Canadian Cyclist

 

July 21/16 23:20 pm - Tour l'Abitibi: Stage 4 results


Posted by Editoress on 07/21/16
 

Results from the fourth stage held in Malartic, QC

Stage 4: Malartic Criterium, 52.5 km
1 Ian Garrison (USA) Team USA 1:05:18
2 Lucas Grall (Fra) Team France
3 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada
4 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark
5 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development all s.t.
6 Tyler J. Stites (USA) Team USA 0:01
7 Olivier Hamel (Can) Team Quebec
8 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan
9 Brandon A. McNulty (USA) Team USA
10 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development
11 Matthew Staples (Can) Team Canada
12 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
13 James Grant (Can) Cycling BC
14 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave
15 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse
16 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini
17 Noah Simms (Can) Team Canada
18 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec
19 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo
20 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse
21 Carne Groube (NZl) Team New Zealand
22 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development
23 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand
24 Austin Gomes (USA) E.C. Devo
25 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo
26 Andreas Kron (Den) Team Denmark
27 Cameron A. Beard (USA) Team USA
28 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
29 Mark Grant (Can) Cycling BC
30 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development all s.t.
31 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada 0:04
32 Teo Griffoul (Fra) Team France
33 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand
34 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle
35 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team
36 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini
37 Jules Gilliam (USA) Team USA
38 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave
39 Ben Cook (USA) Flagstaff Team
40 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team
41 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec
42 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco
43 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan
44 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan
45 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand
46 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
47 Sean Fincham (Can) Cycling BC
48 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave
49 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team
50 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan
51 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark
52 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team
53 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk
54 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford
55 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse
56 Samuel Margolis (USA) Young Medalists
57 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini
58 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement
59 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan
60 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco
61 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
62 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford
63 Louis Faure (Fra) Team France
64 Vincent Detosse (Fra) Team France
65 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand
66 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development
67 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford
68 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco
69 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk
70 Alec Ratzell (USA) Young Medalists
71 Félix Boutin (Can) Team Quebec
72 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada
73 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford
74 Jacob Skrip (USA) Young Medalists
75 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec
76 Chad Hale (USA) Southeastern Regional
77 Adam Attwell (Can) Cycling BC
78 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team
79 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk
80 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk
81 James Fouche (NZl) Team New Zealand
82 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo
83 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec
84 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
85 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford
86 Ethan Palamarek (Can) IAMGold
87 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team
88 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco
89 John Stuart (Can) IAMGold
90 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
91 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
92 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini
93 David Havill (Can) IAMGold
94 Maxime Périgny (Can) IAMGold
95 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team
96 Robin Nardot (Fra) Team France
97 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional
98 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini
99 Christopher H. Blevins (USA) Team USA
100 Alexandre Pagnat (Fra) Team France
101 August Bodilsen (Den) Team Denmark
102 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini
103 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
104 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development
105 Christopher Welch (USA) Young Medalists
106 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional
107 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse
108 Jakob Egholm (Den) Team Denmark
109 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse
110 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo
111 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
112 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
113 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave all s.t.
114 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 1:03
115 Anders Mielke (Den) Team Denmark 4:12
116 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS s.t.
117 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 7:14
118 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle s.t.
119 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 8:51
120 Brandon Staub (USA) Young Medalists 11:04
121 Erik Diertens (Can) Cycling BC 11:40
122 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
123 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle both s.t.
124 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 11:44
125 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle s.t.
126 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave 13:02
OTL Alexandre Langlois (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 16:44
OTL Édouard Beaudoin (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 22:10
OTL Noah Levine (USA) CT Cycling Advancement 23:14
OTL Nicholas Townes (USA) Southeastern Regional 26:52
DNF Sergejs W. Bowers (USA) S.W. Selection Team
DNF Ludovic Suire (Fra) André Cycle Kaycan Raycan RDS
