Canadian Cyclist

 

August 24/16 12:00 pm - Grand Prix des Marbriers results


Posted by Editoress on 08/24/16
 

Emiel Planckaert (Lotto-Soudal U23) won the 55th edition of the Grand Prix des Marbriers (UCI 1.2) in Bellignies (Northern France) on Tuesday. The Belgian outsprinted Gordon de Winter (Color-Code Arden'Beef), his team mate Robbe Ghys, Graham Briggs (JLT Condor), Kevin Lalouette (EC Raismes Petite-Forêt), Adam Jamieson (Team RaceClean) and Julien Mortier (Color-Code Arden'Beef) all of whom were in the decisive breakaway. The breakaway became establisheded mid-race but had never had more than a few seconds on the field that shrunk over the laps, as many riders became victims of the extreme temperatures.

 

Jamieson was also the winner of the points classification.

 

Results

160 km
1 Emiel Planckaert (Bel) Lotto Soudal 3:44:04
2 Gordon De Winter (Bel) Color-Code Arden'Beef
3 Robbe Ghys (Bel) Lotto Soudal
4 Graham Briggs (GBr) JLT Condor
5 Kévin Lalouette (Fra) EC Raismes Petite-Forêt
6 Adam Jamieson (Can) Team RaceClean all s.t.
7 Julien Mortier (Bel) Color-Code Arden'Beef 0:09
8 Martinez Francesco Zurita (Esp) Team Vorarlberg 0:11
9 Willem Ariesen (Ned) Seg Racing Academy
10 Bjorg Lambrecht (Bel) Lotto Soudal
11 Yann Guyot (Fra) Armee De Terre
12 Twan Brusselman (Ned) Cyclingteam Jo Piels
13 Benoit Daeninck (Fra) Cc Nogent Sur Oise
14 Alexandre Pacot (Fra) Sco Dijon
15 Mathias Van Gompel (Bel) Lotto Soudal
16 Steven Lampier (GBr) JLT Condor
17 Adriaan Janssen (Ned) Cyclingteam Jo Piels
18 Devid Tintori (Ita) Team Differdange-Losch
19 Edward Walsh (Can) Team RaceClean
20 Twan Van Den Brand (Ned) Cyclingteam Jo Piels
21 Florian Deriaux (Fra) EC Raismes Petite-Forêt all s.t.
22 Gert Jan Bosman (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:16
23 Hugo De Winter (Bel) Color-Code Arden'Beef 0:19
24 Ludovic Robeet (Bel) Color-Code Arden'Beef 0:28
25 Jimmy Raibaud (Fra) Armee De Terre 0:41
26 Freddy Ovett (Aus) Seg Racing Academy 1:03
27 Gwénnael Talonneau (Fra) CC Villeneuve St Germain 1:10
28 René Corella (Mex) Start Vaxes-Partizan 1:15
29 Antoine Loy (Bel) Color-Code Arden'Beef 1:19
30 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg 1:31
31 Joey Van Rhee (Ned) Cyclingteam Jo Piels 1:35
32 Thomas Moses (GBr) JLT Condor 1:50
33 Quentin Bernier (Fra) Sco Dijon 1:58
34 Pontus Kastemyr (Swe) Team Differdange-Losch 3:58
35 Théo Sagnier (Fra) Cc Nogent Sur Oise 4:18
36 Grégoire Somogyi (Fra) CC Villeneuve St Germain 5:23
37 Valentin Gouel (Fra) Eseg Douai
38 Quentin Bernard (Fra) EC Raismes Petite-Forêt
39 Yoan Barbas (Fra) Armee De Terre all s.t.
40 Tim Rodenburg (Ned) Cyclingteam Jo Piels 5:42
41 Samuel Leroux (Fra) Dunkerque - Cofidis s.t.
42 Jean-Lou Watrelot (Fra) Vc Rouen 76 6:41
43 Martijn De Jong (Ned) Seg Racing Academy
44 Lukas Meiler (Ger) Team Vorarlberg
45 Julius Van Den Berg (Ned) Seg Racing Academy
46 Florian Van Eslander (Fra) Eseg Douai all s.t.
47 Killian Evenot (Fra) Dunkerque - Cofidis -1 lap
48 Corral Reguero (Esp) Gabriel Team Differdange-Losch
49 Tom Thill (Lux) Team Differdange-Losch
50 Sébastien Harbonnier (Fra) Eseg Douai
51 Hyeongmin Choe (Kor) Geumsan Insam Cello
52 KLARIS Bak (Den) Magnus Seg Racing Academy
53 Stephan Bakker (Ned) Cyclingteam Jo Piels
54 Erwan Brenterch (Fra) Vc Rouen 76
55 Anthony Pinaud (Fra) Eseg Douai
