Canadian Cyclist

 

May 29/16 19:46 pm - Tour de la Manche: Stage 5


Posted by Editoress on 05/29/16
 

Tom Bosmans (VL Technics-Experza-Abutriek) won the fifth and final stage of the TTour de la Manche (National Elite) run over the 145 kilometers between Les Loges-Marchis and Granville. IBosmans defeated  Gaetan Lemoine (Team Pays de Dinan) and Sebastien Coquil (BIC 2000).

Emilien Viennet (CC Etupes) was the overall winner.

Team Race Clean's Alexander Cowan  was top Canadian finishing 9th overall and was 4th in the Best young rider category. Ed Walsh won the Climber Category.

 

Results

Stage 5: Les Loges-Marchis to Granville, 145 km
1 Tom Bosmans (Bel) ES Torignini 3:06:57
2 Gaetan Lemoine (Fra) Team Pays de Dinan 3:06:57
3 Sebastien Coquil (Fra) BIC 2000 3:06:58
4 Emilien Viennet (Fra) CC Etupes 3:07:00
5 Florian Cam (Fra) BIC 2000 3:07:40
6 Michael Cools (Bel) EFC-Etixx 3:08:00
7 Fabien Doubey (Fra) CC Etupes 3:08:00
8 Cedric Delaplace (Fra) BIC 2000 3:08:00
9 Erwan Brenterch (Fra) VC Rouen 76 3:08:00
10 Jeremy Cabot (Fra) SCO Dijon 3:08:00
11 Bjarne Vanacker (Bel) EFC-Etixx 3:08:00
12 Adrien Leboucher (Fra) Team U Nantes Atlantique 3:08:00
13 Alexander Cowan (Can) Team Race Clean 3:08:00
14 Adrien Guillonnet (Fra) SCO Dijon 3:08:00
15 Erwan Cornillet (Fra) Team U Bricquebec 3:08:00
16 Romain Bacon (Fra) CC Nogent-sur-Oise 3:08:00
17 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 3:08:15
18 Adrien Thomas (Fra) Guidon Chalettois 3:08:17
19 Alexis Hamel (Fra) Team U Bricquebec 3:08:37
20 Ludovic Poilvet (Fra) Team Pays de Dinan 3:08:42
21 Edward Walsh (Can) Team Race Clean 3:08:42
22 Joey Wastiaux (Fra) Guidon Chalettois 3:08:49
23 Thomas Houlette (Fra) ES Torigini 3:09:38
24 Guillaume Barillot (Fra) SCO Dijon
25 Kevin Kervran (Fra) Laval Cyclisme 53
26 Nicolas Verougstraete (Bel) ES Torignini
27 Grégoire Salmon (Fra) ES Torigini
28 Nicolas Primas (Fra) Team Pays de Dinan
29 Romain Barroso (Fra) Guidon Chalettois
30 Risto Raid (Est) VC Rouen 76
31 Corentin Dubois (Fra) Team U Bricquebec
32 Seppe Verschuere (Bel) ES Torignini
33 Jean lou Watrelot (Fra) VC Rouen 76
34 Baptiste Renault (Fra) BIC 2000
35 Rodrigue Auffret (Fra) VC Avranches
36 Brent Van De Kerkhove (Bel) ES Torignini
37 Paul Bouteloup (Fra) VC Avranches
38 Jan Logier (Bel) ES Torignini
39 Yann Botrel (Fra) BIC 2000
40 Mickaël Plantureux (Fra) CC Etupes
41 Baptiste Plessis (Fra) Team U Nantes Atlantique
42 Guillaume Bunodiere (Fra) VC Avranches
43 Florian Barket (Fra) Team U Nantes Atlantique
44 Evan Burtnik (Can) Team Race Clean
45 Arnaud Lesellier (Fra) ES Torigini
46 Cyrille Noel (Fra) VC Avranches
47 Alexis Carlin (Fra) ES Torigini
48 Guust De Smul (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
49 Enric Lebars (Fra) Team U Bricquebec
50 Ludovic Delanoe (Fra) Laval Cyclisme 53
51 Benjamin Planchenault (Fra) Team Pays de Dinan
52 Florian Richeux (Fra) Team Pays de Dinan
53 Julian Lino (Fra) Team Pays de Dinan
54 Corentin Davy (Fra) Laval Cyclisme 53
55 Pierre Ronxin (Fra) Guidon Chalettois
56 Valentin Bricaud (Fra) Team U Nantes Atlantique
57 Gauthier Ronsse (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
58 Edouard Lauber (Fra) CC Etupes
59 Benjamin Martin (Fra) ES Torigini
60 Kevin Rasschaert (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
61 Alexandre Mesnil (Fra) Team U Bricquebec
62 Willem Boersma (Can) Team Race Clean
63 Aidan Caves (Can) Team Race Clean
64 Alexandre Delahaye (Fra) Team U Nantes Atlantique
65 Jordane Denis (Fra) Laval Cyclisme 53
66 Tom Bracegirdle (GBr) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
67 Jan Van Zeebroeck (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT
DNF Alexandre Ballet (Sui) CC Etupes
DNF Benjamin Le Roscouet (Fra) SCO Dijon
DNF Benoit Daeninck (Fra) CC Nogent-sur-Oise
DNF Clément Duponq (Fra) CC Nogent-sur-Oise
DNF Emilien Clere (Fra) Guidon Chalettois
DNF Gill Meheus (Bel) EFC-Etixx
DNF Herman Vanhoucke (Bel) EFC-Etixx
DNF Hugo Bouguet (Fra) VC Rouen 76
DNF Lindsay De Vylder (Bel) EFC-Etixx
DNF Mathieu Pellegrin (Fra) SCO Dijon
DNF Maxime Robert (Fra) CC Etupes
DNF Melvin Rulliere (Fra) VC Rouen 76
DNF Nicolas Garbet (Fra) CC Nogent-sur-Oise
DNF Rodolphe Marie (Fra) BIC 2000
DNF Ronan Racault (Fra) Guidon Chalettois
 
