Canadian Cyclist

 

August 13/16 14:39 pm - Route de France Feminine: Stage 6, Albrecht second on stage


Posted by Editoress on 08/13/16
 

Eugenia Bujak (BTC City Ljubljana) took the win on today's sixth stage of Route de France Féminine, France. Canadian Lex Albrecht (BePink) was second and Amélie Rivat (Poitou-Charentes.Futuroscope.86) third.

Amber Neben (BePink) holds onto the overall lead with a fiftyseven second lead over Tayler Wiles (Orica-AIS)

Stage 6: Plombiers les Bains to Soultzmatt, 123.9 km
1 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 3:30:58
2 Lex Albrecht (Can) BePink
3 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
4 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
5 Marion Sicot (Fra) Team France
6 Danielle King (GBr) Wiggle High5
7 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek
8 Kseniya Tuhai (Blr) BePink
9 Rozanne Slik (Ned) Team LIV-Plantur
10 Carlee Taylor (Aus) Team LIV-Plantur
11 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
12 Amber Neben (USA) BePink all s.t.
13 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi 0:31
14 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team
15 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
16 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
17 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon all s.t.
18 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 0:34
19 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 3:06
20 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 5:59
21 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 6:16
22 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team 8:07
23 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
24 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi
25 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco - Silicon Valley Bank
26 Jenelle Crooks (Aus) Orica-AIS
27 Tatiana Shamanova (Rus) BePink
28 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
29 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek all s.t.
30 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 13:10
31 Marjolaine Bazin (Fra) Team France 13:12
32 Lauren Hall (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank
33 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies
34 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
35 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
36 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
37 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
38 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon all s.t.
39 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana Women's Team 18:34
40 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team
41 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon
42 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies
43 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
44 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
45 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek
46 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS
47 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek
48 Julia Soek (Ned) Team LIV-Plantur all s.t.
49 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 22:15
50 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
51 Emilie Rochedy (Fra) Team France
52 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana
53 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
54 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
55 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS
56 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 all s.t.
57 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 34:27
58 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
59 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5
60 Alba Teruel RIbes (Esp) Lointek
61 Maria Vittoria Sperotto (Ita) Servetto Footon
62 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team
63 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink
64 Amy Roberts (GBr) Wiggle High5
65 Giorgia Fraiegari (Ita) BePink
66 Iris Sachet (Fra) Team France
67 Soline Lamboley (Fra) Team France
68 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies
69 Kyara Stijns (Ned) Team LIV-Plantur all s.t.
DNF Kendall Ryan (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank
DNS Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi
GC
1 Amber Neben (USA) BePink 15:54:37
2 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS at 0:57
3 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana 1:58
4 Rozanne Slik (Ned) Team LIV-Plantur 2:02
5 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 2:14
6 Carlee Taylor (Aus) Team LIV-Plantur 2:17
7 Lex Albrecht (Can) BePink 2:43
8 Kseniya Tuhai (Blr) BePink 3:00
9 Danielle King (GBr) Wiggle High5 3:03
10 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 3:06
11 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 3:10
12 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 3:48
13 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies 4:00
14 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Women's Team 4:30
15 Ana Maria Covrig (Rou) INPA - Bianchi 5:42
16 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi 6:11
17 Eider Merino Kortazar (Esp) Lointek 8:23
18 Marion Sicot (Fra) Team France 8:39
19 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon 9:30
20 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 9:32
21 Kathrin Hammes (Ger) Team Tibco - Silicon Valley Bank 12:03
22 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana 13:57
23 Jenelle Crooks (Aus) Orica-AIS 14:37
24 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 15:49
25 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 16:29
26 Aude Biannic (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 16:33
27 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana 17:28
28 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS 18:14
29 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 19:53
30 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team 19:58
31 Lieselot Decroix (Bel) Lotto Soudal Ladies 20:27
32 Lauren Hall (USA) Team Tibco - Silicon Valley Bank 21:24
33 ?pela Kern (Slo) BTC City Ljubljana 22:49
34 Anna Ramirez Bauxel (Esp) Lointek 23:13
35 Marjolaine Bazin (Fra) Team France 23:37
36 Tatiana Shamanova (Rus) BePink 24:01
37 Ana Paula Polegatch (Bra) Servetto Footon 24:02
38 Bethany Ann Allen (USA) INPA - Bianchi 24:15
39 Kseniia Dobrynina (Rus) Astana Women's Team 24:18
40 Julia Soek (Ned) Team LIV-Plantur 26:11
41 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86 27:31
42 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 28:44
43 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon 30:34
44 Gloria Rodriguez Sanchez (Esp) Lointek 31:05
45 Corinna Lechner (Ger) BTC City Ljubljana 31:13
46 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 31:22
47 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5 31:45
48 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 31:59
49 Alicia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 32:03
50 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS 32:15
51 Natalya Saifutdinova (Kaz) Astana Women's Team 32:26
52 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 33:30
53 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 34:13
54 Jelena Eric (Srb) BTC City Ljubljana 34:16
55 Lucia Gonzalez Blanco (Esp) Lointek 35:39
56 Emilie Rochedy (Fra) Team France 37:02
57 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi 41:24
58 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 43:46
59 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team 47:09
60 Maria Vittoria Sperotto (Ita) Servetto Footon 48:33
61 Ilaria Sanguineti (Ita) BePink 50:42
62 Alba Teruel RIbes (Esp) Lointek 51:39
63 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 51:40
64 Lucy Garner (GBr) Wiggle High5 52:30
65 Amy Roberts (GBr) Wiggle High5 57:37
66 Soline Lamboley (Fra) Team France 59:12
67 Giorgia Fraiegari (Ita) BePink 1:01:34
68 Iris Sachet (Fra) Team France 1:03:23
69 Kyara Stijns (Ned) Team LIV-Plantur 1:05:09


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.