Canadian Cyclist

 

March 30/17 11:13 am - Driedaagse De Panne-Koksijde: Stage 4 and Final GC


Posted by Editoress on 03/30/17
 

Results from the fourth and final stage of Driedaagse De Panne-Koksijde in Belgium.

Stage 4: De Panne ITT, 14.2 km Time Gap
1 Luke Durbridge (Aus) Orica - Scott 17:38.14      
0.00
2 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 17:38.91 s.t.
3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha Alpecin 17:40.16 0:02
4 Marcel Kittel (Ger) Quick - Step Floors 17:41.70 0:03
5 Matthias Brandle (Aut) Trek - Segafredo 17:43.30 0:05
6 Alexander Edmondson (Aus) Orica - Scott 17:47.90 0:09
7 Philippe Gilbert (Bel) Quick - Step Floors 17:55.78 0:17
8 Nils Politt (Ger) Team Katusha Alpecin 18:09.20 0:31
9 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 18:14.06 0:36
10 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 18:17.03 0:39
11 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept 18:17.98 s.t.
12 Jasper De Buyst (Bel) Lotto - Soudal 18:21.13 0:43
13 Reto Hollenstein (Sui) Team Katusha Alpecin 18:24.57 0:46
14 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 18:28.90 0:50
15 Kevin Ista (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 18:30.72 0:52
16 Gaetan Bille (Bel) Vérandas Willems - Crelan 18:32.45 0:54
17 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 18:33.44 0:55
18 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic - Aqua Protect 18:37.90 0:59
19 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 18:38.02 1:00
20 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 18:39.32 1:01
21 Frederik Frison (Bel) Lotto - Soudal 18:41.20 1:03
22 Simone Consonni (Ita) UAE Abu Dhabi 18:42.41 1:04
23 Edward Theuns (Bel) Trek - Segafredo 18:43.12 1:05
24 Jack Bauer (NZl) Quick - Step Floors 18:43.41 s.t.
25 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini 18:43.55 s.t.
26 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept 18:44.66 1:06
27 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 18:44.88 s.t.
28 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 18:48.73 1:10
29 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 18:50.29 1:12
30 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker - Icopal 18:50.82 s.t.
31 Remy Mertz (Bel) Lotto - Soudal 18:52.25 1:14
32 Marco Marcato (Ita) UAE Abu Dhabi 18:52.46 s.t.
33 Stijn Devolder (Bel) Vérandas Willems - Crelan 18:54.30 1:16
34 Pavel Brutt (Rus) Gazprom - RusVelo 18:54.78 s.t.
35 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia 18:57.10 1:19
36 Sacha Modolo (Ita) UAE Abu Dhabi 18:57.15 s.t.
37 Boy Van Poppel (Ned) Trek - Segafredo 18:57.48 s.t.
38 Gianni Marchand (Bel) Cibel - Cebon 18:57.54 s.t.
39 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 19:00.14 1:22
40 Federico Zurlo (Ita) UAE Abu Dhabi 19:01.92 1:23
41 Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe 19:03.69 1:25
42 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 19:04.48 1:26
43 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 19:05.34 1:27
44 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 19:05.36 s.t.
45 Anders Skaarseth (Nor) Joker - Icopal 19:05.42 s.t.
46 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo 19:08.06 1:30
47 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 19:10.60 1:32
48 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 19:10.68 s.t.
49 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 19:12.37 1:34
50 Jens Debusschere (Bel) Lotto - Soudal 19:14.09 1:36
51 Moreno Hofland (Ned) Lotto - Soudal 19:15.23 1:37
52 Dries Devenyns (Bel) Quick - Step Floors 19:15.71 s.t.
53 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 19:22.87 1:44
54 Laurent Didier (Lux) Trek - Segafredo 19:23.98 1:45
55 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto - Isorex 19:24.76 1:46
56 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 19:25.47 1:47
57 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept 19:26.38 1:48
58 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe 19:26.71 s.t.
59 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 19:27.08 1:49
60 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom - RusVelo 19:28.09 1:50
61 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert 19:28.25 s.t.
62 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto - Isorex 19:28.50 s.t.
63 Fabio Sabatini (Ita) Quick - Step Floors 19:28.69 s.t.
64 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom - RusVelo 19:32.22 1:54
65 Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF 19:32.71 s.t.
66 Joeri Stallaert (Bel) Cibel - Cebon 19:32.80 s.t.
67 Romain Cardis (Fra) Direct Energie 19:33.30 1:55
68 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 19:36.92 1:58
69 Mathias De Witte (Bel) Cibel - Cebon 19:37.73 1:59
70 Kiel Reijnen (Usa) Trek - Segafredo 19:39.24 2:01
71 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo 19:39.44 s.t.
72 Markus Hoelgaard (Nor) Joker - Icopal 19:39.75 s.t.
73 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 19:40.89 2:02
74 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 19:43.68 2:05
75 Seppe Verschuere (Bel) Cibel - Cebon 19:44.49 2:06
76 Tim Declercq (Bel) Quick - Step Floors 19:45.82 2:07
77 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 19:46.55 2:08
78 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 19:48.03 2:10
79 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept 19:48.71 s.t.
80 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 19:49.08 2:11
81 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 19:49.49 s.t.
82 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini 19:49.84 s.t.
83 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 19:50.34 2:12
84 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini 19:51.52 2:13
85 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept 19:52.53 2:14
86 Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe 19:52.91 s.t.
87 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 19:54.71 2:16
88 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani - CSF 19:55.13 2:17
89 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 19:56.82 2:18
90 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 20:04.57 2:26
91 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe 20:07.70 2:29
92 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani - CSF 20:08.24 2:30
93 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 20:09.17 2:31
94 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom - RusVelo 20:09.91 s.t.
95 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom - RusVelo 20:16.08 2:38
96 Michael Goolaerts (Bel) Vérandas Willems - Crelan 20:17.27 2:39
97 Erik Baska (Svk) Bora - Hansgrohe 20:18.41 2:40
98 Alexander Cools (Bel) Cibel - Cebon 20:25.26 2:47
99 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 20:25.89 s.t.
100 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 20:30.50 2:52
101 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini 20:35.87 2:57
102 Marcel Sieberg (Ger) Lotto - Soudal 20:46.57 3:08
103 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 20:47.68 3:09
104 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 20:47.89 s.t.
105 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick - Step Floors 20:58.60 3:20
106 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF 21:03.87 3:25
107 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini 21:06.00 3:28
108 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo - Vini Fantini 21:18.36 3:40
109 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia 21:38.00 4:00
 
