Canadian Cyclist

 

July 20/16 20:45 pm - Cascade Classic Stage race: Men Stage 1


Posted by Editoress on 07/20/16
 

Results from the first stage in Bend, Oregon

 

PHOTO

 

 

Stage One: McKenzie Pass Road Race: 143.87 km
1 Robin Carpenter (Holowesko | Citadel Racing Team) 4:11:32
2 Taylor Shelden (Jelly Belly p/b Maxxis) at 0:01
3 Travis McCabe (Holowesko | Citadel Racing Team) 0:02
4 Eder Fraye (KHS-Maxxis-JLVelo)
5 Stephen Bassett (Team Jamis)
6 Angus Morton (Jelly Belly p/b Maxxis)
7 Nicolae Tanovitchii (Lupus Racing Team)
8 Lachlan Morton (Jelly Belly p/b Maxxis)
9 Chad Beyer (Lupus Racing Team)
10 Danny Pate (Rally Cycling)
11 Morgan Schmitt (Cancyon Bicycles) all s.t.
12 Emerson Oronte (Rally Cycling) 0:05
13 Connor Brown (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
14 Jack Burke (Team H&R Block)
15 Robert Gutgesell (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
16 Tony Baca (ELBOWZ Racing)
17 Coulton Hartrich (Support Clean Sport/SeaSucker/G)
18 Sean Bennett (An-Pos)
19 Michael Burleigh (Cancyon Bicycles)
20 Logan Owen (Axeon Hagens Berman)
21 Innokenty Zavyalov (KHS-Maxxis-JLVelo)
22 Cameron Piper (Team Mikes Bikes p/b Equator Co)
23 Christopher Horner (Lupus Racing Team)
24 Justin Mauch (Herbalife p/b Marc Pro - Nature)
25 Evan Huffman (Rally Cycling)
26 Noah Granigan (CCB Racing)
27 Chris Winn (Cancyon Bicycles)
28 Jason Saltzman (Team Illuminate)
29 Barry Miller (Lupus Racing Team)
30 Thomas Zirbel (Rally Cycling) all s.t.
31 Jonathan Freter (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 0:11
32 Matthew Zimmer (Credite Velo TREK) s.t.
33 Isaiah Newkirk (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 0:14
34 Jordan Cheyne (Jelly Belly p/b Maxxis) 0:15
35 Alexander Braico (Jelly Belly p/b Maxxis) 0:18
36 James Piccoli (Transports Lancombe / Devinci) 0:23
37 Kaler Marshall (Cancyon Bicycles) 1:23
38 Colin Joyce (Axeon Hagens Berman) 1:32
39 Liam Magennis (Subaru NSWIS & MS) 1:34
40 Maxwell Ackermann (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
41 Connor Toppings (Giant Langley / Smart Savvy+)
42 Ulises Castillo (Jelly Belly p/b Maxxis) all s.t.
43 Max Jenkins (Astellas Cycling Team) 1:38
44 Andrew Dahlheim (Team Arapahoe Resources)
45 Aria Kiani (Team Mikes Bikes p/b Equator Co)
46 Eric Marcotte (Team Jamis)
47 Jared Gilyard (Allegiant Travel pb Matt Smith )
48 Lance Haidet (Team Illuminate)
49 Torey Philipp (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) all s.t.
50 Micah Engle (Gateway Harley-Davidson Trek U2) 1:40
51 Johnathan Crandall (Team Oregon p/b Laurelwood Brew)
52 Kai Wiggins (CCB Racing)
53 Andrew Shimizu (Data Driven Athlete)
54 Austin Stephens (Primal Audi Denver)
55 Cameron Bronstein (Team Mikes Bikes p/b Equator Co)
56 Orlando Garibay (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
57 Ben Foster (Superissimo)
58 Timothy Ahearn (Team ERRACE)
59 Cameron Clark (Team Oregon p/b Laurelwood Brew)
60 Cortland Brown (Cancyon Bicycles)
61 Juan Esteban Arango Carvajal (Columbia National)
62 Stefano Barberi (Support Clean Sport/SeaSucker/G)
63 James Driscoll (Raleigh/Clement) all s.t.
64 Cory Lockwood (KHS-Maxxis-JLVelo) 1:46
65 Joseph Schmalz (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle) s.t.
