Canadian Cyclist

 

September 26/16 10:17 am - Track Nationals Day Three results


Posted by Editoress on 09/26/16
 

Results (so far) from the third day of Track Nationals being held at the Milton Velodrome

 

Continues below ad

 



 

Women 500 Time Trial (Omnium)
1 Kate O'Brien (AB) Independent 36.480
2 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC 37.179
3 Tegan Cochrane (BC) Tinhorn Creek CC 37.184
4 Natalie Cormier (QC) Velogare 37.594
5 Kinley Gibson (AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 38.011
6 Josie Ritchie (NC) Mars Hill University 38.223
7 Marie Soleil Blais (QC) Équipe du Québec 38.511
8 Jamie Gilgen (ON) Visit Dallas DNA Pro Cycling 38.560
9 Jenna Nestman (BC) Kallisto FCV p/b Toyo Tires 38.657
10 Meika Ellis (AB) Juventus Cycling Club 38.940
11 Ariane Bonhomme (QC) Équipe du Québec 39.071
12 Sarah Anne Rasmussen (ON) SAS Macogep Acquisio pp Mazda 39.750
13 Emily Flynn (ON) The Cyclery-Opus 39.774
14 Aubrie Desylva (ON) Beaches Cycling Club 40.643
15 Brenna Pauly (BC) Cycling B.C. 40.912
16 Sara Giovannetti (ON) Kurzawinski Coach - Bike Zone 41.314
17 Valina Sintal (ON) Wheels of Bloor/Graywood Developments 42.435
 
Men KILO Time Trial (Omnium)
1 Vincent de Haitre (ON) Forest City Velodrome 1:03.964
2 Aidan Caves (BC) Cycling BC 1:04.496
3 Bayley Simpson (ON) Team RaceClean 1:05.923
4 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling B.C. 1:05.985
5 Ed Veal (ON) Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau 1:06.097
6 Jason Abbott (QC) Martin Swiss Cycles 1:06.581
7 Adam Reddy (BC) Team Alete-FLC 1:06.659
8 Jean Michel Lachance (QC) Équipe du Québec 1:06.716
9 Dylan Davies (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic Homes 1:07.039
10 Derek Gee (ON) Giant Langley / Smartsavvy+ p/b Wounded Warriors 1:07.427
11 Elliott Doyle (QC) Équipe du Québec 1:07.737
12 Marc Soucy (QC) Équipe du Québec 1:07.825
13 Jean Soucy (QC) Équipe du Québec 1:08.814
14 Emile Jean (QC) Équipe du Québec 1:09.056
15 Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif /Mattamy Homes 1:09.495
16 Emile de Rosnay (BC) Independent 1:10.330
17 James Graham (BC) Cycling BC 1:11.008
18 Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express 1:11.890
19 Dorel Pop (ON) La Bicicletta 1:13.986
20 Sean Baker (ON) Midweek Cycling Club 1:14.401
DNS Joshua Bateman (NS) Bike Monkey Cycling
 
Women Flying Lap (Omnium)
1 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC 14.975
2 Kinley Gibson (AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 15.051
3 Marie Soleil Blais (QC) Équipe du Québec 15.201
4 Jamie Gilgen (ON) Visit Dallas DNA Pro Cycling 15.429
5 Ariane Bonhomme (QC) Équipe du Québec 15.666
6 Jenna Nestman (BC) Kallisto FCV p/b Toyo Tires 15.884
7 Sarah Anne Rasmussen (ON) SAS Macogep Acquisio pp Mazda 16.124
8 Emily Flynn (ON) The Cyclery-Opus 16.285
9 Sara Giovannetti (ON) Kurzawinski Coach - Bike Zone 16.320
10 Brenna Pauly (BC) Cycling B.C. 16.376
11 Aubrie Desylva (ON) Beaches Cycling Club 16.627
12 Valina Sintal (ON) Wheels of Bloor/Graywood Developments 17.600
 
