Canadian Cyclist

 

July 20/16 22:05 pm - Tour de la Province de Liege, Stage 3


Posted by Editoress on 07/20/16
 

Results from the third stage in France

Stage 3: Braives to Braives, 151.2 km
1 Kevin De Jonghe (Bel) Cibel Cebon 3:33:57
2 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon at 1:35
3 Lawrence Naessen (Bel) Cibel Cebon
4 Tom Verhaegen * (Bel) Profel United C.T.
5 Adam Toupalik * (Cze) Beobank-Corendon
6 Gianni Marchand (Bel) Cibel Cebon
7 Callum Shaw James * (Gbr) Lotto-Soudal
8 Wietse Bosmans (Bel) Beobank-Corendon
9 Adam Jamieson * (Can) Team Race Clean
10 Kobe Goossens * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
11 Laurens Sweeck (Bel) Era-Murprotec
12 Fabio Sinoy * (Bel) Profel United C.T.
13 Jimmy Janssens (Bel) Team 3m all s.t.
14 Emiel Planckaert * (Bel) Lotto-Soudal 2:07
15 Abram Stockman * (Bel) Topsantiek - Atom6 s.t.
16 Dries Verstrepen * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch 3:40
17 Jelle Mannaerts (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T.
18 Joachim Vanreyten * (Bel) Lotto-Soudal
19 Timothy Stevens (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
20 Alexander Cowan * (Can) Team Race Clean
21 Nicolas Cleppe * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
22 Lennert Teugels (Bel) Profel United C.T.
23 Folkert Oostra (Ned) Mixte 1
24 Eli Iserbyt * (Bel) Marlux-Napoleongames
25 Jeroen Eyskens (Bel) Profel United C.T. all s.t.
26 Michiel Dieleman (Bel) Cibel Cebon 3:45
27 Dick Janssen * (Ned) Team 3m 4:08
28 Sander Elen (Bel) Profel United C.T.
29 Martin Kelderman (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
30 Jorden Bothuyne * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
31 Antoine Didier (Bel) T-Palm Pcw
32 Ylber Sefa (Alb) Asfra Racing Team Oudenaarde
33 Christopher Dredge (Gbr) Asfra Racing Team Oudenaarde
34 Joshua Teasdale (Gbr) Prorace Cycling Team
35 Matthias Houlmont * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch
36 Michiel Stockman * (Bel) Topsantiek - Atom6
37 Daan Hoeyberghs * (Bel) Beobank-Corendon
38 Hugo De Winter * (Bel) Color Code-Arden'beef
39 Ward Van Laer * (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct
40 Thomas Vanbesien (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
41 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3m
42 Brent Goethals * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch
43 Edward Walsh * (Can) Team Race Clean
44 Gustav Basson * (Rsa) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch
45 Jordi Van Dingenen * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
46 Martijn Degreve (Bel) Team 3m
47 Gregory Franckaert (Bel) Cibel Cebon
48 Edward Planckaert * (Bel) Lotto-Soudal
49 Quinten Hermans * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
50 Julien Mortier * (Bel) Color Code-Arden'beef
51 Jim Aernouts (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
52 Yorben Van Tichelt * (Bel) Marlux-Napoleongames
53 Jelle Schuermans * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
54 David Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon all s.t.
55 Toon Aerts (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 4:15
56 Franklin Six * (Bel) Color Code-Arden'beef s.t.
57 Niels Nachtergaele (Bel) Topsantiek - Atom6 8:46
58 Glenn Velle (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde 13:46
59 Jelle De Ville * (Bel) Van Eyck Sport s.t.
60 Steff Hermans * (Bel) Lotto-Soudal 13:50
61 Thijs Aerts * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
62 Julian Mertens * (Bel) Prorace Cycling Team both s.t.
63 Jan Reynaerts * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T. 16:07
