Canadian Cyclist

 

March 30/17 18:14 pm - Joe Martin Stage Race: Stage 1 results


Posted by Editoress on 03/30/17
 

Results from the first stage of the Joe Martin Stage Race in Arkansas.


Pro/1/2 Women, 4.82 km Time            
Gap
1 Ruth Winder (UnitedHealthcare Pro Cycling) 10:56.31 0:00
2 Lauren Stephens (Team TIBCO - Silicon Valley) 10:56.71 0:00
3 Kathryn Buss (Team TIBCO - Silicon Valley) 11:01.92 0:05
4 Claire Rose (Visit Dallas DNA Cycling) 11:16.98 0:20
5 Katharine Hall (UnitedHealthcare Pro Cycling) 11:21.26 0:25
6 Tayler Wiles (UnitedHealthcare Pro Cycling) 11:23.03 0:27
7 Sara Bergen (Rally Cycling) 11:29.23 0:33
8 Ingrid Drexel (Team TIBCO - Silicon Valley) 11:31.49 0:35
9 Emma White (Rally Cycling) 11:37.07 0:41
10 Stefanie Sydlik (QCW Cycling) 11:37.16 0:41
11 Melinda Mccutcheon (Visit Dallas DNA Cycling) 11:38.73 0:42
12 Lauretta Hanson (UnitedHealthcare Pro Cycling) 11:41.55 0:45
13 Scotti Lechuga (Hagens Berman | Supermint) 11:42.52 0:46
14 Marie-Soleil Blais (Team Elevate Racing) 11:45.95 0:49
15 Lauren Hall (UnitedHealthcare Pro Cycling) 11:47.31 0:51
16 Lindsay Bayer (Hagens Berman | Supermint) 11:49.43 0:53
17 Kathryn Donovan (Visit Dallas DNA Cycling) 11:50.99 0:54
18 Amy Benner (Rally Cycling) 11:51.66 0:55
19 Tarah Cole (QCW Cycling) 11:51.81 0:55
20 Nicolle Bruderer (Team TIBCO - Silicon Valley) 11:58.39 1:02
21 Lily Williams (Sun and Ski Elite Womens Team) 12:00.39 1:04
22 Jennifer Luebke (Visit Dallas DNA Cycling) 12:01.27 1:05
23 Diana Penuela (UnitedHealthcare Pro Cycling) 12:01.64 1:05
24 Caitlin Laroche (Rally Cycling) 12:05.07 1:09
25 Emily Newsom (Team Elevate Racing) 12:09.04 1:13
26 Kate Sherwin (UnitedHealthcare Pro Cycling) 12:09.23 1:13
27 Erica Allar (Rally Cycling) 12:09.70 1:13
28 Peta Mullens (Hagens Berman | Supermint) 12:10.06 1:14
29 Lizzie Williams (Hagens Berman | Supermint) 12:10.44 1:14
30 Breanne Nalder (Visit Dallas DNA Cycling) 12:11.22 1:15
31 Lindsay Meyers (Team TIBCO - Silicon Valley) 12:13.24 1:17
32 Leigh Ann Ganzar (Sun and Ski Elite Womens Team) 12:13.61 1:17
33 Katherine Maine (Rally Cycling) 12:16.40 1:20
34 Madeleine Park (Team TIBCO - Silicon Valley) 12:18.01 1:22
35 Heather Fischer (Team TIBCO - Silicon Valley) 12:18.28 1:22
36 Mandy Heintz (Visit Dallas DNA Cycling) 12:18.97 1:22
37 Katie Kantzes (Sun and Ski Elite Womens Team) 12:19.55 1:23
38 Anna Sanders (Visit Dallas DNA Cycling) 12:22.02 1:26
