Canadian Cyclist

 

July 23/16 23:31 pm - Ossington Crit


Posted by Editoress on 07/23/16
 

Results from the The Ossington Crit held in Toronto Ontario
Presented by Ossington BIA


Beginner Race, 28 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Tahir Diop ((Midweek Cycling Club - PME.4) 0:44:29
2 Tomer Shahar (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RME.4) at 0:07
3 Juan Rodriguez (Morning Glory Cycling Club - RME.4)
4 Bart Egnal (Morning Glory Cycling Club - RMMA.3)
5 Georg Nikodym (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMC.3)
6 Shaun Ma (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RME.4)
7 Christopher Black (Angry Bass Racing - RME.4)
8 Christopher Barcus (Blacksmith Cycle - RMMC.3)
9 Graham Brereton (Morning Glory Cycling Club - RME.4) all s.t.
10 Pedro Caraballo (Full Throttle Cycling Club - RMMC.3) 0:13
11 Thomas Armstrong (Angry Bass Racing - RME.4) 0:36
DNF Mitchell Johnston (Independent - PME.4)
DNF Boris Dyakov (Independent - PME.4)
DNF John David Power (Independent - RMMB.3)
DNF Hadi Moshayedi (Waterloo Cycling Club - RME.4)
DNF Rob Bennett (Independent - RME.4)
DNF Parsa Moeini (Lapdogs Cycling Club - RMU17)
DNS Mitchell Kingsely (Angry Bass Racing - RMU23.4)
DNS Jody Brown (Beaches Cycling Club (Bcc) - RME.4)
DNS Sydney Flageole-Bray (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
DNS Ethan Sittlington (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
 
Intermediate Race, 19 km (Average Speed 41.7 km/h)
1 Thomas Pevalin (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RMJ) 0:27:20
2 Ethan Sittlington (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
3 Dawson Macdonald (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
4 Samuel Berkun (Bikes On Wheels - RME.3) all s.t.
5 Hinkel Yeung (Bateman's Bike Co - RME.3) 0:41
6 Emmett Townsend (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
7 Sydney Flageole-Bray (NCCH p/b DEC Express - RMU17)
8 Joseph Kelly (NCCH p/b DEC Express - RMU23.3)
9 Eric Reinke (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
10 Enrico Traini (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RME.3)
11 Matt Thomas (Novofit - Compass360racing - RMMB.2)
12 Zachary Konings (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Gar - RMU23.3)
13 Connor Gregory (Bateman's Bike Co - RME.3)
14 Chris Kirk (Independent - RMMB.2)
15 Philip Gil (Novofit - Compass360racing - RMMC.3)
16 Bruce Camacho (Full Throttle Cycling Club - RMMD.2) all s.t.
17 Eric Bartolomeo (NCCH p/b DEC Express - RMJ) 0:46
18 Derek Koops (Midweek Cycling Club - RMMB.2) 1:01
19 Patrick Pelda (West of Quebec Wheelers - RMMB.2) 1:06
DNF Ayrton Dick (Alphavelo Q36.5 Racing - RME.3)
DNF Mike Avery (Independent - RMMC.2)
DNF Peter Doucet (Independent - RME.4)
DNF Jim Gantley (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.2)
DNF Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club - RMJ)
DNF Christian Schneider (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.2)
DNF Ayrton Wakfer (Midweek Cycling Club - PMJ)
DNF Joseph Pancoe (NCCH p/b DEC Express - RMJ)
DNF Michael Longfield (Midweek Cycling Club - RMMB.3)
DNF Alexander Cieslak (Midweek Cycling Club - RMJ)
DNF Rob Wilson (Novofit - Compass360racing - RMMB.2)
DNF Bogdan Paraschivu (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RMMB.3)
DNF Aidan Zeversenuke (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RMJ)
DNF Kaitlyn Rauwerda (NCCH p/b DEC Express - RWJ)
DNF Angus Botterell (Morning Glory Cycling Club - RMMB.2)
DNF Victoria Slater (NCCH p/b DEC Express - RWU17)
DNF Jason Davis (Independent - PMMB.3)
DNF Morgan Bialkowski (Sudbury Cycling Club - RWE.3)
DNS Catherine Strus (Forest City Velodrome - RWE.3)
DNS Vktor Geimaniouk (Independent - RMMC.2)
 