64 Angelo Van Den Bossche * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
65 Charlie Arimont * (Bel) Color Code-Arden'beef
66 Luuk Van Der Meer (Ned) Mixte 1
67 Rémi Belot * (Bel) Royal Lesant Club Liegois
68 Robby Cobbaert (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
69 Alexander Maes (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
70 Alessandro Soenens (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T.
71 Jonas Degroote * (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T.
72 Yorick Slagmulders * (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct
73 Pim Erren * (Ned) Limburg Cycling Select
74 Sindre Haugsvaer * (Nor) Morgan Blue C.T.
75 Dylan Sunderland * (Aus) Baguet Miba Indulek Derito Ct
76 Geoffrey Pauls (Bel) Royal Lesant Club Liegois
77 Kenneth Van Compernolle (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T.
78 Tomas Petit * (Bel) T-Palm Pcw
79 Jordy Bouts * (Bel) Prorace Cycling Team
80 Beau Duvigneau * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
81 Martijn Dijkstra (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
82 Piotr Havik * (Ned) Team 3m
83 Nick Van Helvoirt * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
84 Adne Van Engelen (Ned) Mixte 1
85 Florian Cobbaert * (Bel) Van Eyck Sport
86 Youri Van Iersel * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
87 Maarten Junte * (Ned) W.V. Noord Holland
88 Olivier Cornet * (Bel) T-Palm Pcw
89 Bastien Kroonen * (Bel) T-Palm Pcw
90 Gertjan De Sy * (Bel) Prorace Cycling Team
91 Simon Collard (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch
92 Marvin Tasset * (Bel) Color Code-Arden'beef
93 Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3m
94 Gordon De Winter * (Bel) Color Code-Arden'beef
95 Benjamin Veninga * (Ned) W.V. Noord Holland
96 Bram Dejonghe * (Bel) Morgan Blue C.T.
97 Wouter Van Engeland * (Bel) Royal Antwerp Bc
98 Yannick Peeters * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
99 Sammuel Moseley * (Usa) Asfra Racing Team Oudenaarde
100 Alexander Geuens * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
101 Taylor Johnstone (Gbr) Baguet Miba Indulek Derito Ct
102 Jelle Cant (Bel) Era-Murprotec
103 Rob Leemans (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct
104 Braam Merlier * (Bel) Topsantiek - Atom6
105 Gianni Bossuyt * (Bel) Topsantiek - Atom6
106 Bram Rombouts * (Bel) Royal Antwerp Bc
107 Louis Holvoet (Bel) Topsantiek - Atom6
108 Merlijn De Coster * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch
109 Milan Menten * (Bel) Lotto-Soudal
110 Sieben Devalckeneer (Bel) Profel United C.T.
111 Mike Terpstra (Ned) Mixte 1
112 Sven Burger * (Ned) W.V. Noord Holland
113 Michael Boros (Cze) Era-Murprotec
114 Quincy Vens (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. all s.t.
115 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleongames 16:15
116 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleongames
117 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleongames
118 julien Taramarcaz (Sui) Era-Murprotec
119 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleongames
120 William Elliot * (Can) Team Race Clean
121 Philip Lavery (Irl) Baguet Miba Indulek Derito Ct
122 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon
123 Maarten Vlasselaer (Bel) Van Eyck Sport all s.t.
124 Niels Tooth (Bel) Prorace Cycling Team 17:07
DNF Brent Van Tilborgh * (Bel) Royal Antwerp Bc
DNF Tom Galle * (Bel) T-Palm Pcw
DNF Diether Sweeck (Bel) Era-Murprotec
DNF Glen Goossens * (Bel) Morgan Blue C.T.
DNF Stef Claeys * (Bel) Morgan Blue C.T.
DNF Rob Peeters (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
