Canadian Cyclist

 

April 21/17 17:55 pm - Sea Otter Short Track results, Batty and Kabush podium


Posted by Editoress on 04/21/17
 

Results from the Short Track at the Sea Otter Classic in Monterey, California

Pro Women
1 Jenny Rissveds (Scott-SRAM MTB Racing Team)
2 Kate Courtney (Specialized Racing)
3 Emily Batty (Trek Factory Racing XC)
4 Katerina Nash (Luna Pro Team)
5 Haley Smith (Norco Factory Team XC)
6 Catharine Pendrel (Luna Pro Team)
7 Erin Huck (Cannondale-3Rox Racing)
8 Sofia Gomez Villafane (Assos/ Pivot Cycles)
9 Flora Duffy
10 Lea Davison (Luna Pro Team)
11 Haley Batten (Luna Pro Team)
12 Sandra Walter (Hir Cycling Canada)
13 Alexis Skarda
14 Kelsey Urban (Whole Athlete P/Bdna)
15 Evelyn Dong (Full Cycle Street Team)
16 Maghalie Rochette (Luna Pro Team)
17 Serena Gordon (Liv Factory)
18 Sarah Kaufmann (Stan's/Kenda)
19 Jennifer Malik (Paradise Garage Racing)
20 Suzanne Snyder
21 Chloe Cross (Team Whistler)
-2 Laps Hannah Finchamp (Luna Pro Team)
-3 Laps Allison Halpin (Hifi)
-2 Laps Rebecca Gross (Zerod)
-3 Laps Meghan Korol (Industry 9)
-2 Laps Ellen Campbell
-3 Laps Rebecca Beaumont (Marin X Peppermint)
-2 Laps Jordan Dubé (Craft Factory Racing)
-3 Laps Laura Slavin (Ktm Factory Racing)
-2 Laps Lindsey Bauer
-4 Laps Lauren Desrosiers (Cycling Development Scott Usa)
-4 Laps Kristine Contento-Angell (Mtbnj.Com)
-5 Laps Joy Adams
DNS Chloe Woodruff (Stan's-Pivot Pro Team)
DNS Rose Grant (Stan's-Pivot Pro Team)
DNS Jena Greaser (Catalist Coashing & Sport Lab)
DNS Frédérique Trudel
DNS Fairlee Frey
DNS Nicole Tittensor (Jans/Scott/Reynolds)
DNS Nikki Peterson (Ridebiker)
DNS Kayley Burdine
DNS Hayley Bates
DNS Liza Hartlaub
DNS Lisa Leonard
DNS Elizabeth Saenz (Onyx/Rotor/Shimano)
DNS Christine Eikmeier (Dvo Suspension)
DNS Meghan Kelley
DNS Rachel Anders (Summit/Competitive Cyclist)
DNS Kirsten Sweetland
DNS Fiona Dougherty (Bicycle World)
DNS Lauren Roswell (Pfn Speedlab)
 
Pro Men
1 Sam Gaze
2 Nino Schurter (Scott-SRAM MTB Racing Team)
3 Geoff Kabush (Scott Sports - Maxxis)
4 Howard Grotts (Specialize Racing)
5 Todd Wells (SRAM/TLD/Scott)
6 Peter Disera (Norco Factory Team XC)
7 Stephen Ettinger (Focus Shimano)
8 Evan Guthrie (Team Solo Evan)
9 Derek Zandstra (Cannondale-3Rox Racing)
10 Anton Cooper (Trek Factory Racing XC)
11 Alex Wild
12 Benjamin Sonntag
13 Cole Paton (Giant Factory)
14 Luke Vrouwenvelder (Bear Development Team)
15 Keegan Swenson (Cannondale-3Rox Racing)
16 Fernando Riveros (Czracing)
17 Jason Blodgett
18 Evan Mcneely (Forward Racing - Norco)
19 Unknown
20 Troy Wells (Cliff Bar)
21 Cody Kaiser
22 Payson Mcelveen (Orange Seal)
23 Raphael Auclair
24 Martin Frey (Team Bulls)
25 Ryan Woodall
26 Sandy Floren (Bear Development Team)
27 Félix Belhumeur
28 Rotem Ishay (Team Jamis Bikes)
29 Quinton Disera (Norco Factory Team XC)
30 Andrew L'Esperance (Forward Racing - Norco)
31 Jacob Hull (Elevation Lab / 10 Barrel)
32 Stephan Davoust (Giant Factory)
33 Kristofor Lewis (Giant Factory)
34 Kyle Trudeau
35 Jacob Sacket (Competitive Cyclist Mtb)
36 Raphael Gagné (Cannondale - 3Rox Racing)
37 Mike Sampson
38 Liam Earl (Clif Bar)
39 Anders Nystrom (Cliff Bar)
40 Daniel Johnson (Bear Development Team)
41 Robert Marion (American Classic)
42 Henry Nadell (Czracing)
43 Jerry Dufour (Bear Development Team)
44 Brodie Stringer
45 Carl Decker (Giant Factory)
46 David Duncan (Cycling Development - Scott Usa)
47 Steffen Andersen (Bear Development Team)
48 Jose Alfredo Pacheco
49 Carson Beckett (Bear Development Team)
50 Paul Wright (4 E Bikes)
51 Menso De Jong
52 Ricardo Banuelos (Cycle World Niner)
53 Nathan Barton (Last Chance Racing)
54 Tom Sampson (Vittoria/Yeti Cycles)
55 Eric Bostrom
56 Sean Fincham (Forward Racing - Norco)
57 Zach Calton
58 Matt Behrens (Competitive Cyclist Mtb)
59 Noah Tautfest (Bicycle Express Racing)
60 Alec Pasqualina
61 Ernie Watenpaugh (Jack Daniels)
62 Weston Rasmussen (Czracing)
63 Cody Schwartz
64 Keiran Eagen (Crc Janitorial)
65 Keerati Sookprasart
66 Alex Vasquez (Cannondale)
67 Justin Desilets (Summit Cyclery)
68 Anders Johnson (Whole Athlete P/B Dna)
69 Carson Benjamin
70 Chris Ganter (Rolf Prima)
71 Tyler Fox (Giant Factory)
-2 Laps Grant Simonds (Competitive Cyclist)
-2 Laps Clayton Otto
-2 Laps Andrew Bailey
-2 Laps Peerapol Chawchiangkwang
-2 Laps Jim Hewett
-2 Laps Juan Carlos Nunez (Toritos Cycling)
-3 Laps Clint Claassen (Santa Cruz Fox Shimano)
-3 Laps Hayden Sampson
-3 Laps Will Ross
-3 Laps Connor Barrett (Summit Cyclery)
-3 Laps Dan Sheng Shan Chiang
-3 Laps Gustavo Pedroza Sicaeros
-3 Laps Nicolas Jimenez (Yeti Cycles)



 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2018 Canadian Cyclist. All rights reserved.