Canadian Cyclist

 

October 16/16 21:14 pm - Firemen's Park Cross: Ontario Cup #5 results


Posted by Editoress on 10/16/16
 

Results from Firemen's Park Cross: Ontario Cup #5


Presented By Team 905 Cycling in Niagara Falls Ontario



 

PeeWee Boys, 11.6 km (Average Speed 19.9 km/h)
1 Colton Bartholomew (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU13) 0:34:58
2 Ian Ackert (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU13) at 0:26
3 Lars Derstroff (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU13) 2:48
4 William Bibic (Midweek Cycling Club - CMU13) 6:56
5 Benen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMU13) 7:30
6 Augustus De Groote (Bateman's Bike Co - CMU11) -1 Lap
7 Carlyle De Groote (Bateman's Bike Co - CMU11) -1 Lap
 
Minime Boys, 11.6 km (Average Speed 21.2 km/h)
1 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club - CMU15) 0:32:47
2 Owen Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) at 0:06
3 Finlay Macewen (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - CMU15) 0:45
4 Theron Inglis (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 1:42
5 Theodore De Groote (Bateman's Bike Co - CMU15) 2:41
6 Alex Mysko (Team Hardwood-Trek - CMU15) 4:20
7 Brett Lancaster (Team Hardwood-Trek - CMU15) 5:30
8 Max Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 6:29
9 Rohan Mehta (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) -1 Lap
 
Cadet Men, 11.6 km (Average Speed 21.9 km/h)
1 Colton Woods (Trek Store Cc - CMU17) 0:31:50
2 Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU17) at 0:24
3 Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMU17) 0:51
4 Brayden Hudson (Energy Cycling Club - CMU17) 2:06
5 Andrew Scott (Midweek Cycling Club - CMU17) 4:58
6 James Griffin (Lapdogs Cycling Club - CMU17) 6:41
 
Elite 4 Men, 14.5 km (Average Speed 20.5 km/h)
1 Stephen Cooley (Independent - CME.4) 0:42:31
2 Mark Lancia (Awi Racing - CME.4) at 0:03
3 Matthew Zammit (Midweek Cycling Club - CME.4) 0:04
4 David Wheelock (Kirwin Partners Cycling Team - CME.4) 0:23
5 Jacob Mitchell (Waterloo Cycling Club - CME.4) 0:24
6 Stephen Lake (Waterloo Cycling Club - RME.4) 1:02
7 Mark Weymouth (Waterloo Cycling Club - CME.4) 1:10
8 Warren Hoffner (Lantern Rouge - CME.4) 1:37
9 Ryan Kent (Dark Horse Flyers Cycling Club - CME.4) 2:12
10 Jamie Vrooman (Vélocolour - CME.4) 2:16
11 Markus Rummel (Independent - CME.4) 2:43
12 William Wang (London Centennial Wheelers - CME.4) 2:51
13 Robert Daniells (Waterloo Cycling Club - CME.4) 3:01
14 Ozren Opacic (Lantern Rouge - CME.4) 3:19
15 Mike Spagnola (Bateman's Bike Co - CME.4) 3:48
16 Keenan Brookes (Lantern Rouge - CME.4) 4:16
17 Hayder Al-Ward (Lantern Rouge - CME.4) 6:17
18 Kyle Laing (Independent - CME.4) 6:19
19 Alex Fortuna (Urbane Cyclist - CME.4) 8:53
20 Nick Iwanyshyn (Independent - CME.4) -1 Lap
21 Dan Dissanayake (Urbane Cyclist - CME.4) -2 Laps
DNF Jonathan Van Der Sluis (St Catharines Cycling Club - CME.4) -3 Laps
 
