 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Klein Constantia Cycling Team 1:25
25 Gordon De Winter (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 1:27
26 Jan Tschernoster (Ger) BDR Nationalmannschaft 1:27
27 Gino Mäder (Sui) Swiss Cycling Team 1:34
28 Julius Van Den Berg (Ned) Continental Team - SEG Racing 1:36
29 Marcel Franz (Ger) LKT Team Brandenburg 1:39
30 Sebastian Schmiedel (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 1:45
31 Rick Mensink (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 1:48
32 Sam Dobbs (Nzl) BMC Development Team 1:49
33 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team TREFOR 1:50
34 Laurent Pieters (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 1:52
35 Martin Palm (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 1:54
36 Edward Walsh (Can) Team RaceClean 1:55
37 Marcel Peschges (Ger) Matrix Racing Team 1:58
38 Jonas Rapp (Ger) Team Heizomat 1:58
39 Marten Kooistra (Ned) Continental Team - SEG Racing 1:59
40 Ivan Garcia (Esp) Klein Constantia Cycling Team 2:02
41 Søren Siggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:05
42 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota - Lotto 2:08
43 Zhi Hui Jiang (Chn) Continental Team - SEG Racing 2:09
44 Martin Bauer (Ger) Cyclingteam Sachsen 2:15
45 Antoine Loy (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 2:15
46 Dylan Sunderland (Aus) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:16
47 Anders Hardahl (Den) Team TREFOR 2:16
48 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:17
49 Joshua Schotten (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 2:17
50 Pascal Ackermann (Ger) BDR Nationalmannschaft 2:18
51 Rasmus Esmann Ginnerup (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:18
52 Sven Reutter (Ger) BDR Nationalmannschaft 2:21
53 Simon Redmers (Ger) Team Heizomat 2:21
54 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Cycling Team 2:22
55 Felix Drumm (Ger) Team Kuota - Lotto 2:24
56 Steven Moons (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:33
57 Willi Willwohl (Ger) LKT Team Brandenburg 2:34
58 Chiel Breukelman (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 2:36
59 Raven Lübbers (Ger) Matrix Racing Team 2:39
60 Aaron Krauss (Ger) Team Heizomat 2:41
61 Konrad Geßner (Ger) P & S Team Thüringen 2:42
62 Laurin Winter (Ger) Team Heizomat 2:42
63 Killian Michiels (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:47
64 Luca Niederlag (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 2:48
65 Jonathan Dinkler (Ger) P & S Team Thüringen 2:50
66 Maximilien Picoux (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 2:51
67 Dario Rapps (Ger) Team Kuota - Lotto 2:53
68 Frederik Hähnel (Ger) Cyclingteam Sachsen 2:58
69 Pascal Treubel (Ger) Team Heizomat 2:59
70 Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:00
71 Luke Derksen (Ger) Matrix Racing Team 3:03
72 Wallace Bero (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 3:05
73 Robert Jägeler (Ger) P & S Team Thüringen 3:06
74 Victor Brück (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 3:07
75 Tobias Magdeburg (Ger) Team LV Berlin 3:17
76 Marco Mathis (Ger) BDR Nationalmannschaft 3:18
77 Lukas Schlemmer (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 3:19
78 Viktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:20
79 Carl Soballa (Ger) LKT Team Brandenburg 3:22
80 Markus Kopfauf (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 3:26
81 Julien Bossens (Sui) Swiss Cycling Team 3:26
82 Fabio Jakobsen (Ned) Continental Team - SEG Racing 3:27
83 Manuel Rudaz (Sui) Swiss Cycling Team 3:27
84 Nico Brenner (Ger) Matrix Racing Team 3:30
85 Elias Helleskov Busk (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 3:35
86 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:40
87 Marvin Kötting (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:43
88 Moritz Malcharek (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:43
89 Erik Schubert (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:46
90 Jeen De Jong (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 3:48
91 Christian Dallinger (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 3:49
92 Malte Jürß (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:53
93 Willem Boersma (Can) Team RaceClean 3:55
94 Dorian Lübbers (Ger) Team Heizomat 4:01
95 Dominik Bauer (Ger) Matrix Racing Team 4:02
96 Hannes Augustin (Ger) Team LV Berlin 4:05
97 Mads Rahbek (Den) Team TREFOR 4:07
98 Leon Echtermann (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 4:11
99 Florian Obersteiner (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 4:20
100 Arne Egner (Ger) BDR Nationalmannschaft 4:23
101 Tunahan Aytekin (Tur) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 4:24
102 Jeremy Lendowski (Ger) Team LV Berlin 4:39
103 Niels Potze (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 4:41
104 Charlie Arimont (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 4:50
105 Halvard Schommartz (Ger) P & S Team Thüringen 4:51
106 Lucas Carstensen (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 4:51
107 Christopher Schulz (Ger) Team LV Berlin 5:04
108 Yannik Stehlin (Ger) P & S Team Thüringen 5:09
109 Jonas Nordkroggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 5:33
110 Tim Reske (Ger) Cyclingteam Sachsen 5:36
111 Stef Van Impe (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 5:44
112 Immanuel Stark (Ger) Cyclingteam Sachsen 5:55
113 Cyrill Kunz (Sui) Swiss Cycling Team 6:06
114 Robin Ratkic (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 6:09
115 Niels Knipp (Sui) Swiss Cycling Team 6:21
116 Sven Thurau (Ger) Matrix Racing Team 7:01
117 Toni Franz (Ger) P & S Team Thüringen 7:56
118 Lukas Steidten (Ger) Cyclingteam Sachsen 15:54


Previous

Prologue

Stage 1

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.