Canadian Cyclist

 

April 4/17 10:49 am - Team RaceClean Concludes Successful Weekend in France


Posted by Editoress on 04/4/17
 

Results from the final 2 stages of Boucle de l'Artois in France.

 

Team RaceClean concluded a successful 3 stages with Edward Walsh finishing 5th overall and White jersey for best U23!

 

Stage 2 (April 1st): Agny to Arras, 82.2 km
1 Julien van Haverbeke (FRA) CC Nogent-sur-Oise 1:50:57
2 Thimo Willems (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
3 Siim Kiskonen (EST) VC Toucy
4 Pierre Terrasson (FRA) VC Villefranche Beaujolais
5 Samuel Plouhinec (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
6 Florian van Eslander (FRA) ESEG Douai
7 Andréa Biondi (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
8 Ludovic Bideau (FRA) VS Chartrain
9 Florian Deriaux (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
10 Stephen Bradbury (GBR) Morvélo Basso RT
11 Aurélien Philibert (FRA) VC Toucy
12 Alexandre Gratiot (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
13 Stéphane Duguenet (FRA) Guidon Chalettois
14 Pierre Tielemans (FRA) USSA Pavilly Barentin
15 Wilfried Canales (FRA) VC Rouen 76
16 Piotr Havik (NED) Westland Wil Vooruit
17 Camille Thominet (FRA) CM Aubervilliers 93
18 Vincent Louiche (FRA) VC Toucy
19 Johan De Jonckheere (FRA) VS Chartrain
20 Clément Koretzky (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
21 Dylan Guinet (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
22 Viktor Verschaeve (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
23 Maxime Salmon (FRA) CM Aubervilliers 93
24 Tom Le Gall (FRA) VC Toucy
25 Fabio Do Rego (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
26 Lothar Verhulst (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
27 Loïc Chopier (FRA) VS Chartrain
28 Romain Guillot (FRA) VC Villefranche Beaujolais
29 Gauthier Vandevyvere (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
30 Laurent Evrard (BEL) VC Villefranche Beaujolais
31 Léo Bouvier (FRA) AC Bisontine
32 Emilien Clère (FRA) VS Chartrain
33 Célestin Leyman (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
34 Antoine Leleu (BEL) Dunkerque Littoral Cyclisme
35 Raphaël Garez (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
36 Bob Wubben (NED) Global Cycling Team
37 Clément Dumoulin (FRA) VC Villefranche Beaujolais
38 Vincent Pastot (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
39 Alexis Martin (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
40 Christiaan Meerbeek (NED) Westland Wil Vooruit
41 Benjamin Dyball (AUS) AC Bisontine
42 William Elliott (CAN) Team RaceClean
43 Niels Nachtergaele (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
44 Charlie Meredith (GBR) VC Toucy
45 Nicolas Moncomble (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
46 Loïc Suchet (FRA) VC Villefranche Beaujolais
47 Nicolas Toulouse (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
48 Ronan Racault (FRA) Guidon Chalettois
49 Thomas Peyroton-Dartet (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
50 Nicolas Prodhomme (FRA) CM Aubervilliers 93
51 Maxime Huygens (FRA) ESEG Douai
52 Edward Walsh (CAN) Team RaceClean
53 Kévin Lalouette (FRA) CC Nogent-sur-Oise
54 Sébastien Piry (FRA) CM Aubervilliers 93
55 Rudy Kowalski (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
56 Matthias Van Beethoven (BEL) ESEG Douai
57 Damian Wild (FRA) VC Toucy
58 Alexis Caresmel (FRA) ESEG Douai
59 Jorden De Haes (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
60 Bryan Delehaye (FRA) USSA Pavilly Barentin
61 Geoffroy Becret (FRA) CC Nogent-sur-Oise
62 Bruno Hattier (FRA) CM Aubervilliers 93
63 Diederik Deelen (NED) Westland Wil Vooruit
