SQLSTATE[HY000] [1045] Access denied for user 'canadia'@'localhost' (using password: YES) Canadian Cyclist Tour l'Abitibi: Stage 2

Canadian Cyclist

 

July 20/16 22:43 pm - Tour l'Abitibi: Stage 2


Posted by Editoress on 07/20/16
 

Results from the second stage in Rouyan Noranda, QC

Stage 2: Val-d'Or to Rouyan Noranda, 116.1 km
1 Tyler J. Stites (USA) Team USA 2:55:12
2 Brandon A. McNulty (USA) Team USA
3 Lucas Grall (Fra) Team France
4 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development
5 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan
6 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development
7 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development
8 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand
9 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada
10 James Fouche (NZl) Team New Zealand
11 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk
12 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand
13 Olivier Hamel (Can) Team Quebec
14 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development
15 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
16 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan
17 Noah Simms (Can) Team Canada
18 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse
19 Andreas Kron (Den) Team Denmark
20 Carne Groube (NZl) Team New Zealand
21 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
22 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark
23 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan
24 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
25 Félix Boutin (Can) Team Quebec
26 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse
27 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave
28 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave
29 Ian Garrison (USA) Team USA
30 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini
31 Ben Cook (USA) Flagstaff Team
32 Vincent Detosse (Fra) Team France
33 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo
34 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec
35 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
36 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave
37 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave
38 Cameron A. Beard (USA) Team USA
39 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco
40 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
41 James Grant (Can) Cycling BC
42 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini
43 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan
44 Alec Ratzell (USA) Young Medalists
45 August Bodilsen (Den) Team Denmark
46 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk
47 Alexandre Pagnat (Fra) Team France
48 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada
49 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco
50 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional
51 Austin Gomes (USA) E.C. Devo
52 Mark Grant (Can) Cycling BC
53 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
54 Matthew Staples (Can) Team Canada
55 Jacob Skrip (USA) Young Medalists
56 Chad Hale (USA) Southeastern Regional
57 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
58 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team
59 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark
60 Christopher Welch (USA) Young Medalists
61 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford
62 Jules Gilliam (USA) Team USA
63 Louis Faure (Fra) Team France
64 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco
65 Abdellah Loukili (Mar) Team Morocco
66 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford
67 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
68 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team
69 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford
70 Christopher H. Blevins (USA) Team USA
71 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan
72 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team
73 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini
74 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team
75 Ethan Palamarek (Can) IAMGold
76 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development
77 Isaac Porterfield (USA) IAMGold
78 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford
79 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement
80 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional
81 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
82 Blake Wilson (USA) Southeastern Regional
83 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
84 Adam Attwell (Can) Cycling BC
85 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford
86 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini
87 Teo Griffoul (Fra) Team France
88 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo
89 Robin Nardot (Fra) Team France
90 Anders Mielke (Den) Team Denmark
91 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse
92 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec
93 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand all s.t.
94 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 1:33
95 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 1:38
96 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada s.t.
97 Andrew Wiedwald (USA) Young Medalists 1:46
98 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 1:50
99 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team
100 Driss Bensalah (Mar) Team Morocco
101 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave
102 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini all s.t.
103 Nicholas Townes (USA) Southeastern Regional 1:56
104 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 2:16
105 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 2:18
106 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 2:19
107 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle s.t.
108 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 2:22
109 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development both s.t.
110 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 2:22
111 Maxime Périgny (Can) IAMGold 2:25
112 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk
113 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand both s.t.
114 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 2:30
115 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 2:56
116 Noah Levine (USA) CT Cycling Advancement 3:10
117 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec
118 Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle both s.t.
119 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 3:26
120 David Havill (Can) IAMGold 3:30
121 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus s.t.
122 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 3:50
123 John Stuart (Can) IAMGold s.t.
124 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 4:04
125 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 4:27
126 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus s.t.
127 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 4:43
128 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 5:15
129 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 5:20
130 Brandon Staub (USA) Young Medalists 5:41
131 Erik Diertens (Can) Cycling BC 6:01
132 Ludovic Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 6:40
133 Clément Betouigt-Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS s.t.
134 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 6:54
135 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 6:58
136 Elijah Brazeal (USA) CT Cycling Advancement 9:41
137 Sean Fincham (Can) Cycling BC 15:06
138 Ian A. Durand (USA) S.W. Selection Team 32:54
139 Sergejs W. Bowers (USA) S.W. Selection Team 32:54
DNF August Myers (USA) Southeastern Regional
DNF Brendan Schoff (USA) CT Cycling Advancement
DNS Graydon Staples (Can) Team Canada
DNS Benoit Bolduc (Can) IAMGold
 
