Canadian Cyclist

 

August 31/16 14:30 pm - Boels Ladies Tour: Stage 2


Posted by Editoress on 08/31/16
 

Boels Dolmans Cyclingteam won the second stage of teh Boels Ladies Tour and Amalie Dideriksen extends her GC overall.

Karol-Ann Canuel (Boels Dolmans Cyclingteam) was part of teh winning team, and now sits fourth overall at eighteen seconds back.

 

Results

Stage 2: Gennep TTT, 26.4 km Time Gap
1 Boels Dolmans Cyclingteam 30:58.46      
0.00
2 Canyon SRAM Racing 31:31.68 0:33
3 RaboLiv Womencyclingteam 32:03.02 1:05
4 Wiggle High5 32:14.51 1:16
5 Parkhotel Valkenburg CT 32:22.43 1:24
6 Orica - AIS 32:43.52 1:45
7 Team Liv-Plantur 32:44.38 1:46
8 Hitec Products 33:24.36 2:26
9 Lensworld-Zannata-Etixx 33:57.91 2:59
10 Lotto Soudal Ladies 34:09.16 3:11
11 Jan van Arckel 34:28.83 3:30
12 Regional Team South-Holland 35:09.84 4:11
13 Regional Team Scandinavia 36:01.02 5:03
14 Regioteam Noord 36:13.47 5:15
15 Region Rijnmond 36:50.03 5:52
 
GC
1 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans Cyclingteam 3:07:23
2 Ellen Van Dijk (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam at 0:10
3 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans Cyclingteam s.t.
4 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans Cyclingteam 0:18
5 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans Cyclingteam
6 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans Cyclingteam both s.t.
7 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing 0:45
8 Trixi Worrack (Ger) Canyon SRAM Racing s.t.
9 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing 0:51
10 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing s.t.
11 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 1:17
12 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team s.t.
13 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women Cycling Team 1:21
14 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team 1:23
15 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv Women Cycling Team s.t.
16 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5 1:28
17 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5 1:34
18 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
19 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5 both s.t.
20 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:36
21 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team
22 Natalie Van Gogh (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team both s.t.
23 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:42
24 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg Continental Team s.t.
25 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur 1:50
26 Solovei Ganna (Ukr) Parkhotel Valkenburg Continental Team 1:51
27 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS 1:57
28 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur 1:58
29 Julia Soek (Ned) Team Liv-Plantur
30 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
31 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur all s.t.
32 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS 2:03
33 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS 2:12
34 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS s.t.
35 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS 2:28
36 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products 2:36
37 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products 2:44
38 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products s.t.
39 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products 2:45
40 Thea Thorsen (Nor) Hitec Products 3:09
41 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata 3:11
42 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata
43 Jeanne Korevaar (Ned) Rabo Liv Women Cycling Team both s.t.
44 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata 3:17
45 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata s.t.
46 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies 3:22
47 Anouk Rijff (Ned) Lotto Soudal Ladies 3:29
48 Marjolein Van 'T Geloof (Ned) Jan van Arckel 3:48
49 Evy Kuijpers (Ned) Jan van Arckel s.t.
50 Isabelle Beckers (Bel) Lotto Soudal Ladies 3:54
51 Chantal Hoffmann (Lux) Lotto Soudal Ladies
52 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies both s.t.
53 Nike Beckeringh (Ned) Jan van Arckel 3:57
54 Winanda Spoor (Ned) Lensworld-Zannata 4:08
55 Danique Braam (Ned) Jan van Arckel 4:13
56 Sylvie Boermans (Ned) Jan van Arckel
57 Karen Elzing (Ned) Jan van Arckel both s.t.
58 Esther Van Veen (Ned) Regional Team South-Holland 4:29
59 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5 4:34
60 Mieke Kröger (Ger) Canyon SRAM Racing 4:42
61 Tone Hatteland Lima (Nor) Hitec Products 4:43
62 Ingrid Tempert (Ned) Regional Team South-Holland 4:54
63 Sofie Van Horik (Ned) Regional Team South-Holland s.t.
64 Minke Van Dongen (Ned) Regional Team South-Holland 4:56
65 Tessa Dijksman (Ned) Regional Team South-Holland 5:02
66 Suzanne Andersen (Nor) Regional Team Scandinavia 5:21
67 Kirsti Ruud (Nor) Regional Team Scandinavia 5:33
68 Hannah Helamb (Swe) Regional Team South-Holland s.t.
69 Line Marie Gulliksen (Nor) Regional Team Scandinavia 5:46
70 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur 5:58
71 Simone De Vries (Ned) Regional Team North
72 Paulien Koster (Ned) Regional Team North
73 Loes Adegeest (Ned) Regional Team North
74 Leonie Lubbinge (Ned) Regional Team North all s.t.
75 Marie Flataas (Nor) Regional Team Scandinavia 6:16
76 Monica Holler (Swe) Regional Team Scandinavia 6:17
77 Anne Marijn Van Der Graaf (Ned) Regional Team North 6:29
78 Jessica Allen (Aus) Orica-AIS 6:31
79 Demi Vollering (Ned) Region Rijnmond 6:35
80 Nina Buysman (Ned) Region Rijnmond s.t.
81 Minke Bakker (Ned) Region Rijnmond 7:06
82 Birgitte Ravndal (Nor) Regional Team Scandinavia 7:37
83 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing 8:25
84 Ilse Miltenburg (Ned) Region Rijnmond 9:09
85 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata 10:09
86 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies 10:56
87 Gina Hofland (Ned) Region Rijnmond 11:54
88 Nynke Pellikaan (Ned) Regional Team North 13:00


Previous

Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.