Master 3 Men, 14.5 km (Average Speed 20.7 km/h)
1 Igor Dragoslavic (Pedal Harder-Six S Partners - CMMC.3) 0:42:00
2 Simon Kelley (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMB.3) at 0:19
3 Mark Middleton (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMB.3) 0:34
4 Rob MacEwen (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 0:37
5 Mark de Koning (Phi Hotel Group / P-K Express - CMMB.3) 0:38
6 Bruce Day (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMC.3) 1:13
7 Matthew Pioro (Canadian Cycling Magazine - CMMB.3) 1:16
8 Kevin Mahood (Rock and Road Cycle - CMMA.3) 1:23
9 Chris Buchan (Independent - CMMA.3) 1:26
10 Alex Sanchez (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 1:45
11 Colin Matthews (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 1:55
12 Oggie Sokolovic (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 2:34
13 Gordon Drewitt (Speed River Cycling Club - CMMB.3) 2:51
14 Chuck Taylor (St Catharines Cycling Club - CMMC.3) 2:56
15 Brook Smith (Independent - CMMA.3) 2:57
16 Jason Rodrigues (Lantern Rouge - CMMB.3) 3:10
17 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 3:37
18 Julian Simpson (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMA.3) 3:40
19 Antonio Kazulin (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMA.3) 3:47
20 Tim Griffin (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 4:25
21 Paul Dean (Cycles London Racing Team - CMMD.3) 4:28
22 Ron Spencer (Independent - CMMC.3) 4:46
23 Mike Clark (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMA.3) 4:49
24 Alain Francq (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 4:54
25 Jayson Vaneerdewijk (Lantern Rouge - CMMA.3) 4:56
26 Gregoire Balandras (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMB.3) 5:02
27 Moise Bensimon (Independent - CMMB.3) 5:06
28 Ed Vanpuymbroeck (Independent - CMMC.3) 5:34
29 Robert Nespolo (Speed River Cycling Club - CMMC.3) 5:47
30 Barry Cox (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 6:01
31 Bill Postma (Energy Cycling Club - CMMC.3) 6:05
32 Harold Walker (Independent - CMMB.3) 6:14
33 Pedro Caraballo (Full Throttle Cycling Club - CMMC.3) 6:49
34 Jean Michaud (Lapdogs Cycling Club - CMMD.3) 7:11
35 Rick Otway (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 7:18
36 Martin Davis (Kurzawinski Coach - Bike Zone - CMMC.3) 7:21
37 David Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMMC.3) 7:25
38 Shane Hotchkiss (NCCH p/b DEC Express - CMMC.3) 8:25
39 Don Gilroy (Lantern Rouge - CMMC.3) 8:28
40 Paul Van Dongen (Lantern Rouge - CMMB.3) 9:23
41 Denis Racine (Energy Cycling Club - CMMD.3) -1 Lap
DNF Francis Morrow (Independent - CMMD.3) -4 Laps
DNS Steve Traenkmann (Oakville Cycling Club - CMMC.3)
DNS Chris Riecker (Kurzawinski Coach - Bike Zone - RMMB.3)
DNS Sean Ganann (Vélocolour - CMMB.3)
DNS Kevin Brown (Morning Glory Cycling Club - CMMB.3)
DNS Martin Cloutier (B1 Evo Cycling - CMMA.3)
 
PeeWee Girls, 11.6 km (Average Speed 17.2 km/h)
1 Isabella Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU13) 0:40:28
2 Ava Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU13) -1 Lap
 
Cadet Women, 11.6 km (Average Speed 18.7 km/h)
1 Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers Cycling Club - CWU17) 0:37:09
2 Kaitlyn Shikaze (Cyclepath Oakville Race Team - CWU17) at 0:30
3 Marlee Vanderlee (Energy Cycling Club - CWU17) -1 Lap
 
Under 23 Women, 14.5 km (Average Speed 20.7 km/h)
1 Erica Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU23.3) 0:42:02
2 Siobhan Kelly (To Wheels Epic Sports Bcc - CWU23.2) at 1:27
3 Dana Gilligan (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU23.3) 2:14
4 Kayla Mckee (Independent - CWU23.3) 4:26
5 Sophie Hotchkiss (NCCH p/b DEC Express - CWU23.3) 9:46
 
