Canadian Cyclist

 

August 10/16 15:38 pm - Route de France Feminine: Stage 3


Posted by Editoress on 08/10/16
 

Results from the fourth stage of Route de France Féminine, France

Stage 3: St Sauveur en Puisaye to Nevers, 102.4 km
1 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 2:29:59
2 Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies
3 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
4 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
5 Maria Vittoria Sperotto (Ita) Servetto Footon
6 Kendall Ryan (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank
7 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
8 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
9 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
10 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
11 Iris Sachet (Fra) Team France
12 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
13 Julia Soek (Ned) Team LIV-Plantur
14 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink
15 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
16 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
17 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi
18 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
19 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
20 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
21 Alba Teruel RIbes (Esp) Lointek
22 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
23 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
24 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
25 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS
26 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek
27 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
28 Kseniya Tuhai (Blr) BePink
29 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
30 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
31 Carlee Taylor (Aus) Team LIV-Plantur
32 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
33 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
34 Lauren Hall (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank
35 Danielle King (GBr) Wiggle High5
36 Soline Lamboley (Fra) Team France
37 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
38 Lex Albrecht (Can) BePink
39 Rozanne Slik (Ned) Team LIV-Plantur
40 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana
41 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
42 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
43 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon
44 Marion Sicot (Fra) Team France
45 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
46 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
47 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5
48 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon
49 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team
50 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
51 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco - Silicon Valley Bank
52 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi
53 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
54 Marjolaine Bazin (Fra) Team France
55 Jenelle Crooks (Aus) Orica-AIS
56 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
57 Emilie Rochedy (Fra) Team France
58 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek
59 Tatiana Shamanova (Rus) BePink
60 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
61 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team
62 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana Women's Team
63 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi all s.t
64 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 0:26
65 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies
66 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
67 Giorgia Fraiegari (Ita) BePink
68 Amber Neben (USA) BePink all s.t
69 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:53
70 Amy Roberts (GBr) Wiggle High5 s.t.
71 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:57
72 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 2:45
73 Molly Weaver (GBr) Team LIV-Plantur 9:37
74 Kyara Stijns (Ned) Team LIV-Plantur
75 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team both s.t
DNF Floortje Mackaij (Ned) Team LIV-Plantur
DNF Fanny Riberot (Fra) Astana Women's Team
DNS Abby-Mae Parkinson (GBr) Servetto Footon
 
GC
1 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 9:01:55
2 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS at 0:10
3 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:11
4 Elise Delzenne (Fra) Lotto Soudal Ladies 0:12
5 Danielle King (GBr) Wiggle High5 s.t.
6 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 0:15
7 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 0:16
8 Kendall Ryan (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank
9 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana both s.t.
10 Rozanne Slik (Ned) Team LIV-Plantur 0:18
11 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 0:19
12 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:20
13 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 0:22
14 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
15 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 both s.t.
16 Amber Neben (USA) BePink 0:23
17 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi s.t.
18 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 0:25
19 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team 0:27
20 Carlee Taylor (Aus) Team LIV-Plantur 0:28
21 Lex Albrecht (Can) BePink 0:29
22 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 0:34
23 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 0:35
24 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 0:42
25 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 0:49
26 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 1:02
27 Julia Soek (Ned) Team LIV-Plantur 1:08
28 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco - Silicon Valley Bank 1:10
29 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 1:14
30 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:43
31 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies s.t.
32 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:46
33 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi 1:48
34 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:50
35 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana Women's Team 1:52
36 Lauren Hall (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank 2:04
37 Jenelle Crooks (Aus) Orica-AIS 2:05
38 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 2:22
39 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana 2:25
40 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 3:47
41 Marion Sicot (Fra) Team France 5:18
42 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 5:31
43 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 5:33
44 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 6:00
45 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 6:01
46 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team 6:06
47 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 6:11
48 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi 6:16
49 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 6:29
50 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS 6:32
51 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 6:35
52 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 6:39
53 Maria Vittoria Sperotto (Ita) Servetto Footon
54 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek both s.t.
55 Marjolaine Bazin (Fra) Team France 6:44
56 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 6:45
57 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 6:49
58 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team s.t.
59 Emilie Rochedy (Fra) Team France 6:57
60 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 6:59
61 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 8:30
62 Alba Teruel RIbes (Esp) Lointek 8:46
63 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 9:23
64 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5 9:24
65 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi 9:40
66 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 9:44
67 Tatiana Shamanova (Rus) BePink 9:48
68 Claudia Cretti (Ita) INPA - Bianchi 9:55
69 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 9:57
70 Molly Weaver (GBr) Team LIV-Plantur 10:40
71 Soline Lamboley (Fra) Team France 11:39
72 Giorgia Fraiegari (Ita) BePink 14:26
73 Amy Roberts (GBr) Wiggle High5 15:27
74 Iris Sachet (Fra) Team France 15:52
75 Kyara Stijns (Ned) Team LIV-Plantur 23:17

 

 

Prologue, Stages 1 and 2

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.