66 Stephen Ettinger (Rally Cycling) both s.t.
67 Steven Fisher (Cancyon Bicycles) 2:27
68 Dillon Caldwell (Audi) 2:39
69 Cory Greenberg (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
70 Nicholas Torraca (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
71 Alex Hoehn (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
72 Steven Davis (Centric Bikes)
73 Zachary Nehr (Echelon - Storck Development Te)
74 Kyle Buckosky (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
75 Mitchell Peterson (Cancyon Bicycles) all s.t.
76 Bjorn Selander (Rally Cycling) 2:50
77 Samuel Bassetti (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) 3:01
78 Stephen Leece (Team Jamis) s.t.
79 Joe Lewis (Holowesko | Citadel Racing Team) 3:05
80 Roman Kilun (Team Mikes Bikes p/b Equator Co) 3:31
81 Darin Morgan (CoreTechs Elite) s.t.
82 Oliver Evans (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 3:33
83 Alexander Amiri (Giant Langley / Smart Savvy+) s.t.
84 Joseph Bacala (Audi) 3:36
85 Ricky Randall (Team Arapahoe Resources) 3:49
86 Kevin Girkins (ELBOWZ Racing) 4:13
87 Cooper Willsey (CCB Racing) 4:18
88 Tanner Ward (Independent) 4:23
89 Grant Koontz (Team Arapahoe Resources) 4:32
90 Jason Gandzjuk (Echelon - Storck Development Te)
91 Pablo Cruz (Team Arapahoe Resources) both s.t.
92 Fabrizio Vonnacher (KHS-Maxxis-JLVelo) 4:35
93 Clayton Stone (Independent) 4:46
94 Joshua Berry (Jelly Belly p/b Maxxis) 4:50
95 Alfredo Rodriguez (KHS-Maxxis-JLVelo)
96 George Simpson (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
97 Brendan Armstrong (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes)
98 Christopher Wyman (Pacific Premier Bank Cycling Te)
99 Evan Hartig (Credite Velo TREK)
100 Bryan Gomez (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
101 Jeremy Russell (Team Oregon p/b Laurelwood Brew)
102 Joshua Ruiz (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
103 Bryan Larsen (Echelon - Storck Development Te)
104 Rob Schell (CoreTechs Elite)
105 Andres Diaz (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
106 Joseph Garey (Independent)
107 Dennis Ramirez (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
108 David Goodman (Credite Velo TREK)
109 Ayden Toovey (Subaru NSWIS & MS)
110 Samuel (Hunter) Grove (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
111 Adam Devos (Rally Cycling)
112 Dylan Davies (Trek Red Truck p/b Mosaic Homes) all s.t.
113 Jacob Rathe (Jelly Belly p/b Maxxis) 4:56
114 Eric Oien (Echelon - Storck Development Te)
115 Cory Small (CCB Racing)
116 Alan Royek (Credite Velo TREK)
117 Jacob Albrecht (Herbalife p/b Marc Pro - Nature)
118 Timothy Mitchell (CCB Racing) all s.t.
119 Brendan Mccormack (CCB Racing) 5:15
120 Erik Slack (Cancyon Bicycles) 5:23
121 David Greif (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) 5:47
122 Gerardo Medina (Echelon - Storck Development Te) 6:19
123 Rob Evans (Team Illuminate) 6:41
124 Timothy Savre (Credite Velo TREK) 6:48
125 Nathan Bradshaw (Subaru NSWIS & MS) 6:58
126 Trevor Jackson (Allegiant Travel pb Matt Smith )
127 Lukas Conly (Giant Langley / Smart Savvy+)
128 Yannick Eckmann (Gateway Harley-Davidson Trek U2)
