Canadian Cyclist

 

July 10/16 21:24 pm - XC Ontario Cup #5 - Albion Endur-O.Cup results


Posted by Editoress on 07/10/16
 

Scott Ontario Cup #5 - Albion Endur-O-Cup results held at the Albion Hills Conservation Area, Bolton, Ontario

Senior Elite Women, 33.02 km (4 laps)
1 Elyse Nieuwold (PHI Hotel Group / P" K Express p/b Holiday Inn) 1:30:25
2 Andrea Burley (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau) at 10:04
DNS Laura Bietola (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing)
DNS Paige Foxcroft (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau)
DNS Soren Meeuwisse (Trek Canada Mountain Bike Team)
DNS Allison Sauder (Waterloo Cycling Club)
 
Junior Expert Women, 24.75 km (3 laps)
1 Erica Leonard (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau) 1:11:27
2 Sarah Fabbro (Trek Canada Mountain Bike Team) at 4:56
3 Kierstyn Hawke (RealDeal/DíOrnellas p/b Garneau) 11:10
4 Samantha Fuller (S&S Racing PB Garneau and Frog Cycles) 14:03
 
Senior Elite Men, 41.49 km (5 laps)
1 Davis Ross (AWI Racing from Wyevale) 1:34:56
2 Peter Glassford (Trek Canada Mountain Bike Team) at 0:26
3 Peter Disera (Norco Factory Team from Barrie) 2:52
4 Liam Mulcahy (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing) 3:26
5 Kelsey Krushel (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing) 4:50
6 Matthew Martindill (Arrow Racing from Owen Sound) 5:10
7 Jon Slaughter (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau) 5:24
8 Luke Hlavenka (Chrono Cycling from Alliston) 7:45
9 Corey Brioschi (Chrono Cycling from Bolton) 9:30
10 Jason Wiebe (from Morden, MB) 10:18
11 Alex Schmidt (PHI Hotel Group / P" K Express p/b Holiday Inn) 10:42
12 Chris Fruetel (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing) 10:53
13 Stephen Chapman (from Ottawa) 11:10
14 Robin Wallar (Chrono Cycling from Hamilton) 11:56
15 Kyle Douglas (SCOTT" 3 Rox Racing) 15:08
16 Eddie Skala (Wolfpak Racing/Inception Cyclery) 15:31
17 Brendan Mackillop (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing) 17:12
18 Alex Lefebvre (Speedriver.com from Guelph) 18:50
19 Owen Flood (Arrow Racing ) 19:11
DNS Jan Kocemba (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing)
DNS Dave Reid (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau)
 
Junior Expert Men, 33.02 km (4 laps)
1 Tyler Orschel (Trek Canada Mountain Bike Team) 1:21:10
2 Malcolm Barton (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing) at 0:01
3 Nicholas Diniz (Racer Sportif/Mattamy Homes) s.t.
4 Kaleb Hellreich (Trek Store CC) 0:04
5 Nicholas Emsley (AWI Racing from Haliburton) 6:05
6 Aidan Webster (Waterloo Cycling Club) 6:16
7 Robin Horsfield (from Holstein) 7:04
8 Brandon Wright (Team Spoke O'Motion) 7:08
9 Thomas Hulton (AWI Racing) 7:34
10 Kailen Shackleton (Team Manitoba) 13:09
11 Scott Brassor (Angry Johnnyís p/b Norco & Garneau) 21:52
DNF Jordan Fletcher (Rock and Road Cycle/Burlington)
DNS Cole McDonald (Rock and Road Cycle/)
DNS Noah Simms (Team Progressive p/b 3Rox/Maverix Racing)



Full results

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.