Canadian Cyclist

 

October 30/16 8:00 am - CXTO Cookie Cross results


Posted by Editor on 10/30/16
 

Results for the CXTO Cookie Cross held at Christie Pits, Toronto on October 29th

 

Novice Men (E4)
1 Scott Elliott 0:41:16.0
2 Kristoffer Hernandez 0:41:32.0
3 Alex James 0:42:01.1
4 Jamie Vrooman 0:42:32.7
5 Andrew Bray 0:42:33.4
6 Keenan Mansour 0:42:54.5
7 Ryan Kent 0:43:06.4
8 Jamie Whitten 0:43:08.7
9 Jody Brown 0:43:46.4
10 Sam Schachar 0:44:37.7
11 Alex Fortuna 0:44:55.9
12 Christopher Wu 0:44:56.1
13 Nicholas Slubowski 0:45:11.3
14 Igor Provod 0:45:11.6
15 Matthew Bucci 0:45:13.9
16 Mitch Harris 0:45:36.4
17 Pat Clancy 0:45:42.7
18 Keenan Brookes 0:45:51.4
19 Mike Spagnola 0:46:31.1
20 Thomas Armstrong 0:46:31.3
21 Christopher Bailey 0:48:09.5
22 Tim Anema 0:48:11.9
23 Nile Normandeau 0:48:19.7
24 James Campbell 0:48:19.8
25 Brendan Graham 0:48:21.4
26 Daniel Halpert 0:48:47.7
27 Benjamin Eagan 0:49:08.3
28 Alex Kolsteren 0:49:50.3
29 Nick Iwanyshyn lapped
30 Daniel Leahul lapped
31 Neil Walker-Wells lapped
32 Winston Chong lapped
33 Dan Dissanayake lapped
34 Taylor Cook lapped
35 Raymond Ludwin lapped
DNF Daniel Walker
DNS Andrew Mouck
 
Novice Men (M3)
1 Chris Buchan 0:41:40.1
2 Matthew Pioro 0:41:55.5
3 James Pringle 0:42:06.7
4 Bevin Reith 0:42:14.8
5 Kevin Tuohy 0:42:21.3
6 Robin Olsen 0:42:55.1
7 Blair Zaritsky 0:43:23.2
8 Tim Griffin 0:43:46.2
9 Michael Henderson 0:44:10.6
10 dave munro 0:44:12.9
11 Julian Simpson 0:44:14.7
12 Rob West 0:44:30.5
13 Sam Cohen 0:44:41.3
14 Ian Ptolemy 0:44:44.6
15 Marc Kell Whitehead 0:45:02.1
16 Jordan Kaplansky 0:45:22.7
17 Andre Cheuk 0:45:23.0
18 Arjan Stroomberg 0:45:46.2
19 Giles Marshall 0:45:51.3
20 Michael Ma 0:45:51.9
21 Barry Cox 0:45:58.2
22 Clifton Ing 0:46:06.3
23 Marius Podaru 0:46:06.6
24 Moise Bensimon 0:46:16.9
25 Antonio Kazulin 0:46:44.2
26 Phil Torres 0:46:45.5
27 gregoire balandras 0:47:42.2
28 Bart Egnal 0:47:44.7
29 Hayder Al Ward 0:47:51.1
30 Grant Edmonds 0:47:58.7
31 Anthony Kingsley 0:48:16.0
32 Pedro Caraballo 0:48:23.1
33 Mike Chalovich 0:48:25.3
34 Jamie Osborne 0:49:01.5
35 Steve Hart 0:49:33.4
36 Yves Bonnardeaux lapped
37 Mike Clark lapped
38 Mackenzie Ogilvie lapped
39 Jeff Norman lapped
40 Bogdan Paras lapped
41 Don Gilroy lapped
42 Mike McInnis lapped
43 ONSITE RACER M3 SAMEDAY5 lapped
44 Dennis Fong lapped
45 Jonathan Warkentin lapped
46 Rick Otway lapped
47 Eric Gee lapped
48 Morgan Williams lapped
49 Lars Jorgensen lapped
50 Georg Nikodym lapped
51 Duncan Rands lapped
52 William Tompkinson lapped
DNF Derek Stadnicki
DNF Marshall Liu
DNS Bill Logie
DNS Kevin Brown
DNS Jean Michaud
 
Youth - Under 13 (U13)
1 William Bibic 0:32:41.8
2 Benen MacEwen 0:32:49.9
3 Augustus De Groote 0:35:22.0
4 Ashlin Barry lapped
5 Connor McInnis lapped
DNS Alexander Petroiu
 
