Canadian Cyclist

 

July 21/16 16:12 pm - Tour l'Abitibi: Stage 3


Posted by Editoress on 07/21/16
 

Results from the third stage in Rouyn-Noranda, Quebec.

 

Team USA's Brandon McNulty took the win and the overall lead. 

 

Top Canadian on the stage was Team Canada's Nickolas Zukowsky in 10th on the stage and now 10th in the GC.

 

 

PHOTO

Brandon McNulty

 

PHOTO

Nickolas Zukowsky

Photo gallery

 

Stage 3: Rouyn-Noranda ITT, 9.6 km Time Gap
1 Brandon A. McNulty (USA) Team USA 0:11:34 0:00
2 James Fouche (NZl) Team New Zealand 0:12:02 0:28
3 Ian Garrison (USA) Team USA 0:12:03 0:29
4 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark 0:12:03 0:29
5 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark 0:12:04 0:30
6 Cameron A. Beard (USA) Team USA 0:12:18 0:44
7 Andreas Kron (Den) Team Denmark 0:12:18 0:44
8 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 0:12:23 0:49
9 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 0:12:26 0:52
10 Tyler J. Stites (USA) Team USA 0:12:33 0:59
11 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada 0:12:34 1:00
12 Jules Gilliam (USA) Team USA 0:12:34 1:00
13 Christopher Welch (USA) Young Medalists 0:12:36 1:02
14 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 0:12:38 1:04
15 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse 0:12:39 1:05
16 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada 0:12:43 1:09
17 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 0:12:45 1:11
18 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec 0:12:46 1:12
19 Matthew Staples (Can) Team Canada 0:12:48 1:14
20 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 0:12:48 1:14
21 Louis Faure (Fra) Team France 0:12:48 1:14
22 Carne Groube (NZl) Team New Zealand 0:12:49 1:15
23 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 0:12:50 1:16
24 Alexandre Pagnat (Fra) Team France 0:12:52 1:18
25 Ethan Palamarek (Can) IAMGold 0:12:53 1:19
26 Jacob Skrip (USA) Young Medalists 0:12:56 1:22
27 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 0:12:57 1:23
28 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk 0:12:57 1:23
29 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini 0:12:57 1:23
30 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 0:13:00 1:26
31 James Grant (Can) Cycling BC 0:13:02 1:28
32 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 0:13:03 1:29
33 Félix Boutin (Can) Team Quebec 0:13:04 1:30
34 Noah Simms (Can) Team Canada 0:13:04 1:30
35 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional 0:13:05 1:31
36 Olivier Hamel (Can) Team Quebec 0:13:06 1:32
37 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 0:13:07 1:33
38 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 0:13:07 1:33
39 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 0:13:10 1:36
40 Mark Grant (Can) Cycling BC 0:13:12 1:38
41 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 0:13:12 1:38
42 Anders Mielke (Den) Team Denmark 0:13:12 1:38
43 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 0:13:13 1:39
44 David Havill (Can) IAMGold 0:13:13 1:39
45 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse 0:13:15 1:41
46 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford 0:13:16 1:42
47 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand 0:13:16 1:42
48 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini 0:13:16 1:42
49 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 0:13:18 1:44
50 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development 0:13:18 1:44
51 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan 0:13:19 1:45
52 Lucas Grall (Fra) Team France 0:13:19 1:45
53 August Bodilsen (Den) Team Denmark 0:13:20 1:46
54 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 0:13:21 1:47
55 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 0:13:21 1:47
56 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan 0:13:21 1:47
57 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 0:13:22 1:48
58 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:13:22 1:48
59 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse 0:13:23 1:49
60 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 0:13:24 1:50
61 Sean Fincham (Can) Cycling BC 0:13:24 1:50
62 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 0:13:27 1:53
63 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:13:27 1:53
64 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:13:27 1:53
65 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:13:28 1:54
66 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo 0:13:29 1:55
67 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave 0:13:29 1:55
68 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:13:30 1:56
69 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 0:13:31 1:57
70 Alec Ratzell (USA) Young Medalists 0:13:33 1:59
71 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 0:13:35 2:01
72 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team 0:13:36 2:02
73 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional 0:13:37 2:03
74 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:13:38 2:04
75 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:13:38 2:04
76 Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:13:38 2:04
77 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse 0:13:40 2:06
78 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 0:13:42 2:08
79 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 0:13:44 2:10
80 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini 0:13:44 2:10
81 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan 0:13:44 2:10
82 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 0:13:46 2:12