64 Gilles Borra (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
65 Evan Burtnik (CAN) Team RaceClean
66 Joey Wastiaux (FRA) Guidon Chalettois all s.t.
67 Joseph Berlin-Sémon (FRA) AC Bisontine 0:57
68 Keisuke Nakamura (JPN) USSA Pavilly Barentin 1:04
69 Clément Duponq (FRA) USSA Pavilly Barentin 2:00
70 Pierre Hubau (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme 2:05
71 Stephen Orbie (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT s.t.
72 Anthony Pinaud (FRA) VC Amateur Saint-Quentin 2:45
73 Victor Gousset (FRA) CM Aubervilliers 93 2:53
74 Rémi Benarfa (FRA) Guidon Chalettois 3:20
75 Nick Van der Meer (NED) Westland Wil Vooruit 3:51
76 Corentin Waras (FRA) VC Rouen 76 s.t.
77 Jérémy Patoux (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 5:05
78 Joris Ducrocq (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
79 Pascal Le Roux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
80 Olivier Courtens (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
81 Alexandre Baillet (FRA) ESEG Douai
82 Florian Heymans (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
83 Clément Patat (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
84 Antonin Dauriannes (FRA) AC Bisontine
85 Killian Evenot (FRA) CM Aubervilliers 93
86 Tom Garcia (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
87 Jordan Delbove (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
88 Kévin Avoine (FRA) ESEG Douai
89 Eddy Finé (FRA) Charvieu-Chavagneux IC all s.t.
90 Adam Moore (GBR) Morvélo Basso RT 6:51
91 Luuk Van der Wal (NED) Westland Wil Vooruit
92 Pierre Valette (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys both s.t.
93 Mathieu Maison (FRA) VS Chartrain 6:58
94 Arne Casier (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT 9:22
95 Romain Barroso (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès- s.t.
96 Pierre Ronxin (FRA) Guidon Chalettois 9:24
97 Thomas Weiss (FRA) AC Bisontine 12:42
98 Willem Boersma (CAN) Team RaceClean
99 Arne Bosmans (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
100 Maxime Fesnières (FRA) Guidon Chalettois
101 Jaakko Hanninen (FIN) AC Bisontine
102 Royke Destatsbader (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
103 Quentin Ducrocq (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
104 Nicolas Pelleriaux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
105 Benoît Poullain (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
106 Mathieu Beauchaud (FRA) VC Toucy all s.t.
107 Quentin Bernard (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme 12:46
108 Benjamin Poiret (FRA) ESEG Douai 17:03
109 Enzo Anti (FRA) VC Rouen 76
110 Eric Cordevant (FRA) USSA Pavilly Barentin
111 Pierre Haudiquet (FRA) USSA Pavilly Barentin all s.t.
DNF Thomas Joly (FRA) CC Nogent-sur-Oise
DNS Thomas Lefebvre (FRA) USSA Pavilly Barentin
DNS Thierry Kirouac Marcassa (CAN) Team RaceClean
DNS John Wilcox (CAN) Team RaceClean
DNF Matthieu Demeautis (FRA) Guidon Chalettois
DNF Mathieu Urbain (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF Florian Vidal (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
DNF Mher Mkrtchyan (ARM) Charvieu-Chavagneux IC
DNF Joaquin Corvalan (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
DNF Loïc Segaert (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
DNF Dimitri Ilongo (FRA) VS Chartrain
DNF Maxime Maison (FRA) VS Chartrain
DNF Cédric Gaoua (FRA) VC Villefranche Beaujolais
DNF Joris Vincent (FRA) VC Villefranche Beaujolais
DNF Jos Koop (NED) Westland Wil Vooruit
DNF Thomas Kirk (GBR) Morvélo Basso RT
DNF Robert Ormond (GBR) Morvélo Basso RT
DNF Edward Silverton (GBR) Morvélo Basso RT
DNF James Curry (FRA) AC Bisontine
 
