Canadian Cyclist

 

March 22/17 17:45 pm - Tour de Normandie: Stage 3


Posted by Editoress on 03/22/17
 

Results from the third stage of the Tour de Normandie in France

Stage 3: Duclair to Elbeuf sur Seine, 166 km
1 Jan Willem Van Schip (Ned) Delta Cycling Rotterdam 4:00:00
2 Damien Gaudin (Fra) Armee De Terre at s.t.
3 Romain Bacon (Fra) Equipe de France 0:01
4 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept 0:04
5 Justin Jules (Fra) WB Veranclassic Aquality Protect
6 Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no
7 Alex Frame (NZl) JLT Condor
8 Jason Van Dalen (Ned) Delta Cycling Rotterdam
9 Yoann Verardo (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31
10 Gabriel Cullaigh (GBr) Seg Racing Academy
11 August Jensen (Nor) Team Coop
12 Jacob Willem Ariesen (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
13 Melvin Rulliere (Fra) VC Rouen 76
14 Luuc Bugter (Ned) Delta Cycling Rotterdam
15 Cyrille Patoux (Fra) VC Pays de Loudeac
16 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) An Post Chain Reaction
17 Bryan Alaphilippe (Fra) Armee De Terre
18 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept
19 Aksel Nommela (Est) Leopard Pro Cycling
20 Maxence Moncassin (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31
21 Nicolai Nielsen (Den) Riwal Platform Cycling Team
22 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis
23 Connor Swift (GBr) Madison Genesis
24 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling
25 Florian Maitre (Fra) Equipe de France
26 Domenic Weinstein (Ger) Rad-net Rose Team
27 Flavien Maurelet (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31
28 Krister Hagenaars (Nor) Team Coop
29 Diego Pablo Sevilla (Esp) Polartec - Fundacion Alberto Contador
30 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
31 Tomeu Gelabert (Esp) Polartec - Fundacion Alberto Contador
32 Steve Lampier (GBr) JLT Condor
33 Charlie Arimont (Bel) Ago - Aqua Service
34 Julien Mortier (Bel) Ago - Aqua Service
35 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
36 Mitchell Mulhern (Aus) Delta Cycling Rotterdam
37 Dennis Bakker (Ned) Delta Cycling Rotterdam
38 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
39 Mathieu Burgaudeau (Fra) Vendée U Pays de la Loire
40 Kenny Molly (Bel) Ago - Aqua Service
41 Bram Welten (Ned) BMC Development Team
42 Kersten Thiele (Ger) Rad-net Rose Team
43 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team
44 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team
45 Daniele Cantoni (Ita) Polartec - Fundacion Alberto Contador
46 Kevin Lebreton (Fra) Armee De Terre
47 Antoine Loy (Bel) Ago - Aqua Service
48 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
49 Louis Lapierre (Fra) VC Pays de Loudeac
50 Fredrik Strand Galta (Nor) Team Coop
51 Martin Schäppi (Sui) BMC Development Team
52 Morgan Kneisky (Fra) Equipe de France
53 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
54 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling
55 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop
56 Jasper Hamelink (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
57 Daniel Pedroso Viegas (Por) Polartec - Fundacion Alberto Contador
58 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team
59 Adriaan Janssen (Ned) Seg Racing Academy
60 Julius Van Den Berg (Ned) Seg Racing Academy
61 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
62 Justin Mottier (Fra) VC Pays de Loudeac
63 Adrien Garel (Fra) VC Pays de Loudeac
64 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no
65 Mark Stewart (GBr) An Post Chain Reaction
66 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect
67 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling
68 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect
69 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team
70 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
71 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect
72 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team
73 Bjørnar Vevatne Overland (Nor) Team Fixit.no
74 Alexis Guerin (Fra) VC Rouen 76
75 Jacob Scott (GBr) An Post Chain Reaction
76 Lukas Spengler (Sui) WB Veranclassic Aquality Protect
77 Matthew Teggart (Irl) An Post Chain Reaction all s.t.
78 Louis Pijourlet (Fra) Equipe de France 0:16
79 Jasper De Laat (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel s.t.
80 Torkil Veyhe (Den) Coloquick - Cult 0:25
81 Rune Almindso Andersen (Den) Coloquick - Cult
82 Stéphane Poulhies (Fra) Armee De Terre both s.t.
83 Thomas Denis (Fra) Vendée U Pays de la Loire 0:28
84 Sean Mckenna (Irl) An Post Chain Reaction
85 Thomas Rostollan (Fra) Armee De Terre 0:35
86 Fabio Jakobsen (Ned) Seg Racing Academy 0:38
87 Marten Kooistra (Ned) Seg Racing Academy 0:43
88 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 0:48
89 Daan Meijers (Ned) Delta Cycling Rotterdam 1:24
90 Martin Mortensen (Den) Coloquick - Cult 1:30
91 Edward Laverack (GBr) JLT Condor 2:11
92 Sven Reutter (Ger) Rad-net Rose Team 2:53
93 Corentin Ermenault (Fra) Equipe de France 0:04
94 Alex Paton (GBr) Madison Genesis 2:56
95 Risto Raid (Est) VC Rouen 76
96 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor both s.t.
97 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team 3:04
98 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team
99 Roman Kohl (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31
100 Shane Kline (USA) Rally Cycling
101 Chris Anker Sorensen (Den) Riwal Platform Cycling Team
102 Jordan Levasseur (Fra) Armee De Terre all s.t.
103 Tobias Nolde (Ger) Rad-net Rose Team 4:05
104 Antoine Leplingard (Fra) VC Pays de Loudeac 5:43
105 Boris Zimine (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 s.t.
106 Stef Krul (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel 6:12
107 Martin Palm (Bel) Ago - Aqua Service 6:21
108 Harrison Jones (GBr) Polartec - Fundacion Alberto Contador 6:37
109 Henrik Evensen (Nor) Seg Racing Academy
110 Jesper Odgaard Nielsen (Den) Coloquick - Cult
111 Olivier Le Court De Billot (Mri) GSC Blagnac Vélo Sport 31
112 Silver Maoma (Est) VC Rouen 76
113 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop
114 Steff Cras (Bel) BMC Development Team
115 John Mandrysch (Ger) Leopard Pro Cycling
116 Marius Blalid (Nor) Team Fixit.no
117 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no
118 Konrad Geßner (Ger) Rad-net Rose Team
119 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling
120 Christian Moberg Jorgensen (Den) Coloquick - Cult
121 Theo Reinhardt (Ger) Rad-net Rose Team
122 Adrien Carpentier (Fra) VC Rouen 76
123 Thomas Soladay (USA) Rally Cycling
124 Thomas Moses (GBr) JLT Condor
125 Clément Orceau (Fra) Vendée U Pays de la Loire
126 Lionel Taminiaux (Bel) Ago - Aqua Service
127 David Riviere (Fra) Vendée U Pays de la Loire
128 Valentin Ferron (Fra) Vendée U Pays de la Loire
129 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis
130 Jonathan Mcevoy (GBr) Madison Genesis
131 Nicolas Primas (Fra) VC Pays de Loudeac all s.t.
132 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept 9:43
133 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo - Vital Concept
134 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept both s.t.
DNF Benjamin Thomas (Fra) Equipe de France
DNF Loic Bouchereau (Fra) Vendée U Pays de la Loire
 
