Canadian Cyclist

 

July 6/16 15:18 pm - Giro Rosa: Stage 5


Posted by Editoress on 07/6/16
 

Results from the sixth stage in Italy

Stage 5: Grocio to Tirano, 84 km
1 Mara Abbott (USA) Wiggle High5 2:40:23
2 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 at 0:37
3 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam
5 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies all s:t:
6 Anna Van Der Breggen (Ned) Raboliv Womencyclingteam 1:36
7 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 1:51
8 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint 1:52
9 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 2:02
10 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 2:48
11 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies 4:08
12 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Raboliv Womencyclingteam 4:26
13 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 5:12
14 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 5:16
15 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi 5:43
16 Thalita De Jong (Ned) Raboliv Womencyclingteam 5:56
17 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld - Zannata
18 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi both s.t.
19 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam 6:00
20 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 7:26
21 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 8:32
22 Shara Gillow (Aus) Raboliv Womencyclingteam 8:41
23 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia - Durango
24 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini both s.t.
25 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 8:47
26 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 9:11
27 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team
28 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint both s.t.
29 Amélie Rivat (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 10:06
30 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 10:57
31 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini s.t.
32 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 12:42
33 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 12:49
34 Ur?a Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 12:49
35 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 12:59
36 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam
37 Lex Albrecht (Can) BePink both s.t.
38 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 15:28
39 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld - Zannata
40 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam
41 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
42 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
43 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
44 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
45 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini
46 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
47 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team
48 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur
49 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
50 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana
51 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
52 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
53 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi
54 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
55 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
56 Lucinda Brand (Ned) Raboliv Womencyclingteam
57 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
58 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
59 Roxane Knetemann (Ned) Raboliv Womencyclingteam
60 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
61 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
62 Rocio del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek
63 Séverine Eraud (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
64 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
65 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
66 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon
67 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano all s.t.
68 Estefania Sibilia Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 16:40
69 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini
70 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
71 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango
72 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
73 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
74 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
75 Anabelle Dreville (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 17:27
76 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini 17:56
77 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango s.t.
78 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 18:01
79 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 20:00
80 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi 21:08
81 Charlotte Bravard (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop s.t.
82 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 22:18
83 Amber Neben (USA) BePink
84 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies both s.t.
85 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 22:51
86 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano
87 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
88 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango
89 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini
90 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini
91 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango
92 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint
93 Tereza Medvedova (Svk) BePink
94 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
95 Sheyla Gutierrez Riuz (Esp) Cylance Pro Cycling
96 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
97 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team all s.t.
98 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi 23:53
99 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 24:14
100 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini
101 Annelies Dom (Bel) Lensworld - Zannata
102 Paola Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis
103 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis
104 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint
105 Nina Kessler (Ned) Lensworld - Zannata
106 Kim De Baat (Bel) Lensworld - Zannata
107 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon
108 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo all s.t.
109 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 25:33
110 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
111 Aude Biannic (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop both s.t.
112 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint 25:57
113 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano s.t.
114 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 27:34
115 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products s.t.
116 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 28:22
117 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink
118 Roxane Fournier (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop
119 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 all s.t.
120 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 28:50
121 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp Lointek
122 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint both s.t.
123 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 32:50
124 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 33:01
DNF Charlotte Becker (Ger) Hitec Products
DNS Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing
DNS Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
DNS Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
DNS Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
DNS Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam
 