129 Andrei Krasilnikau (Holowesko | Citadel Racing Team) all s.t.
130 Wolfgang Brandl (Centric Bikes) 7:37
131 Logan Bass (SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cy) 8:01
132 Isaac Leblanc (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 8:07
133 Jonathan Penaloza (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) 8:10
134 Emile De Rosnay (Team Oregon p/b Laurelwood Brew) 8:21
135 Amiel Flett-Brown (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 9:10
136 Chris Coble (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) 9:35
137 Danick Vandale (Team H&R Block) 9:37
138 Chad Young (Axeon Hagens Berman)
139 Christopher Meacham (Credite Velo TREK)
140 Mitchell Sides (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
141 Bryan Lewis (Lupus Racing Team)
142 Anthony Fitch (Pacific Premier Bank Cycling Team)
143 Michael Hernandez (CCB Racing)
144 Normand Richard (Support Clean Sport/SeaSucker/G)
145 Corey Davis (Support Clean Sport/SeaSucker/G)
146 Stephan Hirsch (Team Arapahoe Resources)
147 Ian Moore (ArtsCyclery.com/Schnur Racing)
148 Mitchell Ketler (Accent Inns/RussHays p/b Champion System)
149 Evan Bybee (Team Arapahoe Resources)
150 Logan Hutchings (Elevate Pro Cycling p/b Bicycle)
151 Adam Koble (Team Arapahoe Resources) all s.t.
152 Matt Brophy (Credite Velo TREK) 10:17
153 Colin Gibson (Team Oregon p/b Laurelwood Brew) 11:39
154 Derek Gee (Giant Langley / Smart Savvy+) 12:37
155 Felix Cote Bouvett (Team H&R Block) 12:41
156 Scott Law (Subaru NSWIS & MS) s.t.
157 Justin Williams (Cylance-Cannondale Pro Cycling ) 12:54
158 Travis Samuel (Team H&R Block) 13:55
159 Cody Kaiser (ELBOWZ Racing) 14:44
160 Joshua Kropf (Giant Langley / Smart Savvy+) 15:10
161 Derek Cote (Team Arapahoe Resources) 16:49
162 Isaiah Jerez (Allegiant Travel pb Matt Smith ) 17:01
163 Phillip Kearns (Team Oregon p/b Laurelwood Brew) s.t.
164 Jules Goguely (Echelon - Storck Development Team) 17:28
165 Cory Williams (Cylance-Cannondale Pro Cycling ) 17:35
166 Andrew Scarano (Credite Velo TREK) 18:10
167 Matthieu Jeannes (Lupus Racing Team) s.t.
168 Owen Gillott (Echelon - Storck Development Te) both s.t.
169 isaac Niles (Accent Inns/RussHays p/b Champion System) 18:16
170 Mac Brennan (Holowesko | Citadel Racing Team) 20:39
171 Oscar Clark (Holowesko | Citadel Racing Team)
172 Miguel Bryon (Holowesko | Citadel Racing Team)
173 Brendan Rhim (Holowesko | Citadel Racing Team) all s.t.
174 Leon Gledhill (Team Mikes Bikes p/b Equator Co) 21:29
175 Jure Rupnik (Team H&R Block) 21:54
176 Jackson Law (Subaru NSWIS & MS) 25:10
177 Wouter Zwart (Independent) 30:29
178 Ryan Moore (Herbalife p/b Marc Pro - Nature) 41:19
DNF AJ Snovel (Team Mikes Bikes p/b Equator Co)
DNF Matt Schaupp (Independent)
DNF Sam Warford (Superissimo)
DNF Emmanuel Suarez (Full Circle Cycling/Incycle Rac)
DNF Mason Burtnik (Giant Langley / Smart Savvy+)
DNF Camilo Zambrano (Cylance-Cannondale Pro Cycling )
DNF Matthew Shackley (Allegiant Travel pb Matt Smith )
DNF Gavin Murray (Echelon - Storck Development Te)
DNF Duban Sanchez (KHS-Maxxis-JLVelo)
DNF Martin Adamczyk (SDBC/EMERALD TEXTILES p/b UC Cy)
DNS Stephen Pedone (Independent)
DNS Elliot Salmon (Independent)

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.