Youth - Under 15 (U15)
1 Theodore De Groote 0:30:24.3
 
Intermediate Men (E3)
1 Jake Williams 0:51:40.2
2 James Keezer 0:51:53.3
3 Connor Gregory 0:52:28.4
4 Sean Poulter 0:52:46.1
5 John Cauchi 0:53:04.7
6 Bernhard Isopp 0:53:38.3
7 Andrew Buzzell 0:53:44.9
8 Joel Anderson 0:54:12.6
9 Robert Bateman 0:55:11.3
DNF Enrico Traini0:2
DNF Andrew Merrick
 
Intermediate Men (M2)
1 Kevin Higgins 0:51:56.7
2 Kevin Mahood 0:52:52.8
3 Alex Sanchez 0:53:30.6
4 David Staples 0:54:03.4
5 Peter Kofman 0:54:32.9
6 Marcus Boyle 0:55:21.6
7 Stephen Gregory 0:55:33.7
8 Francois Rochon 0:55:40.9
9 Pary Bell 0:55:46.6
10 David Michael Lamb 0:55:49.5
11 Finlay MacEwen 0:56:10.2
12 Bruce Day 0:56:12.0
13 Rob MacEwen 0:57:21.6
14 Richard Bowers 0:57:55.3
15 Robert Massicotte 0:58:36.1
16 Markus Schroeter lapped
17 Paul Bissett lapped
DNF Patrick Elliott
DNF Andrew Auld0:15:24.1
DNF Daniel Rafique0:07:45.7
 
Single Speed Men (SS)
1 Steve Deboer 0:53:30.7
2 Adrian Chao 0:56:59.7
3 Gus Ryan 0:57:03.6
4 Bryant Cook 1:02:32.4
 
Womens Race (Elite)
1 Laura Bietola 0:48:06.8
2 Nicole Visschedyk 0:48:57.0
3 Natascha Piciga 0:49:30.0
4 Linda Shin 0:50:03.9
5 Stephanie Cholyk 0:53:23.3
6 Pauline Beaupre 0:53:39.8
7 Valina Sintal 0:55:53.6
8 April Cockshutt 0:49:13.2
9 Catrina Cauchi 0:49:37.1
10 Christina Peters 0:49:46.0
11 kathryn randle 0:51:23.5
12 Kate McGrogan 0:51:34.9
13 Michelle Ritondo 0:52:28.2
14 Cassandra McWade 0:55:04.2
15 Samantha Odell 0:55:58.0
 
Womens Race (Master)
1 Lori Kopman 0:50:44.0
2 Kathleen Banville 0:48:44.5
3 Darcie Watson 0:52:45.4
4 Rosa Phillip 0:54:19.5
5 Ivey Chiu Forrest 0:57:11.1
DNS Elysse Zarek
 
Women Single Speed (SS)
1 Nicola Kidd 0:51:57.9
 
Open Men (E1)
1 marco li 1:00:14.1
2 Jacques Cormier 1:00:58.4
3 David Coughlin 1:05:49.1
4 Andrew Merrick 1:03:37.6
DNF Matthew Staples
DNF Erik Box
 
Open Men (E2)
1 Scott Fitzgerald 0:59:52.5
2 Ryan Rutherford 1:00:41.2
3 David McCaig 1:01:09.1
4 Bret Waghorne 1:04:59.8
5 Chris Barson 1:03:37.3
 
Open Men (M1)
1 Derek Hardinge 0:59:08.7
2 Tim Marshall 0:59:45.5
3 Mark Brusso 1:02:00.1
4 Shannan Hunt 1:02:37.0
5 Noah Rosen 1:02:49.4
6 Paul Greene 1:03:26.8
7 Stephane Marcotte 1:05:02.1
8 Graham Jones 1:05:21.1
9 David Labancz 1:06:05.6
10 Angus Botterell lapped
11 Eric Ryan De Groote lapped
12 Lorne Anderson lapped
DNF Thomas Nesbitt
DNF Bob Bergman
DNS Bruno Presutto