GC
1 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept 10:48:14
2 Justin Mottier (Fra) VC Pays de Loudeac at 0:08
3 Justin Jules (Fra) WB Veranclassic Aquality Protect 0:29
4 Nathan Van Hooydonck (Bel) BMC Development Team 0:39
5 Flavien Maurelet (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 0:43
6 August Jensen (Nor) Team Coop 0:45
7 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling s.t.
8 Nicolai Nielsen (Den) Riwal Platform Cycling Team 0:48
9 Steve Lampier (GBr) JLT Condor 0:49
10 Pascal Eenkhoorn (Ned) BMC Development Team s.t.
11 Benoit Jarrier (Fra) Fortuneo - Vital Concept 0:52
12 Alistair Slater (GBr) JLT Condor s.t.
13 Florian Maitre (Fra) Equipe de France 0:55
14 Jarno Gmelich Meijling (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
15 Dimitri Peyskens (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect both s.t.
16 Diego Pablo Sevilla (Esp) Polartec - Fundacion Alberto Contador 0:58
17 Luuc Bugter (Ned) Delta Cycling Rotterdam 1:01
18 Kenny Molly (Bel) Ago - Aqua Service 1:02
19 Julien Mortier (Bel) Ago - Aqua Service 1:04
20 Przemyslaw Kasperkiewicz (Pol) An Post Chain Reaction 1:07
21 Kevin Lebreton (Fra) Armee De Terre s.t.
22 Krister Hagenaars (Nor) Team Coop 1:13
23 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 1:15
24 Sébastien Delfosse (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect 1:37
25 Gregory Habeaux (Bel) WB Veranclassic Aquality Protect 1:45
26 Yoann Verardo (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 1:49
27 Dennis Bakker (Ned) Delta Cycling Rotterdam 1:52
28 Richard Handley (GBr) Madison Genesis
29 Troels Ronning Vinther (Den) Riwal Platform Cycling Team both s.t.
30 Charlie Arimont (Bel) Ago - Aqua Service 1:56
31 Jan Brockhoff (Ger) Leopard Pro Cycling 1:58
32 Ken Eikeland (Nor) Team Fixit.no 2:03
33 Adrien Garel (Fra) VC Pays de Loudeac
34 Adriaan Janssen (Ned) Seg Racing Academy
35 Alexis Guerin (Fra) VC Rouen 76 all s.t.
36 Alexandre Blain (Fra) Madison Genesis 2:07
37 Jasper De Laat (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
38 Louis Pijourlet (Fra) Equipe de France 2:08
39 Aksel Nommela (Est) Leopard Pro Cycling 2:10
40 Alexander Krieger (Ger) Leopard Pro Cycling s.t.
41 Morgan Kneisky (Fra) Equipe de France 2:23
42 Damien Gaudin (Fra) Armee De Terre 2:29
43 Louis Lapierre (Fra) VC Pays de Loudeac 2:35
44 Cyrille Patoux (Fra) VC Pays de Loudeac s.t.
45 Jason Van Dalen (Ned) Delta Cycling Rotterdam 2:42
46 Melvin Rulliere (Fra) VC Rouen 76 s.t.
47 Mark Stewart (GBr) An Post Chain Reaction 2:44
48 Jan Willem Van Schip (Ned) Delta Cycling Rotterdam 2:49
49 Lukas Spengler (Sui) WB Veranclassic Aquality Protect 2:50
50 Marten Kooistra (Ned) Seg Racing Academy 3:01
51 Boris Vallee (Bel) Fortuneo - Vital Concept 3:13
52 Jonas Aaen Jorgensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 3:21
53 Jacob Scott (GBr) An Post Chain Reaction 3:23
54 Fabio Jakobsen (Ned) Seg Racing Academy 3:28
55 Jasper Hamelink (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel 3:35
56 Tom Wirtgen (Lux) Leopard Pro Cycling 4:06
57 Rasmus Mygind (Den) Riwal Platform Cycling Team 4:52
58 Sven Reutter (Ger) Rad-net Rose Team 5:39
59 Bram Welten (Ned) BMC Development Team 6:02
60 Maxence Moncassin (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 6:08
61 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel
62 Bjørnar Vevatne Overland (Nor) Team Fixit.no both s.t.
63 Pavel Sivakov (Rus) BMC Development Team 6:48
64 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 6:52
65 Stéphane Poulhies (Fra) Armee De Terre 6:53
