Canadian Cyclist

 

July 6/16 10:31 am - Giro Rosa: Stage 4


Posted by Editoress on 07/6/16
 

Resulys from the fifth stage in Italy

Stage 4 (July 5th): Costa Volpino to LOvere, 89.8 km
1 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 2:02:24
2 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld - Zannata
3 Aude Biannic (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
4 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini
5 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
6 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
7 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
8 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
9 Sheyla Gutierrez Riuz (Esp) Cylance Pro Cycling
10 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink
11 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
12 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
13 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
14 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
15 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team
16 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
17 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
18 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi
19 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
20 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
21 Thalita De Jong (Ned) Raboliv Womencyclingteam
22 Lucinda Brand (Ned) Raboliv Womencyclingteam
23 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini
24 Roxane Fournier (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
25 Séverine Eraud (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
26 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team
27 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon
28 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
29 Annelies Dom (Bel) Lensworld - Zannata
30 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Raboliv Womencyclingteam
31 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint
32 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
33 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
34 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
35 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini
36 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
37 Anna Van Der Breggen (Ned) Raboliv Womencyclingteam
38 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld - Zannata
39 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
40 Lex Albrecht (Can) BePink
41 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
42 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
43 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
44 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
45 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products
46 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
47 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
48 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
49 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
50 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
51 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
52 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
53 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
54 Shara Gillow (Aus) Raboliv Womencyclingteam
55 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
56 Kim De Baat (Bel) Lensworld - Zannata
57 Kseniya Tuhai (Blr) BePink
58 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
59 Paola Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
60 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
61 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano
62 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
63 Ur?a Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
64 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
65 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
66 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
67 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
68 Amélie Rivat (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
69 Charlotte Bravard (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
70 Estefania Sibilia Pilz (Arg) Xirayas De San Luis
71 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango
72 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia - Durango
73 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
74 Silvia Valsecchi (Ita) BePink all s.t.
75 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini 0:10
76 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling
77 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
78 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini
79 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
80 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi all s.t.
81 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 0:13
82 Mara Abbott (USA) Wiggle High5
83 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi
84 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
85 Tereza Medvedova (Svk) BePink
86 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint
87 Rocio del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
88 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
89 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango
90 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
91 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
92 Nina Kessler (Ned) Lensworld - Zannata
93 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp Lointek
94 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana
95 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
96 Roxane Knetemann (Ned) Raboliv Womencyclingteam
97 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
98 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
99 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint
100 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
101 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
102 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint
103 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango
104 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
105 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint
106 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team
107 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
108 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon all s.t.
109 Anabelle Dreville (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 0:24
110 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint 0:33
111 Amber Neben (USA) BePink
112 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products
113 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
114 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini
115 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
116 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon
117 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
118 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano
119 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
120 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
121 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam all s.t.
122 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 1:33
123 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 1:53
124 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 2:07
125 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies 2:13
126 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing s.t.
127 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 2:13
128 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 0:00
129 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 0:00
130 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 4:21
DNS Anna Trevisi (Ita) Ale' Cipollini
DNS Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld - Zannata
DNF Maria Carla Alvarez (Arg) Xirayas De San Luis
GC
1 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 10:21:49
2 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Raboliv Womencyclingteam at 0:03
3 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 0:13
4 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:24
5 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 0:36
6 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 0:43
7 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 0:45
8 Mara Abbott (USA) Wiggle High5 0:50
9 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 1:13
10 Anna Van Der Breggen (Ned) Raboliv Womencyclingteam 1:14
11 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 1:15
12 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint 1:52
13 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini 1:59
14 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 2:04
15 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling 2:06
16 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 2:07
17 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 2:08
18 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld - Zannata 2:16
19 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 2:34
20 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 2:36
21 Shara Gillow (Aus) Raboliv Womencyclingteam 2:40
22 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 2:44
23 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 2:45
24 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 2:45
25 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 2:46
26 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 2:48
27 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi 2:56
28 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 3:19
29 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint 3:22
30 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 3:22
31 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 3:24
32 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini 3:38
33 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team 3:47
34 Thalita De Jong (Ned) Raboliv Womencyclingteam 4:35
35 Amélie Rivat (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 4:46
36 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 4:48
37 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam 4:49
38 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia - Durango 4:49
39 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur 4:50
40 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 4:54
41 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld - Zannata 5:06
42 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 5:09
43 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 5:16
44 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 5:27
45 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team 5:33
46 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi 5:35
47 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 5:49
48 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 5:57
49 Amber Neben (USA) BePink 5:58
50 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi 6:02
51 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 6:45
52 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 6:58
53 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi 7:16
54 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 7:18
55 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 7:43
56 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team 7:50
57 Ur?a Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 7:50
58 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 7:52
59 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 7:54
60 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 7:56
61 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 8:05
62 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 8:16
63 Lucinda Brand (Ned) Raboliv Womencyclingteam 8:28
64 Estefania Sibilia Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 8:28
65 Anabelle Dreville (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 8:30
66 Lex Albrecht (Can) BePink 8:37
67 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 8:40
68 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team 8:41
69 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 8:44
70 Aude Biannic (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 9:04
71 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 9:21
72 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon 9:22
73 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam 9:38
74 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team 9:43
75 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini 10:26
76 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini 10:26
77 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon 10:42
78 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing 10:43
79 Séverine Eraud (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 10:47
80 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 10:53
81 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 11:13
82 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 11:18
83 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 11:25
84 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 12:06
85 Roxane Knetemann (Ned) Raboliv Womencyclingteam 12:09
86 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 12:45
87 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 12:53
88 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango 12:54
89 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini 12:57
90 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango 12:57
91 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 12:58
92 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 13:01
93 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 13:02
94 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 13:05
95 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 13:15
96 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling 13:42
97 Rocio del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 13:42
98 Paola Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis 14:06
99 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 14:07
100 Annelies Dom (Bel) Lensworld - Zannata 14:22
101 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 14:28
102 Roxane Fournier (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 14:31
103 Charlotte Bravard (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 14:34
104 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products 14:35
105 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies 14:49
106 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint 14:50
107 Sheyla Gutierrez Riuz (Esp) Cylance Pro Cycling 15:01
108 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi 15:03
109 Tereza Medvedova (Svk) BePink 15:16
110 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp Lointek 15:36
111 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 16:29
112 Nina Kessler (Ned) Lensworld - Zannata 18:22
113 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 19:28
114 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 19:46
115 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango 19:47
116 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint 19:53
117 Kim De Baat (Bel) Lensworld - Zannata 20:06
118 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 20:22
119 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis 20:24
120 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint 21:08
121 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint 22:01
122 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 22:07
123 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 22:56
124 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 23:18
125 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 24:27
126 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 25:45
127 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 28:36
128 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 30:20
129 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 35:46
130 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 35'52



Previous
Prologue

Stage 1 & 2

Stage 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.