DNF Kevin Walders * (Bel) Van Eyck Sport
DNF James Judd * (Nzl) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
DNF Aidan Caves * (Can) Team Race Clean
GC
1 Kevin De Jonghe (Bel) Cibel Cebon 10:31:50
2 Gianni Marchand (Bel) Cibel Cebon at 1:16
3 Jimmy Janssens (Bel) Team 3m 1:59
4 Callum Shaw James * (Gbr) Lotto-Soudal 2:12
5 Adam Toupalik * (Cze) Beobank-Corendon
6 Kobe Goossens * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team both s.t.
7 Fabio Sinoy * (Bel) Profel United C.T. 2:23
8 Lawrence Naessen (Bel) Cibel Cebon 2:43
9 Tom Verhaegen * (Bel) Profel United C.T. 2:47
10 Laurens Sweeck (Bel) Era-Murprotec 2:55
11 Wietse Bosmans (Bel) Beobank-Corendon 2:57
12 Emiel Planckaert * (Bel) Lotto-Soudal 3:11
13 Abram Stockman * (Bel) Topsantiek - Atom6 3:27
14 Lennert Teugels (Bel) Profel United C.T. 4:24
15 Edward Planckaert * (Bel) Lotto-Soudal 4:45
16 Martijn Degreve (Bel) Team 3m 4:52
17 Thomas Vanbesien (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
18 Nicolas Cleppe * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
19 Hugo De Winter * (Bel) Color Code-Arden'beef
20 Eli Iserbyt * (Bel) Marlux-Napoleongames
21 Folkert Oostra (Ned) Mixte 1 all s.t.
22 Jeroen Eyskens (Bel) Profel United C.T. 5:00
23 Michiel Dieleman (Bel) Cibel Cebon 5:05
24 Jorden Bothuyne * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T. 5:20
25 Jim Aernouts (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team
26 Sander Elen (Bel) Profel United C.T.
27 Jordi Van Dingenen * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T. both s.t.
28 Christopher Dredge (Gbr) Asfra Racing Team Oudenaarde 5:26
29 Toon Aerts (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 5:27
30 Dick Janssen * (Ned) Team 3m 5:28
31 Edward Walsh * (Can) Team Race Clean 5:36
32 Quinten Hermans * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 5:50
33 Daan Hoeyberghs * (Bel) Beobank-Corendon 6:46
34 Yorben Van Tichelt * (Bel) Marlux-Napoleongames s.t.
35 Ylber Sefa (Alb) Asfra Racing Team Oudenaarde 6:49
36 Jelle Schuermans * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T. 6:50
37 Brent Goethals * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch 6:55
38 Jelle Mannaerts (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. 7:13
39 Joachim Vanreyten * (Bel) Lotto-Soudal 9:13
40 Antoine Didier (Bel) T-Palm Pcw 9:20
41 Joshua Teasdale (Gbr) Prorace Cycling Team 10:54
42 Martin Kelderman (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner 14:37
43 Steff Hermans * (Bel) Lotto-Soudal 15:08
44 Adam Jamieson * (Can) Team Race Clean 15:54
45 Niels Nachtergaele (Bel) Topsantiek - Atom6 16:06
46 Michael Boros (Cze) Era-Murprotec 16:44
47 Kevin Pauwels (Bel) Marlux-Napoleongames 16:47
48 Gustav Basson * (Rsa) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch 16:58
49 Michael Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleongames 17:19
50 julien Taramarcaz (Sui) Era-Murprotec 17:27
51 Robby Cobbaert (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T.
52 Quincy Vens (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. both s.t.
53 William Elliot * (Can) Team Race Clean 17:35
54 Adne Van Engelen (Ned) Mixte 1 17:43
55 Vincent Baestaens (Bel) Beobank-Corendon 18:13
56 Dylan Sunderland * (Aus) Baguet Miba Indulek Derito Ct 19:19
57 Benjamin Veninga * (Ned) W.V. Noord Holland 19:49
58 Thijs Aerts * (Bel) Telenet-Fidea Cycling Team 20:38
59 Emiel Vermeulen (Bel) Team 3m 20:49
60 David Van Der Poel (Ned) Beobank-Corendon s.t.
61 Julien Mortier * (Bel) Color Code-Arden'beef 20:52
62 Franklin Six * (Bel) Color Code-Arden'beef 21:09
63 Philipp Walsleben (Ger) Beobank-Corendon 21:15