GC
1 Emilien Viennet (Fra) CC Etupes 13:54:46
2 Tom Bosmans (Bel) ES Torignini at 0:54
3 Jeremy Cabot (Fra) SCO Dijon 1:00
4 Fabien Doubey (Fra) CC Etupes 1:09
5 Sebastien Coquil (Fra) BIC 2000 1:11
6 Romain Bacon (Fra) CC Nogent-sur-Oise 1:20
7 Adrien Leboucher (Fra) Team U Nantes Atlantique 1:38
8 Florian Cam (Fra) BIC 2000 1:50
9 Alexander Cowan (Can) Team Race Clean 1:54
10 Bjarne Vanacker (Bel) EFC-Etixx 1:55
11 Michael Cools (Bel) EFC-Etixx 2:25
12 Ludovic Poilvet (Fra) Team Pays de Dinan 2:50
13 Adrien Guillonnet (Fra) SCO Dijon 2:56
14 Joey Wastiaux (Fra) Guidon Chalettois 3:08
15 Cedric Delaplace (Fra) BIC 2000 3:45
16 Edward Walsh (Can) Team Race Clean 4:23
17 Guillaume Barillot (Fra) SCO Dijon 4:26
18 Romain Barroso (Fra) Guidon Chalettois 4:41
19 Kevin Kervran (Fra) Laval Cyclisme 53 4:51
20 Erwan Cornillet (Fra) Team U Bricquebec 5:05
21 Guust De Smul (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 5:14
22 Rodrigue Auffret (Fra) VC Avranches 5:32
23 Nicolas Verougstraete (Bel) ES Torignini 5:43
24 Baptiste Renault (Fra) BIC 2000 6:01
25 Brent Van De Kerkhove (Bel) ES Torignini 6:02
26 Enric Lebars (Fra) Team U Bricquebec 6:03
27 Mickaël Plantureux (Fra) CC Etupes 6:11
28 Yann Botrel (Fra) BIC 2000 6:55
29 Seppe Verschuere (Bel) ES Torignini 7:04
30 Risto Raid (Est) VC Rouen 76 7:17
31 Ludovic Delanoe (Fra) Laval Cyclisme 53 7:30
32 Cyrille Noel (Fra) VC Avranches 7:45
33 Corentin Dubois (Fra) Team U Bricquebec 7:53
34 Pierre Ronxin (Fra) Guidon Chalettois 7:56
35 Arnaud Lesellier (Fra) ES Torigini 8:01
36 Guillaume Bunodiere (Fra) VC Avranches 8:01
37 Florian Barket (Fra) Team U Nantes Atlantique 8:10
38 Alexis Hamel (Fra) Team U Bricquebec 10:27
39 Jan Logier (Bel) ES Torignini 10:54
40 Florian Richeux (Fra) Team Pays de Dinan 14:21
41 Erwan Brenterch (Fra) VC Rouen 76 14:29
42 Evan Burtnik (Can) Team Race Clean 14:32
43 Benjamin Planchenault (Fra) Team Pays de Dinan 14:55
44 Thomas Houlette (Fra) ES Torigini 21:08
45 Adrien Thomas (Fra) Guidon Chalettois 21:14
46 David Boutville (Fra) Laval Cyclisme 53 22:56
47 Kevin Rasschaert (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 23:13
48 Grégoire Salmon (Fra) ES Torigini 23:35
49 Jean lou Watrelot (Fra) VC Rouen 76 23:39
50 Gaetan Lemoine (Fra) Team Pays de Dinan 23:54
51 Nicolas Primas (Fra) Team Pays de Dinan 26:14
52 Baptiste Plessis (Fra) Team U Nantes Atlantique 26:58
53 Paul Bouteloup (Fra) VC Avranches 27:36
54 Julian Lino (Fra) Team Pays de Dinan 28:09
55 Alexis Carlin (Fra) ES Torigini 28:14
56 Valentin Bricaud (Fra) Team U Nantes Atlantique 29:42
57 Corentin Davy (Fra) Laval Cyclisme 53 32:22
58 Alexandre Mesnil (Fra) Team U Bricquebec 33:33
59 Willem Boersma (Can) Team Race Clean 39:26
60 Jordane Denis (Fra) Laval Cyclisme 53 39:38
61 Tom Bracegirdle (GBr) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 40:42
62 Edouard Lauber (Fra) CC Etupes 48:09
63 Aidan Caves (Can) Team Race Clean 51:54
64 Benjamin Martin (Fra) ES Torigini 54:05
65 Gauthier Ronsse (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 57:54
66 Alexandre Delahaye (Fra) Team U Nantes Atlantique 1:53
67 Jan Van Zeebroeck (Bel) Goma Dakwerken-VDB Steenhouwerij CT 1:19:50
 