66 Daan Meijers (Ned) Delta Cycling Rotterdam 7:28
67 Fredrik Strand Galta (Nor) Team Coop 8:14
68 Stef Krul (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel 8:18
69 Clément Orceau (Fra) Vendée U Pays de la Loire 9:08
70 David Riviere (Fra) Vendée U Pays de la Loire 9:12
71 Gabriel Cullaigh (GBr) Seg Racing Academy 9:30
72 Martin Palm (Bel) Ago - Aqua Service 9:52
73 Mathieu Burgaudeau (Fra) Vendée U Pays de la Loire 9:58
74 Mitchell Mulhern (Aus) Delta Cycling Rotterdam 10:07
75 Rune Almindso Andersen (Den) Coloquick - Cult 10:14
76 Jacob Willem Ariesen (Ned) Metec - Tkh Continental Cyclingteam p/b Mantel 10:18
77 Julius Van Den Berg (Ned) Seg Racing Academy s.t.
78 Kersten Thiele (Ger) Rad-net Rose Team 10:22
79 Bryan Alaphilippe (Fra) Armee De Terre 10:27
80 Thomas Denis (Fra) Vendée U Pays de la Loire 10:30
81 Connor Swift (GBr) Madison Genesis 12:08
82 Daniel Pedroso Viegas (Por) Polartec - Fundacion Alberto Contador
83 Martin Schäppi (Sui) BMC Development Team
84 Tomeu Gelabert (Esp) Polartec - Fundacion Alberto Contador
85 Matthew Teggart (Irl) An Post Chain Reaction
86 Antoine Loy (Bel) Ago - Aqua Service
87 Øyvind Lukkedal (Nor) Team Coop all s.t.
88 Torkil Veyhe (Den) Coloquick - Cult 12:29
89 Sean Mckenna (Irl) An Post Chain Reaction 12:32
90 Lionel Taminiaux (Bel) Ago - Aqua Service 12:38
91 Thomas Rostollan (Fra) Armee De Terre 12:39
92 Theo Reinhardt (Ger) Rad-net Rose Team 12:41
93 Asmund Romstad Lovik (Nor) Team Fixit.no 12:45
94 Martin Mortensen (Den) Coloquick - Cult 12:47
95 Romain Bacon (Fra) Equipe de France 12:51
96 Alex Frame (NZl) JLT Condor 12:56
97 Corentin Ermenault (Fra) Equipe de France 13:15
98 Edward Laverack (GBr) JLT Condor 14:15
99 Tobias Nolde (Ger) Rad-net Rose Team 14:19
100 Chris Anker Sorensen (Den) Riwal Platform Cycling Team 14:20
101 Alex Paton (GBr) Madison Genesis 15:00
102 Jonas Gregaard Wilsly (Den) Riwal Platform Cycling Team 15:08
103 Shane Kline (USA) Rally Cycling 15:29
104 Risto Raid (Est) VC Rouen 76 15:33
105 Daniele Cantoni (Ita) Polartec - Fundacion Alberto Contador 15:38
106 Jordan Levasseur (Fra) Armee De Terre s.t.
107 Domenic Weinstein (Ger) Rad-net Rose Team 15:42
108 Jonathan Mould (GBr) JLT Condor 15:48
109 Boris Zimine (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 15:54
110 Elie Gesbert (Fra) Fortuneo - Vital Concept 16:21
111 Francis Mourey (Fra) Fortuneo - Vital Concept 16:22
112 Adrien Carpentier (Fra) VC Rouen 76 16:34
113 Konrad Geßner (Ger) Rad-net Rose Team 16:51
114 John Mandrysch (Ger) Leopard Pro Cycling s.t.
115 Christian Moberg Jorgensen (Den) Coloquick - Cult 17:12
116 Charles Bradley Huff (USA) Rally Cycling 17:35
117 Jesper Odgaard Nielsen (Den) Coloquick - Cult 18:41
118 Steff Cras (Bel) BMC Development Team
119 Harrison Jones (GBr) Polartec - Fundacion Alberto Contador
120 Silver Maoma (Est) VC Rouen 76
121 Jonathan Mcevoy (GBr) Madison Genesis
122 Valentin Ferron (Fra) Vendée U Pays de la Loire all s.t.
123 Marius Blalid (Nor) Team Fixit.no 18:50
124 Roman Kohl (Fra) GSC Blagnac Vélo Sport 31 18:53
125 Olivier Le Court De Billot (Mri) GSC Blagnac Vélo Sport 31 19:13
126 Erick Rowsell (GBr) Madison Genesis 19:15
127 Henrik Evensen (Nor) Seg Racing Academy 19:18
128 Thomas Moses (GBr) JLT Condor 19:28
129 Sindre Eid Hermansen (Nor) Team Fixit.no 19:36
130 Nicolas Primas (Fra) VC Pays de Loudeac 19:48
131 Thomas Soladay (USA) Rally Cycling 20:13
132 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept 21:00
133 Antoine Leplingard (Fra) VC Pays de Loudeac 21:32
134 Ole Andre Austevoll (Nor) Team Coop 24:27



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.