Canadian Cyclist

 

May 15/16 14:29 pm - Tour de Berlin: Stage 2b, Cowan 9th overall


Posted by Editoress on 05/15/16
 

Results from the fourth and final stage in Germany

 

Stage 2b: Baruth, 137.5 km
1 Pascal Ackermann (Ger) BDR Nationalmannschaft 3.00:51
2 Dario Rapps (Ger) Team Kuota - Lotto
3 Leon Rohde (Ger) LKT Team Brandenburg
4 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team
5 Elias Helleskov Busk (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
6 Wallace Bero (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
7 Maximilian Schachmann (Ger) Klein Constantia Cycling Team
8 Fabio Jakobsen (Ned) Continental Team - SEG Racing
9 Tunahan Aytekin (Tur) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners
10 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team
11 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team TREFOR
12 Kasper Asgreen (Den) Team TREFOR
13 Bas Tietema (Ned) BMC Development Team
14 Patrick Haller (Ger) BDR Nationalmannschaft
15 Remi Cavagna (Fra) Klein Constantia Cycling Team
16 Joshua Huppertz (Ger) Team Kuota - Lotto
17 Jonas Bokeloh (Ger) Klein Constantia Cycling Team
18 Felix Drumm (Ger) Team Kuota - Lotto all s.t.
19 Markus Kopfauf (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 0:05
20 Victor Brück (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
21 Sven Thurau (Ger) Matrix Racing Team
22 Killian Michiels (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT
23 Marcel Franz (Ger) LKT Team Brandenburg
24 Aaron Krauss (Ger) Team Heizomat
25 Malte Jürß (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin
26 Laurent Pieters (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT
27 Tim Reske (Ger) Cyclingteam Sachsen
28 Jenthe Biermans (Bel) Continental Team - SEG Racing
29 Hamish Schreurs (Nzl) Klein Constantia Cycling Team
30 Nico Brenner (Ger) Matrix Racing Team
31 Adam Jamieson (Can) Team RaceClean
32 Erik Schubert (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin
33 Luke Derksen (Ger) Matrix Racing Team
34 Maximilien Picoux (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
35 Raven Lübbers (Ger) Matrix Racing Team
36 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners
37 Charlie Arimont (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
38 Lukas Spengler (Sui) BMC Development Team
39 Florian Obersteiner (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
40 Julian Braun (Ger) Team Kuota - Lotto
41 Rasmus Esmann Ginnerup (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
42 Sam Dobbs (Nzl) BMC Development Team
43 Dylan Sunderland (Aus) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT
44 Max Kanter (Ger) LKT Team Brandenburg
45 Chiel Breukelman (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks
46 Marvin Kötting (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners
47 Lucas Carstensen (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin
48 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team
49 Antoine Loy (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
50 Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners
51 Lukas Schlemmer (Aut) Continental Team WSA "Greenlife"
52 Jasper Frahm (Ger) LKT Team Brandenburg
53 Julien Bossens (Sui) Swiss Cycling Team
54 Sebastian Schmiedel (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin
55 Gino Mäder (Sui) Swiss Cycling Team
56 Jonas Rapp (Ger) Team Heizomat
57 Dorian Lübbers (Ger) Team Heizomat
58 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
59 Jeremy Lendowski (Ger) Team LV Berlin
60 Cyrill Kunz (Sui) Swiss Cycling Team
61 Julius Van Den Berg (Ned) Continental Team - SEG Racing
62 Rick Mensink (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks
63 Martin Bauer (Ger) Cyclingteam Sachsen
64 Pascal Treubel (Ger) Team Heizomat
65 Frederik Hähnel (Ger) Cyclingteam Sachsen
66 Luca Henn (Ger) Team Kuota - Lotto
67 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota - Lotto
68 Jeen De Jong (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks
69 Jan Tschernoster (Ger) BDR Nationalmannschaft
70 Niklas Larsen (Den) Team TREFOR
71 Edward Walsh (Can) Team RaceClean
72 Gordon De Winter (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
73 Willi Willwohl (Ger) LKT Team Brandenburg
74 Zhi Hui Jiang (Chn) Continental Team - SEG Racing
75 Marcel Peschges (Ger) Matrix Racing Team
76 Søren Siggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
77 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Cycling Team
