Canadian Cyclist

 

July 10/16 6:41 am - World Cup Lenzerheide XC: U23 men's results


Posted by Editoress on 07/10/16
 

Results from the U23 men's XC in Lenzerheide, Switzerland

U23 Men, 28.4 km (7 laps)
1 Titouan Carod (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 1:16:03
2 Simon Andreassen (Den) Specialized Racing at 2:15
3 Samuel Gaze (NZl) Specialized Racing 2:37
4 Arnis Petersons (Lat) 2:58
5 Georg Egger (Ger) 3:07
6 Andri Frischknecht (Sui) Scott-Odlo MTB Racing Team 3:07
7 Antoine Bouqueret (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 3:59
8 Jan Vastl (Cze) Bianchi Countervail 4:03
9 Martins Blums (Lat) 4:14
10 Lukas Baum (Ger) Koch Engineering / Muesing Racing Team 4:54
11 Max Foidl (Aut) 5:09
12 Luca Schwarzbauer (Ger) 5:22
13 Maxime Loret (Fra) Pro Fermetures Cube Rotor 5:22
14 Milan Vader (Ned) 5:23
15 Joshua Dubau (Fra) BH-SR Suntour-KMC 5:51
16 Matej Prudek (Cze) 6:03
17 Gioele Bertolini (Ita) Team Nob Selle Italia 6:27
18 Manuel Fasnacht (Sui) Fischer Junior MTB Team 6:29
19 Simon Vitzthum (Sui) 6:43
20 Romain Seigle (Fra) Focus Rotor G-Skin Racing Team 6:44
21 Alan Hatherly (RSA) 6:49
22 Kevin Panhuyzen (Bel) KTM Bike Vision 7:08
23 Clement Berthet (Fra) 7:12
24 Martin Frey (Ger) 7:20
25 Filippo Colombo (Sui) Velo Club Monte Tamaro - Bmc 7:24
26 Florian Trigo (Fra) Massi 7:26
27 Denis Fumarola (Ita) FRM Factory Racing Team 7:38
28 Wout Alleman (Bel) Goeman Scott Cycling Team 7:43
29 Thomas Griot (Fra) 7:50
30 Josep Duran Reig (Esp) Massi 7:57
31 Iain Paton (GBr) 8:06
32 Scott Bowden (Aus) 8:27
33 Petter Fagerhaug (Nor) 8:48
34 Raphael Gay (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 8:50
35 Simon Schneller (Ger) 9:02
36 Tasman Nankervis (Aus) 9:02
37 Lucas Dubau (Fra) BH-SR Suntour-KMC 9:15
38 Reece Tucknott (Aus) 9:21
39 Diego Solano (CRc) 9:33
40 Niels Rasmussen (Den) Habitat Mountainbike Team -1 Lap
41 Ben Oliver (NZl) -1 Lap
42 Jack Compton (NZl) Sixs Devinci Pro Team -1 Lap
43 Romain Bannwart (Sui) -1 Lap
45 Guy Niv (Isr) -1 Lap
46 Joel Koller (Sui) -1 Lap
47 Jonathan Josue Mejia Gonzalez (Ven) -1 Lap
48 Alessandro Naspi (Ita) -1 Lap
49 Bruno Vitali (Sui) -1 Lap
50 Tobias Eise (Ger) -1 Lap
51 Johannes Blasi (Ger) -1 Lap
52 David Horvath (Ger) -1 Lap
53 Noah Bloechlinger (Sui) -1 Lap
54 Mark Mcguire (GBr) -1 Lap
55 Jakob Hartmann (Ger) -1 Lap
56 Simon Gourc (Fra) -1 Lap
57 Frazer Clacherty (GBr) -1 Lap
58 Alexandre Vialle (Can) -1 Lap
59 Timon Ruegg (Sui) -1 Lap
60 Bastien Michaud (Fra) -1 Lap
61 Lars Koch (Ger) -1 Lap
62 Manuel Boog (Sui) -1 Lap
63 Robin Hofmann (Ger) Haibike Oetztal Pro Team -1 Lap
64 Leo L'homme (Sui) Team VTT BMC Fribourg -1 Lap
65 Arnaud Hertling (Sui) Team VTT BMC Fribourg -1 Lap
66 Niels Derveaux (Bel) Goeman Scott Cycling Team -1 Lap
67 Andreas Egger (Ger) -1 Lap
68 Vincent Sibille (Fra) Team Vosges VTT -1 Lap
69 Thibaud Saint Guilhem (Fra) Team Focus Aveyron -1 Lap
70 Enea Vetsch (Sui) Fischer-BMC -1 Lap
71 Anthony Zaragoza (Fra) Calvisson VTT -1 Lap
72 Joshua Lecointre (Fra) Team Vosges VTT -1 Lap
73 Joris Ryf (Sui) Wheeler Pro Team -1 Lap
74 Andrin Beeli (Sui) -1 Lap
75 Fabian Costa (Aut) -1 Lap
76 Kjell Van Den Boogert (Ned) -1 Lap
77 Moritz Bscherer (Aut) KTM Rad.Sport.Szene -1 Lap
78 Dario Thoma (Sui) -1 Lap
79 Lars Hubacher (Sui) -1 Lap
80 Paul Lopez (Fra) Team Focus Aveyron -1 Lap
81 Maxime Herold (Fra) Team Focus Aveyron -2 Laps
82 Javier Jimenez Pascual (Esp) -2 Laps
83 Davide Clerici (Ita) Team Piemonte Fci -2 Laps
84 Nicolas Leclaire (Fra) -3 Laps
85 Sandro Trevisani (Sui) -3 Laps
86 Rob Vanden Haesevelde (Bel) -3 Laps
87 Ramon Lauener (Sui) JB Brunex Felt Team -3 Laps
88 Pierre De Froidmont (Bel) Merida Wallonie MTB Team -3 Laps
89 Damien Portet (Fra) Team Focus Aveyron -3 Laps
90 Marton Dina (Hun) Cube-Csomor MTB Team -3 Laps
91 Craig Oliver (NZl) -3 Laps
92 Perry Van Den Bos (Ned) -3 Laps
93 Nick Vanpol (Bel) Granville Factory Team -3 Laps
94 Nicolas Patricio Delich Pardo (Chi) -3 Laps
95 Nicolas Fischer (Sui) JB Brunex Felt Team -3 Laps
96 Noah Troxler (Sui) Fischer Junior MTB Team -3 Laps
97 Bieken Nazaerbieke (Chn) -3 Laps
98 Benoit Jeanniard (Fra) -3 Laps
99 Sam Weber (USA) -3 Laps
100 Pirmin Eisenbarth (Ger) -4 Laps
101 Tobias Neuhaus (Sui) Fischer Junior MTB Team -4 Laps
102 Casey South (Sui) JB Brunex Felt Team -4 Laps
103 Thomas Michel (Fra) Team Vosges VTT -5Laps
DNF Marcel Guerrini (Sui) Focus XC Team
DNF Sebastian Carstensen Fini (Den) CST Superior Brentjens Mountainbike Racing Team
DNF Ben Zwiehoff (Ger)
DNF Jose Gerardo Ulloa (Mex) Conade - Code Guanajuato Pro Cycling Team XC
DNS Nadir Colledani (Ita)
DNF Sven Strahle (Ger)
DNF Jean Villermaulaz (Sui) Team VTT BMC Fribourg


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.