83 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:13:49 2:15
84 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk 0:13:50 2:16
85 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 0:13:50 2:16
86 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan 0:13:52 2:18
87 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team 0:13:52 2:18
88 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 0:13:53 2:19
89 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:13:54 2:20
90 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 0:13:55 2:21
91 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 0:13:57 2:23
92 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 0:14:00 2:26
93 Noah Levine (USA) CT Cycling Advancement 0:14:01 2:27
94 Robin Nardot (Fra) Team France 0:14:01 2:27
95 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 0:14:01 2:27
96 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford 0:14:02 2:28
97 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 0:14:02 2:28
98 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 0:14:03 2:29
99 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco 0:14:04 2:30
100 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 0:14:05 2:31
101 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 0:14:06 2:32
102 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco 0:14:07 2:33
103 Erik Diertens (Can) Cycling BC 0:14:08 2:34
104 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini 0:14:10 2:36
105 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford 0:14:13 2:39
106 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 0:14:14 2:40
107 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 0:14:15 2:41
108 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 0:14:17 2:43
109 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 0:14:18 2:44
110 Blake Wilson (USA) Southeastern Regional 0:14:18 2:44
111 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle 0:14:18 2:44
112 Teo Griffoul (Fra) Team France 0:14:18 2:44
113 John Stuart (Can) IAMGold 0:14:18 2:44
114 Adam Attwell (Can) Cycling BC 0:14:19 2:45
115 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 0:14:19 2:45
116 Vincent Detosse (Fra) Team France 0:14:19 2:45
117 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 0:14:20 2:46
118 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 0:14:21 2:47
119 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development 0:14:24 2:50
120 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave 0:14:24 2:50
121 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 0:14:25 2:51
122 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 0:14:25 2:51
123 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo 0:14:25 2:51
124 Maxime Périgny (Can) IAMGold 0:14:30 2:56
125 Ludovic Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 0:14:36 3:02
126 Sergejs W. Bowers (USA) S.W. Selection Team 0:14:40 3:06
127 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 0:14:40 3:06
128 Nicholas Townes (USA) Southeastern Regional 0:14:42 3:08
129 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 0:14:45 3:11
130 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 0:14:45 3:11
131 Brandon Staub (USA) Young Medalists 0:14:46 3:12
132 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 0:14:47 3:13
133 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 0:14:54 3:20
134 Abdellah Loukili (Mar) Team Morocco 0:15:19 HD 3:45
135 Clément Betouigt-Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 0:15:26 HD 3:52
136 Ian A. Durand (USA) S.W. Selection Team 0:15:27 HD 3:53
137 Driss Bensalah (Mar) Team Morocco 0:15:43 HD 4:09
138 Andrew Wiedwald (USA) Young Medalists 0:15:46 HD 4:12
139 Elijah Brazeal (USA) CT Cycling Advancement 0:16:01 HD 4:27
GC
1 Brandon A. McNulty (USA) Team USA 5:45:57
2 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark at 0:32
3 Ian Garrison (USA) Team USA 0:35
4 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark 0:36
5 Andreas Kron (Den) Team Denmark 0:47
6 Cameron A. Beard (USA) Team USA 0:50
7 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 0:53
8 Tyler J. Stites (USA) Team USA 0:55
9 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 0:57
10 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada 1:06
11 Jules Gilliam (USA) Team USA 1:06
12 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 1:10
13 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse 1:11
14 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada 1:15
15 Matthew Staples (Can) Team Canada 1:18
16 Alexandre Pagnat (Fra) Team France 1:24
17 Ethan Palamarek (Can) IAMGold 1:25
18 Jacob Skrip (USA) Young Medalists 1:28
19 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 1:29
20 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 1:29
21 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk 1:29
22 Carne Groube (NZl) Team New Zealand 1:31
23 Noah Simms (Can) Team Canada 1:33
24 Christopher Welch (USA) Young Medalists 1:36
25 Félix Boutin (Can) Team Quebec 1:36
26 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional 1:37
27 Olivier Hamel (Can) Team Quebec 1:38
28 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 1:39
29 Anders Mielke (Den) Team Denmark 1:41
30 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 1:42
31 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 1:44
32 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec 1:46
33 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse 1:47
34 Lucas Grall (Fra) Team France 1:47
35 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand 1:48
36 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini 1:48
37 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 1:50
