Canadian Cyclist

 

October 9/16 15:46 pm - Pan Am Track Championships: Day 5 results


Posted by Editoress on 10/9/16
 

Results from the fifth and final day of the Pan Am Track Championships in Aguascalientes, Mexico

 



 

Women Omnium
 
500 TT
1 Marlies Mejias (Cub)
2 Yarely Salazar (Mex)
3 Yeny Colmenares (Col)
4 Kinley Gibson (Can)
5 Javiera Reyes (Chi)
6 Christine Birch (USA)
7 Esther Galarza (Ecu)
 
Flying Lap
1 Marlies Mejias (Cub)
2 Yarely Salazar (Mex)
3 Kinley Gibson (Can)
4 Yeny Colmenares (Col)
5 Christine Birch (USA)
6 Javiera Reyes (Chi)
7 Esther Galarza (Ecu)
 
Standings after 5/6 races
1 Marlies Mejias (Cub) 198 pts       
2 Yarely Salazar (Mex) 190
3 Kinley Gibson (Can) 178
4 Yeny Colmenares (Col) 174
5 Christine Birch (USA) 158
6 Javiera Reyes (Chi) 150
7 Esther Galarza (Ecu) 142
 
Points Race
1 Marlies Mejias (Cub) 33 pts
2 Yeny Colmenares (Col) 25
3 Yarely Salazar (Mex) 21
4 Kinley Gibson (Can) 15
5 Christine Birch (USA) 10
DNF Javiera Reyes (Chi)
DNF Esther Galarza (Ecu)
 
Final Standings
1 Marlies Mejias (Cub) 231 pts
2 Yarely Salazar (Mex) 211
3 Yeny Colmenares (Col) 199
4 Kinley Gibson (Can) 193
5 Christine Birch (USA) 148
DNF Esther Galarza (Ecu)
DNF Javiera Reyes (Chi)  

 

 

Men Keirin
 
First Round
 
Heat 1
1 Fabian Puerta (Col)
2 Kwesi Browne (TTO)
3 Edgar Ismael Verdugo (Mex)
4 Brandon Pineda (Gua)
5 Mario Garcia (Gua)
6 Felipe Monardes (Chi)
7 Nayib Leandro (CRc)
 
Heat 2
1 Santiago Ramirez (Col)
2 Roberto Serrano (Mex)
3 LuisAndres Alban (Ecu)
4 Stefan Ritter (Can)
5 Dominic Suozzi (USA)
6 Javier Alvarado (CRc)
7 Horace Burrowes (Guy)
 
Heat 3
1 Juan Pablo Serrano (Arg)
2 Leandro Bottasso (Arg)
3 Joel Archambault (Can)
4 Jair Tjon En Fa (Sur)
5 Andres Silva (Chi)
6 Marco Bravo (Ecu)
7 James Joseph (Guy)
First 2 advance to Second Round
Rest to Repechages
 
Repechages
 
Heat 1
1 Stefan Ritter (Can)
2 Edgar Ismael Verdugo (Mex)
3 Mario Garcia (Gua)
4 Marco Bravo (Ecu)
5 Javier Alvarado (CRc)
 
Heat 2
1 Jair Tjon En Fa (Sur)
2 Dominic Suozzi (USA)
3 LuisAndres Alban (Ecu)
4 Nayib Leandro (CRc)
DNS James Joseph (Guy)
 
Heat 3
1 Joel Archambault (Can)
2 Brandon Pineda (Gua)
3 Andres Silva (Chi)
4 Felipe Monardes (Chi)
DNS Horace Burrowes (Guy)
Top 2 advance to Second Round
 
 
 
Second Round
 
Heat 1
1 Fabian Puerta (Col)
2 Stefan Ritter (Can)
3 Roberto Serrano (Mex)
4 Dominic Suozzi (USA)
5 Brandon Pineda (Gua)
6 Juan Pablo Serrano (Arg)
 
Heat 2
1 Joel Archambault (Can)
2 Kwesi Browne (TTO)
3 Leandro Bottasso (Arg)
4 Santiago Ramirez (Col)
5 Jair Tjon En Fa (Sur)
6 Edgar Ismael Verdugo (Mex)
 
Final 1-6
1 Fabian Puerta (Col)
2 Leandro Bottasso (Arg)
3 Kwesi Browne (TTO)
4 Roberto Serrano (Mex)
5 Stefan Ritter (Can)
6 Joel Archambault (Can)
 
Final 7-12
7 Santiago Ramirez (Col)
8 Dominic Suozzi (USA)
9 Brandon Pineda (Gua)
10 Edgar Ismael Verdugo (Mex)
11 Juan Pablo Serrano (Arg)
12 Jair Tjon En Fa (Sur)
 

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.