64 Marvin Tasset * (Bel) Color Code-Arden'beef 22:44
65 Michiel Stockman * (Bel) Topsantiek - Atom6 22:48
66 Gregory Franckaert (Bel) Cibel Cebon 22:51
67 Gordon De Winter * (Bel) Color Code-Arden'beef 22:55
68 Gertjan De Sy * (Bel) Prorace Cycling Team s.t.
69 Dieter Vanthourenhout (Bel) Marlux-Napoleongames 23:03
70 Alexander Cowan * (Can) Team Race Clean 24:21
71 Alexander Maes (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T. 24:50
72 Sieben Devalckeneer (Bel) Profel United C.T. 24:51
73 Angelo Van Den Bossche * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T. 24:54
74 Rob Leemans (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct
75 Jelle Cant (Bel) Era-Murprotec
76 Bob Schoonbroodt (Ned) Team 3m
77 Piotr Havik * (Ned) Team 3m
78 Simon Collard (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch all s.t.
79 Timothy Stevens (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T. 27:52
80 Julian Mertens * (Bel) Prorace Cycling Team 28:09
81 Milan Menten * (Bel) Lotto-Soudal 29:07
82 Bram Rombouts * (Bel) Royal Antwerp Bc 29:20
83 Beau Duvigneau * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner 30:34
84 Maarten Vlasselaer (Bel) Van Eyck Sport s.t.
85 Matthias Houlmont * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch 30:45
86 Alessandro Soenens (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. 31:24
87 Rémi Belot * (Bel) Royal Lesant Club Liegois 31:27
88 Jan Reynaerts * (Bel) Home Solutions-Anmapa Soenens C.T. 31:29
89 Olivier Cornet * (Bel) T-Palm Pcw 32:31
90 Pim Erren * (Ned) Limburg Cycling Select 32:48
91 Bastien Kroonen * (Bel) T-Palm Pcw 32:48
92 Geoffrey Pauls (Bel) Royal Lesant Club Liegois 32:51
93 Maarten Junte * (Ned) W.V. Noord Holland 33:17
94 Dries Verstrepen * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch 33:47
95 Tomas Petit * (Bel) T-Palm Pcw
96 Nick Van Helvoirt * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
97 Merlijn De Coster * (Bel) Verandas Willems-Crabbe Toitures-Ch all s.t.
98 Jonas Degroote * (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. 34:20
99 Bram Dejonghe * (Bel) Morgan Blue C.T. s.t.
100 Taylor Johnstone (Gbr) Baguet Miba Indulek Derito Ct 34:50
101 Klaas Vantornout (Bel) Marlux-Napoleongames 34:56
102 Kenneth Van Compernolle (Bel) Superano-Ham-Isorex-Tarteleto C.T. 36:18
103 Niels Tooth (Bel) Prorace Cycling Team 36:39
104 Glenn Velle (Bel) Asfra Racing Team Oudenaarde 36:41
105 Ward Van Laer * (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct 38:18
106 Wouter Van Engeland * (Bel) Royal Antwerp Bc 40:24
107 Martijn Dijkstra (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner 41:41
108 Luuk Van Der Meer (Ned) Mixte 1 42:20
109 Sindre Haugsvaer * (Nor) Morgan Blue C.T. 42:23
110 Jordy Bouts * (Bel) Prorace Cycling Team
111 Yorick Slagmulders * (Bel) Baguet Miba Indulek Derito Ct
112 Sammuel Moseley * (Usa) Asfra Racing Team Oudenaarde
113 Yannick Peeters * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T.
114 Braam Merlier * (Bel) Topsantiek - Atom6 all s.t.
115 Philip Lavery (Irl) Baguet Miba Indulek Derito Ct 42:31
116 Charlie Arimont * (Bel) Color Code-Arden'beef 42:44
117 Alexander Geuens * (Bel) Crelan Vastgoedservice C.T. s.t.
118 Louis Holvoet (Bel) Topsantiek - Atom6 43:03
119 Sven Burger * (Ned) W.V. Noord Holland 44:27
120 Jelle De Ville * (Bel) Van Eyck Sport 47:56
121 Florian Cobbaert * (Bel) Van Eyck Sport 50:17
122 Youri Van Iersel * (Ned) Lottonl-Jumbo- De Jonge Renner
123 Mike Terpstra (Ned) Mixte 1
124 Gianni Bossuyt * (Bel) Topsantiek - Atom6 all s.t.


Previous

Stages 1 and 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.