Canadian Cyclist

 

May 28/16 14:21 pm - Tour de la Manche: Stage 4


Posted by Editoress on 05/28/16
 

Roman Barroso (Guidon Chalettois) won the fourth stage of the Tour de la Manche (National Elite) run over the 160 kilometres between Marigny and Saint-Hilaire-du-Harcouët. He beat Romain Bacon (CC Nogent-sur-Oise) and Melvin Rullière (VC Rouen 76). Jeremy Cabot (SCO Dijon) remains overall leader.

Top Canadian was Edward Walsh (Team Race Clean) in 21st at 45 seconds back.

 

Stage 4: Marigny to Saint-Hilaire-du-Harcouët, 160 km
1 Romain Barroso (Fra) Guidon Chalettois 3:51:22
2 Romain Bacon (Fra) CC Nogent-sur-Oise 3:51:22
3 Melvin Rulliere (Fra) VC Rouen 76 3:51:22
4 Emilien Viennet (Fra) CC Etupes 3:51:22
5 Fabien Doubey (Fra) CC Etupes 3:51:26
6 Alexis Hamel (Fra) Team U Bricquebec 3:51:37
7 Nicolas Primas (Fra) Team Pays de Dinan 3:52:07
8 Erwan Brenterch (Fra) VC Rouen 76 3:52:07
9 Corentin Dubois (Fra) Team U Bricquebec 3:52:07
10 Seppe Verschuere (Bel) ES Torignini 3:52:07
11 Enric Lebars (Fra) Team U Bricquebec 3:52:07
12 Risto Raid (Est) VC Rouen 76 3:52:07
13 Brent Van De Kerkhove (Bel) ES Torignini 3:52:07
14 Hugo Bouguet (Fra) VC Rouen 76 3:52:07
15 Cedric Delaplace (Fra) BIC 2000 3:52:07
16 Rodrigue Auffret (Fra) VC Avranches 3:52:07
17 Tom Bosmans (Bel) ES Torignini 3:52:07
18 Rodolphe Marie (Fra) BIC 2000 3:52:07
19 Lindsay De Vylder (Bel) EFC-Etixx 3:52:07
20 Michael Cools (Bel) EFC-Etixx 3:52:07
21 Edward Walsh (Can) Team Race Clean 3:52:07
22 Bjarne Vanacker (Bel) EFC-Etixx 3:52:07
23 Baptiste Renault (Fra) BIC 2000 3:52:07
24 Alexander Cowan (Can) Team Race Clean 3:52:07
25 Emilien Clere (Fra) Guidon Chalettois 3:52:07
26 Willem Boersma (Can) Team Race Clean 3:52:07
27 Maxime Robert (Fra) CC Etupes 3:52:07
28 Evan Burtnik (Can) Team Race Clean 3:52:07
29 Nicolas Garbet (Fra) CC Nogent-sur-Oise 3:52:07
30 Sebastien Coquil (Fra) BIC 2000 3:52:07
31 Jordane Denis (Fra) Laval Cyclisme 53 3:52:07
32 Mickaël Plantureux (Fra) CC Etupes 3:52:07
33 Gill Meheus (Bel) EFC-Etixx 3:52:07
34 Kevin Rasschaert (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 3:52:07
35 Yann Botrel (Fra) BIC 2000 3:52:07
36 Jeremy Cabot (Fra) SCO Dijon 3:52:07
37 Adrien Leboucher (Fra) Team U Nantes Atlantique 3:52:07
38 Guillaume Bunodiere (Fra) VC Avranches 3:52:07
39 Erwan Cornillet (Fra) Team U Bricquebec 3:52:07
40 Jean lou Watrelot (Fra) VC Rouen 76 3:52:07
41 Alexis Carlin (Fra) ES Torigini 3:52:07
42 Nicolas Verougstraete (Bel) ES Torignini 3:52:07
43 Florian Cam (Fra) BIC 2000 3:52:07
44 Joey Wastiaux (Fra) Guidon Chalettois 3:52:07
45 Guillaume Barillot (Fra) SCO Dijon 3:52:07
46 Ludovic Poilvet (Fra) Team Pays de Dinan 3:52:07
