Canadian Cyclist

 

June 29/16 15:48 pm - Indergand & Federspiel Successfully Defend Eliminator Titles


Posted by Editoress on 06/29/16
 

The 2016 UCI Mountain Bike World Championships in Nove Mesto na Morave, Czech Republic, opened on Wednesday evening with the fan-favourite Eliminator (XCE).  Both defending champions retained their titles, with Linda Indergand of Switzerland took the women's title, while Daniel Federspiel of Austria took the men's.

The XCE is the newest discipline to cross-country.  First held at the world championships in 2012, this is a short course event (usually under two minutes for a lap), with riders racing in heats of four around an obstacle course.  The top two advance from each heat to the next round, until the final four race for the title.  Titles are awarded for men and women, and it is open to all age categories.  At Nove Mesto, the XCE course incorporates portions of the cross-country circuit, including a rock garden and a short climb.

Sixteen women qualified for racing, with Indergand qualifying first, followed by former world champion Alexandra Engen (Sweden).  For the Final, Indergand was joined by Kathrin Stirnemann (Switzerland), Ramona Forchini (Switzerland) and Ingrid Boe Jacobsen (Norway).  Engen was knocked out in the semi-finals, eventually finishing sixth overall.  Indergand, Stirnemann and Forchini made it a clean sweep for Switzerland on the podium, in that order.

"To win is never easy, but I am also quite happy for Kathrin and Ramona," said Indergand.  "It is great that we are all three on the podium. We had no team tactics, each of us wanted to go as fast as possible. I saw after the Rock Garden that I had a gap and got through.  Before the competition, I was pretty relaxed. I knew to be a champion, you have to beat me only once. The second gold in the sprint I am pleased about, because it is mega-difficult to defend this title."

The men's competition had 32 qualifiers, led by Daniel Federspiel as the fastest qualifier.  The Austrian was joined in the Final by number two qualifier Fabrice Mels (Belgium), number three qualifier Simon Gegenheimer (Germany) and the fourth fastest qualifier, Emil Linde (Sweden).  As he was through every heat leading to the Final, Federspiel was unstoppable in taking the men's title, ahead of Gegenheimer and Mels.

"It was my main goal for this season and I am happy to achieved it," said Federspiel.  "I felt pretty good. I was able to make an attack after the last technical part to open a gap.  Nove Mesto is my favorite track, even if I have never won here before.  It's a completely fair track. I had a gap on the finish straight and already could enjoy the title."

 


Qualification

Women Time           
Gap
1 Linda Indergand (Switzerland) 1:42.286 0.000 Q
2 Alexandra Engen (Sweden) 1:45.188 2.902 Q
3 Barbora Prudkova * (Czech Republic) 1:45.514 3.228 Q
4 Kathrin Stirnemann (Switzerland) 1:46.814 4.528 Q
5 Aline Seitz * (Switzerland) 1:46.940 4.654 Q
6 Ramona Forchini * (Switzerland) 1:47.966 5.680 Q
7 Nadine Rieder (Germany) 1:49.505 7.219 Q
8 Anne Terpstra (Netherlands) 1:50.148 7.862 Q
9 Chiara Teocchi * (Italy) 1:50.551 8.265 Q
10 Ingrid Boe Jacobsen (Norway) 1:51.349 9.063 Q
11 Kate Courtney * (United States of America) 1:51.907 9.621 Q
12 Marta Turobos (Poland) 1:52.433 10.147 Q
13 Anna Oberparleiter (Italy) 1:52.440 10.154 Q
14 Mari-Liis Mottus * (Estonia) 1:53.305 11.019 Q
15 Vendula Kuntova (Czech Republic) 1:54.828 12.542 Q
16 Iryna Popova (Ukraine) 1:55.144 12.858 Q
17 Andrea Waldis * (Switzerland) 1:55.430 13.144
18 Lena Putz * (Germany) 1:56.535 14.249
19 Ida Jansson ° (Sweden) 1:56.825 14.539
20 Rita Malinkiewicz * (Poland) 1:58.483 16.197
21 Lucie Vesela (Czech Republic) 2:00.818 18.532
DNS Lena Wehrle (Germany)
 
