Canadian Cyclist

 

July 22/16 19:22 pm - Tour l'Abitibi: Stage 5 results


Posted by Editoress on 07/22/16
 

Results from the fifth stage in north western Quebec

Stage 5: Notre-Dame-du-Nord Road Race, 100.7 km
1 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 2:17:59
2 Jakob Egholm (Den) Team Denmark
3 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse
4 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse
5 Lucas Grall (Fra) Team France
6 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec
7 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave
8 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada
9 Noah Simms (Can) Team Canada
10 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk
11 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand
12 Carne Groube (NZl) Team New Zealand
13 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco
14 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave
15 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada
16 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco
17 Olivier Hamel (Can) Team Quebec
18 James Fouche (NZl) Team New Zealand
19 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo
20 Tyler J. Stites (USA) Team USA
21 Brandon A. McNulty (USA) Team USA
22 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse
23 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan
24 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan
25 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
26 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo
27 Samuel Margolis (USA) Young Medalists
28 Ian Garrison (USA) Team USA
29 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
30 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk
31 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk
32 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse
33 Félix Boutin (Can) Team Quebec
34 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
35 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team
36 Alec Ratzell (USA) Young Medalists
37 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark
38 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini
39 Cameron A. Beard (USA) Team USA
40 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco
41 James Grant (Can) Cycling BC
42 Jules Gilliam (USA) Team USA
43 Adam Attwell (Can) Cycling BC
44 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
45 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford
46 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco
47 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford
48 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini
49 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement
50 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford
51 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional
52 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec
53 Vincent Detosse (Fra) Team France
54 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini
55 Teo Griffoul (Fra) Team France
56 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini
57 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development
58 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford
59 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
60 Andreas Kron (Den) Team Denmark
61 Ethan Palamarek (Can) IAMGold
62 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec
63 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand
64 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark
65 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team
66 Jacob Skrip (USA) Young Medalists
67 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
68 Erik Diertens (Can) Cycling BC
69 Maxime Périgny (Can) IAMGold
70 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada
71 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
72 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford
73 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
74 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development
75 Isaac Porterfield (USA) IAMGold
76 August Bodilsen (Den) Team Denmark
77 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional
78 Matthew Staples (Can) Team Canada
79 John Stuart (Can) IAMGold
80 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development
81 Christopher H. Blevins (USA) Team USA
82 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan all s.t.
83 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 0:12
84 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 0:23
85 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 0:42
86 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 0:56
87 Anders Mielke (Den) Team Denmark 3:11
88 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 3:11
89 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 9:39
90 Sean Fincham (Can) Cycling BC 9:46
91 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo 9:46
92 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 9:46
93 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 9:46
94 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 9:49
95 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 9:52
96 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 11:45
97 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan 11:48
98 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 11:48
99 David Havill (Can) IAMGold 11:48
100 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 13:11
101 Louis Faure (Fra) Team France 15:40
102 Robin Nardot (Fra) Team France 15:40
103 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 15:40
104 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 20:32
105 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team 20:32
106 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 20:32
107 Mark Grant (Can) Cycling BC 20:32
108 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 23:40
109 Christopher Welch (USA) Young Medalists 23:46
110 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 26:51
111 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 26:53
112 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 26:55
OTL Paul Hartner (USA) Washington Spin Development 27:59
OTL Bradley Leitch (NZl) Team New Zealand 28:51
OTL Philip Guimond (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 36:11
OTL Maxime Brousseau Carnevale (Can) Stingray Trek Lacasse 36:11
OTL Kevin Agudelo (USA) Vélo Club Métropolitain - Cycle 38:11
OTL Hamish Beadle (NZl) Novo Nordisk 44:42
OTL Caleb Aoake (NZl) Novo Nordisk 44:42
DNF Jake Allaire (Can) Centurion Next Wave
DNF Brandon Staub (USA) Young Medalists
DNF Vivian Rindisbacher (Can) Arizona Select p/b Santini
DNF Laurent Provencher (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
DNF Alexandre Pagnat (Fra) Team France
DNF Nicolas Courtemanche (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
DNF Christian Norvold (USA) E.C. Devo
 