78 Mads Rahbek (Den) Team TREFOR
79 Manuel Rudaz (Sui) Swiss Cycling Team
80 Viktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners
81 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Klein Constantia Cycling Team
82 Martin Palm (Bel) Continental Color Code-Arden Beef
83 Dominik Bauer (Ger) Matrix Racing Team
84 Laurin Winter (Ger) Team Heizomat
85 Steven Moons (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT
86 Carl Soballa (Ger) LKT Team Brandenburg
87 Ivan Garcia (Esp) Klein Constantia Cycling Team
88 Stef Van Impe (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT all s.t.
89 Luca Niederlag (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 0:34
90 Marco Mathis (Ger) BDR Nationalmannschaft 0:36
91 Yannik Stehlin (Ger) P & S Team Thüringen s.t.
92 Simon Redmers (Ger) Team Heizomat 1:09
93 Anders Hardahl (Den) Team TREFOR 1:11
94 Alexander Cowan (Can) Team RaceClean 0:05
95 Robert Jägeler (Ger) P & S Team Thüringen 4:25
96 Hannes Augustin (Ger) Team LV Berlin 5:03
97 Marten Kooistra (Ned) Continental Team - SEG Racing s.t.
98 Joshua Schotten (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 5:53
99 Niels Potze (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks s.t.
100 Moritz Malcharek (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 6:15
101 Tobias Magdeburg (Ger) Team LV Berlin
102 Toni Franz (Ger) P & S Team Thüringen
103 Sven Reutter (Ger) BDR Nationalmannschaft
104 Konrad Geßner (Ger) P & S Team Thüringen all s.t.
105 Robin Ratkic (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 7:37
106 Niels Knipp (Sui) Swiss Cycling Team 7:38
107 Arne Egner (Ger) BDR Nationalmannschaft 7:39
108 Jonathan Dinkler (Ger) P & S Team Thüringen 0:05
109 Willem Boersma (Can) Team RaceClean 12:59
DNF Mads Würtz Schmidt (Den) Team TREFOR
DNF Christian Dallinger (Aut) Continental Team WSA "Greenlife"
DNF William Elliott (Can) Team RaceClean
DNF Sean Mackinnon (Can) Team RaceClean
DNF Halvard Schommartz (Ger) P & S Team Thüringen
DNF Noah Binay (Ger) Cyclingteam Sachsen
DNF Immanuel Stark (Ger) Cyclingteam Sachsen
DNF Lukas Steidten (Ger) Cyclingteam Sachsen
DNF Jonas Nordkroggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling
DNF Leonhardt Berger (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Leon Echtermann (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Philipp Küllmer (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog
DNF Rick Goeree (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks
DNF Justin Rudolph (Ger) Team LV Berlin
DNF Christopher Schulz (Ger) Team LV Berlin
Final GC
1 Remi Cavagna (Fra) Klein Constantia Cycling Team 6.35:23
2 Maximilian Schachmann (Ger) Klein Constantia Cycling Team at 0:09
3 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team 0:10
4 Kasper Asgreen (Den) Team TREFOR 0:13
5 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team 0:19
6 Joshua Huppertz (Ger) Team Kuota - Lotto 0:29
7 Julian Braun (Ger) Team Kuota - Lotto 0:33
8 Bas Tietema (Ned) BMC Development Team 0:40
9 Alexander Cowan (Can) Team RaceClean 0:41
10 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team 0:47
11 Leon Rohde (Ger) LKT Team Brandenburg 0:49
12 Jasper Frahm (Ger) LKT Team Brandenburg 1:05
13 Jenthe Biermans (Bel) Continental Team - SEG Racing 1:10
14 Niklas Larsen (Den) Team TREFOR 1:11
15 Jonas Bokeloh (Ger) Klein Constantia Cycling Team 1:18
16 Lukas Spengler (Sui) BMC Development Team s.t.
17 Adam Jamieson (Can) Team RaceClean 1:19
18 Patrick Haller (Ger) BDR Nationalmannschaft 1:22
19 Hamish Schreurs (Nzl) Klein Constantia Cycling Team 1:25
20 Max Kanter (Ger) LKT Team Brandenburg 1:26
21 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) Klein Constantia Cycling Team 1:27
22 Luca Henn (Ger) Team Kuota - Lotto 1:30
23 Gordon De Winter (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 1:32
24 Jan Tschernoster (Ger) BDR Nationalmannschaft s.t.
25 Gino Mäder (Sui) Swiss Cycling Team 1:39
26 Julius Van Den Berg (Ned) Continental Team - SEG Racing 1:41
27 Marcel Franz (Ger) LKT Team Brandenburg 1:43
28 Andreas Hyldgaard Jeppesen (Den) Team TREFOR 1:50
29 Sebastian Schmiedel (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin s.t.
30 Rick Mensink (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 1:53
31 Sam Dobbs (Nzl) BMC Development Team 1:54
32 Laurent Pieters (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 1:57
33 Martin Palm (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 1:59
34 Edward Walsh (Can) Team RaceClean 2:00
