Canadian Cyclist

 

April 16/17 21:01 pm - Hell of the North results and photos


Posted by Editoress on 04/16/17
 

Results from Hell of the North held in Ballantrae Ontario
Presented by Real Deal Racing & PowerBar

 

PHOTO

Full photo gallery

 

PHOTO

 

PHOTO

Full photo gallery

 

PHOTO

 

PHOTO

 

PHOTO

 

PHOTO

 

 

Photo gallery

by CyclingPhotos.ca

 

Hell of the North, 90 km (Average Speed 32.7 km/h) Cat Time
1 Andrew Bradbury (Blacksmith Cycle Club) LM30-39 2h 45:20
2 Nathan Chown (Team Cf) LM40-49
3 Iain Radford (Tekne Cycle Club) LM40-49 both s.t.
4 James Mcguire (Tekne Cycle Club) LM40-49 0:08
5 Grahame Rivers (Octto Cycling Team) LM30-39 1:13
6 Bruce Bird (Wheels of Bloor/Autostyle Collision) LM40-49 5:48
7 Timothy Carleton (Independent) LM30-39 5:48
8 Noah Simms (Toronto Hustle) LM1-19 5:48
9 Peter Morse (Mariposa Cycle Racing Team) LM40-49 7:44
10 Mark Palma (Team Ncch P/B Dec Express) LM40-49 11:19
11 Marc Hunt (Tekne Cycle Club) LM30-39 12:00
12 Isaac Smith (Blacksmith Cycle Club) LM30-39 12:40
13 Liam Mulcahy (Progressive Sport p/b 3Rox / Mavericks) LM1-19 21:09
14 Darrell Prillaman (Team Maria) LM40-49 23:21
15 Dan Donovan (Dark Horse Flyers Cycling Club) LM30-39 23:57
16 Alex Sanchez (Lapdogs Cycling Club) LM40-49 24:35
17 Tim Griffin (Lapdogs Cycling Club) LM50-59 25:18
18 Derick Rousseau (Brampton Cycling Club) LM40-49 25:18
19 Marcus Boyle (Lapdogs Cycling Club) LM50-59 25:18
20 David Frake (Octto Cycling Team) LM40-49 29:29
21 Tim Gale (Waterloo Cycling Club) LM30-39 29:29
22 Gary Fogelman (Morning Glory Cycling Club) LM40-49 40:11
23 Shaun Bethell (Heavy Rollers) LM50-59 41:59
24 Andrew Olive (Euro-Sports) LM40-49 46:35
25 Thiago Tonelli Bartolomei (Pedal Harder – Six S Partners ) LM30-39 47:38
26 Joe Bruzzese (B1 Evo Cycling) LM40-49 47:38
27 Kevin Gibson (Waterloo Cycling Club) LM40-49 47:38
28 Annie Nanowski (Independent) LF20-29 48:06
29 Fred Roberts (Independent) LM50-59 51:54
30 Elgar Vaivars (Ciclowerks - Smile Tiger C.R.) LM60+ 53:31
31 Horia Popan (B1 Evo Cycling) LM50-59 1:00:11
32 Sam Maduri (Heavy Rollers) LM50-59 1:00:42
33 Erik Jensen (Team Race Cube) LM50-59 1:00:42
34 Peter Tomes (Independent) LM40-49 1:00:42
35 Bryan Gerson (Independent) LM30-39 1:00:42
36 Derek Hauber (Independent) LM40-49 1:00:52
37 Bruce Marrison (Independent) LM40-49 1:00:58
38 Lenka Branichova (Lapdogs Cycling Club) LF40-49 1:12:05
DNS Peter Larsen (B1 Evo Cycling) LM50-59
DNS James Webster (Dark Horse Flyers Cycling Club) LM20-29
DNS Jonathon Feasby (Independent) LM40-49
DNS John See (Independent) LM50-59
DNS Justin Minicola (Peterborough Cycling Club) LM20-29
 