GC
1 Tyler J. Stites (USA) Team USA 5:34:19
2 Brandon A. McNulty (USA) Team USA at 0:04
3 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 0:04
4 Lucas Grall (Fra) Team France 0:06
5 Andreas Kron (Den) Team Denmark 0:07
6 Noah Simms (Can) Team Canada
7 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark
8 Anders Mielke (Den) Team Denmark all s.t.
9 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo 0:08
10 Matthew Staples (Can) Team Canada s.t.
11 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 0:09
12 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 0:10
13 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development
14 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand
15 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan
16 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada
17 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse
18 Olivier Hamel (Can) Team Quebec
19 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development
20 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan
21 Ian Garrison (USA) Team USA
22 Félix Boutin (Can) Team Quebec
23 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave
24 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
25 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark
26 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan
27 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
28 Cameron A. Beard (USA) Team USA
29 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development
30 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave
31 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team
32 Alec Ratzell (USA) Young Medalists
33 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
34 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
35 Austin Gomes (USA) E.C. Devo
36 Ben Cook (USA) Flagstaff Team
37 Jules Gilliam (USA) Team USA
38 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec
39 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
40 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan
41 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco
42 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini
43 Alexandre Pagnat (Fra) Team France
44 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional
45 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team
46 Jacob Skrip (USA) Young Medalists
47 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk
48 August Bodilsen (Den) Team Denmark
49 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan
50 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini
51 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada
52 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford
53 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford
54 Chad Hale (USA) Southeastern Regional
55 Ethan Palamarek (Can) IAMGold
56 Teo Griffoul (Fra) Team France
57 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse all s.t.
58 Carne Groube (NZl) Team New Zealand 0:20
59 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:33
60 Vincent Detosse (Fra) Team France 0:38
61 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave
62 Christopher Welch (USA) Young Medalists
63 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec all s.t.
64 James Grant (Can) Cycling BC 0:48
65 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 0:59
66 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford s.t.
67 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 1:09
68 Louis Faure (Fra) Team France 1:27
69 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 1:29
70 Blake Wilson (USA) Southeastern Regional 1:32
71 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse 1:33
72 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco
73 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team
74 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini all s.t.
75 Robin Nardot (Fra) Team France 1:37
76 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 1:42
77 Mark Grant (Can) Cycling BC 1:44
78 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
79 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional
80 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
81 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo all s.t.
82 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 1:46
83 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 1:49
84 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 2:00
85 Driss Bensalah (Mar) Team Morocco
86 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team both s.t.
87 James Fouche (NZl) Team New Zealand 2:06
88 Adam Attwell (Can) Cycling BC 2:23
89 Abdellah Loukili (Mar) Team Morocco 2:47
90 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 3:06
91 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 3:15
92 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 3:17
93 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 3:20
94 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 3:27
95 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 3:38
96 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle 3:39
97 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 3:41
98 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini 3:56
99 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 3:58
100 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco s.t.
101 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 3:59
102 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 4:03
103 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 4:06
104 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 4:14
105 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 4:49
106 Andrew Wiedwald (USA) Young Medalists 5:00
107 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 5:09
108 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 5:15
109 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 5:34
110 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 6:00
111 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 6:21
112 Clément Betouigt-Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 6:40
113 Ludovic Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 6:50
114 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 6:56
115 Maxime Périgny (Can) IAMGold 6:56
116 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 7:01
117 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 7:04
118 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 7:08
119 David Havill (Can) IAMGold 7:28
120 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus s.t.
121 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development 7:59
122 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 8:02
123 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 8:21
124 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 9:07
125 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 9:36
126 Erik Diertens (Can) Cycling BC 9:50
127 Nicholas Townes (USA) Southeastern Regional 10:14
128 Sean Fincham (Can) Cycling BC 16:18
129 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 31:49
130 Ian A. Durand (USA) S.W. Selection Team 36:26
131 Sergejs W. Bowers (USA) S.W. Selection Team 36:52
132 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 39:40
133 Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 41:58
134 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 46:13
135 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 48:31
136 Noah Levine (USA) CT Cycling Advancement 49:23
137 Elijah Brazeal (USA) CT Cycling Advancement 49:33
138 John Stuart (Can) IAMGold 50:03
139 Brandon Staub (USA) Young Medalists 51:54


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.