39 Beth Ann Orton (Hagens Berman | Supermint) 12:26.12 1:30
40 Ivy Audrain (Hagens Berman | Supermint) 12:26.79 1:30
41 Danielle Clark (RTO National Women's Cycling) 12:33.52 1:37
42 Liza Rachetto (Hagens Berman | Supermint) 12:34.96 1:38
43 Ryan Kendall (Team TIBCO - Silicon Valley) 12:36.89 1:40
44 Emily Jordan (QCW Cycling) 12:38.71 1:42
45 Emily Spence (QCW Cycling) 12:41.52 1:45
46 Hannah Shell (Pastaria - Big Shark Racing) 12:41.88 1:45
47 Danielys del Garcia (Sun and Ski Elite Womens Team) 12:45.83 1:49
48 Starla Teddergreen (Hagens Berman | Supermint) 12:47.16 1:51
49 Laura Jorgensen (RTO National Women's Cycling) 12:49.68 1:53
50 Jennifer Hale (Orion Racing) 12:50.05 1:54
51 Janelle Cole (UnitedHealthcare Pro Cycling) 12:50.59 1:54
52 Courteney Lowe (RTO National Women's Cycling) 12:51.78 1:55
53 Regina Legge (QCW Cycling) 12:52.43 1:56
54 Flora Yan (Sun and Ski Elite Womens Team) 12:52.93 1:56
55 Holly Mathews (Pastaria - Big Shark Racing) 12:53.11 1:57
56 Christy Keely (Team Elevate Racing) 12:57.95 2:01
57 Bri Clark (Pastaria - Big Shark Racing) 12:58.19 2:02
58 Emily Houtchens (Orion Racing) 13:07.81 2:11
59 Gabrielle Russell (Orion Racing) 13:08.56 2:12
60 Sarah Matchett (RTO National Women's Cycling) 13:11.16 2:15
61 Ashley Weaver (Pastaria - Big Shark Racing) 13:12.43 2:16
62 Vanessa Curtis (Orion Racing) 13:14.89 2:18
63 Tabitha Sherwood (Pastaria - Big Shark Racing) 13:17.70 2:21
64 Caroline Baur (Team Elevate Racing) 13:18.09 2:22
65 Jennifer Wagner (Team Elevate Racing) 13:19.10 2:23
66 Aliya Traficante (QCW Cycling) 13:27.35 2:31
67 Carlyn Jackson (Orion Racing) 13:28.61 2:32
68 Kate Kirkpatrick (RTO National Women's Cycling) 13:29.29 2:33
69 Sarah Guilbert (RTO National Women's Cycling) 13:34.40 2:38
70 Belen Garza (Sun and Ski Elite Womens Team) 13:41.68 2:45
71 Judah Sencebaugh (Pastaria - Big Shark Racing) 13:48.25 2:52
72 Amber Smolik (Team Elevate Racing) 13:50.48 2:54
73 Amy Mcclintock (Pastaria - Big Shark Racing) 13:50.97 2:54
74 Jennifer Wakeman (RTO National Women's Cycling) 13:58.81 3:02
75 Alison Atkinson (Sun and Ski Elite Womens Team) 14:00.53 3:04
76 Diedre Ribbens (Orion Racing) 14:01.33 3:05
77 Alijah Beatty (Orion Racing) 14:15.83 3:19
78 Lindsey Durst (Pastaria - Big Shark Racing) 14:18.50 3:22
79 Solymar Rivera (Sun and Ski Elite Womens Team) 14:28.02 3:32
DNS Sara Youmans (QCW Cycling)
 