Men Time Gap
1 Daniel Federspiel (Austria) 1:31.364 0.000 Q
2 Fabrice Mels (Belgium) 1:32.020 0.656 Q
3 Simon Gegenheimer (Germany) 1:33.694 2.330 Q
4 Emil Linde * (Sweden) 1:34.363 2.999 Q
5 Matthias Wengelin (Sweden) 1:34.962 3.598 Q
6 Johan Widen * (Sweden) 1:35.073 3.709 Q
7 Jose Luciano Martinez Ronconi * (Argentina) 1:35.348 3.984 Q
8 Marceli Boguslawski * (Poland) 1:36.173 4.809 Q
9 Patrick Luthi (Switzerland) 1:36.252 4.888 Q
10 Krystof Bogar * (Czech Republic) 1:36.425 5.061 Q
11 Catriel Andres Soto (Argentina) 1:36.923 5.559 Q
12 Luiz Henrique Cocuzzi (Brazil) 1:37.043 5.679 Q
13 Heiko Hog * (Germany) 1:37.055 5.691 Q
14 Guus Olde Monnikhof ° (Netherlands) 1:37.226 5.862 Q
15 Roger Jenny (Switzerland) 1:37.227 5.863 Q
16 David Horvath * (Germany) 1:37.238 5.874 Q
17 Martin Setterberg * (Sweden) 1:38.098 6.734 Q
18 Severin Saegesser (Switzerland) 1:38.386 7.022 Q
19 Filip Kubin * (Czech Republic) 1:38.700 7.336 Q
20 Nadir Colledani * (Italy) 1:38.844 7.480 Q
21 Jeroen van Eck (Netherlands) 1:38.923 7.559 Q
22 Michele Casagrande (Italy) 1:39.292 7.928 Q
23 Daniele Braidot (Italy) 1:39.381 8.017 Q
24 Jakub Kurty * (Slovakia) 1:40.436 9.072 Q
25 Felix Klausmann * (Germany) 1:40.565 9.201 Q
26 Dimitrios Antoniadis (Greece) 1:40.822 9.458 Q
27 Luke Pankhurst ° (Australia) 1:41.415 10.051 Q
28 Peter Prajczer (Hungary) 1:42.374 11.010 Q
29 Stefano Valdrighi * (Italy) 1:44.665 13.301 Q
30 Tom Rego ° (Ukraine) 1:45.387 14.023 Q
31 Michael Harris ° (Australia) 1:46.024 14.660 Q
32 Toni Partheymuller * (Germany) 1:46.377 15.013 Q
33 Oleksandr Konyaev * (Ukraine) 1:49.459 18.095
34 Denys Osadtsev (Ukraine) 1:54.690 23.326
35 Ondrej Glajza * (Slovakia) 2:12.336 40.972
DNF Ludek Seller * (Czech Republic)
 
Final
 
Women
 
Big Final
1 Linda Indergand (Switzerland)
2 Kathrin Stirnemann (Switzerland)
3 Ramona Forchini * (Switzerland)
4 Ingrid Boe Jacobsen (Norway)
 
Small Final
5 Barbora Prudkova * (Czech Republic)
6 Alexandra Engen (Sweden)
7 Aline Seitz * (Switzerland)
8 Chiara Teocchi * (Italy)
 
1/4 FInals
9 Nadine Rieder (Germany)
10 Marta Turobos (Poland)
11 Mari-Liis Mottus * (Estonia)
12 Iryna Popova (Ukraine)
13 Anne Terpstra (Netherlands)
14 Anna Oberparleiter (Italy)
15 Vendula Kuntova (Czech Republic)
DNS Kate Courtney * (United States of America)
 
Men
 
Big Final
1 Daniel Federspiel (Austria)
2 Simon Gegenheimer (Germany)
3 Fabrice Mels (Belgium)
4 Emil Linde * (Sweden)
 
Small Final
5 Matthias Wengelin (Sweden)
6 Patrick Luthi (Switzerland)
7 Jose Luciano Martinez Ronconi * (Argentina)
DNF Guus Olde Monnikhof ° (Netherlands)
 
1/4 Finals
9 Johan Widen * (Sweden)
10 Marceli Boguslawski * (Poland)
11 Luiz Henrique Cocuzzi (Brazil)
12 Severin Saegesser (Switzerland)
13 Heiko Hog * (Germany)
14 David Horvath * (Germany)
15 Michele Casagrande (Italy)
16 Daniele Braidot (Italy)
 
1/8 Finals
17 Krystof Bogar * (Czech Republic)
18 Roger Jenny (Switzerland)
19 Filip Kubin * (Czech Republic)
20 Nadir Colledani * (Italy)
21 Jeroen van Eck (Netherlands)
22 Jakub Kurty * (Slovakia)
23 Luke Pankhurst ° (Australia)
24 Toni Partheymuller * (Germany)
25 Catriel Andres Soto (Argentina)
26 Martin Setterberg * (Sweden)
27 Felix Klausmann * (Germany)
28 Dimitrios Antoniadis (Greece)
29 Peter Prajczer (Hungary)
30 Stefano Valdrighi * (Italy)
31 Tom Rego ° (Ukraine)
32 Michael Harris ° (Australia)

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.