Canadian Cyclist

 

June 11/16 14:49 pm - Master Road Nationals: ITT results


Posted by Editoress on 06/11/16
 

Results from the Masters ITT races in Saint-Calixte, QC

 

First Session

Master F Women, 13.5 km Time           
Gap
1 Annick Dufour (Trek-GPL) 22:39.29 0.00
2 Judith Hayes (Martin Swiss cycles) 22:40.40 1.11
3 Zeina Loutfi (Martin Swiss cycles) 22:47.15 7.86
4 Nicole Clermont (Sherbrooke) 23:38.50 59.21
5 Vlada Dekina (Kurzawinski Coach - Bike) 24:05.50 1:26.21
6 Dawn Heinemeyer (Calgary Crankmasters) 24:39.95 2:00.66
7 Mary-Anne Poulin (CC de l'Académie) 25:04.92 2:25.63
 
Master E Women, 13.5 km
1 Emily Rodger (Radical Edge) 22:09.81 0.00
2 Pascale Legrand (Independant) 22:47.88 38.07
3 Harvey Raur Meilleur (Collectif de Course) 24:11.63 2:01.82
 
Master B Men, 27.5 km
1 Yannick Lemire (Laferté Bicycles) 37:48.95 0.00
2 David Gazsi (True North Medical Road Corps) 38:37.12 48.17
3 Michel Jean (La Vie Sportive) 39:04.76 1:15.81
4 James White (Ride with Rendall p/b Biemme) 40:31.01 2:42.06
5 Alain Lafleur (ABcoachelite MXO agence) 40:35.85 2:46.90
6 Kelly Jablonski (Just Giver 4PD) 41:05.46 3:16.51
7 Michel Brazeau (ABCoachelite MXO agence) 41:28.27 3:39.32
8 Daniel De Mos (Sonic Boom Racing) 41:37.28 3:48.33
9 Rodney Clarke (Radical Edge) 42:06.96 4:18.01
10 Virgil Popescu (VCOM Inc.) 42:36.49 4:47.54
11 David Albert (PowerWatts) 42:54.25 5:05.30
12 Simon Brunette (VéloGare) 43:03.06 5:14.11
13 Patrick Ducharme (VCOM Inc.) 43:41.70 5:52.75
14 Serghei Maximenco (PowerWatts) 43:45.51 5:56.56
15 Jean-Philippe Robert (VéloGare) 44:06.31 6:17.36
16 Mike Mandel (Morning Glory Cycling Club) 44:06.88 6:17.93
17 Olivier Beauvais (Independant) 45:41.39 7:52.44
18 Yvan Trudel (Independant) 45:49.88 8:00.93
19 Mark Colliver (Brampton Cycling Club) 55:28.16 17:39.21
DNS Luc Bellerive (Partenaire-)
DNS Alexandre Boiteau (Trek-GPL)

 

Second session

Master A, 27.3 km Time              
Gap
1 Dan Doddy (Tower International Cycling) 37:58.22 0:00
2 Olivier Hébert (Cannondale / ABC Cycles) 38:17.59 19.37
3 Jerome Mcnicoll (Cannondale / ABC Cycles) 38:40.62 42.4
4 Cory Jay (Crattsman Construction) 39:34.89 1:36.67
5 Rowan Barrett (Cannondale / ABC Cycles) 40:15.20 2:16.98
6 Michel Henri (Cycles Dupuis) 40:25.81 2:27.59
7 Yanick Lajeunesse (Trek-GPL) 40:27.32 2:29.10
8 Jeff Muise (Framework Racing Team) 40:27.41 2:29.19
9 Bryan Tyers (Peterborough Cycling Club) 40:43.81 2:45.59
10 Simon Van Bellen (Momentum Vélo) 40:55.32 2:57.10
11 James Jacek-Cote (PowerWatts) 41:09.00 3:10.78
12 Antoine Malo (Partenaire-Conseils/Ascension Vélo) 41:20.28 3:22.06
13 Christian Lemay (Velorganic) 42:01.27 4:03.05
14 Marshall Eidinger (Alphavelo Q36.5 Racing) 42:04.49 4:06.27
15 Kaven McNicoll (Independant) 42:10.53 4:12.31
16 Mark Sherboneau (Ride with Rendall p/b Biemme) 42:21.20 4:22.98
17 Alexandre Fernandez (Independant) 44:34.68 6:36.46
18 Eric Loiselle (Cannondale / ABC Cycles) 48:48.26 10:50.04
 
Master C, 13.5 km
1 Ron Amos (Hammer/53x11) 18:59.73 0:00
2 Ian Scott (Wheels of Bloor / Graywood Developments) 19:40.35 40.62
3 Jon Gee (Ride with Rendall p/b Biemme) 19:54.06 54.33
4 Brad Martel (Ride with Rendall p/b Biemme) 20:29.27 1:29.54
5 Stéphane Demers (Équipe Iris) 20:45.20 1:45.47
6 Robert Orange (Ride with Rendall p/b Biemme) 20:51.35 1:51.62
7 Sylvain Thibeault (Ultra-Violet) 21:03.59 2:03.86
8 Henry Tambor (Martin Swiss cycles) 21:07.76 2:08.03
9 André Binette (Independant) 21:15.20 2:15.47
10 Craig Burge (Cyclery Racing) 21:17.33 2:17.60
11 Pierre Lessard (Dynamiks de Contrecoeur) 21:19.92 2:20.19
12 Martin Ste-Marie (Équipe Iris) 21:22.11 2:22.38
13 Colin Campbell (Independant) 22:05.67 3:05.94
14 Gary Weinstein (pedalinx) 22:15.23 3:15.50
15 Patrick Van Peborgh (Independant) 22:54.09 3:54.36
 
Master D, 13.5 km
1 Robert Anderson (Team Specialized Racing Masters) 20:29.88 0:00
2 Alain Goulet (Independant) 20:35.65 5.77
3 Peter Kofman (Erace Cancer Cycling Team p/b Ride Biker Alliance) 20:50.07 20.19
4 Joel Katz (Independant) 21:07.60 37.72
5 Eric Magnoux (Independant) 21:29.96 1:00.08
6 Pierre C. Lacoste (Dynamiks de Contrecoeur) 21:40.12 1:10.24
7 Dan Horchik (B1 Evo Cycling) 21:58.35 1:28.47
8 David Johnston (United Cycle) 22:17.35 1:47.47
9 Robert Massicotte (Erace Cancer Cycling Team p/b Ride Biker Alliance) 22:51.81 2:21.93
10 Tim Buckley (Newmarket Eagles CC) 23:03.28 2:33.40
11 Phillip Preston (Kurzawinski Coach - Bike Zone) 25:43.44 5:13.56
12 Gilles Ouimet (Espoir de Laval) 28:41.51 8:11.63


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.