Results from Dam Cross, Ontario Cup #7 held in Woodstock Ontario

Presented by TO WHEELS


Elite 4 Men, 13.5 km (Average Speed 22.2 km/h)
1 Galen Kennedy (Morning Glory Cycling Club - CME.4) 0:36:34
2 Thomas Clark (To Wheels Epic Sports BCC - CME.4) at 0:14
3 Jacob Mitchell (Waterloo Cycling Club - CME.4) 0:24
4 Scott Elliott (Midweek Cycling Club - CME.4) 0:31
5 Mark Lancia (AWI Racing - CME.4) 1:01
6 Jonathan Van Der Sluis (St Catharines Cycling Club - CME.4) 1:10
7 Stephen Lake (Waterloo Cycling Club - CME.4) 1:45
8 Ryan Kent (Dark Horse Flyers Cycling Club - CME.4) 1:47
9 Jamie Vrooman (Vélocolour - CME.4) 2:16
10 Josh Martin (Lantern Rouge - CME.4) 2:19
11 Eric Hueston (To Wheels Epic Sports BCC - CME.4) 2:35
12 Brandon Livingston (Lantern Rouge - CME.4) 2:39
13 Ozren Opacic (Lantern Rouge - CME.4) 3:12
14 Mike Spagnola (Bateman's Bike Co - CME.4) 3:26
15 Markus Rummel (Independent - CME.4) 3:27
16 Robert Daniells (Waterloo Cycling Club - CME.4) 4:15
17 John Howison (Waterloo Cycling Club - RME.4) 5:47
18 Calvin Rowaan (Bike Zone Racing - CME.4) 6:05
19 Ezra Lipton (Midweek Cycling Club - CME.4) 6:55
DNF Kyle Laing (Independent - CME.4) -4 Laps
 
Master 3 Men, 13.5 km (Average Speed 21.8 km/h)
1 Simon Kelley (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMB.3) 0:37:07
2 Vance Lai (Pedal Harder-Six S Partners - CMMB.3) at 0:28
3 Oggie Sokolovic (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 0:48
4 Jeff Kirchner (Beaches Cycling Club (Bcc) - CMMA.3) 0:51
5 Mark De Koning (Phi Hotel Group / P-K Express - CMMB.3) 1:00
6 Steve Traenkmann (Oakville Cycling Club - CMMC.3) 1:23
7 Mathew Gallagher (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 2:11
8 Tim Lawson (Wheels of Bloor/Graywood Development - CMMC.3) 2:22
9 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) 2:50
10 Jason Rodrigues (Lantern Rouge - CMMB.3) 3:11
11 Gordon Drewitt (Speed River Cycling Club - CMMB.3) 3:16
12 Lucas Murnaghan (Independent - CMMB.3) 3:27
13 Paul Dean (Cycles London Racing Team - CMMD.3) 3:31
14 Rob Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMMB.3) 3:42
15 Ed Vanpuymbroeck (Independent - CMMC.3) 4:13
16 Robert Nespolo (Speed River Cycling Club - CMMC.3) 4:15
17 Jayson Vaneerdewijk (Lantern Rouge - CMMA.3) 4:41
18 Moise Bensimon (Independent - CMMB.3) 4:58
19 Craig Saari (To Wheels Epic Sports BCC - CMMA.3) 6:07
20 Steve Hart (Lapdogs Cycling Club - CMMC.3) 6:20
21 Mike Mcinnis (Midweek Cycling Club - CMMB.3) 7:05
22 Francis Morrow (Independent - CMMD.3) 8:14
DNF Julian Simpson (Dark Horse Flyers Cycling Club - CMMA.3) -3 Laps
DNS Michael Longfield (Midweek Cycling Club - CMMB.3)
 
PeeWee Boys, 10.8 km (Average Speed 20.4 km/h)
1 Ian Ackert (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU13) 0:31:48
2 William Bibic (Midweek Cycling Club - CMU13) at 5:36
3 Benen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CMU13) 6:10
4 Connor Mcinnis (Midweek Cycling Club - CMU11) -1 Lap
5 Augustus De Groote (Bateman's Bike Co - CMU11) -1 Lap
6 Ashlin Barry (Morning Glory Cycling Club - CMU11) -1 Lap
 
Minime Boys, 10.8 km (Average Speed 21.9 km/h)
1 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club - CMU15) 0:29:39
2 Owen Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) at 0:08
3 Theron Inglis (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 2:11
4 Finlay Macewen (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - CMU15) 2:45
5 Max Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) 3:37
6 Theodore De Groote (Bateman's Bike Co - CMU15) 5:29
7 Rohan Mehta (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU15) -1 Lap
 
Cadet Men, 10.8 km (Average Speed 22.0 km/h)
1 Levi Ogryzlo (Cyclepath Oakville Race Team - CMU17) 0:29:24
DNS Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU17)
 