35 Marcel Peschges (Ger) Matrix Racing Team 2:03
36 Jonas Rapp (Ger) Team Heizomat s.t.
37 Ivan Garcia (Esp) Klein Constantia Cycling Team 2:07
38 Søren Siggaard (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:10
39 Pascal Ackermann (Ger) BDR Nationalmannschaft 2:12
40 Moritz Backofen (Ger) Team Kuota - Lotto 2:13
41 Zhi Hui Jiang (Chn) Continental Team - SEG Racing 2:14
42 Martin Bauer (Ger) Cyclingteam Sachsen 2:20
43 Antoine Loy (Bel) Continental Color Code-Arden Beef s.t.
44 Dylan Sunderland (Aus) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:21
45 Rasmus Bøgh Wallin (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:22
46 Rasmus Esmann Ginnerup (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling 2:23
47 Felix Drumm (Ger) Team Kuota - Lotto 2:24
48 Matthias Reutimann (Sui) Swiss Cycling Team 2:27
49 Steven Moons (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:38
50 Willi Willwohl (Ger) LKT Team Brandenburg 2:39
51 Chiel Breukelman (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 2:41
52 Raven Lübbers (Ger) Matrix Racing Team 2:44
53 Aaron Krauss (Ger) Team Heizomat 2:46
54 Laurin Winter (Ger) Team Heizomat 2:47
55 Dario Rapps (Ger) Team Kuota - Lotto 2:49
56 Killian Michiels (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 2:52
57 Jonathan Dinkler (Ger) P & S Team Thüringen 2:55
58 Maximilien Picoux (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 2:56
59 Frederik Hähnel (Ger) Cyclingteam Sachsen 3:03
60 Pascal Treubel (Ger) Team Heizomat 3:04
61 Wallace Bero (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 3:05
62 Jonas Härtig (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners s.t.
63 Luke Derksen (Ger) Matrix Racing Team 3:08
64 Victor Brück (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 3:12
65 Luca Niederlag (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:22
66 Lukas Schlemmer (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 3:24
67 Viktor Müller (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:25
68 Carl Soballa (Ger) LKT Team Brandenburg 3:27
69 Fabio Jakobsen (Ned) Continental Team - SEG Racing
70 Anders Hardahl (Den) Team TREFOR both s.t.
71 Simon Redmers (Ger) Team Heizomat 3:30
72 Markus Kopfauf (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 3:31
73 Julien Bossens (Sui) Swiss Cycling Team s.t.
74 Manuel Rudaz (Sui) Swiss Cycling Team 3:32
75 Nico Brenner (Ger) Matrix Racing Team 3:35
76 Elias Helleskov Busk (Den) Team Soigneur - Copenhagen Pro Cycling s.t.
77 Aaron Grosser (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:45
78 Marvin Kötting (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 3:48
79 Erik Schubert (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:51
80 Jeen De Jong (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 3:53
81 Marco Mathis (Ger) BDR Nationalmannschaft 3:54
82 Malte Jürß (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 3:58
83 Dorian Lübbers (Ger) Team Heizomat 4:06
84 Dominik Bauer (Ger) Matrix Racing Team 4:07
85 Mads Rahbek (Den) Team TREFOR 4:12
86 Tunahan Aytekin (Tur) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 4:24
87 Florian Obersteiner (Ger) Espoirs - Fachklinik Dr. Herzog 4:25
88 Jeremy Lendowski (Ger) Team LV Berlin 4:44
89 Charlie Arimont (Bel) Continental Color Code-Arden Beef 4:55
90 Lucas Carstensen (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 4:56
91 Tim Reske (Ger) Cyclingteam Sachsen 5:41
92 Yannik Stehlin (Ger) P & S Team Thüringen 5:45
93 Stef Van Impe (Bel) Baguet-MIBA-Indulek-Derito CT 5:49
94 Cyrill Kunz (Sui) Swiss Cycling Team 6:11
95 Marten Kooistra (Ned) Continental Team - SEG Racing 7:02
96 Sven Thurau (Ger) Matrix Racing Team 7:06
97 Robert Jägeler (Ger) P & S Team Thüringen 7:31
98 Joshua Schotten (Ger) Team Sauerland NRW p/b Henley&Partners 8:10
99 Sven Reutter (Ger) BDR Nationalmannschaft 8:36
100 Konrad Geßner (Ger) P & S Team Thüringen 8:57
101 Hannes Augustin (Ger) Team LV Berlin 9:08
102 Tobias Magdeburg (Ger) Team LV Berlin 9:32
103 Moritz Malcharek (Ger) KED-STEVENS Radteam Berlin 9:58
104 Niels Potze (Ned) NWVG Fila Nijwa Trucks 10:34
105 Arne Egner (Ger) BDR Nationalmannschaft 12:02
106 Robin Ratkic (Aut) Continental Team WSA "Greenlife" 13:46
107 Niels Knipp (Sui) Swiss Cycling Team 13:59
108 Toni Franz (Ger) P & S Team Thüringen 14:11
109 Willem Boersma (Can) Team RaceClean 16:54


Previous

Prologue

Stage 1

Stage 2a

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.