47 Ludovic Delanoe (Fra) Laval Cyclisme 53 3:52:07
48 Paul Bouteloup (Fra) VC Avranches 3:52:07
49 Adrien Guillonnet (Fra) SCO Dijon 3:52:07
50 Benoit Daeninck (Fra) CC Nogent-sur-Oise 3:52:07
51 Ronan Racault (Fra) Guidon Chalettois 3:52:07
52 Arnaud Lesellier (Fra) ES Torigini 3:52:07
53 Alexandre Ballet (Sui) CC Etupes 3:52:07
54 Kevin Kervran (Fra) Laval Cyclisme 53 3:52:07
55 Benjamin Le Roscouet (Fra) SCO Dijon 3:52:07
56 Jan Logier (Bel) ES Torignini 3:52:07
57 Tom Bracegirdle (GBr) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 3:52:07
58 Pierre Ronxin (Fra) Guidon Chalettois 3:52:07
59 Cyrille Noel (Fra) VC Avranches 3:52:07
60 Guust De Smul (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 3:52:07
61 Julian Lino (Fra) Team Pays de Dinan 3:52:07
62 Alexandre Mesnil (Fra) Team U Bricquebec 3:52:07
63 Thomas Houlette (Fra) ES Torigini 3:52:07
64 Grégoire Salmon (Fra) ES Torigini 3:52:07
65 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 3:52:07
66 Gaetan Lemoine (Fra) Team Pays de Dinan 3:52:21
67 Adrien Thomas (Fra) Guidon Chalettois 3:52:36
68 Baptiste Plessis (Fra) Team U Nantes Atlantique 3:52:39
69 Florian Richeux (Fra) Team Pays de Dinan 3:53:16
70 Florian Barket (Fra) Team U Nantes Atlantique 3:53:20
71 Benjamin Planchenault (Fra) Team Pays de Dinan 3:59:19
72 Herman Vanhoucke (Bel) EFC-Etixx 4:02:12
73 Corentin Davy (Fra) Laval Cyclisme 53 4:02:12
74 Clément Duponq (Fra) CC Nogent-sur-Oise 4:03:20
75 Edouard Lauber (Fra) CC Etupes 4:03:20
76 Aidan Caves (Can) Team Race Clean 4:04:59
77 Alexandre Delahaye (Fra) Team U Nantes Atlantique 4:07:43
78 Valentin Bricaud (Fra) Team U Nantes Atlantique 4:07:43
79 Mathieu Pellegrin (Fra) SCO Dijon 4:10:31
80 Gauthier Ronsse (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 4:15:49
81 Benjamin Martin (Fra) ES Torigini 4:15:49
82 Jan Van Zeebroeck (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 4:15:49
DNF Bayley Simpson (Can) Team Race Clean
DNF Benjamin Pascual (Fra) SCO Dijon
DNF Dany Maffeis (Fra) CC Nogent-sur-Oise
DNF Quentin Meyer (Fra) ES Torigini
DNF Stephen Bradbury (GBr) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
DNF Tuur Deprez (Bel) ES Torignini
DNF Tommy Pouget (Fra) Laval Cyclisme 53
 
GC (brief)
1 Jeremy Cabot (Fra) SCO Dijon
2 Emilien Viennet (Fra) CC Etupes
3 Fabien Doubey (Fra) CC Etupes
4 Romain Bacon (Fra) CC Nogent-sur-Oise
5 Romain Barroso (Fra) Guidon Chalettois
6 Adrien Leboucher (Fra) Team U Nantes Atlantique
7 Alexander Cowan (Can) Team Race Clean
8 Bjarne Vanacker (Bel) EFC-Etixx
9 Guust De Smul (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
10 Guillaume Barillot (Fra) SCO Dijon


Stage 1

Stages 2 & 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.