Master Women, 11.6 km (Average Speed 19.2 km/h)
1 Valerie Flower (Rock and Road Cycle - CWMB) 0:36:20
2 Trish Snyder (Lantern Rouge - CWMB) at 0:39
3 Maureen O'hare (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) 1:09
4 Sheila Geraghty (Sudbury Cycling Club - CWMB) 1:14
5 Kathleen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CWMB) 1:28
6 Amy White (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) 1:35
7 Ruth Weaver (Independent - CWMA) 2:30
8 Vanessa Stauffer (Cycle-Smart, Inc. - CWMA) 2:37
9 Christina Alsop (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatt - CWMA) 3:04
10 Tatiana Chiesa (The Wild Bettys - XWE.S) 3:47
11 Carrie Middleton (Beaches Cycling Club (Bcc) - CWMB) 4:20
 
Junior Men, 17.4 km (Average Speed 22.1 km/h)
1 Nicholas Diniz (Racer Sportif / Mattamy Homes - CMJ) 0:47:15
2 Scott Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team - CMJ) at 1:09
3 Noah Simms (Team Progressive p/b 3Rox/Mavericks - CMJ) 1:34
4 Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club - RMJ) 3:37
 
Elite 3 Men, 17.4 km (Average Speed 21.0 km/h)
1 James Fedosov (Speed River Cycling Club - CME.3) 0:49:49
2 Gabhan Chalmers (Speed River Cycling Club - CME.3) at 0:20
3 Bojan Uzicanin (Midweek Cycling Club - CME.3) 0:24
4 Joel Anderson (Lantern Rouge - CME.3) 0:27
5 Andrew Buzzell (Fitworks - RME.3) 0:33
6 Ryan Prystai (Independent - CME.3) 0:52
7 Scott Weldon (Novofit - Compass360racing - CME.3) 0:54
8 Connor Gregory (Bateman's Bike Co - CME.3) 1:28
9 Jacob Williams (Lantern Rouge - CME.3) 1:50
10 Bernhard Isopp (Bateman's Bike Co - CME.3) 1:58
11 Michael Jaffray (To Wheels Epic Sports Bcc - CME.3) 2:32
12 Robert Bateman (Bateman's Bike Co - CME.3) 3:29
13 Jeff Moote (Team Cf - CME.3) 3:58
DNS Tom Cauduro (Waterloo Cycling Club - CME.3)
 
Master 2 Men, 17.4 km (Average Speed 21.2 km/h)
1 David Labancz (NCCH p/b DEC Express - CMMB.2) 0:49:21
2 Solomon Amos (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) at 0:51
3 Chris Pollett (To Wheels Epic Sports Bcc - CMMA.2) 1:07
4 Garnett Abbey (Erace Cancer Cycling Team p/b RideBiker - CMMC.2) 1:13
5 Stephen Cheung (Team Cf - CMMB.2) 1:21
6 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club - CMMC.2) 1:50
7 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 1:56
8 Andrew Mcleod (Midweek Cycling Club - CMMB.2) 2:10
9 Mark Chappel (Waspcam - CMMB.2) 2:36
10 Patrick Elliott (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.2) 2:36
11 David Enns (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.2) 2:51
12 Joel Rose (Waterloo Cycling Club - CMMB.2) 3:11
13 Pary Bell (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 3:24
14 Martin Mueller (Cycle Life Cycling Club - CMMC.2) 3:27
15 Mark Palma (NCCH p/b DEC Express - CMMB.2) 3:30
16 David Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMD.2) 5:09
17 Richard Bowers (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 5:23
18 Markus Schroeter (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 6:36
DNS David Michael Lamb (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2)
 
Elite Women, 14.5 km (Average Speed 20.9 km/h)
1 Ashley Barson (Focus CX Team Canada - CWE.1) 0:41:40
2 Lisa Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWE.2) at 0:41
3 Miriam Brouwer (The Cyclery-Opus - CWE.3) 1:17
4 Nicole Visschedyk (Bateman's Bike Co - CWE.3) 2:23
5 Natascha Piciga (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatt - CWE.3) 3:08
6 Stephanie Cholyk (Independent - CWE.3) 3:44
7 Candice Moote (Kallisto-FCV p/b Toyo Tires - CWE.3) 4:15
8 Valina Sintal (Bateman's Bicycle Company - CWE.3) 5:10
9 Katie Ozolins (Independent - CWE.3) 6:03
10 Nicola Kidd (Bateman's Bike Co - CWE.3) 6:14
11 Pauline Beaupre (Bateman's Bike Co - CWE.3) 6:14
12 Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club - CWE.3) 8:40
DNS Kari Hueber (Waterloo Cycling Club - CWE.3)
 
