Canadian Cyclist

 

July 24/16 19:37 pm - Tour l'Abitibi: Stage 7 results and Final GC


Posted by Editoress on 07/24/16
 

Results and final GC in Rouyn-Noranda


Stage 7: Ste-Germaine-Boulé to Rouyn-Noranda, 99.9 km
1 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark 2:13:41
2 Brandon A. McNulty (USA) Team USA
3 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development both s.t.
4 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark 2:04
5 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 2:11
6 Andreas Kron (Den) Team Denmark
7 Ian Garrison (USA) Team USA both s.t.
8 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 2:13
9 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 2:15
10 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 2:17
11 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo s.t.
12 Adam Attwell (Can) Cycling BC 2:19
13 Alec Ratzell (USA) Young Medalists
14 Lucas Grall (Fra) Team France
15 Olivier Hamel (Can) Team Quebec
16 Tyler J. Stites (USA) Team USA
17 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse
18 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk
19 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development
20 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse
21 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan
22 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave
23 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand
24 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse
25 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan all s.t.
26 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 2:23
27 Mark Grant (Can) Cycling BC
28 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development
29 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini
30 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini
31 Vincent Detosse (Fra) Team France
32 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team
33 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan
34 James Grant (Can) Cycling BC
35 Félix Boutin (Can) Team Quebec
36 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco
37 Jules Gilliam (USA) Team USA
38 Maxime Périgny (Can) IAMGold
39 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional
40 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco
41 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo
42 August Bodilsen (Den) Team Denmark
43 James Fouche (NZl) Team New Zealand
44 Jacob Skrip (USA) Young Medalists
45 Ben Cook (USA) Flagstaff Team
46 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini
47 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand
48 Ethan Palamarek (Can) IAMGold
49 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec
50 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk
51 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk
52 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec
53 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford
54 Carne Groube (NZl) Team New Zealand
55 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement
56 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford
57 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec
58 Sean Fincham (Can) Cycling BC
59 Chad Hale (USA) Southeastern Regional
60 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
61 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse
62 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada
63 Cameron A. Beard (USA) Team USA
64 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development
65 Noah Simms (Can) Team Canada
66 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
67 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford
68 Anders Mielke (Den) Team Denmark
69 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
70 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle
71 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford
72 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team
73 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan
74 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford
75 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team all s.t.
76 David Havill (Can) IAMGold 2:32
77 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini
78 Christopher Welch (USA) Young Medalists both s.t.
79 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada 2:33
80 Samuel Margolis (USA) Young Medalists
81 Christopher H. Blevins (USA) Team USA
82 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada all s.t.
83 Teo Griffoul (Fra) Team France 3:27
84 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 4:02
85 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 10:00
86 Isaac Porterfield (USA) IAMGold s.t.
87 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 14:01
88 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan
89 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional
90 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team all s.t.
91 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 20:04
92 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco
93 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan both s.t.
94 Matthew Staples (Can) Team Canada 26:09
95 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave
96 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus both s.t.
OTL Ethan Batt (NZl) Team New Zealand 31:39