GC
1 Brandon A. McNulty (USA) Team USA 9:09:14
2 Ian Garrison (USA) Team USA at 0:29
3 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark 0:29
4 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark 0:37
5 Andreas Kron (Den) Team Denmark 0:48
6 Cameron A. Beard (USA) Team USA 0:51
7 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 0:51
8 Tyler J. Stites (USA) Team USA 0:56
9 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 1:01
10 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 1:09
11 Jules Gilliam (USA) Team USA 1:09
12 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada 1:10
13 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse 1:15
14 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 1:19
15 Matthew Staples (Can) Team Canada 1:19
16 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada 1:19
17 Ethan Palamarek (Can) IAMGold 1:29
18 Jacob Skrip (USA) Young Medalists 1:32
19 Carne Groube (NZl) Team New Zealand 1:32
20 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 1:33
21 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk 1:33
22 Noah Simms (Can) Team Canada 1:34
23 Olivier Hamel (Can) Team Quebec 1:39
24 Félix Boutin (Can) Team Quebec 1:40
25 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional 1:41
26 Lucas Grall (Fra) Team France 1:43
27 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse 1:44
28 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 1:46
29 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec 1:50
30 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 1:51
31 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini 1:52
32 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan 1:52
33 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development 1:54
34 August Bodilsen (Den) Team Denmark 1:56
35 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan 1:57
36 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 2:01
37 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo 2:03
38 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave 2:05
39 Alec Ratzell (USA) Young Medalists 2:09
40 James Grant (Can) Cycling BC 2:13
41 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse 2:16
42 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini 2:17
43 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan 2:28
44 James Fouche (NZl) Team New Zealand 2:32
45 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 2:37
46 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford 2:38
47 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford 2:41
48 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco 2:43
49 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford 2:49
50 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 2:50
51 François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 2:54
52 Teo Griffoul (Fra) Team France 2:54
53 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 3:13
54 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse 3:19
55 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 3:22
56 Vincent Detosse (Fra) Team France 3:23
57 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 3:27
58 Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 3:29
59 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 3:37
60 Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 3:37
61 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional 3:47
62 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco 4:03
63 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini 4:09
64 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team 4:18
65 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 4:53
66 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 5:05
67 Adam Attwell (Can) Cycling BC 5:08
68 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 5:17
69 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 5:20
70 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 5:45
71 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 6:18
72 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 7:09
73 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 7:40
74 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 7:55
75 Collin Tellechea (USA) E.C. Devo 8:16
76 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 8:58
77 Anders Mielke (Den) Team Denmark 9:04
78 Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 9:05
79 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 9:05
80 Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 9:13
81 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 9:32
82 Maxime Périgny (Can) IAMGold 9:52
83 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 10:42
84 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 11:30
85 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 11:37
86 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 12:06
87 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 12:13
88 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan 14:08
89 Marcel Gutierrez (USA) E.C. Devo 14:21
90 Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team 17:39
91 Louis Faure (Fra) Team France 18:21
92 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 18:50
93 Robin Nardot (Fra) Team France 19:44
94 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 20:02
95 David Havill (Can) IAMGold 20:55
96 Eben Horacek (USA) Flagstaff Team 22:44
97 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 22:54
98 Mark Grant (Can) Cycling BC 23:51
99 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 23:52
100 Erik Diertens (Can) Cycling BC 24:00
101 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 25:01
102 Christopher Welch (USA) Young Medalists 25:26
103 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 26:00
104 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 27:18
105 Sean Fincham (Can) Cycling BC 27:54
106 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 30:40
107 Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave 33:01
108 Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 40:50
109 Gunnar Holmgren (Can) Centurion Next Wave 47:52
110 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 51:02
111 John Stuart (Can) IAMGold 52:47
112 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 1:01:13

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.