PeeWee Girls, 10.8 km (Average Speed 19.4 km/h)
1 Elli Clark (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU13) 0:33:19
2 Ava Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU13) at 1:42
3 Isabella Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU13) 4:25
 
Cadet Women, 10.8 km (Average Speed 19.5 km/h)
1 Kaitlyn Shikaze (Cyclepath Oakville Race Team - CWU17) 0:33:18
2 Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers Cycling Club - CWU17) at 0:34
3 Marlee Vanderlee (Energy Cycling Club - CWU17) 3:26
4 Emma Lazenby (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - CWU17) -1 Lap
 
Junior Men, 16.2 km (Average Speed 22.6 km/h)
1 Colton Woods (Trek Store Cc - CMU17) 0:42:59
2 Scott Leonard (Centurion Next Wave Cycling Team - CMJ) at 1:45
3 Thomas Hulton (AWI Racing - CMJ) 2:59
4 Cyril Jan Hoferica (Midweek Cycling Club - CMJ) 6:48
 
Elite 3 Men, 16.2 km (Average Speed 21.8 km/h)
1 John Hauser (Kirwin Partners Cycling Team - CME.3) 0:44:41
2 Brad Hauser (Independent - CME.3) at 0:02
3 Jacob Williams (Lantern Rouge - CME.3) 0:33
4 Alex Keen (Kirwin Partners Cycling Team - CME.3) 0:37
5 Ryan Prystai (Independent - CME.3) 1:41
6 Joel Anderson (Lantern Rouge - CME.3) 1:41
7 Sean Poulter (Lapdogs Cycling Club - CME.3) 2:22
8 Andrew Buzzell (Fitworks - RME.3) 2:24
9 Scott Weldon (Novofit - Compass360racing - CME.3) 3:44
10 David Wheelock (Kirwin Partners Cycling Team - CME.3) 5:13
11 Jeff Moote (Team CF - CME.3) 5:29
DNS Taylor Ford (To Wheels Epic Sports BCC - CME.3)
 
Master 2 Men, 16.2 km (Average Speed 21.4 km/h)
1 Nathan Silverthorn (Independent - CMMA.2) 0:45:22
2 Neil Ireland (Arp Racing p/b Apex Race Photo - CMMB.2) at 0:26
3 Solomon Amos (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 0:38
4 Tim Gale (Waterloo Cycling Club - CMMA.2) 0:42
5 Mark Chappel (Waspcam - CMMB.2) 0:50
6 Adam Myers (Pedal Harder-Six S Partners - CMMA.2) 1:11
7 David Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMD.2) 1:22
8 Jason Mottaz (Silent Sports - CMMB.2) 1:23
9 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club - CMMC.2) 1:24
10 Garnett Abbey (Erace Cancer Cycling Team p/b Ridebiker - CMMC.2) 1:24
11 Igor Dragoslavic (Pedal Harder-Six S Partners - CMMC.2) 1:36
12 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club - CMMB.2) 2:19
13 Alan Reain (Lapdogs Cycling Club - CMMA.2) 2:32
14 Markus Schroeter (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 2:39
15 Roy Andrigo (Independent - CMMC.2) 2:40
16 Marten Mann (London Honda/Integrity Tool & - CMMB.2) 3:12
17 David Enns (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.2) 3:19
18 Joel Rose (Waterloo Cycling Club - CMMB.2) 3:22
19 Marc Joanisse (To Wheels Epic Sports BCC - CMMB.2) 3:24
20 Martin Mueller (Cycle Life Cycling Club - CMMC.2) 4:11
21 Stephen Cheung (Team CF - CMMB.2) 5:14
 
Under 23 Women, 13.5 km (Average Speed 20.8 km/h)
1 Dana Gilligan (Centurion Next Wave Cycling Team - CWU23.3) 0:38:54
2 Paige Foxcroft (Angry Johnny's p/b Norco & Garneau - CWU23.2) at 0:19
3 Kayla Mckee (Independent - CWU23.3) 2:30
 