Pro/1 Men, 4.82 km
1 Adam de Vos (Rally Cycling) 09:17.31 0:00
2 Robert Britton (Rally Cycling) 09:17.90 0:00
3 Gavin Mannion (United Healthcare Pro Cycling) 09:20.45 0:03
4 Kyle Murphy (Cylance Cycling) 09:25.61 0:08
5 Sepp Kuss (Rally Cycling) 09:27.64 0:10
6 Evan Huffman (Rally Cycling) 09:28.73 0:11
7 Nigel Ellsay (Silber Pro Cycling) 09:29.58 0:12
8 Jack Burke (Avevolo Cycling) 09:31.40 0:14
9 Alex Cataford (United Healthcare Pro Cycling) 09:31.67 0:14
10 Robin Carpenter (Holowesko|Citadel|Hincapie) 09:33.75 0:16
11 Matteo Dal-Cin (Rally Cycling) 09:36.41 0:19
12 Janier Acevedo (United Healthcare Pro Cycling) 09:36.74 0:19
13 TJ Eisenhart (Holowesko|Citadel|Hincapie) 09:38.26 0:21
14 Stephen Bassett (Silber Pro Cycling) 09:41.20 0:24
15 John Murphy (Holowesko|Citadel|Hincapie) 09:42.40 0:25
16 Ryan Roth (Silber Pro Cycling) 09:42.48 0:25
17 Daniel Eaton (United Healthcare Pro Cycling) 09:42.91 0:25
18 Kevin Girkins (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 09:43.86 0:26
19 Adam Roberge (Silber Pro Cycling) 09:45.26 0:28
20 Jonny Clarke (United Healthcare Pro Cycling) 09:45.49 0:28
21 Michael Rice (Axeon Hagens Berman) 09:45.60 0:28
22 Greg Henderson (United Healthcare Pro Cycling) 09:46.30 0:29
23 Danny Pate (Rally Cycling) 09:46.53 0:29
24 Conner Brown (Elevate-KHS Pro Cycling) 09:47.37 0:30
25 Barry Miller (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 09:47.62 0:30
26 Travis Samuel (H&R Block Pro Cycling Team) 09:48.24 0:31
27 Morgan Schmitt (Arapahoe Resources) 09:48.92 0:31
28 Rui Oliveira (Axeon Hagens Berman) 09:50.00 0:33
29 Jonathan Freter (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 09:52.88 0:35
30 Dennis Ramirez (Gateway Harley-Davidson Trek) 09:53.47 0:36
31 Coulton Hartrich (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 09:53.63 0:36
32 Justin Mauch (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 09:53.74 0:36
33 Timothy Ahearn (Team ERRACE) 09:54.90 0:37
34 Peter Disera (H&R Block Pro Cycling Team) 09:55.11 0:38
35 Colin Joyce (Rally Cycling) 09:56.75 0:39
36 Geoffrey Curran (Axeon Hagens Berman) 09:57.90 0:40
37 Tanner Putt (United Healthcare Pro Cycling) 09:58.16 0:41
38 Ruben Campanioni (Holowesko|Citadel|Hincapie) 09:58.46 0:41
39 Orlando Garibay (Cylance Cycling) 09:58.56 0:41
40 Austin Stephens (303 Project) 10:00.17 0:43
41 Micah Engle (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:00.77 0:43
42 Bryan Gomez (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:00.87 0:43
43 Isaiah Newkirk (303 Project) 10:01.29 0:44
44 Alexis Cartier (H&R Block Pro Cycling Team) 10:01.82 0:44
45 Karl Menzies (Cylance Cycling) 10:02.32 0:45
46 Luis Villalobos (Avevolo Cycling) 10:02.52 0:45
47 Alexander Cowan (Silber Pro Cycling) 10:02.66 0:45
48 Ty Magner (Holowesko|Citadel|Hincapie) 10:02.88 0:45
49 Innokenty Zavyalov (Elevate-KHS Pro Cycling) 10:03.91 0:46
50 Andres Diaz (Cylance Cycling) 10:04.56 0:47
51 Matthew Staples (H&R Block Pro Cycling Team) 10:05.51 0:48
52 James Snitzer (Project Echelon Racing) 10:05.75 0:48
53 Oscar Clark (Holowesko|Citadel|Hincapie) 10:05.79 0:48
54 Michael Hernandez (Avevolo Cycling) 10:07.75 0:50
55 Brendan McCormack (CRCA/Foundation) 10:08.35 0:51
56 Julien Gagne (Silber Pro Cycling) 10:09.40 0:52
57 George Simpson (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:10.25 0:53
58 Sean Gardner (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:10.36 0:53
59 Pier-Andre Cote (Silber Pro Cycling) 10:10.74 0:53
60 Chad Young (Axeon Hagens Berman) 10:12.02 0:55
61 Hunter Grove (Cylance Cycling) 10:12.34 0:55
62 Jonathan Brown (Axeon Hagens Berman) 10:12.36 0:55
63 William Kaiser (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:14.16 0:57
64 Nicolas Masbourian (Silber Pro Cycling) 10:14.30 0:57
65 Matt Zimmer (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:15.73 0:58
66 Winston David (CRCA/Foundation) 10:15.89 0:58
67 Eric Marcotte (Cylance Cycling) 10:16.43 0:59
68 Stefan Rothe (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 10:16.76 0:59
69 Marc-Antoine Nadon (H&R Block Pro Cycling Team) 10:17.69 1:00
70 Connor Dilger (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 10:17.75 1:00
71 Benjamin Foster (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 10:18.12 1:01
72 Laurent Gervais (Avevolo Cycling) 10:19.01 1:02
73 Cameron Clark (Team ERRACE) 10:19.07 1:02