Men Flying Lap (Omnium)
1 Vincent de Haitre (ON) Forest City Velodrome 13.128
2 Aidan Caves (BC) Cycling BC 13.606
3 Ed Veal (ON) Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau 13.760
4 Bayley Simpson (ON) Team Raceclean 14.027
5 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling B.C. 14.260
6 Dylan Davies (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic 14.269
7 Emile Jean (QC) Équipe du Québec 14.348
8 Marc Soucy (QC) Équipe du Québec 14.364
9 Adam Reddy (BC) Team Alete-FLC 14.391
10 Jean Michel Lachance (QC) Équipe du Québec 14.400
11 Derek Gee (ON) Giant Langley / Smartsavvy+ p/b Wounded 14.466
12 Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif /Mattamy Homes 14.568
13 Elliott Doyle (QC) Équipe du Québec 14.649
14 Jean Soucy (QC) Équipe du Québec 14.664
15 Emile de Rosnay (BC) Independent 14.850
16 Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express 15.451
17 Dorel Pop (ON) La Bicicletta 15.728
18 Sean Baker (ON) Midweek Cycling Club 16.050
 
Women Omnium - Standings after 5/6 races
1 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC 194 pts
2 Kinley Gibson (AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 180
3 Jamie Gilgen (ON) Visit Dallas DNA Pro Cycling 174
4 Marie Soleil Blais (QC) Équipe du Québec 168
5 Ariane Bonhomme (QC) Équipe du Québec 160
6 Jenna Nestman (BC) Kallisto FCV p/b Toyo Tires 140
7 Emily Flynn (ON) The Cyclery-Opus 138
8 Sara Giovannetti (ON) Kurzawinski Coach - Bike Zone 138
9 Sarah Anne Rasmussen (ON) SAS Macogep Acquisio pp Mazda 122
10 Aubrie Desylva (ON) Beaches Cycling Club 114
11 Brenna Pauly (BC) Cycling B.C. 110
12 Valina Sintal (ON) Wheels of Bloor/Graywood Developments 102
 
Women Omnium - Points Race
1 Sarah Anne Rasmussen (ON) SAS Macogep Acquisio pp Mazda 30 pts
2 Kinley Gibson (AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 29
3 Brenna Pauly (BC) Cycling B.C. 28
4 Sara Giovannetti (ON) Kurzawinski Coach - Bike Zone 25
5 Aubrie Desylva (ON) Beaches Cycling Club 23
6 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC 19
7 Jamie Gilgen (ON) Visit Dallas DNA Pro Cycling 16
8 Emily Flynn (ON) The Cyclery-Opus 6
9 Marie Soleil Blais (QC) Equipe du Quebec 6
10 Ariane Bonhomme (QC) Equipe du Quebec 5
11 Valina Sintal (ON) Wheels of Bloor/Graywood Developments 3
12 Jenna Nestman (BC) Kallisto FCV p/b Toyo Tires 0
 
Women Omnium - Final Standings
1 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC 213 pts
2 Kinley Gibson (AB) Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 209
3 Jamie Gilgen (ON) Visit Dallas DNA Pro Cycling 190
4 Marie Soleil Blais (QC) Equipe du Quebec 174
5 Ariane Bonhomme (QC) Equipe du Quebec 165
6 Sara Giovannetti (ON) Kurzawinski Coach - Bike Zone 163
7 Sarah Anne Rasmussen (ON) SAS Macogep Acquisio pp Mazda 152
8 Emily Flynn (ON) The Cyclery-Opus 144
9 Jenna Nestman (BC) Kallisto FCV p/b Toyo Tires 140
10 Brenna Pauly (BC) Cycling B.C. 138
11 Aubrie Desylva (ON) Beaches Cycling Club 137
12 Valina Sintal (ON) Wheels of Bloor/Graywood Developments 105
 
Men Omnium - Standings after 5/6 races
1 Aidan Caves (BC) Cycling BC 176 pts
2 Ed Veal (ON) RealDeal/D'Ornellas p/b Garneau 168
3 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling B.C. 156
4 Derek Gee (ON) Giant Langley / Smartsavvy+ p/b Wounded 152
5 Vincent de Haitre (ON) Forest City Velodrome 150
6 Jean-Michel Lachance (QC) Équipe du Québec 150
7 Dylan Davies (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic 148
8 Bayley Simpson (ON) Team Raceclean 144
9 Emile Jean (QC) Équipe du Québec 116
10 Adam Reddy (BC) Team Alete-FLC 100
11 Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif /Mattamy Homes 96
12 Elliott Doyle (QC) Équipe du Québec 94
13 Marc Soucy (QC) Équipe du Québec 94
14 Emile de Rosnay (BC) Independent 84
15 Jean Soucy (QC) Équipe du Québec 78
16 Dorel Pop (ON) La Bicicletta 46
17 Sean Baker (ON) Midweek Cycling Club 40
18 Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express 34
DNS Ryan Roth (ON) Silber Pro Cycling
DNS Joshua Bateman (NS) Bike Monkey Cycling
 