Final GC
1 Philippe Gilbert (Bel) Quick - Step Floors 12:08:57
2 Matthias Brandle (Aut) Trek - Segafredo at 0:38
3 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha Alpecin 0:43
4 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie 0:58
5 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept 1:39
6 Maxime Vantomme (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 1:50
7 Edward Theuns (Bel) Trek - Segafredo 1:54
8 Pim Ligthart (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 2:10
9 Boy Van Poppel (Ned) Trek - Segafredo 2:24
10 Jasper De Buyst (Bel) Lotto - Soudal 2:46
11 Luke Durbridge (Aus) Orica - Scott 2:50
12 Guillaume Van Keirsbulck (Bel) Wanty - Groupe Gobert 3:32
13 Simone Consonni (Ita) UAE Abu Dhabi 4:15
14 Sacha Modolo (Ita) UAE Abu Dhabi 4:51
15 Marco Marcato (Ita) UAE Abu Dhabi 4:57
16 Rob Ruijgh (Ned) Tarteletto - Isorex 5:02
17 Alexandre Pichot (Fra) Direct Energie 5:10
18 Alexander Edmondson (Aus) Orica - Scott 6:35
19 Nils Politt (Ger) Team Katusha Alpecin 6:36
20 Jens Debusschere (Bel) Lotto - Soudal 6:50
21 Reto Hollenstein (Sui) Team Katusha Alpecin 6:51
22 Christoph Pfingsten (Ger) Bora - Hansgrohe 6:58
23 Andrea Pasqualon (Ita) Wanty - Groupe Gobert 7:09
24 Marcel Kittel (Ger) Quick - Step Floors 7:32
25 Gaetan Bille (Bel) Vérandas Willems - Crelan 7:35
26 Joeri Stallaert (Bel) Cibel - Cebon 8:15
27 Rüdiger Selig (Ger) Bora - Hansgrohe 8:19
28 Mathias De Witte (Bel) Cibel - Cebon 8:25
29 Marco Canola (Ita) Nippo - Vini Fantini 8:53
30 Adam Blythe (GBr) Aqua Blue Sport 9:06
31 Jonas Rickaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 10:38
32 Brian Van Goethem (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij s.t.
33 Piet Allegaert (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 11:39
34 Fabio Sabatini (Ita) Quick - Step Floors 11:56
35 Peter Koning (Ned) Aqua Blue Sport 11:58
36 Pascal Ackermann (Ger) Bora - Hansgrohe 12:02
37 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini 12:08
38 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 12:14
39 Dries Devenyns (Bel) Quick - Step Floors 12:31
40 Coen Vermeltfoort (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 12:46
41 Olivier Pardini (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 12:51
42 Kevin Ista (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 12:59
43 David Boucher (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13:07
44 Alex Kirsch (Lux) WB Veranclassic - Aqua Protect 13:11
45 Aaron Gate (NZl) Aqua Blue Sport 13:13
46 Bjorn Tore Hoem (Nor) Joker - Icopal 13:22
47 Stijn Devolder (Bel) Vérandas Willems - Crelan 13:28
48 Elmar Reinders (Ned) Roompot - Nederlandse Loterij 13:34
49 Federico Zurlo (Ita) UAE Abu Dhabi 13:35
50 Anders Skaarseth (Nor) Joker - Icopal 13:36
51 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 13:39
52 Ariel Maximiliano Richeze (Arg) Quick - Step Floors s.t.
53 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom - RusVelo 13:42
54 Brecht Dhaene (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13:44
55 Rob Leemans (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 13:46
56 Igor Boev (Rus) Gazprom - RusVelo 13:47