Elite ProAm Women, 40 km (Average Speed 38.6 km/h)
1 Jamie Gilgen (Visit Dallas DNA Pro Cycling - RWE.1) 1:02:13
2 Ashley Barson (Rise Racing - RWE.1) at 0:04
3 Katya Masun (Wheels of Bloor/Graywood Development - RWE.2) 0:50
4 Kaitlyn Steeves (NCCH p/b DEC Express - RWE.2) s.t.
5 Emily Marcolini (Phi Hotel Group / P-K Express - RWE.2) 0:52
6 Emily Flynn (The Cyclery-Opus - RWE.1) 1:36
7 Candice Moote (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - RWE.1)
8 Sara Giovannetti (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RWE.2)
9 Catherine Strus (Forest City Velodrome - RWE.3) all s.t.
10 Hillary Lowry (NCCH p/b DEC Express - RWE.2) 1:39
11 Ruby West (Centurion Next Wave Cycling Team - RWE.2) 1:43
12 Tara Macdonald (Crimps Cycling Club - RWE.2) 7:14
DNF Joyce Spruyt (Rise Racing - RWE.2)
DNF Aubrie Desylva (Beaches Cycling Club (Bcc) - RWE.3)
DNF Morgan Bialkowski (Sudbury Cycling Club - RWE.3)
DNS Jenna Nestman (Independent - RWE.2)
DNS Amelia Bell (NCCH p/b DEC Express - RWE.2)
 
Elite ProAm Men, 65 km (Average Speed 44.6 km/h)
1 Michael Rice (Garneau Quebecor - RME.1) 1:27:31
2 Ed Veal (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.1)
3 Ryan Roth (Silber Pro Cycling - RME.1)
4 Jeff Schiller (To Wheels Epic Sports Bcc - RME.1)
5 Trevor O'donnell (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RMU23.2)
6 Darcy Woolley (Garneau Quebecor - RME.1) all s.t.
7 Ben Andrew (Apogee - Lowest Rates - RME.1) 0:04
8 James Keezer (Midweek Cycling Club - RME.2) 1:24
9 Anton Varabei (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.1) s.t.
10 Andrew House (To Wheels Epic Sports Bcc - RME.1) 1:27
11 Timothy Austen (La Shop - Santé Universelle - RMU23.2) 1:28
12 Max Rubarth (Tekne Cycle Club - RMU23.2) 1:30
13 Mark Brouwer (Neworld Cycle - RME.2) s.t.
14 Marc Freemantle (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.1) 1:34
15 Ben Mcnabb (Team NCCH p/b DEC Express - RME.2)
16 Yuri Hrycaj (Uwtc De Volharding - RME.1)
17 Tommy Waldeck (Octto Cycling Team - RMU23.2)
18 Brad Bradford (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.1)
19 Mike Little (Neworld Cycle - RME.2) all s.t.
20 Gaelen Merritt (Wheels of Bloor/Graywood Development - RME.1) 1:38
21 Bayley Simpson (Team Raceclean - RMU23.1) 1:40
22 Alexis Cartier (Garneau Quebecor - RME.1) 1:48
DNF Phill Hodgkinson (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
DNF Alex Hantoumakos (Kurzawinski Coach - Bike Zone - PMMA.3)
DNF Blair Purvis (Neworld Cycle - RMMB.1)
DNF Eric Johnston (NCCH p/b DEC Express - RMU23.2)
DNF Martin Rupes (NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
DNF Benoit Boulay (Transports Lacombe/Devinci - RME.1)
DNF Brandon Etzl (NCCH p/b DEC Express - RMU23.1)
DNF Scott Fitzgerald (Photon Racing P/B Engineered A - RME.2)
DNF Christian Ricci (Veloselect - RMU23.1)
DNF Peter Morse (Mariposa Bicycles - RME.1)
DNF Scott Elliott (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF Simon Fothergill (NCCH p/b DEC Express - RMU23.2)
DNF Steve Mckee (Wheels of Bloor/Graywood Development - RMMB.1)
DNF Krzysztof Kurzawinski (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMC.1)
DNF Aaron Hamill (Wheels of Bloor/Graywood Development - RME.2)
DNF Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF Antoine Massie (La Shop / Sant Universelle - RME.1)
DNF Fabien Lamaze (NCCH p/b DEC Express - RME.2)
DNF Adam Bird (Neworld Cycle - RME.2)
DNF Marten Mann (London Honda/Integrity Tool & - RMMB.1)
DNF Jonathan Lewis (Ncch Dec Express - RMU23.2)
DNF Tyler D'arcy (Lowestrates.Com - RME.2)
DNF Niles Vaivars (Independent - RME.2)
DNF A.J. Larivee (Independent - RME.3)
DNF Matt Deluco (Independent - RMMA.1)
DNF Timothy Burton (Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau - RME.2)
DNF Larbi Benhabib (Octto Cycling Team - RME.1)
DNF Tom Nesbitt (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
DNF Christopher Bozek (Octto Cycling Team - RME.2)
DNF Jacques Cormier (Midweek Cycling Club - RME.2)
DNF Chris Freeland (Independent - RME.1)
DNF Robert Chiocca (Blacksmith Cycle - RMMB.1)
DNF Mark Van Doormaal (To Wheels Epic Sports Bcc - RME.2)
DNF Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle - RME.1)
DNF Frederick Gates (Lowestrates.Com - RME.2)
DNF Logan Cornel (Independent - RME.1)
DNF Dorel Pop (La Bicicletta - RME.2)
DNS Grahame Rivers (Octto Cycling Team - RME.2)


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.