Stage 3 (April 2nd): Hucqueliers to Auxi le Chateau, 150.2 km
1 Benjamin Dyball (AUS) AC Bisontine 3:35:6
2 Samuel Plouhinec (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys at 0:05
3 Piotr Havik (NED) Westland Wil Vooruit 0:27
4 Laurent Evrard (BEL) VC Villefranche Beaujolais
5 Edward Walsh (CAN) Team RaceClean both s.t.
6 Fabio Do Rego (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 1:37
7 Alexis Caresmel (FRA) ESEG Douai
8 Ronan Racault (FRA) Guidon Chalettois
9 Ludovic Bideau (FRA) VS Chartrain
10 Dylan Guinet (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
11 Jorden De Haes (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
12 Niels Nachtergaele (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
13 Aurélien Philibert (FRA) VC Toucy
14 Bob Wubben (NED) Global Cycling Team
15 Charlie Meredith (GBR) VC Toucy
16 Camille Thominet (FRA) CM Aubervilliers 93
17 Viktor Verschaeve (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
18 Diederik Deelen (NED) Westland Wil Vooruit
19 Clément Patat (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys all s.t.
20 Thomas Peyroton-Dartet (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 1:49
21 Florian van Eslander (FRA) ESEG Douai 2:50
22 Stephen Bradbury (GBR) Morvélo Basso RT
23 Victor Gousset (FRA) CM Aubervilliers 93
24 Andréa Biondi (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
25 Stéphane Duguenet (FRA) Guidon Chalettois
26 Bryan Delehaye (FRA) USSA Pavilly Barentin
27 Eddy Finé (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
28 Kévin Lalouette (FRA) CC Nogent-sur-Oise
29 Maxime Huygens (FRA) ESEG Douai
30 Alexandre Baillet (FRA) ESEG Douai
31 Nicolas Moncomble (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme all s.t.
32 Siim Kiskonen (EST) VC Toucy 4:58
33 Romain Guillot (FRA) VC Villefranche Beaujolais 5:09
34 Tom Le Gall (FRA) VC Toucy
35 Thimo Willems (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
36 Clément Dumoulin (FRA) VC Villefranche Beaujolais
37 Johan De Jonckheere (FRA) VS Chartrain
38 Matthias Van Beethoven (BEL) ESEG Douai
39 Antoine Leleu (BEL) Dunkerque Littoral Cyclisme
40 Vincent Pastot (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
41 Florian Deriaux (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
42 Stephen Orbie (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
43 Emilien Clère (FRA) VS Chartrain
44 Damian Wild (FRA) VC Toucy
45 Célestin Leyman (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
46 Nick Van der Meer (NED) Westland Wil Vooruit
47 Joseph Berlin-Sémon (FRA) AC Bisontine
48 Vincent Louiche (FRA) VC Toucy
49 Jaakko Hanninen (FIN) AC Bisontine
50 Pierre Ronxin (FRA) Guidon Chalettois
51 Wilfried Canales (FRA) VC Rouen 76
52 Maxime Salmon (FRA) CM Aubervilliers 93
53 Nicolas Toulouse (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
54 Benjamin Poiret (FRA) ESEG Douai
55 Kévin Avoine (FRA) ESEG Douai
56 Antonin Dauriannes (FRA) AC Bisontine
57 Gauthier Vandevyvere (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
58 Nicolas Pelleriaux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
59 Lothar Verhulst (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
60 Evan Burtnik (CAN) Team RaceClean
61 William Elliott (CAN) Team RaceClean
62 Thomas Weiss (FRA) AC Bisontine
63 Nicolas Prodhomme (FRA) CM Aubervilliers 93
64 Quentin Bernard (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
65 Raphaël Garez (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
66 Geoffroy Becret (FRA) CC Nogent-sur-Oise
67 Clément Koretzky (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
68 Loïc Suchet (FRA) VC Villefranche Beaujolais
69 Pierre Terrasson (FRA) VC Villefranche Beaujolais
70 Rudy Kowalski (FRA) Charvieu-Chavagneux IC all s.t.
71 Pascal Le Roux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin 5:15
72 Rémi Benarfa (FRA) Guidon Chalettois 5:19
73 Pierre Tielemans (FRA) USSA Pavilly Barentin s.t.
DNS Pierre Haudiquet (FRA) USSA Pavilly Barentin
DNF Julien van Haverbeke (FRA) CC Nogent-sur-Oise
DNF Tom Garcia (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Pierre Hubau (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
DNF Benoît Poullain (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
DNF Alexandre Gratiot (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
DNF Alexis Martin (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
DNF Anthony Pinaud (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
DNF Romain Barroso (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-
DNF Jérémy Patoux (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF Pierre Valette (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
DNF Arne Bosmans (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
DNF Arne Casier (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
DNF Royke Destatsbader (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
DNF Olivier Courtens (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
DNF Clément Duponq (FRA) USSA Pavilly Barentin
DNF Keisuke Nakamura (JPN) USSA Pavilly Barentin
DNF Eric Cordevant (FRA) USSA Pavilly Barentin
DNF Enzo Anti (FRA) VC Rouen 76
DNF Corentin Waras (FRA) VC Rouen 76
DNF Killian Evenot (FRA) CM Aubervilliers 93
DNF Bruno Hattier (FRA) CM Aubervilliers 93
DNF Sébastien Piry (FRA) CM Aubervilliers 93
DNF Maxime Fesnières (FRA) Guidon Chalettois
DNF Joey Wastiaux (FRA) Guidon Chalettois
DNF Jordan Delbove (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF Joris Ducrocq (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF Florian Heymans (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF Quentin Ducrocq (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
DNF Gilles Borra (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
DNF Mathieu Beauchaud (FRA) VC Toucy
DNF Loïc Chopier (FRA) VS Chartrain
DNF Mathieu Maison (FRA) VS Chartrain
DNF Willem Boersma (CAN) Team RaceClean
DNF Luuk Van der Wal (NED) Westland Wil Vooruit
DNF Christiaan Meerbeek (NED) Westland Wil Vooruit
DNF Adam Moore (GBR) Morvélo Basso RT
DNF Léo Bouvier (FRA) AC Bisontine
 