57 Lawrence Naesen (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 13:53
58 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy 13:59
59 Benjamin Declercq (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 14:01
60 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom - RusVelo 14:02
61 Christophe Noppe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 14:05
62 Alex Turrin (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia 14:20
63 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini 14:24
64 Moreno Hofland (Ned) Lotto - Soudal 14:26
65 Kiel Reijnen (Usa) Trek - Segafredo 14:28
66 Matteo Draperi (Ita) Wilier Triestina - Selle Italia s.t.
67 Yohann Gene (Fra) Direct Energie 14:29
68 Laurent Didier (Lux) Trek - Segafredo 14:30
69 Aleksei Tcatevich (Rus) Gazprom - RusVelo 14:43
70 Michael Goolaerts (Bel) Vérandas Willems - Crelan 14:51
71 Erik Baska (Svk) Bora - Hansgrohe 14:52
72 Dieter Bouvry (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 15:04
73 Jimmy Duquennoy (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 15:08
74 Arjen Livyns (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 15:13
75 Eduard Michael Grosu (Rou) Nippo - Vini Fantini 15:21
76 Julien Stassen (Bel) WB Veranclassic - Aqua Protect 15:23
77 Marcel Sieberg (Ger) Lotto - Soudal 15:51
78 Tim Declercq (Bel) Quick - Step Floors 16:37
79 Arnaud Gerard (Fra) Fortuneo - Vital Concept 17:27
80 Remy Mertz (Bel) Lotto - Soudal 17:35
81 Pavel Brutt (Rus) Gazprom - RusVelo 17:37
82 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina - Selle Italia 17:40
83 Gianni Marchand (Bel) Cibel - Cebon s.t.
84 Jack Bauer (NZl) Quick - Step Floors 17:52
85 Frederik Frison (Bel) Lotto - Soudal 17:54
86 Timothy Stevens (Bel) Pauwels Sauzen - Vastgoedservice Continental Team 18:01
87 Jelle Mannaerts (Bel) Tarteletto - Isorex 18:02
88 Nikolay Trusov (Rus) Gazprom - RusVelo 18:15
89 Mirco Maestri (Ita) Bardiani - CSF s.t.
90 Markus Hoelgaard (Nor) Joker - Icopal 18:22
91 Erwann Corbel (Fra) Fortuneo - Vital Concept 18:26
92 Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini 18:29
93 Tony Hurel (Fra) Direct Energie 18:30
94 Enrico Barbin (Ita) Bardiani - CSF s.t.
95 Kevin Deltombe (Bel) Sport Vlaanderen - Baloise 18:31
96 Romain Cardis (Fra) Direct Energie s.t.
97 Nicola Bagioli (Ita) Nippo - Vini Fantini 18:32
98 Franck Bonnamour (Fra) Fortuneo - Vital Concept 18:35
99 Seppe Verschuere (Bel) Cibel - Cebon 18:42
100 Alexander Cools (Bel) Cibel - Cebon 18:48
101 Vincenzo Albanese (Ita) Bardiani - CSF 18:51
102 Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani - CSF 18:53
103 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom - RusVelo 18:59
104 Danilo Napolitano (Ita) Wanty - Groupe Gobert 19:08
105 Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini 19:18
106 Andreas Schillinger (Ger) Bora - Hansgrohe 19:20
107 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 19:30
108 Rafael Andriato (Bra) Wilier Triestina - Selle Italia 20:21
109 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept 24:21



Previous

Stage 1

Stage 2

Stage 3

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.