DNF Henrik Evensen (Nor) Seg Racing Academy
DNF Jérôme Mainard (Fra) Armee De Terre
DNF Bruno Armirail (Fra) Armee De Terre
DNF kevin Lebreton (Fra) Armee De Terre
DNF Clément Penven (Fra) Armee De Terre
DNF Arvid De Kleijn (Ned) Cyclingteam Jo Piels
DNF Stephen Williams (GBr) JLT Condor
DNF Alistair Slater (GBr) JLT Condor
DNF Connor Dunne (Irl) JLT Condor
DNF Jonathan Mould (GBr) JLT Condor
DNF Nicolas Winter (Sui) Team Vorarlberg
DNF Patrick Jager (Aut) Team Vorarlberg
DNF Michael Kucher (Aut) Team Vorarlberg
DNF Syver Waersted (Nor) Westgard Team Ringeriks-Kraft
DNF Torstein Traeen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Kristian Kulset (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Christer Jensen (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Max Emil Boholm Korner (Nor) Team Ringeriks-Kraft
DNF Audun Flotten (Nor) Brekke Team Ringeriks-Kraft
DNF Jimin Jung (Kor) Geumsan Insam Cello
DNF Eunsong Jung (Kor) Geumsan Insam Cello
DNF Wooho Jung (Kor) Geumsan Insam Cello
DNF Jaewong Choi (Kor) Geumsan Insam Cello
DNF Kangsan Keum (Kor) Geumsan Insam Cello
DNF Mike Diener (Lux) Team Differdange-Losch
DNF Thiago Da Silva (Lux) Team Differdange-Losch
DNF Wayne Stijns (Ned) Team Differdange-Losch
DNF Cédric Raymackers (Bel) Team Differdange-Losch
DNF Johan Hemroulle (Bel) Color-Code Arden'Beef
DNF Romain Bacon (Fra) Cc Nogent Sur Oise
DNF Geoffroy Becret (Fra) Cc Nogent Sur Oise
DNF Nicolas Garbet (Fra) Cc Nogent Sur Oise
DNF Vincent Ginelli (Fra) Cc Nogent Sur Oise
DNF Sébastien Havot (Fra) Cc Nogent Sur Oise
DNF Maxime Blampain (Fra) Dunkerque 0 Cofidis
DNF Pierre Drancourt (Fra) Dunkerque 0 Cofidis
DNF Axel Flet (Fra) Dunkerque 0 Cofidis
DNF Adrien Carpentier (Fra) Vc Rouen 76
DNF Oskar Nisu (Est) Vc Rouen 76
DNF Christopher Piry (Fra) Vc Rouen 76
DNF Risto Raid (Es) Vc Rouen 76
DNF Pierre Tielemans (Fra) EC Raismes Petite-Forêt
DNF Vincent Fourrier (Fra) EC Raismes Petite-Forêt
DNF Mickaël Delabre (Fra) EC Raismes Petite-Forêt
DNF Alexander Braybrooke (GBr) Lotto Soudal
DNF Steff Hermans (Bel) Lotto Soudal
DNF Ruben Caseny (Esp) Massi-Kuwait
DNF Julio Pintado (And) Massi-Kuwait
DNF Marc Villanova (Esp) Massi-Kuwait
DNF Medhi Tigrine (Bel) Massi-Kuwait
DNF Abdulhadi Alajmi (Kuw) Massi-Kuwait
DNF Axel Costa (Esp) Massi-Kuwait
DNF José Mojica (Cub) Start Vaxes-Partizan
DNF Konrad Tomasiak (Pol) Start Vaxes-Partizan
DNF Daniel Quicibal (Gua) Start Vaxes-Partizan
DNF Matthias Van Aken (Bel) Start Vaxes-Partizan
DNF Christopher Mansilla (Chi) Start Vaxes-Partizan
DNF Valentin Richard (Fra) CC Villeneuve St Germain
DNF Estéban Robert (Fra) CC Villeneuve St Germain
DNF Quentin Tanis (Fra) CC Villeneuve St Germain
DNF Charles Meunier (Fra) CC Villeneuve St Germain
DNF Alexis Martin (Fra) CC Villeneuve St Germain
DNF Benjamin Poiret (Fra) Eseg Douai
DNF Matthieu Garnier (Fra) Sco Dijon
DNF Mathieu Pellegrin (Fra) Sco Dijon
DNF Mathieu Rigollot (Fra) Sco Dijon
DNF Benjamin Le Roscouet (Fra) Sco Dijon
DNF Guillaume Gauthier (Fra) Sco Dijon
DNF Adam Roberge (Can) Team RaceClean
DNF Aidan Caves (Can) Team RaceClean
DNF William Elliot (Can) Team RaceClean
DNF Willem Boersma (Can) Team RaceClean
DNF Aidan Caves (Can) Team RaceClean
DNF William Elliot (Can) Team RaceClean
DNF Willem Boersma (Can) Team RaceClean

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.