Climber GC
1 Edward Walsh (Can) Team Race Clean 15 pts
2 Michael Cools (Bel) EFC-Etixx 14
3 Brent Van De Kerkhove (Bel) ES Torignini 10
4 Mickaël Plantureux (Fra) CC Etupes 9
5 Florian Barket (Fra) Team U Nantes Atlantique 8
 
Points
1 Gaetan Lemoine (Fra) Team Pays de Dinan 18 pts
2 Florian Barket (Fra) Team U Nantes Atlantique 8
3 Alexis Hamel (Fra) Team U Bricquebec 7
4 Emilien Viennet (Fra) CC Etupes 5
5 Florian Cam (Fra) BIC 2000 5
 
Young Rider
1 Tom Bosmans (Bel) ES Torignini 13:55:40
2 Adrien Leboucher (Fra) Team U Nantes Atlantique 13:56:24
3 Florian Cam (Fra) BIC 2000 13:56:36
4 Alexander Cowan (Can) Team Race Clean 13:56:40
5 Bjarne Vanacker (Bel) EFC-Etixx 13:56:41
8 Edward Walsh (Can) Team Race Clean 13:59:09
23 Evan Burtnik (Can) Team Race Clean 14:09:18
35 Willem Boersma (Can) Team Race Clean 14:34:12
37 Aidan Caves (Can) Team Race Clean 14:46:40
 
Team GC
1 Brest Iroise Cyclisme 2000 41:49:34
2 CC Etupes Le Doubs, Pays De Montbeliard 41:51:27
3 SC Olympique De Dijon 41:52:32
4 Vl Technics Experza Abutriek 41:56:18
5 Guidon Chalettois 41:56:38
6 UC Bricquebec 41:58:40
7 VC Rouen 76 41:59:11
8 UC Nantes Atlantique 42:02:10
9 Team Pays De Dinan 42:03:42
10 Team RaceClean 42:05:10
11 Velo Club Avranches 42:05:11
12 Laval Cyclisme 53 42:11:53
13 ES Torigni 42:35:22
14 Goma Dakwerken 42:42:45

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.