Final GC
1 Benjamin Dyball (AUS) AC Bisontine 7:15:54
2 Samuel Plouhinec (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys at 0:05
3 Piotr Havik (NED) Westland Wil Vooruit 0:27
4 Laurent Evrard (BEL) VC Villefranche Beaujolais
5 Edward Walsh (CAN) Team RaceClean both s.t.
6 Aurélien Philibert (FRA) VC Toucy 1:37
7 Dylan Guinet (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
8 Ludovic Bideau (FRA) VS Chartrain
9 Camille Thominet (FRA) CM Aubervilliers 93
10 Viktor Verschaeve (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
11 Fabio Do Rego (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys
12 Alexis Caresmel (FRA) ESEG Douai
13 Jorden De Haes (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
14 Ronan Racault (FRA) Guidon Chalettois
15 Charlie Meredith (GBR) VC Toucy
16 Niels Nachtergaele (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
17 Bob Wubben (NED) Global Cycling Team
18 Diederik Deelen (NED) Westland Wil Vooruit all s.t.
19 Thomas Peyroton-Dartet (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 1:49
20 Florian van Eslander (FRA) ESEG Douai 2:50
21 Stéphane Duguenet (FRA) Guidon Chalettois
22 Stephen Bradbury (GBR) Morvélo Basso RT
23 Andréa Biondi (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
24 Bryan Delehaye (FRA) USSA Pavilly Barentin
25 Maxime Huygens (FRA) ESEG Douai
26 Kévin Lalouette (FRA) CC Nogent-sur-Oise
27 Nicolas Moncomble (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme all s.t.
28 Siim Kiskonen (EST) VC Toucy 4:58
29 Thimo Willems (BEL) EFC - L&R - Vulsteke 5:09
30 Tom Le Gall (FRA) VC Toucy
31 Johan De Jonckheere (FRA) VS Chartrain
32 Vincent Louiche (FRA) VC Toucy
33 Vincent Pastot (FRA) VC Amateur Saint-Quentin
34 Romain Guillot (FRA) VC Villefranche Beaujolais
35 Antoine Leleu (BEL) Dunkerque Littoral Cyclisme
36 Lothar Verhulst (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
37 Célestin Leyman (BEL) EFC - L&R - Vulsteke
38 Emilien Clère (FRA) VS Chartrain
39 Clément Dumoulin (FRA) VC Villefranche Beaujolais
40 Wilfried Canales (FRA) VC Rouen 76
41 Damian Wild (FRA) VC Toucy
42 Florian Deriaux (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
43 Evan Burtnik (CAN) Team RaceClean
44 Nicolas Toulouse (FRA) UV Aube-Club Champagne Charlott'
45 Clément Koretzky (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
46 Gauthier Vandevyvere (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT
47 Rudy Kowalski (FRA) Charvieu-Chavagneux IC
48 William Elliott (CAN) Team RaceClean
49 Raphaël Garez (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme
50 Nicolas Prodhomme (FRA) CM Aubervilliers 93
51 Geoffroy Becret (FRA) CC Nogent-sur-Oise
52 Loïc Suchet (FRA) VC Villefranche Beaujolais all s.t.
53 Pierre Tielemans (FRA) USSA Pavilly Barentin 5:19
54 Victor Gousset (FRA) CM Aubervilliers 93 5:43
55 Pierre Terrasson (FRA) VC Villefranche Beaujolais 5:51
56 Maxime Salmon (FRA) CM Aubervilliers 93 s.t.
57 Joseph Berlin-Sémon (FRA) AC Bisontine 6:06
58 Clément Patat (FRA) Team Peltrax-CS Dammarie-lès-Lys 6:42
59 Stephen Orbie (BEL) Atom 6 - Alno Wakken CT 7:14
60 Matthias Van Beethoven (BEL) ESEG Douai s.t.
61 Alexandre Baillet (FRA) ESEG Douai 7:55
62 Rémi Benarfa (FRA) Guidon Chalettois 8:39
63 Nick Van der Meer (NED) Westland Wil Vooruit 9:00
64 Kévin Avoine (FRA) ESEG Douai 10:14
65 Antonin Dauriannes (FRA) AC Bisontine s.t.
66 Pascal Le Roux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin 10:40
67 Pierre Ronxin (FRA) Guidon Chalettois 14:33
68 Eddy Finé (FRA) Charvieu-Chavagneux IC 15:42
69 Nicolas Pelleriaux (FRA) VC Amateur Saint-Quentin 17:51
70 Jaakko Hanninen (FIN) AC Bisontine
71 Thomas Weiss (FRA) AC Bisontine both s.t.
72 Quentin Bernard (FRA) Dunkerque Littoral Cyclisme 17:55
73 Benjamin Poiret (FRA) ESEG Douai 22:12




Stage 1

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.