OTL Simon Ouellette (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS 36:34
OTL Matthew Blenkinsopp (Can) Novo Nordisk 48:39
OTL Maxlimilian Freeman (USA) Flagstaff Team
OTL Eben Horacek (USA) Flagstaff Team
OTL Gavin Kerr (Can) Centurion Next Wave
OTL John Stuart (Can) IAMGold all s.t.
OTL Robin Nardot (Fra) Team France 1:01:39
DNF Pascal Côté (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
DNF Alexis Gagné (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus
DNF Collin Tellechea (USA) E.C. Devo
DNF François Girard (Can) André Cycle Kaycan Raycan RDS
Final GC
1 Brandon A. McNulty (USA) Team USA 13:46:22
2 Mikkel Bjerg (Den) Team Denmark at 0:35
3 Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development 1:15
4 Nickolas Zukowsky (Can) Team Canada 2:16
5 Morten Hulgaard (Den) Team Denmark 2:45
6 Brian Sciba (USA) Southeastern Regional s.t.
7 Eugene Kakizaki (Jpn) Team Japan 2:50
8 Ian Garrison (USA) Team USA 2:52
9 Quinton Disera (Can) Centurion Next Wave 2:53
10 Jean-Denis Thibault (Can) Team Quebec 3:02
11 Ian Clarke (USA) Washington Spin Development s.t.
12 Andreas Kron (Den) Team Denmark 3:11
13 Phillip Truppelli (USA) E.C. Devo s.t.
14 Jakob Egholm (Den) Team Denmark 3:14
15 Trey Hedgecock (USA) Arizona Select p/b Santini 3:24
16 Cameron A. Beard (USA) Team USA 3:26
17 Tyler J. Stites (USA) Team USA 3:27
18 Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse 3:34
19 Jules Gilliam (USA) Team USA 3:44
20 Christopher H. Blevins (USA) Team USA 3:46
21 Ruben Bacon (USA) Stingray Trek Lacasse 3:50
22 Joshua Anderson (USA) Washington Spin Development 3:54
23 Hayden Strong (NZl) Team New Zealand 4:04
24 Thierry Kirouac Marcassa (Can) Team Canada
25 Ethan Palamarek (Can) IAMGold both s.t.
26 Carne Groube (NZl) Team New Zealand 4:07
27 Noah Simms (Can) Team Canada 4:09
28 Olivier Hamel (Can) Team Quebec 4:10
29 Lucas Grall (Fra) Team France 4:14
30 Félix Boutin (Can) Team Quebec 4:15
31 Kurt Penno (Can) Stingray Trek Lacasse s.t.
32 Jonathan Cassivi (Can) Team Quebec 4:16
33 Ayumu Watanabe (Jpn) Team Japan 4:21
34 Nick Mckey (USA) Arizona Select p/b Santini 4:27
35 Jo Shigemitsu (Jpn) Team Japan 4:28
36 Garrett Belanger (Can) Centurion Next Wave 4:36
37 Alec Ratzell (USA) Young Medalists 4:40
38 James Grant (Can) Cycling BC 4:48
39 Tatsuyoshi Hino (Jpn) Team Japan 5:03
40 James Fouche (NZl) Team New Zealand 5:07
41 Julien Cassou (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 5:12
42 Gabriel Marceau (Can) Télécom Desjardins Ford 5:13
43 Philippe St-Laurent (Can) Télécom Desjardins Ford 5:16
44 Thomas Lajoie (Can) Télécom Desjardins Ford 5:24
45 Charles-Étienne Chrétien (Can) Team Canada 5:35
46 Chad Hale (USA) Southeastern Regional 5:48
47 Alexander Chrystall (USA) E.C. Devo 5:51
48 Vincent Detosse (Fra) Team France 5:58
49 Victor Guilhe Lacombe de Villiers (Can) Télécom Desjardins Ford 6:02
50 Leon Desgagnés (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 6:12
51 Guillaume Davidson (Can) Team Quebec 6:17
52 Michael Carswell (NZl) Team New Zealand 6:24
53 Eric Brunner (USA) Washington Spin Development 6:25
54 Ayoub Bairi (Mar) Team Morocco 6:38
55 Teo Griffoul (Fra) Team France 6:50
56 Liam Cappel (NZl) S.W. Selection Team 6:53
57 Justin Bird (USA) Arizona Select p/b Santini 6:53
58 Francis Izquierdo (Can) Team Quebec 7:28
59 Adam Attwell (Can) Cycling BC 7:39
60 Gabriel Drapeau-Zgoralski (Can) Novo Nordisk 8:20
61 Keith Mullaly (USA) Arizona Select p/b Santini 8:53
62 Jonathan Guiza (USA) CT Cycling Advancement 9:58
63 Gabriel Guay (Can) Télécom Desjardins Ford 10:10
64 August Bodilsen (Den) Team Denmark 10:30
65 Brendan A. Bengtson (USA) S.W. Selection Team 10:48
66 Mahmoud Kabbari (Mar) Team Morocco 10:56
67 Anders Mielke (Den) Team Denmark 11:39
68 Samuel Munday (Aus) Novo Nordisk 11:40
69 Michael Foley (Can) Stingray Trek Lacasse 12:03
70 Mohammed Medrazi (Mar) Team Morocco 13:17
71 Ben Cook (USA) Flagstaff Team 14:41
72 Maxime Périgny (Can) IAMGold 15:55
73 Austin Gomes (USA) E.C. Devo 16:18
74 Jacob Skrip (USA) Young Medalists 16:32
75 Cullen Browne (NZl) Stingray Trek Lacasse 16:48
76 Jacob Hoggard (USA) Southeastern Regional 17:11
77 Declan Irvine (Aus) Novo Nordisk 19:02
78 Isaac Porterfield (USA) IAMGold 20:31
79 Max Huddleston (USA) Flagstaff Team 21:49
80 Abdellatif Salimi (Mar) Team Morocco 22:59
81 Mark Grant (Can) Cycling BC 26:26
82 Matthew Staples (Can) Team Canada 26:36
83 David Havill (Can) IAMGold 27:44
84 Christopher Welch (USA) Young Medalists 28:10
85 Mathieu Tremblay (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 29:53
86 Dylan Cantrell (USA) Washington Spin Development 30:14
87 Sean Fincham (Can) Cycling BC 30:29
88 Nathaniel Schoonover (USA) Flagstaff Team 31:48
89 Charles Macfarlane (USA) Flagstaff Team 33:03
90 Mamoru Yoshioka (Jpn) Team Japan 33:12
91 Taisei Narumi (Jpn) Team Japan 37:07
92 Thomas Carey (USA) Arizona Select p/b Santini 51:16
93 Cole Schumacher (Can) Centurion Next Wave 51:22
94 Samuel Margolis (USA) Young Medalists 53:47
95 Olivier Beaulieu (Can) Espoirs Quilicot p/p Opus 57:08
96 Adam Wolfe (Can) Vélo Club Métropolitain - Cycle 1:26:30/td>

 

 

Jerseys

Brown and Points
Brandon A. McNulty (USA) Team USA
KoM
Antoine Ippersiel (Can) Stingray Trek Lacasse
Blue
Kevin Goguen (USA) Washington Spin Development

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.