Heck of the North, s - 70 km (Average Speed 37.8 km/h)
1 Mike Little (Ascent Cycling) SM30-39 1h 51:12
2 Dorel Pop (B1 Evo Cycling) SM40-49 at s.t.
3 Jason Chai-Onn (Ciclowerks - Smile Tiger C.R.) SM40-49 0:40
4 Brian Kelly (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM40-49 0:40
5 Paul Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team) SM1-19 2:20
6 Arthur Parsons (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM40-49 3:46
7 Derek Oosterveen (Ascent Cycling) SM20-29 4:31
8 Dylan Bibic (Midweek Cycling Club) SM1-19 4:31
9 Kevin Davis (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM50-59 4:31
10 Jeffrey Vanderkuur (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM50-59 4:31
11 Garnett Abbey (Kallisto-Fcv P/B Peloton Contr) SM50-59 4:31
12 Gaetano Cafaro (B1 Evo Cycling) SM40-49 4:31
13 Rolston Miller (Morning Glory Cycling Club) SM40-49 4:31
14 Tony Jacques (Cobourg Cyling Club) SM20-29 4:31
15 Oliver Campbell (Midweek Cycling Club) SM1-19 4:31
16 Kevin Simms (Centurion Next Wave Cycling Team) SM40-49 4:36
17 Peter Treacy (Newmarket Eagles Cycling Club) SM50-59 4:47
18 Justin Rogers (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM40-49 4:51
19 Paul Cooney (Spoke O Motion) SM40-49 4:55
20 Vincenzo Libertucci (B1 Evo Cycling) SM30-39 5:07
21 Rhys Penalagen (Peterborough Cycling Club) SM30-39 5:25
22 Roy Thomas (B1 Evo Cycling) SM50-59 5:25
23 Ryan Hodgkinson (Waspcam p/b Real Deal Performance) SM40-49 5:40
24 Nick Di Cristofaro (Velofix Ontario) SM30-39 8:18
25 Sunny Chiu (Billy's Pro Bike) SM30-39 8:18
26 Paolina Allan (Highgate Racing P/B D'Ornellas) SF40-49 10:51
27 Billy Law (Billy's Pro Bike) SM50-59 10:51
28 Brayden Mcgregor (Peterborough Cycling Club) SM20-29 12:07
29 Jason Foy (Morning Glory Cycling Club) SM30-39 12:34
30 Peter Shirk (Pedal Harder – Six S Partners ) SM50-59 16:19
31 Dana Gilligan (Progressive Sport p/b 3Rox / Mavericks) SF1-19 16:19
32 Henry Ng (Midweek Cycling Club) SM30-39 16:19
33 Kayla Mckee (Centurion Next Wave Cycling Te) SF1-19 16:25
34 Richard Hall (Newmarket Eagles Cycling Club) SM50-59 17:05
35 Chris Dunbar (Lapdogs Cycling Club) SM30-39 17:07
36 Michael Mandel (Morning Glory Cycling Club) SM40-49 22:13
37 Sean Thibeault (Brant Cycling Club) SM40-49 23:11
38 Andrew Scott (Midweek Cycling Club) SM1-19 23:26
39 Elizabeth Archbold (Madonna Wheelers Cycling Club) SF1-19 23:26
40 Kin Hing Tham (Billy's Pro Bike) SM40-49 23:26
41 Martin Davis (Kurzawinski Coach - Bike Zone) SM50-59 23:26
42 Ping To Ringo Li (Independent) SM30-39 23:26
43 Billy Chan (Billy's Pro Bike) SM30-39 23:30
44 Sandro Verrelli (Newmarket Eagles Cycling Club) SM40-49 23:30
45 Andre Amaral (Morning Glory Cycling Club) SM40-49 23:35
46 Clinton Lahnalampi (Independent) SM30-39 23:38
47 Pedro Caraballo (Full Throttle Cycling Club) SM50-59 23:48
48 Agatha Kisiel (Newmarket Eagles Cycling Club) SF30-39 23:57
49 Mike Grimes (Newmarket Eagles Cycling Club) SM40-49 24:00
50 Jay Johnston (True Grit Cycling) SM40-49 29:23
51 Sarah Elliott (Highgate Racing P/B D'Ornellas) SF30-39 33:14
52 Rod Mysko (Centurion Next Wave Cycling Team) SM50-59 33:57
53 Hilton Ngan (Billy's Pro Bike) SM40-49 35:39
54 Moise Bensimon (Circa Bicycle Co.) SM40-49 36:51
55 Michael Orr (Newmarket Eagles Cycling Club) SM50-59 41:23
56 Tim Mcnerney (Dark Horse Flyers Cycling Club) SM30-39 42:55
57 Robert Krasny (Independent) SM40-49 44:34
58 Karri Beck (Independent) SF40-49 44:54
59 Melanie Solmon (D'Ornellas Cycling Club, Reald) SF50-59 44:59
60 Joshua Reuser (Speed River Cycling Club) SM30-39 44:59
61 Ted Kemper (Erace Cancer Cycling Team P/B ) SM40-49 48:51
62 John Smith (Independent) SM50-59 53:48
63 Sydney Tam (Realdeal Racing) SF50-59 1:03:48
DNF Rich Elliott (Midweek Cycling Club) SM1-19
DNF Sean Boileau (Morning Glory Cycling Club) SM30-39
DNS Tom Polci (Independent) SM20-29
DNS Gino Lopez (Newmarket Eagles Cycling Club) SM40-49

 

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2017 Canadian Cyclist. All rights reserved.