74 Joe Lewis (Holowesko|Citadel|Hincapie) 10:19.72 1:02
75 Gerar Medina Robles (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 10:20.66 1:03
76 Andrew Clemence (303 Project) 10:21.55 1:04
77 Lucas Sebasti Haedo (United Healthcare Pro Cycling) 10:21.68 1:04
78 Jok Extabae Leturia (Avevolo Cycling) 10:21.81 1:04
79 Julio Padilla (Arapahoe Resources) 10:22.24 1:05
80 Ricky Randall (Arapahoe Resources) 10:22.50 1:05
81 Tony Baca (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 10:22.95 1:05
82 Grant Koontz (Arapahoe Resources) 10:23.92 1:06
83 Quinton Disera (H&R Block Pro Cycling Team) 10:23.97 1:06
84 Miguel Bryon (Holowesko|Citadel|Hincapie) 10:24.17 1:07
85 Jure Rupnik (H&R Block Pro Cycling Team) 10:24.18 1:07
86 Lance Haidet (Avevolo Cycling) 10:24.24 1:07
87 Jason Saltzman (Avevolo Cycling) 10:24.30 1:07
88 Kyle Boorsma (Toronto Hustle) 10:26.73 1:09
89 Sam Fritz (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 10:26.75 1:09
90 Corey Davis (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 10:26.85 1:09
91 Stefano Barberi (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 10:30.22 1:13
92 Rolly Weaver (CRCA/Foundation) 10:30.76 1:13
93 Taylor Warren (303 Project) 10:32.30 1:15
94 Eric Young (Rally Cycling) 10:32.53 1:15
95 Tyler Stites (Avevolo Cycling) 10:34.08 1:17
96 Marcos Lazzarotto (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 10:34.22 1:17
97 Benoit Boulay (Toronto Hustle) 10:36.35 1:19
98 Conor O'Brien (H&R Block Pro Cycling Team) 10:36.51 1:19
99 Oliver Flautt (303 Project) 10:37.79 1:20
100 Tim Savre (Project Echelon Racing) 10:39.98 1:22
101 Adam Farabaugh (303 Project) 10:40.35 1:23
102 Cristh Ravelo-Avila (303 Project) 10:42.43 1:25
103 David Kessler (Team ERRACE) 10:42.96 1:25
104 Mat Stephens (Arapahoe Resources) 10:44.33 1:27
105 Alejandro Padilla (Arapahoe Resources) 10:44.93 1:27
106 Maxwell Ackermann (Gateway Harley-Davidson Trek) 10:49.58 1:32
107 Andrew Dahlheim (Arapahoe Resources) 10:49.66 1:32
108 Eric Hill (Project Echelon Racing) 10:50.84 1:33
109 Noah Granigan (Team ERRACE) 10:54.52 1:37
110 Evan Bybee (Arapahoe Resources) 10:57.24 1:40
111 (Mac) Charle Cassin (303 Project) 10:58.53 1:41
112 Ulugbek Saidov (Team Novo Nordisk Development) 10:58.85 1:41
113 Brian West (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 11:00.80 1:43
114 Cory Lockwood (Elevate-KHS Pro Cycling) 11:02.24 1:45
115 Marco Wajda (Project Echelon Racing) 11:04.03 1:47
116 Anton Varabei (Toronto Hustle) 11:05.20 1:48
117 Derek Cote (Team ERRACE) 11:05.82 1:48
118 Trevor O'Donnell (Toronto Hustle) 11:09.43 1:52
119 Stephen Wagstaff (Project Echelon Racing) 11:10.80 1:53
120 Nicolas Torraca (Elevate-KHS Pro Cycling) 11:10.84 1:53
121 Cory Williams (Elevate-KHS Pro Cycling) 11:11.21 1:54
122 Scott Law (Cylance Cycling) 11:12.39 1:55
123 Evan Murphy (Toronto Hustle) 11:12.55 1:55
124 Andrew Giniat (Project Echelon Racing) 11:13.11 1:56
125 Sammy Moseley (CRCA/Foundation) 11:15.04 1:58
126 Brant Speed (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 11:15.08 1:58
127 Kyle Anderson (ELBOWZ Racing p/b Synergy.O) 11:18.53 2:01
128 Oliver Behringer (Team Novo Nordisk Development) 11:19.51 2:02
129 Maxwell Anderson (Project Echelon Racing) 11:19.89 2:02
130 Ian Moore (Support Clean Sport / SeaSucker / Guttenplan Coaching) 11:20.89 2:03
131 Brad Bradford (Toronto Hustle) 11:24.47 2:07
132 Juan Pimentel (CRCA/Foundation) 11:24.52 2:07
133 Caleb Aoake (Team Novo Nordisk Development) 11:26.30 2:09
134 Adam Ventling (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 11:34.44 2:17
135 Crist Sarrion-Lopez (Team Novo Nordisk Development) 11:40.01 2:23
136 Samuel Munday (Team Novo Nordisk Development) 11:43.83 2:26
137 Macen Van Allen (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 11:45.70 2:28
138 Justin Williams (Cylance Cycling) 11:55.29 2:38
139 Juan Pablo Gonzalez Aguilera (Team Novo Nordisk Development) 11:58.83 2:41
140 Thomas Barnett (Team ERRACE) 12:01.93 2:44
141 Brenden Hardy (Above and Beyond Cancer p/b Scheels) 12:02.96 2:45
142 Yi Peng Teoh (Team ERRACE) 12:03.57 2:46
143 David Nickels (Team Novo Nordisk Development) 12:04.24 2:47
144 Geron Williams (CRCA/Foundation) 12:11.66 2:54
145 Hamish Beadle (Team Novo Nordisk Developmen 12:38.29 3:21



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.