Canadian Cyclist

 

March 4/17 21:47 pm - Canada Cup #1 results: Elite/Junior Women, Elite/Junior Men


Posted by Editoress on 03/4/17
 

Results from Canada Cup #1 held at Bear Mountain Resort, Victoria, BC

Elite / U23 Women, 4 laps
1 Catharine Pendrel (BC) Clif Pro Team 1:29:49
2 Emily Batty (ON) Trek Factory Racing 1:30:21
3 Erin Huck (USA) Cannondale 3 Rox 1:31:24
4 Haley Smith (ON) Norco Factory Team 1:32:03
5 Sandra Walter (BC) Liv Cycling Canada 1:32:26
6 Cindy Montambault (QC) 1:35:38
7 Jena Greaser (BC) 1:36:29
8 Catherine Fleury (QC) Cyclone d'Alma 1:37:50
9 Jayne Rossworn (BC) 1:39:13
10 Carey Mark (BC) BC Bike Race/Rocky Mountain 1:39:26
11 Soren Meeuwisse* (ON) Trek Canada 1:39:37
12 MacKenzie Myatt* (NS) Cyclesmith Cycling Club 1:41:17
13 Florence Dostie-Ménard (QC) 1:41:38
14 Katelyn Button (BC) 1:45:22
15 Marine Lewis* (QC) 1:46:08
16 Frédérique Trudel (QC) Team Pivot Cycles-OTE 1:46:57
17 Emily Unterberger* (BC) 1:47:40
18 Laurie Arseneault* (QC) Equipe du Quebec 1:48:06
19 Amélie Simard (QC) CVM Sigma Assurances 1:49:09
20 Jayne Enns (MB) Prairie Fire Racing -1 lap
21 Carolyn Towell (NS) Bike Monkey Cycling -1 lap
22 Heidi Manicke (BC) Liv Cycling Vancouver -1 lap
DNF Elissa Cummings (AB)
 
U19 Junior (17-18) Expert Women, 3 laps
1 Gwendalyn Gibson (USA) USA National Team 1:14:51
2 Sidney McGill (AB) Pedalhead Race Room 1:15:14
3 Dana Gilligan (ON) Team Ontario/ Progressive Sport 1:15:27
4 Savilia Blunk (USA) USA National Team 1:15:46
5 Mireille Larose-Gingras (QC) Equipe du Québec/CVM 1:17:31
6 Sarah Fabbro (ON) Team Ontario/Trek Canada 1:19:19
7 Marianne Théberge (QC) Équipe du Quebec 1:19:36
8 Julia Long (BC) TaG Cycling/Cycling BC 1:20:35
9 Eva Poidevin (AB) Team Alberta 1:20:59
10 Sienna Leger Redel (USA) USA National Team 1:21:40
11 Mackenzie Lewis (USA) USA National Team - B 1:24:07
12 Sophie MacDonald (AB) Team Alberta -1 lap
 
Elite / U23 Men, 5 laps
1 Raphael Gagne (QC) Cannondale 3Rox Racing 1:32:28
2 Geoff Kabush (BC) Scott-Maxxis 1:36:10
3 Derek Zandstra (ON) Cannondale 3 Rox 1:36:15
4 Keegan Swenson (USA) Cannondale 3 Rox 1:36:33
5 Marc-André Fortier* (QC) Team Pivot Cycles-OTE 1:36:36
6 Evan Guthrie (BC) 1:37:15
7 Stephen Ettinger (USA) Cascade Sports 1:37:59
8 Quinton Disera* (ON) Norco Factory Team 1:38:19
9 Andrew L'Esperance (NS) Forward Racing/ Norco 1:38:40
10 Peter Disera (ON) Norco Factory Team 1:38:46
11 Léandre Bouchard (QC) BH SR Suntour KMC 1:40:11
12 Sandy Floren* (USA) Bear Development Team 1:40:38
13 Raphael Auclair* (QC) Team Pivot Cycles-OTE 1:40:40
14 Felix Burke* (QC) 1:41:21
15 Rhys Verner* (BC) Kona Factory Team 1:41:25
16 Felix Belhumeur (QC) Team Pivot Cycles-OTE 1:41:53
17 Evan McNeely (ON) Forward Racing/ Norco 1:43:08
18 Alexandre Vialle (QC) 1:44:05
19 Cole Paton* (USA) Giant Co-Factory Off-Road 1:46:12
20 Quinn Moberg (BC) Rocky Mountain Factory 1:46:15
21 Tyler Orschel* (ON) Progressive Sport p/b 3rox 1:46:16
22 Liam Mulcahy* (ON) Team Ontario /Progressive 1:46:20
23 Anthony Bergeron* (QC) Equipe du Quebec 1:48:04
24 Anthony Audet* (QC) Equipe du Quebec 1:49:23
25 Steffen Andersen* (USA) Bear Development Team 1:50:45
26 Carter Nieuwesteeg* (BC) 1:52:02
27 Kris Sneddon (BC) Kona Endurance Team -1 lap
28 Alex Schmidt (BC) -1 lap
29 Terry McKall (BC) -1 lap
30 Seth Cox (BC) -1 lap
31 Robert Hargrove (QC) Equipe Cycliste Elite Apogee- -2 lap
32 Malcolm Barton* (ON) Progressive Sport p/b 3rox -3 lap
DNF Jeremy Martin (QC) Focus CX Canada
DNF Sean Fincham* (BC)
DNF Sean Germaine* (AB) Team Alberta
DNF Alexander Sugarman* (USA) Bear Development Team
 
U19 Junior (17-18) Expert Men, 3 laps
1 Gunnar Holmgren (ON) Team Ontario 0:58:57
2 Martin Vidaurre (Chi) Infinito 0:59:04
3 Brody Sanderson (ON) Team Ontario 1:01:01
4 Holden Jones (BC) Cycling BC 1:01:55
5 William Cote (QC) Equipe du Quebec 1:02:22
6 Scott Funston (USA) US National Team - B 1:03:16
7 Eric Olsen (USA) Rad Racing NW 1:03:48
8 Calder Wood (USA) Rad Racing NW 1:04:01
9 Michael Mace (USA) Bear Development Team 1:04:20
10 Nicholas Jenkins (USA) US National Team 1:04:21
11 Jason Rowton (CA) US National Team 1:04:22
12 Philippe Truchon (QC) Équipe du Quebec 1:05:11
13 Philippe St-Laurent (QC) Team Pivot Cycles-OTE 1:05:13
14 Shane Patterson (BC) Cycling BC 1:06:05
15 Logan Sadesky (AB) Team Alberta 1:06:16
16 Jessie McAuley (BC) Team Squamish 1:06:58
17 Kailen Shackleton (MB) Team Manitoba 1:07:27
18 Eli Gold (USA) Rad Racing NW 1:08:28
19 Liam Howard (USA) Bear Development Team 1:08:43
20 Dylan Fryer (USA) US National Team - B 1:09:34
21 Ellison Brink (USA) Rad Racing NW 1:10:41
22 Charles Couture (QC) Equipe du Quebec 1:12:02
23 Nicolas Ramirez (Chi) Infinito 1:12:23
24 Nick Kleban (BC) Cycling BC 1:15:04
25 Talon Vale (BC) 1:15:48
26 Hunter Verner (BC) Cycling BC/Team Squamish -1 lap
DNF Bradyn Lange (USA) US National Team
DNF Christopher Glanznig (AB) Team Alberta
DNF Sean Parker (AB) RMCC
DNS David Hamm (MB) Team Manitoba


 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.