Men Omnium -Points Race
1 Derek Gee (ON) Giant Langley / Smartsavvy+ p/b Wounded 66 pts
2 Dylan Davies (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic 58
3 Aidan Caves (BC) Cycling BC 53
4 Jean Michel Lachance (QC) Equipe du Quebec 37
5 Bayley Simpson (ON) Team Raceclean 35
6 Emile de Rosnay (BC) Independent 34
7 Ed Veal (ON) Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau 11
8 Marc Soucy (QC) Equipe du Quebec 7
9 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling B.C. 5
10 Emile Jean (QC) Equipe du Quebec 4
11 Dorel Pop (ON) La Bicicletta 0
DNF Jean Soucy (QC) Equipe du Quebec
DNF Adam Reddy (BC) Team Alete-FLC
DNF Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif /Mattamy Homes
DNF Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express
DNF Elliott Doyle (QC) Equipe du Quebec
DNF Vincent de Haitre (ON) Forest City Velodrome
DNF Sean Baker (ON) Midweek Cycling Club
 
Men Omnium -Final Standings
1 Aidan Caves (BC) Cycling BC 229 pts
2 Derek Gee (ON) Giant Langley / Smartsavvy+ p/b Wounded 218
3 Dylan Davies (BC) Trek Red Truck Racing p/b Mosaic 206
4 Jean Michel Lachance (QC) Equipe du Quebec 187
5 Bayley Simpson (ON) Team Raceclean 179
6 Ed Veal (ON) Realdeal/D'Ornellas p/b Garneau 179
7 Amiel Flett-Brown (BC) Cycling B.C. 161
8 Emile Jean (QC) Equipe du Quebec 120
9 Emile de Rosnay (BC) Independent 118
10 Marc Soucy (QC) Equipe du Quebec 101
11 Dorel Pop (ON) La Bicicletta 46
DNF Jean Soucy (QC) Equipe du Quebec
DNF Adam Reddy (BC) Team Alete-FLC
DNF Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif /Mattamy Homes
DNF Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express
DNF Elliott Doyle (QC) Equipe du Quebec
DNF Vincent de Haitre (ON) Forest City Velodrome
DNF Sean Baker (ON) Midweek Cycling Club
DNF Joshua Bateman (NS) Bike Monkey Cycling
DNF Ryan Roth (ON) Silber Pro Cycling

 

Women Keirin
 
Final
1 Stephanie Roorda (BC) Cycling BC
2 Tegan Cochrane (BC) Tinhorn Creek
3 Natalie Cormier (QC) Velogare
4 Kate O'Brien (AB) Independent
5 Meika Ellis (AB) Juventus Cycling Club
6 Josie Ritchie (NC) Mars Hill University
 
Men Keirin
 
Round 1
 
Heat 1
1 Joel Archambault (QC) Equipe du Quebec
2 Michel Herszak (AB) Juventus Cycling Club
3 Fabien Lamaze (ON) NCCH p/b DEC Express
4 Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes
5 Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express
 
Heat 2
1 Patrice St Louis Pivin (QC) Equipe du Quebec
2 James Graham (BC) Cycling BC
3 Keith Bruneau (BC) Tinhorn Creek
4 Robert Gooch (BC) Burnaby Velodrome Club
 
Final 1-6
1 Joel Archambault (QC) Equipe du Quebec
2 Michel Herszak (AB) Juventus Cycling Club
3 Keith Bruneau (BC) Tinhorn Creek
4 Patrice St Louis Pivin (QC) Equipe du Quebec
5 Fabien Lamaze (ON) NCCH p/b DEC Express
6 James Graham (BC) Cycling BC
 
Final 7-12
1 Hayden Mayeur (ON) Racer Sportif / Mattamy Homes
2 Robert Gooch (BC) Burnaby Velodrome Club
DSQ Joseph Kelly (ON) NCCH p/b DEC Express

 

Master Pursuit

Master Keirin

Master Men Team Sprint

Master Women Team Sprint

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.