GC
1 Mara Abbott (USA) Wiggle High5 13:02:52
2 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans Cyclingteam at 0:10
3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5 0:15
4 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies 0:33
5 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 0:38
6 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cyclingteam 1:22
7 Anna Van Der Breggen (Ned) Raboliv Womencyclingteam 2:10
8 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Hagens Berman / Supermint 3:04
9 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Raboliv Womencyclingteam 3:49
10 Doris Schweizer (Sui) Cylance Pro Cycling 4:42
11 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 5:45
12 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 6:40
13 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld - Zannata 7:32
14 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 7:56
15 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi 7:59
16 Thalita De Jong (Ned) Raboliv Womencyclingteam 9:51
17 Malgorzta Jasinska (Pol) Ale' Cipollini 10:00
18 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam 10:09
19 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana 10:37
20 Shara Gillow (Aus) Raboliv Womencyclingteam 10:40
21 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi 10:51
22 Eri Yonamine (Jpn) Hagens Berman / Supermint 11:53
23 Martina Ritter (Aut) BTC City Ljubljana 12:02
24 Carolina Rodriguez Gutierrez (Mex) Astana Women's Team 12:18
25 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur 12:24
26 Margarita Victoria Garcia (Esp) Bizkaia - Durango 12:50
27 Ane Santesteban Gonzalez (Esp) Ale' Cipollini 13:55
28 Amélie Rivat (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 14:12
29 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano 15:31
30 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5 16:03
31 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano 16:51
32 Krista Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling 16:56
33 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 17:13
34 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 17:24
35 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 17:28
36 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5 17:32
37 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing 17:33
38 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 17:34
39 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 17:36
40 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 18:07
41 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies 18:08
42 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing 18:12
43 Emma Pooley (GBr) Lotto Soudal Ladies 18:17
44 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 19:36
45 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur 19:38
46 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld - Zannata 19:54
47 Ur?a Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 19:59
48 Asja Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 20:18
49 Ingrid Drexel (Mex) Astana Women's Team 20:21
50 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 20:37
51 Irene Bitto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 20:45
52 Lex Albrecht (Can) BePink 20:56
53 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies 21:27
54 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 21:30
55 Laura Camila Lozano Ramirez (Col) S.C. Michela Fanini 21:46
56 Daiva Tuslaite (Ltu) INPA - Bianchi 22:04
57 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team 22:38
58 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur 22:40
59 Olena Pavlukhina (Aze) BTC City Ljubljana 22:42
60 Lucinda Brand (Ned) Raboliv Womencyclingteam 23:16
61 Monika Kiraly (Hun) S.C. Michela Fanini 23:43
62 Estefania Sibilia Pilz (Arg) Xirayas De San Luis 24:28
63 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 24:40
64 Anabelle Dreville (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 25:17
65 Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon 25:30
66 Séverine Eraud (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 25:35
67 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 26:06
68 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi 26:30
69 Anna Ceoloni (Ita) Servetto Footon 26:54
70 Roxane Knetemann (Ned) Raboliv Womencyclingteam 26:57
71 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 27:25
72 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing 27:33
73 Amber Neben (USA) BePink 27:36
74 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini 27:42
75 Rocio del Alba Garcia Martinez (Esp) Lointek 28:30
76 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products 28:53
77 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango 28:54
78 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies 29:43
79 Silvia Valsecchi (Ita) BePink 30:14
80 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team 30:52
81 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 32:11
82 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini 32:37
83 Ting Ying Huang (Tpe) Servetto Footon 32:56
84 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 33:27
85 Aude Biannic (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 33:57
86 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 34:27
87 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur 34:33
88 Charlotte Bravard (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 35:02
89 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini 35:08
90 Lourdes Oyarbide Jimenez (Esp) Bizkaia - Durango 35:08
91 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur 35:12
92 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 35:38
93 Michela Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 36:36
94 Lise Olivier (RSA) Bizkaia - Durango 37:03
95 Sheyla Gutierrez Riuz (Esp) Cylance Pro Cycling 37:12
96 Tereza Medvedova (Svk) BePink 37:27
97 Paola Munoz Grandon (Chi) Xirayas De San Luis 37:40
98 Annelies Dom (Bel) Lensworld - Zannata 37:56
99 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 37:58
100 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products 38:07
101 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi 38:16
102 Beatrice Bartelloni (Ita) Aromitalia Vaiano 38:40
103 Carmela Cipriani (Ita) Hagens Berman / Supermint 40:07
104 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano 40:57
105 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo 41:39
106 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 41:45
107 Nina Kessler (Ned) Lensworld - Zannata 41:56
108 Roxane Fournier (Fra) Poitou - Charentes.Futuroscop 42:13
109 Scotti Lechuga (USA) Hagens Berman / Supermint 43:19
110 Liza Rachetto (USA) Hagens Berman / Supermint 43:27
111 Kim De Baat (Bel) Lensworld - Zannata 43:40
112 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp Lointek 43:46
113 Valeria Pintos (Arg) Xirayas De San Luis 43:58
114 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 44:18
115 Alessia Bulleri (Ita) Aromitalia Vaiano 45:07
116 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 46:49
117 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 47:28
118 Jessica Uebelhart (Sui) Hagens Berman / Supermint 50:11
119 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 50:12
120 Lierni Lekuona Etxebeste (Esp) Bizkaia - Durango 52:31
121 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 52:37
122 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano 53:53
123 Francesca Balducci (Ita) S.C. Michela Fanini 59:26
124 Federica Nicolai (Ita) S.C. Michela Fanini 1:07:56


Previous
Prologue

Stage 1 & 2

Stage 3

Stage 4

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.