Master Women, 13.5 km (Average Speed 19.8 km/h)
1 Kathleen Macewen (Lapdogs Cycling Club - CWMB) 0:40:52
2 Marcy Dibbley (Independent - CWMB) at 0:11
3 Trish Snyder (Lantern Rouge - CWMB) 1:31
4 Nathalie Mousseau (Angry Johnny's p/b Norco & Garneau - CWMB) -1 Lap
5 Amy White (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) -1 Lap
6 Maureen O'hare (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) -1 Lap
7 Kathleen Banville (Urbane Cyclist - CWMA) -1 Lap
8 Vanessa Stauffer (Cycle-Smart, Inc. - CWMA) -1 Lap
9 Cathy Williams (Coachchris.Ca/Joe Rousseau/Garneau - CWMB) -2 Laps
DNS Christina Alsop (Giant Toronto/Liv Pb Powerwatt - CWMA)
 
Elite Women, 13.5 km (Average Speed 21.5 km/h)
1 Lisa Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CWE.2) 0:37:36
2 Miriam Brouwer (The Cyclery-Opus - CWE.3) at 1:45
3 Natascha Piciga (Giant Toronto/Liv pb Powerwatts - CWE.3) 1:55
4 Nicole Visschedyk (Bateman's Bike Co - CWE.2) 2:25
5 Katie Ozolins (Independent - CWE.3) 3:23
6 Candice Moote (Kallisto-Fcv p/b Toyo Tires - CWE.3) 3:34
7 Carolyn Smith (Waterloo Cycling Club - CWE.3) 4:25
8 Stephanie Cholyk (Independent - CWE.3) 4:40
9 Pauline Beaupre (Bateman's Bike Co - CWE.3) -1 Lap
10 Joanne Beattie (Pedal Harder-Six S Partners - CWE.3) -1 Lap
11 Kari Hueber (Waterloo Cycling Club - CWE.3) -1 Lap
 
Master 1 Men, 24.3 km (Average Speed 24.4 km/h)
1 Robert Holmgren (Centurion Next Wave Cycling Team - CMMB.1) 0:59:47
2 George Organ (Cyclepath Oakville Race Team - CMMB.1) at 2:17
3 Mark Brusso (Lapdogs Cycling Club - CMMA.1) 2:57
4 Eric Jobin (Independent - CMMB.1) 2:58
5 Jamie Schuman (Team CF - CMMB.1) 3:49
6 Mike Patte (Waterloo Cycling Club - CMMB.1) 4:37
7 Chris White (Independent - CMMB.1) 5:50
8 Chris Pollett (To Wheels Epic Sports BCC - CMMA.1) -1 Lap
9 Eric De Groote (Bateman's Bike Co - CMMA.1) -1 Lap
DNS Angus Botterell (Morning Glory Cycling Club - CMMB.1)
 
Elite 1&2 Men, 24.3 km (Average Speed 24.8 km/h)
1 Peter Disera (Norco Factory Team - CMU23.1) 0:58:46
2 Nicholas Diniz (Racer Sportif / Mattamy Homes - CMJ) at 0:18
3 Matthew Staples (Centurion Next Wave Cycling Team - CMU23.2) 1:08
4 Marco Li (To Wheels Epic Sports BCC - CME.1) 1:42
5 Andrew Watson (AWI Racing - CME.2) 2:01
6 Nathan Chown (Team CF - CME.1) 2:27
7 Scott Fitzgerald (Mariposa Bicycles - CME.2) 2:36
8 Chris Barson (Coachchris.ca/Joe Rousseau/Garneau - CME.2) 3:08
9 David Mccaig (Urbane Cyclist - CME.2) 3:18
10 Tim Mcclure (Team CF - CME.2) 4:04
11 James Fedosov (Speed River Cycling Club - CME.2) 4:26
12 Jacques Cormier (Midweek Cycling Club - CME.2) 4:40
13 Gaelen Merritt (Wheels of Bloor/Graywood Development - CME.2) 4:50
14 Anderson Reid (Lantern Rouge - CME.2) 5:42
15 Bret Waghorne (Bateman's Bike Co - CME.2) 6:58
16 Raymond Auger (Cycle-Smart, Inc. - CME.2) 7:20
17 Paul Mckeever (To Wheels Epic Sports BCC - CME.2) 7:50
DNS Erik Box (Cycles Devinci - CME.1)
DNS Mark Brouwer (Neworld Cycle - CME.2)
 
Single Speed, 13.5 km (Average Speed 21.0 km/h)
1 Jacob Williams (Lantern Rouge - CME.3) 0:38:35
2 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club - CMMB.3) at 1:51
3 Thomas Hughes (Lapdogs Cycling Club - CMMB.2) 2:42
4 Stephanie Cholyk (Independent - CWE.3) 4:39
5 Joel Rose (Waterloo Cycling Club - CMMB.2) 5:19



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.