DNF Blake Wilson (USA) Southeastern Regional
GC
1 Brandon A. McNulty (USA) Team USA 6:51:16
2 Ian Garrison (USA) Team USA at 0:28
3 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark 0:31
4 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark 0:39
5 Andreas Kron (Den) Team Denmark 0:47
6 Cameron A. Beard (USA) Team USA 0:50
7 Tyler J. Stites (USA) Team USA 0:55
8 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 0:56
9 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 1:00
10 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada 1:09
11 Jules Gilliam (USA) Team USA s.t.
12 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 1:10
13 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse 1:14
14 Matthew Staples (Can) Team Canada 1:18
15 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada s.t.
16 Alexandre Pagnat (Fra) Team France 1:27
17 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 1:28
18 Ethan Palamarek (Can) IAMGold s.t.
19 Jacob Skrip (USA) Young Medalists 1:31
20 Carne Groube (NZl) Team New Zealand s.t.
21 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 1:32
22 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk s.t.
23 Noah Simms (Can) Team Canada 1:33
24 Olivier Hamel (Can) Team Quebec 1:38
25 Christopher Welch (USA) Young Medalists 1:39
26 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development
27 Félix Boutin (Can) Team Quebec both s.t.
28 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional 1:40
29 Lucas Grall (Fra) Team France 1:42
30 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 1:45
31 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 1:47
32 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse s.t.
33 Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand 1:48
34 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec 1:49
35 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 1:50
36 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini 1:51
37 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan s.t.
38 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development 1:53
39 August Bodilsen (Den) Team Denmark 1:55
40 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan 1:56
41 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 2:00
42 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo 2:02
43 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave 2:04
44 Alec Ratzell (USA) Young Medalists 2:08
45 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team 2:11
46 James Grant (Can) Cycling BC 2:12
47 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse 2:15
48 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini 2:16
49 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 2:19
50 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan s.t.
51 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 2:21
52 Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk 2:25
53 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan 2:27
54 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 2:29
55 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 2:30
56 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 2:33
57 James Fouche (NZl) Team New Zealand 2:33
58 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 2:36
59 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford 2:37
60 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford 2:40
61 Louis Faure (Fra) Team France s.t.
62 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco 2:42
63 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford 2:48
64 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 2:49
65 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 2:53
66 Teo Griffoul (Fra) Team France 2:53
67 Mark Grant (Can) Cycling BC 3:18
68 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse s.t.
69 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 3:21
70 Vincent Detosse (Fra) Team France 3:22
71 Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 3:24
72 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 3:26
73 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 3:36
74 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus s.t.
75 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional 3:46
76 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 3:48
77 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco 4:02
78 Robin Nardot (Fra) Team France 4:03
79 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini 4:08
80 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team 4:17
81 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 4:28
82 Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 4:34
83 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo 4:34
84 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 4:52
85 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec s.t.
86 Adam Attwell (Can) Cycling BC 5:07
87 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 5:16
88 Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini 5:18
89 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 5:19
90 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 5:44
91 Anders Mielke (Den) Team Denmark 5:52
92 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 6:01
93 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 6:05
94 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 6:17
95 Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle 6:22
96 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 7:08
97 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 7:19
98 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 7:39
99 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 7:46
100 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 7:54
101 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 8:16
102 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 8:57
103 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 9:03
104 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 9:04
105 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 9:04
106 David Havill (Can) IAMGold 9:06
107 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 9:31
108 Maxime Périgny (Can) IAMGold 9:51
109 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 10:40
110 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 10:41
111 Paul Hartner (USA) Washington Spin Development 10:48
112 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 11:29
113 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 13:56
114 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 15:29
115 Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 15:30
116 Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave 15:57
117 Sean Fincham (Can) Cycling BC 18:07
118 Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 23:04
119 Christian Norvold (USA) E.C. Devo 23:31
120 Erik Diertens (Can) Cycling BC 23:59
121 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 45:32
122 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 47:28
123 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 51:01
124 John Stuart (Can) IAMGold 52:46
125 Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 53:30
126 Brandon Staub (USA) Young Medalists 1:06:05


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.