Master 1 Men, 23.2 km (Average Speed 22.0 km/h)
1 Robert Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMB.1) 1:03:12
2 Derek Hardinge (Independent - CMMB.1) at 0:15
3 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMA.1) 0:36
4 Greg Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.1) 1:06
5 Jamie Schuman (Team Cf - CMMB.1) 1:17
6 Paul Greene (Chain Reaction Cycling Club - CMMB.1) 1:17
7 Mike Patte (Waterloo Cycling Club - CMMB.1) 2:02
8 Chris White (Independent - CMMB.1) 2:10
9 Angus Botterell (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1) 4:31
10 Rob Rice (Phi Hotel Group / P-K Express - CMMB.1) -1 Lap
11 Noah Rosen (Vélocolour - CMMA.1) -1 Lap
12 Eric De Groote (Bateman's Bike Co - CMMA.1) -1 Lap
13 Lorne Anderson (Duke's Cycle Race Team - CMMB.1) -1 Lap
DNF Kevin Simms (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMC.1) -4 Laps
DNF Mike Amaral (Independent - CMMA.1) -6 Laps
DNS George Organ (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.1)
DNS Michael Mandel (Morning Glory Cycling Club - RMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 23.2 km (Average Speed 23.7 km/h)
1 Peter Disera (Norco Factory Team - CMU23.1) 0:58:44
2 Trevor O'Donnell (Realdeal/D'Ornellas P/B Garnea - CMU23.2) at 0:02
3 Gunnar Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU23.2) 1:45
4 Andrew Watson (Awi Racing - CME.2) 2:17
5 Quinton Disera (Angry Johnny's p/bNorco & Garneau - CMU23.2) 2:33
6 Marco Li (To Wheels Epic Sports Bcc - CME.1) 2:50
7 Graydon Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU23.2) 3:04
8 Anton Varabei (Realdeal/D'Ornellas P/B Garneau - CME.1) 3:44
9 Mark Brouwer (Neworld Cycle - CME.2) 4:13
10 Jacques Cormier (Midweek Cycling Club - CME.2) 4:39
11 Peter Morse (Mariposa Bicycles - CME.1) 4:49
12 Craig Burbules (Tbs Racing - CME.2) 4:59
13 Chris Barson (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CME.2) 5:10
14 David Mccaig (Urbane Cyclist - CME.2) 5:13
15 Eric Ingalsbe (The Bike Shop - CME.2) 5:20
16 Ryan Rutherford (Bateman's Bike Co - CME.2) 5:40
17 Anderson Reid (Lantern Rouge - CME.2) 6:26
18 Bret Waghorne (Bateman's Bike Co - CME.2) 6:35
19 Raymond Auger (Cycle-Smart, Inc. - CME.2) 6:59
20 Tim Mcclure (Team CF - CME.2) 7:59
21 Derek Oosterveen (Neworld Cycle - CME.2) 8:24
22 David Coughlin (Vélocolour - CME.1) -1 Lap
DNF Benjamin Perry (Silber Pro Cycling - CME.1) -8 Laps
DNF Erik Box (Cycles Devinci - CME.1) -7 Laps
DNS Eddie Skala (Wolfpak Racing / Inception Cyc - CMU23.2)
DNS Nathan Chown (Team Cf - CME.1)
DNS Alex Schmidt (Phi Hotel Group / P-K Express - CME.2)
 
Single Speed, 14.5 km (Average Speed 20.1 km/h)
1 Jacob Williams (Lantern Rouge - CME.3) 0:43:20
2 Adrian Chao (Urbane Cyclist - CME.4) at 0:05
3 Steve Deboer (Team Cf - CMMB.1) 0:29
4 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 1:39
5 Damian Bradley (True North Cycles - CME.4) 2:21
6 Jayson Vaneerdewijk (Lantern Rouge - CMMA.3) 3:05Cycling Canada

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.