38 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development 1:50
39 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan 1:51
40 August Bodilsen (Den) Team Denmark 1:52
41 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan 1:53
42 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo 1:59
43 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 2:00
44 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave 2:01
45 Alec Ratzell (USA) Young Medalists 2:05
46 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team 2:08
47 James Grant (Can) Cycling BC 2:12
48 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse 2:12
49 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 2:16
50 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini 2:16
51 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan 2:16
52 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 2:18
53 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk 2:22
54 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan 2:24
55 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 2:27
56 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 2:29
57 James Fouche (NZl) Team New Zealand 2:30
58 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 2:33
59 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 2:33
60 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford 2:34
61 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford 2:37
62 Louis Faure (Fra) Team France 2:37
63 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco 2:39
64 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford 2:45
65 Teo Griffoul (Fra) Team France 2:50
66 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 2:52
67 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 2:53
68 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave 2:56
69 Mark Grant (Can) Cycling BC 3:18
70 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse 3:18
71 Vincent Detosse (Fra) Team France 3:19
72 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 3:21
73 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 3:21
74 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 3:23
75 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 3:33
76 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 3:33
77 Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 3:34
78 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional 3:43
79 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 3:45
80 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco 3:59
81 Robin Nardot (Fra) Team France 4:00
82 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini 4:05
83 Blake Wilson (USA) Southeastern Regional 4:12
84 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team 4:14
85 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 4:16
86 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 4:25
87 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 4:31
88 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo 4:31
89 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 4:49
90 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 4:49
91 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 5:03
92 Adam Attwell (Can) Cycling BC 5:04
93 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini 5:15
94 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 5:16
95 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 5:16
96 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 5:41
97 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 5:58
98 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 6:14
99 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle 6:19
100 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 6:40
101 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 7:05
102 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 7:19
103 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 7:36
104 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 7:43
105 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 7:51
106 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 8:13
107 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 8:16
108 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 8:54
109 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 9:00
110 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 9:01
111 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 9:01
112 David Havill (Can) IAMGold 9:03
113 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 9:28
114 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 9:45
115 Maxime Périgny (Can) IAMGold 9:48
116 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 10:37
117 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 10:38
118 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development 10:45
119 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 11:25
120 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 11:48
121 Erik Diertens (Can) Cycling BC 12:20
122 Ludovic Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS 12:48
123 Nicholas Townes (USA) Southeastern Regional 13:18
124 Sean Fincham (Can) Cycling BC 18:04
125 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 33:49
126 Sergejs W. Bowers (USA) S.W. Selection Team 39:54
127 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 41:51
128 Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 43:58
129 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 47:25
130 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 50:58
131 Noah Levine (USA) CT Cycling Advancement 51:46
132 John Stuart (Can) IAMGold 52:43
133 Brandon Staub (USA) Young Medalists 55:02